Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2010., 17:04   #1
20 godina od Balvan Revolucije

Na današnji dan 17.8.1990. pobunjeni Srbi su balvanima i kamenjem blokirali putove između sjeverne i južne Hrvatske...

Mene zanimju svjedoci tog vremena,i Srbi i Hrvati i što se točno dogodilo na današnji dan?

Jesu li nalogodavci bili iz Beograda,ili je to došlo na zahtijev krajinskih šerifa i kolovođa?

Kakav je bio odjek u drugim republikama, npr. u Bosni i Slvoeniji?
__________________
.

Zadnje uređivanje Michael Collins : 17.08.2010. at 17:10.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 17:40   #2
Pa naravno da je došo nalog iz Beograda,a to su lokalno kauboji objeručke prihvatili(naravno uz potporu JNA).I kad bi tadašnje ˝jake snage MUP-a˝ krenile u bilo kakav obračun s lokalcima odmah bi reagirala JNA i to spriječila,poznata priča!!!
Hercegbosanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 19:37   #3
Mene isto zanima ova tema, mlad sam bio tad vrlo ja sam negdje čitao da su naši mediji u to vrijeme to potpuno minorizirali i govorili o ovima na balvanima da su to grupice pijanih ekstremista?? I koliko je uopće trajala ta njihova blokada, je li to bilo vezano uz početak vojnih sukoba znači bez prestanka ili su prekinuli bili pa je sve nanovo buknulo 1991 na Plitvicama?
levanat7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 19:56   #4
Quote:
Hercegbosanac kaže: Pogledaj post
Pa naravno da je došo nalog iz Beograda,a to su lokalno kauboji objeručke prihvatili(naravno uz potporu JNA).I kad bi tadašnje ˝jake snage MUP-a˝ krenile u bilo kakav obračun s lokalcima odmah bi reagirala JNA i to spriječila,poznata priča!!!
Kojeg su točno datuma krenuli helikopteri MUP-a?

PS
Dalmošima je čudno bilo koji dan prije kada su prodavači Srb otišli usred sezone...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 20:05   #5
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Kojeg su točno datuma krenuli helikopteri MUP-a?

PS
Dalmošima je čudno bilo koji dan prije kada su prodavači Srb otišli usred sezone...
Imaš ovdje o helikopterima.
Cromanst is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 20:19   #6
Quote:
levanat7 kaže: Pogledaj post
Mene isto zanima ova tema, mlad sam bio tad vrlo ja sam negdje čitao da su naši mediji u to vrijeme to potpuno minorizirali i govorili o ovima na balvanima da su to grupice pijanih ekstremista?? I koliko je uopće trajala ta njihova blokada, je li to bilo vezano uz početak vojnih sukoba znači bez prestanka ili su prekinuli bili pa je sve nanovo buknulo 1991 na Plitvicama?
Ja se sjećam jednog spota/crtića zapravo vidio sam to u dokumentarcu Smrt Jugoslavije u kojem su balvanaši prikazani ko četnici koji su se napili, napravili dernek i postavili barikade. A ta blokada je trajala... pa bi ovi neko vrijeem odblokirali pa ponovo blokirali. Hrvatski MUP nije uspio uspostaviti kontrolu nad Kninom... i onda su Srbi na svaki korak odvajanja Hrvatske iz Jugoslavije odgovarali odvajanjem Krajne iz Hrvatske čisteći je od građana hrvatske nacionalnosti- napad na Kijevo
Crveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 23:10   #7
Prve barikade dogodile su se u Obrovcu oko 2 sata u noći 17.08.1990. kad je MUP htio uzeti oruzje rezervnog sastava millicijske stanice.Tada je oglašena sirena za opću opasnost i popilani su prvi borovi i napravljene barikade.Slijedećih dana nikle su barikade u širem prostoru Knina.Tada su oni proglasili ratno stanje a JNA im je slučajno bez osiguranja polsala vagon oruzja bez pratnje koji su oni iskoristili za naoruzati se.
Sjećam se kad su ovi na barikadama izjavljivali da je ratno stanje i nama je to bilo tada smiješno.Ali poslije..
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 00:25   #8
Je li se sačuvao koji balvan, da im pošaljemo koji za utjehu
__________________
Teatar apsurda se nastavlja !
Ignore list; 1.card
DEFENSE is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 21:52   #9
Quote:
Cromanst kaže: Pogledaj post
Imaš ovdje o helikopterima.
Opet,pitanje je da li bi se četnici ukenjali kao na Plitvicama ili razbiježali kao u Pakracu,ili bi bila spremna zasjeda kao u Borovu Selu.

Osobno mislim da bi to riješili kao u Pakracu,ali bi onda JNA se još ranije umiješala
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 23:51   #10
Nebi se ukenjali jer 16 policajaca u tri Bella (2x206,212) realno ne mogu ništa bez snaga sa zemlje,osim praviti buku.
Snaga zemaljskih nije bilo jer su do kraja te 1990. Srbi činili 47% sastava milicije SR Hrvatske.
Ovih 1800 prvih redarstvenika nije imalo oruzje jer jedino SR Hrvatska u SFRJ od SSNO/savezni sekretarijat za narodnu obranu/ nije mogla kupiti legalno oruzje.Hrvatska pod novom vlašću je tražila dozovlu za kupnju 5000 AP 70 i 300 M 76 ali su se ovi u Beogradu samo cerekali i ignorirali.
Kad je Tuđman na više sjednica predsjednika republika koji su nazočili sjeednicama predsjedništva SFRJ postavljao pitanje zašto samo Hrvatska ne može legalno u Jugoslaviji kupiti oruzje za miliciju gen .Gračanin je rekao da će se zahtjev razmotriti i naa kraju su prodali Hrvatskoj 300 AP 70.
Inače gen. Gračačanin kao šef SSNO izravno je rukovodio organiziranjem barikada u Hrvatskoj.
Zato se po cijeloj Hrvatskoj skupljalo oruzje po milicijskim stanicama koje se čuvalo za rezervni sastav milicije.
Tada je Hrvatska mogla u helikoptere smjestiti 16 policajaca/vojnika danas može 600.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 18.08.2010. at 23:58.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 00:01   #11
Quote:
DEFENSE kaže: Pogledaj post
Je li se sačuvao koji balvan, da im pošaljemo koji za utjehu
http://a.imageshack.us/img13/8399/1058f.jpg

sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 00:02   #12
Quote:
Hercegbosanac kaže: Pogledaj post
Pa naravno da je došo nalog iz Beograda,a to su lokalno kauboji objeručke prihvatili(naravno uz potporu JNA).I kad bi tadašnje ˝jake snage MUP-a˝ krenile u bilo kakav obračun s lokalcima odmah bi reagirala JNA i to spriječila,poznata priča!!!
Zanima me postoje li kakvi dokumenti koji to potvrđuju (financiranje, naredba, dogovor sa JNA ili nešto slično). Da se razumijemo, vjerujem da je situacija na terenu pokazala tu tezu, ali me zanimaju i izravni dokazi. Možda ima nešto sa suđenja na ICTY-u Martiću i ekipi? Babić je na suđenju rekao da je sve bilo odlučeno u Beogradu, ali ne znam je li iznio odakle mu ta informacija.

Našao sam ovdje podatak da su se 13. kolovoza 1990. sastali Milan Babić i Borislav Jović u kojem je Jović garantirao da će dobiti političku podršku kao i vojnu od strane JNA. http://www.icty.org/x/cases/babic/cu.../plea_fact.pdf Točka 14. Samo nije definirano u čemu točno će dobiti podršku.
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 19.08.2010. at 14:43. Reason: spajanje poruka
Davor000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 21:54   #13
Teško da bi tako što postojalo u pisanom obliku,ako i da, to je uništeno ili sakriveno
El Cid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 23:13   #14
Quote:
DEFENSE kaže: Pogledaj post
Je li se sačuvao koji balvan, da im pošaljemo koji za utjehu
A ja bi prigodom ove obljetnice citirao svog frenda i rekao: poserem im se na najdraže uspomene iz djetinjstva
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 14:27   #15
Quote:
levanat7 kaže: Pogledaj post
Mene isto zanima ova tema, mlad sam bio tad vrlo ja sam negdje čitao da su naši mediji u to vrijeme to potpuno minorizirali i govorili o ovima na balvanima da su to grupice pijanih ekstremista?? I koliko je uopće trajala ta njihova blokada, je li to bilo vezano uz početak vojnih sukoba znači bez prestanka ili su prekinuli bili pa je sve nanovo buknulo 1991 na Plitvicama?
Naravno da su pokušali minorizirati i "okrenuti na šalu", iako je već mnogima bilo jasno kuda to vodi. Srpski pokušaji da se sve izvadi iz povijesnog konteksta:

Srpska Wiki - http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%91...B8%D1%98%D0%B0

kao da je sve počelo 1990. i promjenom imena trgova i zastave (krivi podaci i za jedno i za drugo), mogu proći samo kod onih koji brzo zaboravljaju ili ne žele znati. Cijela ex yu je već godinama prije toga bila bombardirana propagandom srpskih medija o vasceloj ugroženosti vascelog srpstva, najprije na Kosovu, pa onda i u tadašnjoj SR Hrvatskoj. To je bila klica rata koja je pala na plodno tlo, a na neki način i gorivo kojim su se vozili brojni traktori 1995...
I kao što kaže poslovica, politika je kad govoriš "dobar pas" (1990.), sve dok ne dohvatiš veći kamen (1995.)...
noriega is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 18:13   #16
http://a.imageshack.us/img132/6562/1054t.jpg

tu je lopta krenila sa centra
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 18:19   #17
http://a.imageshack.us/img442/6209/1017q.jpg
oštar početak utakmice

Zadnje uređivanje rezon@tor : 20.08.2010. at 19:17. Reason: popravak poveznice
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 18:25   #18
http://a.imageshack.us/img828/8127/789789040.jpg

lopta prešla granice igrališta
Već je smijenjeno jogurt revolucijom partijsko rukovodstvo Crne Gore¸Vojvodine i Kosova.Pokušaj smijenjivanja slovenskog nije uspio.Tuđman još ne postoji¸a na nogometnim utakmicama se skandira "mi smo vojska Stipe Šuvara"
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 18:28   #19
http://a.imageshack.us/img375/7401/1048o.jpg

Srbi ne žele igrat ni sa socijalističkom Republikom Hrvatskom
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 18:31   #20
http://a.imageshack.us/img291/3705/1001l.jpg

I ovde igraju protiv Socijalističke Republike Hrvatske.Tuđman još ne ulazi u igru.
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:31.