Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2008., 23:07   #1
Bošnjaci u Hercegovini nestaju

http://www.bileca.org/images/vijesti/smajkic1.gif

http://www.bileca.org/modules.php?na...ticle&sid=1154

Bošnjaci u Hercegovini nestaju!

Faruk Vele

Bošnjaci u Hercegovini nestaju! Ovo dramatično upozorenje, koje je u nekoliko navrata sasvim otvoreno iznio mostarski muftija Seid ef. Smajkić, unijelo je zebnju i strah među hercegovačke Bošnjake.

Iako najveći vjerski lider Bošnjaka na jugu naše zemlje svoju bolnu spoznaju temelji na sasvim konkretnim faktima, bošnjački politički lideri i intelektualci na sve su ostali potpuno nijemi do kraja ignorirajuć i muftijine tvrdnje.

http://www.bileca.org/vijesti/Statis...Hrcegovina.gif
malesevac is offline  
Old 25.06.2008., 22:06   #2
Homogenizovanost i grupisanje naroda izgleda da je jos uvek bitna odlika Balkana.
__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
Old 25.06.2008., 22:17   #3
Quote:
sdespot kaže: Pogledaj post
Homogenizovanost i grupisanje naroda izgleda da je jos uvek bitna odlika Balkana.
Upravo je nehomogenost i "leopardova koža" prouzrokovala krvoproliće u BiH.
Tel Aviv is offline  
Old 26.06.2008., 01:43   #4
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Upravo je nehomogenost i "leopardova koža" prouzrokovala krvoproliće u BiH.

Ne, upravo ta homogenost grupa,dovela do problema,sa percepcijom veće homogenosti raste i doživljaj efikasnosti i supremacije grupe. Pri tome se potreba za osećanjem više vrednosti još pojačava i "mi" smo najbolji, najlepši, najčasniji, dok su "oni" lošiji, ružniji, nečasniji.
U tom mehanizmu leži srž razvoja stereotipa prema drugima, kako i osnov za generalizaciju po kojoj su svi pripadnici moje nacije dobri (pa je, samim tim, nemoguće da u mojoj naciji postoje ratni zločinci), dok su svi pripadnici tuđe nacije neprihvatljivi,ako oni nisu kao "mi" sto je problem da ih potamanimo.

Ta homogenost grupa na nac.osn.kod vas je izrodila rat(nazalost), odnosno nacionalizam kad je politicki instrumenat iskazuje ekspanzionističke ili iridentističke ambicije jer isticući ugroženost svoje, on ugrožava druge nacije. "oni će nas ponovo istrebljivati kao u prošlom ratu" ili "ako nam oni prete, onda treba da se naoružamo da bismo bili spremni na odbranu".
snezana mk is offline  
Old 26.06.2008., 01:56   #5
e sad neka se vi mrzite homogenizirajte stvarajte umjetne nakaradne tvorbe furajte turbo-islam,turbo-katolčanstvo i turbo-pravoslavlje a ovo za kineze možda ne skoro ali ako se upane all together u EU moguće, da ne govorimo rumuni itd vald ćete se onda dogovorit bar što se verbalne komunikacije tiče
__________________
God bless the USA
and God bless Croatia
Black Ronin is offline  
Old 26.06.2008., 04:27   #6
Quote:
snezana mk kaže: Pogledaj post

Ne, upravo ta homogenost grupa,dovela do problema,sa percepcijom veće homogenosti raste i doživljaj efikasnosti i supremacije grupe. Pri tome se potreba za osećanjem više vrednosti još pojačava i "mi" smo najbolji, najlepši, najčasniji, dok su "oni" lošiji, ružniji, nečasniji.
U tom mehanizmu leži srž razvoja stereotipa prema drugima, kako i osnov za generalizaciju po kojoj su svi pripadnici moje nacije dobri (pa je, samim tim, nemoguće da u mojoj naciji postoje ratni zločinci), dok su svi pripadnici tuđe nacije neprihvatljivi,ako oni nisu kao "mi" sto je problem da ih potamanimo.

Ta homogenost grupa na nac.osn.kod vas je izrodila rat(nazalost), odnosno nacionalizam kad je politicki instrumenat iskazuje ekspanzionističke ili iridentističke ambicije jer isticući ugroženost svoje, on ugrožava druge nacije. "oni će nas ponovo istrebljivati kao u prošlom ratu" ili "ako nam oni prete, onda treba da se naoružamo da bismo bili spremni na odbranu".
Odlicno napisano. Jer lako je biti bijel medju bijelima i rugati se i omalovazavati one druge boje... I jednu bitnu stvar moram spomenuti: kronicni manjak edukacije. Ne znam za druge drzave ali u BiH je 1991, cca. 18% populacije koji su bili (i ocigledno jos uvijek jesu ) funkcionalno nepismeni.
__________________
Jer ljevica se ponavlja k'o pokvarena traka, a desnica još samo za onaniju je šaka
vik071 is offline  
Old 26.06.2008., 07:53   #7
Quote:
snezana mk kaže: Pogledaj post

Ne, upravo ta homogenost grupa,dovela do problema,sa percepcijom veće homogenosti raste i doživljaj efikasnosti i supremacije grupe. Pri tome se potreba za osećanjem više vrednosti još pojačava i "mi" smo najbolji, najlepši, najčasniji, dok su "oni" lošiji, ružniji, nečasniji.
U tom mehanizmu leži srž razvoja stereotipa prema drugima, kako i osnov za generalizaciju po kojoj su svi pripadnici moje nacije dobri (pa je, samim tim, nemoguće da u mojoj naciji postoje ratni zločinci), dok su svi pripadnici tuđe nacije neprihvatljivi,ako oni nisu kao "mi" sto je problem da ih potamanimo.

Ta homogenost grupa na nac.osn.kod vas je izrodila rat(nazalost), odnosno nacionalizam kad je politicki instrumenat iskazuje ekspanzionističke ili iridentističke ambicije jer isticući ugroženost svoje, on ugrožava druge nacije. "oni će nas ponovo istrebljivati kao u prošlom ratu" ili "ako nam oni prete, onda treba da se naoružamo da bismo bili spremni na odbranu".
Ne, nisi u pravu.
Ja govorim o teritorijalnom rasporedu stanovništva i teritorijalnoj izmješanosti, a ne o nekom psihološkom poimanju o čemu ti pričaš.

Koji su krajevi najmanje stradali? Zapadna Hercegovina, Istočna Hercegovina, prostor Srbac-Prnjavor i još neki manje-više homogeni krajevi.

Koji su krajevi najviše stradali? Podrinje, Srednja Bosna, dolina Neretve, gdje je stanovništvo bilo izrazito izmješano.

Da li ti to nešto govori?
Tel Aviv is offline  
Old 26.06.2008., 11:24   #8
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Ne, nisi u pravu.
Ja govorim o teritorijalnom rasporedu stanovništva i teritorijalnoj izmješanosti, a ne o nekom psihološkom poimanju o čemu ti pričaš.

Koji su krajevi najmanje stradali? Zapadna Hercegovina, Istočna Hercegovina, prostor Srbac-Prnjavor i još neki manje-više homogeni krajevi.

Koji su krajevi najviše stradali? Podrinje, Srednja Bosna, dolina Neretve, gdje je stanovništvo bilo izrazito izmješano.

Da li ti to nešto govori?
Dolazimo na isto, kazes da su najvise stradali izmjesani krajevi tacno, ali zasto ,zato jer postojimo "mi" koji smo značajno drugačiji od "njih", a "oni" – to su svi ostali koji ne pripadaju našoj grupi. Pojedinci koji bi mogli pripadati grupi (naciji), ali ne prihvataju potpunu homogenizaciju su "izdajnici"svatko je u tim izmjesanim krajevima tezio svojoj "grupi".
Jer kada ste pripadnik manjinskog naroda i ne osećate se preterano fanatičnim pripadnikom te nacije ili ste diskriminiran osjetit ce te potrebu za podrškom i sigurnošću sopstvenog naroda.
snezana mk is offline  
Old 25.06.2008., 22:44   #9
Mislio sam na celokupna kretanja svih triju naroda ka ''svojim'' delovima... Ne samo BiH,vec i SRB i HR. Pa tako Albanci iz Preseva se sele na Kosovo,Hrvati u HR ili Hercegovinu (ako su izbegli iz RS ili sa poteza severnije od Zenice i Konjica) a Bosnjaci opet (ko ce ga znati da li je zaista tako,jer se mnogi od njih sa tim ne slazu) idu severnije od Zenice i Konjica. Srbi iz Krajine zavrsili u Sremu i Backoj,Srbi sa Kosova u Toplickom,Pcinjskom,Jablanickom,Raskom kraju i po Sumadiji... Mnogo raseljenih,napustenih domova,unisten suzivot.

Eto,kod tebe Tel Aviv ima li povratnika Bosnjaka u Janju i Bijeljinu i Novo Naselje?
__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
Old 25.06.2008., 22:49   #10
Quote:
sdespot kaže: Pogledaj post
Eto,kod tebe Tel Aviv ima li povratnika Bosnjaka u Janju i Bijeljinu i Novo Naselje?
U Janju da, u grad Bijeljinu mnogo, mnogo manje.
Tel Aviv is offline  
Old 26.06.2008., 07:50   #11
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
U Janju da, u grad Bijeljinu mnogo, mnogo manje.
U Janji se vratilo oko 9 ipo hiljada povratnika Bosnjaka, a ne znam za Bijeljinu koliko se hiljada vratilo od prijeratnih preko 20 hiljada Bosnjaka koliko ih je bilo u GRADU Bijeljini.
Prolaznik_ is offline  
Old 26.06.2008., 07:58   #12
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
U Janji se vratilo oko 9 ipo hiljada povratnika Bosnjaka, a ne znam za Bijeljinu koliko se hiljada vratilo od prijeratnih preko 20 hiljada Bosnjaka koliko ih je bilo u GRADU Bijeljini.
Oko 4,000.
Tel Aviv is offline  
Old 26.06.2008., 08:17   #13
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Oko 4,000.
Cije su to procjene ?
Prolaznik_ is offline  
Old 26.06.2008., 11:33   #14
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
U Janji se vratilo oko 9 ipo hiljada povratnika Bosnjaka, a ne znam za Bijeljinu koliko se hiljada vratilo od prijeratnih preko 20 hiljada Bosnjaka koliko ih je bilo u GRADU Bijeljini.
To bi znacilo da su se Bosnjaci gotovo potpuno vratili u Janju... Sad koliko ih je u ukupnom udelu stanovnistva Janje,s obzirom da tamo ima sigurno par hiljada Srba koji su izbegli iz Tuzle i vecinski bosnjackih mesta u Federaciji...

Ako su se vratili,to je zaista lep primer...

Ako su ovi podaci tacni,danas u opstini Bijeljina ima negde oko 15 000 Bosnjaka. Neko je vec ovdi uradio procenu da oni cine 12 % ukupnog stanovnistva opstine,tj celokupna opstina danas ima izmedju 115 000 i 125 000 stanovnika.
__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
Old 26.06.2008., 23:11   #15
Quote:
sdespot kaže: Pogledaj post
To bi znacilo da su se Bosnjaci gotovo potpuno vratili u Janju... Sad koliko ih je u ukupnom udelu stanovnistva Janje,s obzirom da tamo ima sigurno par hiljada Srba koji su izbegli iz Tuzle i vecinski bosnjackih mesta u Federaciji...

Ako su se vratili,to je zaista lep primer...

Ako su ovi podaci tacni,danas u opstini Bijeljina ima negde oko 15 000 Bosnjaka. Neko je vec ovdi uradio procenu da oni cine 12 % ukupnog stanovnistva opstine,tj celokupna opstina danas ima izmedju 115 000 i 125 000 stanovnika.
Janja je prije rata imala negdje oko 14.000 Bosnjaka, no, ipak se vecina vratila, dakle negdje preko 9.000.
Prolaznik_ is offline  
Old 25.06.2008., 22:47   #16
Uopste,da li je istina ono da se Srbi iz istocne Bosne ili RS,kako vam drago iseljavaju za Srbiju,kako je jedan forumas Srbin iz Visegrada napisao? Ja nisam primetio,mada Banat nije mnogo privlacan za taj deo populacije... Ja znam za odredjenu populaciju Srba iz Vukovara i okoline koji dolaze u Novi Sad,i to je sve.
__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
Old 25.06.2008., 22:52   #17
Quote:
sdespot kaže: Pogledaj post
Uopste,da li je istina ono da se Srbi iz istocne Bosne ili RS,kako vam drago iseljavaju za Srbiju,kako je jedan forumas Srbin iz Visegrada napisao? Ja nisam primetio,mada Banat nije mnogo privlacan za taj deo populacije... Ja znam za odredjenu populaciju Srba iz Vukovara i okoline koji dolaze u Novi Sad,i to je sve.
Kod onih u brdima na južno od Zvornika i ima iseljavanja, ali i to će se smanjiti ekonomskim oporavkom.

Ovdje u Semberiji ne.
Tel Aviv is offline  
Old 26.06.2008., 01:50   #18
to ipak nije crtić.
dudu is offline  
Old 26.06.2008., 10:51   #19
Ja se osobno za Hercegovinu ne brinem.
Istina je da je posljednjih godina jedan odredjeni broj Bosnjaka otisao prema Sarajevu, ali taj proces ce se ubrzo okrenuti kada se odredjeni politicki problemi rijese. Kao prvo Hercegovina ima znacajne prednosti u usporedbi sa Bosnom kao sto se savrsena klima i blizina mora. Vec sada bodatije Sarajlije pocinju masovno praviti vikendice u okolini Mostara. A posto je HNK kao sto kaze Gluon prosperitetniji dio BiH ocekujem mnogo gastarbeitera Bosnjaka iz siromasnijih djelova zemlje. Oni ce se vjerovatno koncentrisati na Mostar i Neum nako sto se u Neumu izgradi luka. Cifra od 30 000 do 40 000 je po meni realisticna slejdecih 10 godina.
bueno is offline  
Old 26.06.2008., 16:19   #20
Quote:
bueno kaže: Pogledaj post
Ja se osobno za Hercegovinu ne brinem.
Istina je da je posljednjih godina jedan odredjeni broj Bosnjaka otisao prema Sarajevu, ali taj proces ce se ubrzo okrenuti kada se odredjeni politicki problemi rijese. Kao prvo Hercegovina ima znacajne prednosti u usporedbi sa Bosnom kao sto se savrsena klima i blizina mora. Vec sada bodatije Sarajlije pocinju masovno praviti vikendice u okolini Mostara. A posto je HNK kao sto kaze Gluon prosperitetniji dio BiH ocekujem mnogo gastarbeitera Bosnjaka iz siromasnijih djelova zemlje. Oni ce se vjerovatno koncentrisati na Mostar i Neum nako sto se u Neumu izgradi luka. Cifra od 30 000 do 40 000 je po meni realisticna slejdecih 10 godina.
Luka u Neumu
shteva is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:16.