Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša

Lijepa naša Gradovi i sela Hrvatske - Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Babina Greda...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2013., 15:37   #1
Gdje zemljopisno i povijesno pripada otok Pag...

Dobar dan svima. Da li mi netko može argumentirano pojasniti kako odrediti zemljopisno-povijesnu pripadnost otoka Paga. Da li se radi o kvarnerskom otoku? Također me zanimaju vaša argumentirana mišljenja zbog čega je dio otoka pripao Zadarskoj županiji? Postoje određenja mišljenja da se navedeni otok pripisao (1997 godine, ako se ne varam) Zadarskoj županiji iz čistog osobnog interesa određenih ljudi te da stanovnike otoka nitko nije pitao za mišljenje u vidu nekoog referanduma i sl.
Hvala unaprijed na odgovorima.
dado0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 18:12   #2
Na moru brale, na moru.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 19:09   #3
Quote:
Enter Sandwoman kaže: Pogledaj post
Na moru brale, na moru.
Hehe. Zgodno. Nisi mi baš puno toga rasvijetlio.

Zanima me što o svemu misle Pažani i smatraju li se Dalmatincima, Kvarneranima ili...

Zadnje uređivanje dado0 : 30.01.2013. at 20:16.
dado0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 17:34   #4
Trenutno je pola otoka administativno u Ličko-senjskoj, a pola u Zadarskoj Županiji. Veliki dio otoka tradicionalno naginje Rijeci, ali logično i Zadru s kojim je spojen mostom. Zanimljivo je da se na samom otoku priča nekoliko nariječja. Južnije (Povljana) se priča štokavski (ikavica), malo naginje na "dalmatinski" izričaj. Grad Pag priča cakavicu, sa ca umjesto ča, dok se na sjeveru otoka (Novalja) priča primorsku (kvarnersku) čakavicu, (tj. čakavska ekavicu) kao recimo u istočnoj okolici Rijeke. Sam Lun na najsjevernijem rubu Paga je povijesno pripadao Rabu (nasuprot kojeg se nalazi). Sve u svemu zanimljiv otok.

Geografski Pag je Kvarner, tj. Kvarnerić, dok su već Vir, Molat, Premuda, Olib i Sliba najsjeverniji dalmatinski otoci. Iako ćeš se u nekim izvorima nać da su Molat, Silba, Olib i Premuda još uvijek Kvarner, ali prije nisu nego jesu.





Pitanje kako se sami ljudi na otoku osjećaju je nešto drugo.
tripice is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 14:29   #5
Quote:
dado0 kaže: Pogledaj post
Dobar dan svima. Da li mi netko može argumentirano pojasniti kako odrediti zemljopisno-povijesnu pripadnost otoka Paga. Da li se radi o kvarnerskom otoku? Također me zanimaju vaša argumentirana mišljenja zbog čega je dio otoka pripao Zadarskoj županiji? Postoje određenja mišljenja da se navedeni otok pripisao (1997 godine, ako se ne varam) Zadarskoj županiji iz čistog osobnog interesa određenih ljudi te da stanovnike otoka nitko nije pitao za mišljenje u vidu nekoog referanduma i sl.
Hvala unaprijed na odgovorima.
Moje argumentirano mišljenje je da vam treba most srušiti, jer ionako ste u Zadarskoj županiji samo kada vam to odgovara.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 00:18   #6
Quote:
dado0 kaže: Pogledaj post
Hehe. Zgodno. Nisi mi baš puno toga rasvijetlio.

Zanima me što o svemu misle Pažani i smatraju li se Dalmatincima, Kvarneranima ili...
što se tiče novalje smatraju se novaljcima/bodulima prije svega. barem je to moj dojam nakon što sam tamo cca 15-tak godina (manje-više) ljetovao.
__________________
Krepat, ma ne molat!

Zadnje uređivanje Peperonski : 14.02.2013. at 00:28.
Peperonski is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 00:26   #7
Quote:
tripice kaže: Pogledaj post
Grad Pag priča cakavicu, sa ca umjesto ča, dok se na sjeveru otoka (Novalja) priča primorsku (kvarnersku) čakavicu, (tj. čakavska ekavicu)
iz onoga što čuh iz prve ruke novaljci, pa tako i svi paški čakavci (kao i cakavci) spadaju pod čakavski ikavsko-ekavski dijalekt.

mesto, cel, bel, telo, sused, ded, sedi, beseda ........ ali vrime, lipo, mliko ....
__________________
Krepat, ma ne molat!
Peperonski is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 10:03   #8
Quote:
Peperonski kaže: Pogledaj post
iz onoga što čuh iz prve ruke novaljci, pa tako i svi paški čakavci (kao i cakavci) spadaju pod čakavski ikavsko-ekavski dijalekt.

mesto, cel, bel, telo, sused, ded, sedi, beseda ........ ali vrime, lipo, mliko ....
ae, moj lapsuz. ta isti govor je i na području s kojim sam usporedio (istočni dio riječkog prigrađa, pa do kirije) novalju.
tripice is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 12:56   #9
specifičan oblik otoka paga i njegova pozicija mu daju tu osobinu da je otok "svugdje po malo". južni dio definitivno gravitira zadru i nije čudo što su u ZŽ. sjeverni dio je nekako izdvojen i svojim špicom se nalazi na kvarneru. takav položaj je i u povijesti bio razlog sukobljavanja.

tijekom povijesti bilo je niz sukoba i sporenja rabske i zadarske komune oko otoka paga koje su otok i vlasnički dijelile bile te komune u sklopu mletačke republike ili u sklopu ugarsko-hrvatskog kraljevstva.


što se tiče novije povijesti evo mali pregled.

u post napoleonskom razdoblju habsburške monarhije - kasnije austro-ugarske monarhije i otok rab i otok pag upravno su pripadali dalmaciji, dok su ostali otoci kvarnera - krk, cres i lošinj upravno pripadali istri u sklopu austrijskog primorja.

u kraljevstvu shs od 1918. do 1922. otog pag i dalje pripada pokrajini dalmaciji.

preustrojem kshs na oblasti 1922. pripada splitskoj oblasti da bi 1929. godine podjelom kraljevine jugoslavije na banovine otok pag pripao savskoj banovini i naravno 1939. banovini hrvatskoj. e tu sad ne mogu naći kojem kotaru ... ako itko nađe nek doda.

propašću kj otok pag je jedan od tri otoka (uz brač i hvar) koji će pripasti ndh dok svi ostali otoci ulaze u sastav kraljevine italije.

od 1941 do 1943. otok pag upravno pripada velikoj župi vinodol-podgorje, a od 1943. do 1945. nakon promjena granica ndh velikoj župi sidraga-ravni kotari.

u nrh/srh (fnrj/sfrj) te teritorijalnim ustrojem na ZO otok pag pripada ZO rijeka i ima registarske tablice za vozila RI .

u neovisnoj rh prvim ustrojem na županije 1992. cijeli otok pag pripada ličko-senjskoj županiji i konačno 1997. je podijeljen između LSŽ i ZŽ.
__________________
Krepat, ma ne molat!

Zadnje uređivanje Peperonski : 15.02.2013. at 13:14.
Peperonski is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 13:29   #10
Neznam di je,al u Lici sigurno nije kao sto neki govore samo jer se nalazi u Ličko-senjskoj.

E i da,aj nek netko rece sta je to bodul,znam da se to govori za otočane,al koje,"domorodce" il došljake?
Boedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 15:05   #11
Quote:
Boedo kaže: Pogledaj post
Neznam di je,al u Lici sigurno nije kao sto neki govore samo jer se nalazi u Ličko-senjskoj.

E i da,aj nek netko rece sta je to bodul,znam da se to govori za otočane,al koje,"domorodce" il došljake?
pa to što je dio otoka paga (novalja) u LSŽ je stvar politike.

grad novalja tj. "sv. Ivan Dabo" alias "mali napoleon novaljski" je tu odigrao dosta lukavu igru.

bi li se riječ novaljaca dovoljno čula, ali i slušala da su kojim slučajem u PGŽ ili ZŽ, u županijama koje se tradicionalno bave turizmom .... i ne bi. ovako u LSŽ se čuje i uvažava ... tako ti to uglavnom tumače neki novaljci s kojima sam u kontaktu. nemojmo zaboravit da je novalja od statusa mjesne zajednice za ovih dvadesetak godina dosegla status "grada".

i kao što si napisao, boduli su stanovnici hrvatskih otoka - domorodci ... a došljaci na otoke ... pa oni su "naturalizirani boduli"!

podrijetlo imenice je dosta mutno. možda netko zna više.

vele da su nekoć tom imenicom ljudi s kraja pogrdno nazivali otočane, dok su otočanima tj. bodulima svi s kraja bili "vlaji/vlasi/vlahi" ...
__________________
Krepat, ma ne molat!
Peperonski is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 23:05   #12
Pažani navijaju za bile. Dakle...
DelmatST is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 01:42   #13
Na otoku Pagu se govori dvama jezicima (narječja) i to štokavskim( ponegdje i šćakavica) te čakavskim.Ta čakavica je tipa ekavsko-ikavskog nazvana još i poluikavica. Međutim, postoje razlike u govorima unutar dijalekta.Paški govor je ostao u nekim naseljima unutar općine Novalja. Ličko-senjski dio otoka ,pod kojim spada Grad Novalja, se teško može smatrati kvarnerom jer to nikada službeno nije ni bio. Grad Rab je, kroz povijest, imao vlast nad sjevernim dijelom otoka Paga pa je čak i naselje Lun sve do 1992.god. spadalo pod općinu Rab. Uzmemo li u obzir da se Arba( današnji Rab) u to vrijeme svoje vladavine nad paškim otokom smatrala i bila dio Dalmacije, zbilja ne mogu shvatiti kako neke osobe smatraju Pag quarnerom?
__________________
Ave Maria
Alotitamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 01:54   #14
Quote:
Peperonski kaže: Pogledaj post
pa to što je dio otoka paga (novalja) u LSŽ je stvar politike.

grad novalja tj. "sv. Ivan Dabo" alias "mali napoleon novaljski" je tu odigrao dosta lukavu igru.

bi li se riječ novaljaca dovoljno čula, ali i slušala da su kojim slučajem u PGŽ ili ZŽ, u županijama koje se tradicionalno bave turizmom .... i ne bi. ovako u LSŽ se čuje i uvažava ... tako ti to uglavnom tumače neki novaljci s kojima sam u kontaktu. nemojmo zaboravit da je novalja od statusa mjesne zajednice za ovih dvadesetak godina dosegla status "grada".

i kao što si napisao, boduli su stanovnici hrvatskih otoka - domorodci ... a došljaci na otoke ... pa oni su "naturalizirani boduli"!

podrijetlo imenice je dosta mutno. možda netko zna više.

vele da su nekoć tom imenicom ljudi s kraja pogrdno nazivali otočane, dok su otočanima tj. bodulima svi s kraja bili "vlaji/vlasi/vlahi" ...
Imenica bodul navodno označava psa.
__________________
Ave Maria
Alotitamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 12:52   #15
Quote:
Alotitamo kaže: Pogledaj post
Imenica bodul navodno označava psa.
prvi glas o tomu.

brek, maškarin, kan, kuko, kuce .... je pas.
__________________
Krepat, ma ne molat!
Peperonski is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 19:15   #16
Quote:
Peperonski kaže: Pogledaj post
prvi glas o tomu.

brek, maškarin, kan, kuko, kuce .... je pas.
...kucin, kučić također... I meni je to sumnjivo.To sam čuo od nekih starijih bodula da ta imenica označava psa.... čudno....
__________________
Ave Maria
Alotitamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 02:56   #17
Quote:
Peperonski kaže: Pogledaj post
iz onoga što čuh iz prve ruke novaljci, pa tako i svi paški čakavci (kao i cakavci) spadaju pod čakavski ikavsko-ekavski dijalekt.

mesto, cel, bel, telo, sused, ded, sedi, beseda ........ ali vrime, lipo, mliko ....
Hmm tek sad pročitah..... Zanimljivo je to što određeni čakavci, iako pripadaju istom dijalektu koji se mjeri odnosom ikavice i ekavice, ne koriste ikavicu i ekavicu u istom omjeru. Koliko znam; Novalja-mesto Pag-misto, Novalja-bel,belo Pag-beli,belo Novalja-telo Pag-tilo Novalja-sused Pag-sused Novalja-ded Pag-ded( ali češće se koristi imenica dide) Novalja-sedi Pag-sedi( u mn. sidimo) Novalja-beseda Pag-beseda.... Ove druge riječi tipa vrime,lipo,mliko,divojka su prakticno skoro kod svih čakavaca na ikavici izuzev sjeveročakavce...... Odlutah od teme
__________________
Ave Maria
Alotitamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 17:18   #18
Kvarnerić?

Malo sam tražio i pojavio mi se nvi pojam "Kvarnerić"

Evo što piše o Karneriću...

Kvarnerić je morsko područje u Jadranskom moru, dio Kvarnerskog zaljeva. Radi se o morskom prostranstvu između prvog otočnog niza od obale - Krka, Raba i Paga, te idućega - Cresa i Lošinja.

Ovo područje se odlikuje maritimnijom klimom nego Riječki zaljev, budući da je otvorenije prema ostatku Jadrana. Stoga su temperature zraka u hladnijem dijelu godine sličnije onima na otvorenom moru, dakle nešto više nego u samom priobalju. Ljeti, more ima blagotvoran osvježavajući utjecaj pa ponešto spušta temperaturu zraka u odnosu na topliji obalni pojas. Od vjetrova, ovdje se svakako snagom i učestalošću ističe bura koja najjače puše u hladnijem dijelu godine. Također od jeseni do proljeća vrlo često je i jugo, skoro pa podjednako učestalo kao i bura. Ljeti se javlja slab, rijetko umjeren maestral.[1]


Kvarnerić, dio Kvarnera između otočnog niza Cres–Lošinj na Z i otočnog niza Krk–Rab–Pag na I. Dug o. 60 km, širok do 25 km, a dubok do 95 m. Srednjim vratima na S povezan s Riječkim zaljevom; na J otvoren prolazima između Premude, Silbe i Oliba, te Škrde i Paga. Senjskim vratima, Grgurovim, Rapskim i Paškim kanalom spojen s Velebitskim kanalom (osjeća se jak utjecaj bure). Veliko prom. značenje kao najvažniji i najkraći plovidbeni put iz Rijeke u Dalmaciju. Najvažnija naselja i luke: Krk i Rab. Znatniju pom. tradiciju imaju Veli Lošinj i Nerezine na otoku Lošinju, i Novalja na otoku Pagu. Ilovik (Ilovik), Baška Stara (Krk), Punta Križa (Cres), Lun (Pag) i Lopar (Rab) imaju lučice, ali su više orijentirani na poljoprivredu nego na ribarstvo i brodarstvo.

dado0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 17:57   #19
Quote:
Peperonski kaže: Pogledaj post


boduli su stanovnici hrvatskih otoka - domorodci ... a došljaci na otoke ... pa oni su "naturalizirani boduli"!

podrijetlo imenice je dosta mutno. možda netko zna više.

vele da su nekoć tom imenicom ljudi s kraja pogrdno nazivali otočane, dok su otočanima tj. bodulima svi s kraja bili "vlaji/vlasi/vlahi" ...


Imenica bodul, iako o tome još uvijek postoje razna tumačenja i vode se polemike, ipak najvjerojatnije vuče tzv. indovedsko podrijetlo, te je izvedenica iz riječi bodyul koja označava pastira, stočara. Riječ je dosta raširena i u raznim izvedenicama egzistira duž obale zapadne Indije, preko Irana, Arapskog poluotoka i Sredozemnog mora pa sve do Egejskog mora i Jadrana. Slično podrijetlo ima i jako puno arhaizama diljem priobalja i otoka, a temu je odlično baš tu na forumu pred nekoliko godina obradio član Sajuuk, pa koga bude zanimalo vrijedi pročitati:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=308532
__________________
http://www.diyaudio.com.hr/

Zadnje uređivanje -Roko : 02.03.2013. at 18:11.
-Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 18:19   #20
Quote:
-Roko kaže: Pogledaj post
Imenica bodul, iako o tome još uvijek postoje razna tumačenja i vode se polemike, ipak najvjerojatnije vuče tzv. indovedsko podrijetlo, te je izvedenica iz riječi bodyul koja označava pastira, stočara. Riječ je dosta raširena i u raznim izvedenicama egzistira duž obale zapadne Indije, preko Irana, Arapskog poluotoka i Sredozemnog mora pa sve do Egejskog mora i Jadrana. Slično podrijetlo ima i jako puno arhaizama diljem priobalja i otoka, a temu je odlično baš tu na forumu pred nekoliko godina obradio član Sajuuk, pa koga bude zanimalo vrijedi pročitati:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=308532
To mi se već čini mogućim. Otočani tj boduli se bave ovčarstvom od kad postoje na otocima. No ako uzmemo u obzir da postoje psi ovčari, čuvari i goniči ovaca, onda možda i ima nešto u tome da ta imenica označava psa ovčara te se koristi pogrdno kao naziv za stanovnike otoka.
__________________
Ave Maria
Alotitamo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:41.