Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2003., 04:34   #61
Dok je Muhammed s.a.v.s. bio preokupiran mislju na koji nacin da uvede mjere koje ce dovesti do mira i slobode vjerovanja ljudi iz Jasriba su imali sasvim razlicite ideje u vezi njega. Svako pleme i svaki klan je na sebi svojstven nacin tumacilo Muhammedovu ulogu.No jedno je jasno , svi su u njemu nalazili rijesenje situacije.
[Kao prvo , muslimani su bili podjeljeni izmedju Muhadzira(doseljenika iz Mekke) i Ansara(starosjedioca Jasriba). Idolopoklonici plemena al Aws i al Khazraj su iza sebe imali krvavu istoriju medjusobnih ratova.Jevreji su takodje bili podjeljeni na Banu Qaynuqa koje je zivjelo u samom Jasribu(Medini),pleme Banu Qurayzah koje je zivjelo u predgradju Fadak, Banu al Nadir koji su zivjeli sjeverno od plemena Khaybar.I ova jevrejska plemena imala su razlicit status izveden iz ranijih deklaracija.
Sto se tice muslimana Muhammed se brinuo da -unatoc jakim medjuplemenskim vezama koje su pojacane ucenjem Islama u jednom Ummetu, ne dodje do medjusobne mrznje tih plemena.
Idolopoklonici iz plemena Al Aws i al Kuzarj koji nisu presli na islam – su vec bili u prijasnjem ratu i kobnom sukobu.Ti idolopoklonici su izmedju muslimana i jevreja nasli svoje mjesto u novom poretku .Njihova strategija je bila usmjerena na podjelu izmedju jevreja i muslimana.
Sto se tice jevreja , oni su Muhammedu pozeljeli dobrodoslicu u nadi da ce uspjeti pridobiti Muhammeda s.a.v.s. za svoje interese. Njihova strategija sastojala se u trazenju nacina kako da se arapi ujedine – da bi im zatim ta unija pomogla u kovanju plana kojom ce unistiti krscanske neprijatelje.Na taj nacin jevreji su zeljeli da se osvete progonima iz Palestine,obecane zemlje.Jevreji su samo zbog toga ukazali dobrodoslicu Muhammedu – i svo vrijeme su i dalje ostali pri vjerovanju da su samo oni «izabrani narog» koji jedini zasluzuje «Boziji blagoslov». I sami jevreji su bili podjeljeni medjusobno. Josh os prije Qurayzah plemenu je dat drugaciji status nego drugim plemenima , tacnije plemenu Banu Nadheer , ako bi neko od vodja plemena ubio nekoga od Banu Nadheer plemena otkup za to je bio u pola manji nego za pleme Banu Qurayzah.Poslanik je prepravio ovu ociglednu nepravdu i garantovao i plemenu Banu Qurayzah isti status kao i svim jevrejskim plemenima.
Pojedina jevrejska plemena, prije Muhammedovog doslaka u Jasrib, su sklapala sporazume sa idolopoklonicima.Cesto su ti sporazumi isli na stetu drugog jevrejskog plemena koje je sklopilo ugovore sa drugim idolopoklonickim plemenom.Takod da su se i jevresjak plemena medjusobno sukobljavala u proslosti.
Kur'an jasno o tome govori sljedecim ajetima:
«I kada smo od sinova Izraelovih zavjet uzeli da čete se jednino Allahu klanjati, i roditeljima, i bližnjima, i siročadi, i siromasima dobročinstvo činiti ,a ljudima lijepe rijeći govoriti i molitvu obavljati i milostinju davati- vi ste se poslije, izuzev nekolicine, izopačili i zavjet iznevjerili.I kada smo zavjet od vas uzeli da krv jedni drugima nečete proljevati i da jedni druge iz zemlje vaše nečete izgoniti, vi priznajete da je tako i svjedoci ste.
Pa vi ipak jedni druge ubijate , a pojedine od vas iz zavičaja njihovih izgonite – pomažući jedni drugima protiv njih, čineći grijeh i nasilje;a ako vam dodju kao sužnji , vi ih otkupljujete - , a zabranjeno vam je da ih izgonite.Kako to da u jedan dio Knjige vjerujete a drugi odbacujete?» Onoga od vas koji čini tako stičiće na ovom svijetu poniženje , a na Sudnjem Danu biće stavljen na najgore muke-A Allah motri na ono što radite»


U sustini svaka grupa(pleme) je na svoj nacin usmjeravala realizaciju tadasnje politicke situacije. I svaka grupa se nadala da ce Muhammed s.a.v.s. biti lutka u njihovim rukama.
Ko je mogao predvidjeti ovakav razvoj situacije?Ko je mogao predvidjeti to da ce u drugom gradu Jasribu Islam biti primjeljen sa blagonaklonoscu?Ko je mogao predvidjeti da ce ljudi iz Medine potraziti posrednistvo i vodstvo Muhammeda s.a.v.s. u svojim sporovima?Ko je sve to mogao predvidjeti kada je Muhammed , sa svojim sljedbenicima bio zatocen u trogodisnjoj izolaciji?Ko je mogao predvidjeti da ce se do jucerasnja zaracena plemena ujediniti pod Muhammedovim vodstvom?
Muhammed je u Medini sporovodio korake koji bi doveli do Muslimanskog jedinstva.Politički , to je bio veoma mudar potez.
Da bi se razumjela mudrost koja se krije iza toga treba shvatiti da su idopoklonicka plemena nastojala da podijele muslimane u dvije grupe,Ansare i Mudjahire.Samo na taj nacin idolopoklonici su mogli sebi osigurati dominaciju u Jasribu.
Politički Muhammed je uspio ujediniti cio Jasrib , i kontruisati sistem vlasti u koji su jevreji usli slobodnom voljom.Naime briga o Jasribu , se po tom ugovoru, oslanjala na zajednicko savjetovanje(jedna vrsta parlamentarne demokratije).Dio te zajednice bili su i jevrjeji , kojima je data potpuna sloboda vjerovanja , kao i zasluzena uloga u strukturama vlasti Jasriba.Pored ovako povoljnih uvjeta za jevreje , potrebno je naglasiti da su se isti nadali da ce pridobiti Muhammeda s.a.v.s. za svoje interese.
Muhammed je posjecivao vodje jevreja i nastojao da izgradi dobre odnose sa istima na temeljima postovanja Svetih Spisa, kao i na temeljima monoteizma.Muhammed s.a.v.s. je zajedno sa njima postio , okretao se u molitvi prema Jurusalemu....itd itd.

Takav odnos na igled je davao svjetlu buducnost u medjureligijskom odnosu ove dvije religije.
Sa druge strane Muhammedovo vodstvo,njegova humanost, samolist prema siromasnima, njegova pravovjernost i nepokolebljivost je znatno uticala na to da ga ostali ljudi takodje prihvate i da mu se priklone.Sve sto je cinio u tim koracima je govorilo o zelji da se sacini neka vrsta prijateljskog saveza koji bi zagarantovao slobodu vjerovanja , slobodu misljenja u Jasribu.Tako je i nastao ugovor svih strana u Jasribu .Taj ugovor je i dan danas jedan od najznamenitijih politickih dokumenata u istoriji.
Na taj nacin nastao je savez izmedju Ansara i Mudjahira na jednoj strani , i jevreja na drugoj strani.Ovom ugovoru su slobodnom voljom pristupili jevreji.U njemu se jasno i ne dvosmisleno naglasava :
-sloboda misljenja, vjerovanja
-zastita zivota , imovine i casti.
-ako neka od strana prekrsi ugovor, koje se sankcije i mjere preduzimaju protiv istih
-svaka od strana ne smije pomagati neprijateljima muslimana, sem onim idolopolkonicima koji zastraze zastitu novonastale zajednice.

Taj dokument nije tesko naci u uvjeriti se u tolerantnost istog.

Odnos izmedju jevreja i muslimana je bio obecavajuci- izgledalo je na pocetku da sve govori o svijetloj buducnosti ove dvije religije.

Zadnje uređivanje Adura : 03.03.2003. at 10:54.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 04:35   #62
Muhammedovo ucenje, primjer i vodzstvo je ostaviljalo dubok trag na ljude.Veliki broj ljudi pridruzivao se Islamu i njihova konverzija je povecavala broj muslimana , samim tim i politicku moc muslimana u Medini.U ovoj fazi jevreji su poceli da razmatraju svoju poziciju politicke moci u Jasribu.Zakljucili su tako sporazum sa Muhammedom, a u sebi su se i dalje nadali da ce nadigrati i pridobiti Muhammeda da bi povecali svoju politicki moc koja im je bila nuzna za pobjedu nad krscanima(jevreji su se u sebi nadali da ce im Muhammed pomoci da se domognu Palestine-jer u svojim prorocanstvima oni su ocekivali Mesiju , ali posto nisu priznali Isusa s.a.v.s. jasno je zasto su zeljeli da nadigraju Muhammeda s.a.v.s.)
Muhammed s.a.v.s sa druge strane je postao mocnija figura i od krscana i od jevreja, i njegov uticaj medju ljudima rastao je nesagledivom brzinom.
U to vrijeme jevreji su se poceli se pitati dali smiju dozvoliti Muhammedu da mu moc toliko poraste, dali smiju dozvoliti Muhammedu da siri duhovnu poruku Islama...sve dok su pod Muhammedovim vodjstvom bili zasitceni i bili dobro primljeni od ostalih u trgovinskim poslovima-i zivjeli mirno –sa potpunom slobodom ispovjedanja svoje vjere.

Dobrim dijelom jevreji su razmiljsali na ovaj nacin, sve dok im je Muhammed od koristi oni ce se povinovati njegovom vodstvu.Oni bi najvjerovatnije nastavili sa ovakvom praksom .Zbog iskljucivocti njihove religije(gdje su samo jevreji ti koji su «odabrani») oni se nisu nadali da ce pripadnici njihove religije prelaziti na Islam.
Ali, veliki broj svecenika i ucenih rabina , od kojih je najinteresantniji slucaj `Abdullah ibn Salama je prilazio Poslaniku da mu priznaju Poslanstvo, i samim tim da predju na Islam.
`Abdullah ibn Salam se plasio jevrejske kletve, i njihovog klevetanja u vezi sa njegovim prelaskom na Islam.Zbog toga je Abdullah zamolio Muhammeda da se raspita o njemu izmedju jevrejskih starjesina,prije nego jevreji saznaju za njegov prelazak na Islam.
Kada se Muhammed s-a-v-s- raspitivao za Abdullaha od jevreja je dobio ovakav odgvor: «Abdullah ibn Salam je jedan od nasih vrhovnih ucitelja,nas svecenik, i uceni rabin».
Kasnije , kada je Abdullah dosao kod njih i obznanio im da je presao na Islam, oni su ga napali , sirili po svim jevrejskskim dijelovima Jasriba raznorazne potvore na njega.
Ovaj dogadjaj je natjerao jevreja da pocnu sumnjati u ono sto su vjerovali o Muhammedu i na taj nacin poceli su odbijati njegovo poslanstvo.
Plemena al Awsa i al Khazraja koja nikada nisu do kraja usla u Islam ,ili koja su usla u Islam iz interesa , su se brzo okupila oko jevreja koji su poceli da se suprostavljaju Muhammedu s.a.v.s.

Poceo je tzv period «propagande» i rasprava izmedju Muhemmada s.a.v.s. i jevreja.Ovakva situacija je pokazivala da su jevreji bili lukaviji od idolopoklonika Mekke, samo sto za razliku od otvorenog neprijateljstva idolopoklonika iz Mekke – jevreji su zeljeli da uniste duhovnu podlogu Islama –tako sto su se upustali u raznorazne lukavstine i raznorazne «rasprave».Slicno tome jevreji su se upustali u rasprave sa Isusom s.a.v.s.

Jevreji su slali neke svoje rabine Muhammedu , da bi primili Islam –na taj nacin zeljeli su da povecaju svoju moc u zajednickom odlucivanju.Naime , drustveni zivot Jasriba je ovisio o zajednickom savjetovanju(shura-savjetovanje) izmedju grupa koje su zivjele u Jasribu.
Prikazivajuci laznu poboznost , zadatak ovih rabina je bio da unesu sumnju u Muhammeda unutar samog muslimanskog stanovnistva.
Muhammedu su postavljali pitanja za koja su mislili da ce prodrmati Muhammedovo uvjerenje i podici sumnje portiv Muhammedovog ucenja.
Sa druge strane licemjeri plemena al Aws i al Khazraj su takodje prisla islamu iz istih namjera.
Obje grupe, i nevjernici i jevreji , isli su u pitanjima do takvih krajnosti da su bili u stanju poreci samu Toru.
Muslimani su uskoro uvidjeli namjere i svrhu njihovih pokusaja.Nasli su na djelu nekolicinu zavjernika, i to u samoj dzamiji –Tim istim zavjernicima je kasnije zabranjen ulazak u dzamiju.

Jevrejski vodja Shas ibn Qays je chak izrazio dobrocinstvo idolopoklonicima al Awsa i al Khazraja.Tim je prekrsio sve stavke sporazuma-po kojem je ne dozvoljeno jevrejima da pomazu neprijatelje muslimana.
Shas ibn Qays je znao na koji nacin su jevreji vec jednom u proslosti uspjeli da zavade ta plemena.Jevreji su znali da ukoliko bi se plemena Banu Qaylah (al Aws i al Khazraj) ujedinila da bi to bio i kraj njihove politicke moci.Zbog toga su uputili jednog mladog jevreja kojem su rekli da pocinje da dize «hvalospjeve» u sjecanje na dan bitke kod Bu'atha, kada je pleme Aws savladalo pleme Khazraj.

Mladic je na «poetski nacin» uspio da prizove u sjecanje uspjehe plemena Aws , i na taj nacin je uspio podici «plemenski ponos» Awsa ,samim tim i Khazraj.
Kada je Muhammed cuo za ovo , pozurio je da sprijeci medjuplemenske sukobe tako sto je poslao izaslanike medju plemena, da ih pouce ljepoti bratsva ,i ljepoti zajednistva i jedinstva.

«Raspreve» izmedju Muhammed i jevreja su porasle.Sami jevreji su isli dotle da su poricali i samu Toru.Prvih 80 ajeta sure «al Nisa» jasno govore o tome , da su sljedbenici Knjige poricali svoje sopstvene svete spise –samim tim pocinili nevjerstvo po soptvenom sudu(Tori). (2:87-89).

Dok je «rat rijeci»(rasprave) bjesnio Medinom,delegacija krscana iz Najrana (sest jahaca) je dosla u Medinu.Medju njima su bili uglednici , uceni ljudi, religiozne vodje iz arapskih plemena koj eje podrzavala (materijalno i drugacije) Vizantija.Moguce je da je jedan od razloga njihova doslaska , nakon sto su culi da Muhammed i jevreji zucno raspravljau, to da «dodaju ulje na vodu», tako da «komsije» iz Shama i Jemena mogu odahnuti od Jevrejskih zavjera i Arapskog napada na njih.Moguce je da je ta krscanska delegacija dosla sa onom devizom «zavadi pa vladaj».
Delagacija je usla u javne debate sa Poslanikom, a istoj su se ubrzo pridruzili jevreji.
Jevreji su tvrdoglavo odbijali Isusovo s.a.v.s. porijeklo i to da je Isus s.a.v.s. bio Boziji Poslanik(Prorok) i potencirali misljenje da je Ezra bio «Boziji sin».Krscani sa druge strane su branili trojstvo i «bozanstvenost» Isusa.Muhammed s.a.v.s. je pozivao ljude da prepoznaju Jedinstvo Bozije , i zajednicko duhovno jedinsto covjecanstva(Muhammed je pozivao ljude na to da postoji samo Jedan Bog , koji je stvoritelj svih ljudi)

Ove debate su zaista bile prvi «kongresi» u istoriji ove velike tri religije.Ove debate nisu tada imale neke pretezno politicke ciljeve, nego su bile vise teoloske –duhovne , i vodile su se najvecim djelom van materijalistickih (iteresnih) okvira.

Kada god bi krscani i jevreji skretali paznju sa duhovnosti u politiku, kapital, moc ...Muhammed je naglasavao duhovnu svrhu ciste posvecenosti samo Jednom Bogu-kao izvoru i ishodishtu svog covjecanstva.

Tome najbolje govore sljedeci ajeti u Kur'anu:
«Reci : «O sljedbenici Knjige ,dodjite da se okupimo oko jedne rijeci i nama i vama zajednicke ,da se nikome sem Bogu ne klanjamo (da nikome sem Bogu ne sluzimo) , i da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da jedni druge ,pored Boga, bogovima ne smatramo».Pa ako ne pristanu ,vi recite «Budite svjedoci da smo mi muslimani».

Uglavnom sljedeci put nastavim malo vishe o temi.

Zadnje uređivanje Adura : 03.03.2003. at 11:03.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 11:54   #63
E,Shady,

ti nikad ne mozes da znas sta Bog zna,ali mozes da vjerujes sta zna Bog.Ali zato mozes lako da vidis kad neko promjeni misljenje sta je on znao.Mislim da sam realno prosudio, premaonome stoje govorila. Cak sam i prije rekao, da je ona prihvatilan Islam zbog neke licne tragedije ili nestvatljivosti stvari.

Osim toga mislim da je taj pogled na svijet Bog sva zna,a ja sam nevazan, neprihvatljiv,a za nekogacaki koban.
__________________
Isus pretvori vodu u vino, i krenu na svoj put.
Belinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 00:15   #64
Rima:

nikada nisam nikoga uvrijedila na osnov razlicitosti vjere i vjerovanje , vec sam oduvijek bila za medjusobni zdrav dijalog , to moze potvrditi DANAYE , on zna koliko sam topika napisala na IB da svi zaboravimo stare ratove i da okrenimo novi topik, ja se nadam da ce Danaye to tvrditi.



Vidim, Rima ,da te i dalje proganjaju duhovi ib-a.Doduše, sad su se i materijalizirali na ovom forumu.

Dakle ,istina je da dok je Rima bila moderator na dotičnom forumu u principu nisu bile dozvoljene osobne uvrede-i da nije brisala postove,tj. demokracija je bila osnova njenog moderiranja--i temelji su bili na upozoravanju.
Onda su se počela dešavati čudesa-postovi su nestajali--plela se neka druga ekipa u moderiranje,a predstavnik te vrste se i ovdje javlja pun "slatkih riječi".

U prepirkama oko moderatora izjasnio sam se bio za Rimu(iako je Shady tad stao uz nemuslimane a protiv "tih tamo"--i na tome mu svaka čast jer je time i sebe ugrozio(padale su i prijetnje),jer uz sve svoje nesavršenosti(tipa,za neke, stil pisanja-pa i naše ponekad nesuglasice) i životne situacije(rođenje djeteta-a kažu da je tad žena posebno osjetljiva )je ipak bila dobar moderator.


Nakon skidanja Rime s mjesta moderatora-taj je forum potpuno uronio u fundamentalizam.
I propao.

Novim pravilima su otvorili "sezonu lova" na sve one koji ne misle kao oni(a tu uključujem i Shady-ja-njega su proglasili kršćaninom).dozvoljeno je vrijeđanje neistomišljenika etc.
Mogao si napisati bok-i to bi se smatralo provokacijom jer dolazi od nemuslimana.
Koliko se sjećam ,Rime tad neko vrijeme nije bilo-a SHADY se JEDINI od muslimana pobunio protiv takvih pravila.

Tražio sam od administratora objašnjenja vezana uz pravila--i kad je admin otvoreno napisao da je DOZVOLJENO osobno vrijeđati nemuslimane,vrijeđati bilo koji drugi oblik religije etc.(taj post vjerovatno i dalje postoji-tamo negdje)
povukao sam se s tog foruma-pa ne znam kaj je dalje bilo(naime tada tek dolaze pesek i simona).


Toliko o IB.


A gospodi S-Zele,MuhtaR , Rob milostivog i sličnima bilo bi najbolje da se vrate u kaljužu IB-a iz koje su ispuzali-jer tamo je njihov zatrovani um u sličnom probranom društvu.
Ovdje ne .
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 00:34   #65
Bice bolje da ja ove svoje goleme postove(tek sad primjetih) prebacim na "pitanje za rimu".

Ili da se "pitanje rime" prebaci tamo, hajd budi pametan.

Nego odakle tolika mrznja medju vama.Ok razumijem stvari koje su uvjetovale istu mrznju, ali ne razumjem kako mozete "zivjeti" sa tim negativnim emocijama.Dajte malo se opustite i ove forume ne treba shvatiti preozbiljno to nije dobro za tek(iliti apetit).
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 00:51   #66
Adura:
Ili da se "pitanje rime" prebaci tamo, hajd budi pametan.

Ili možda da se "pitanje Rime" ostavi njoj samoj?
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 00:57   #67
MAh to sam svo vrijeme govorio al niko me ne slusa.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 01:30   #68
Adura

Odgovore mogu obecati tek za koja 2 dana... trenutno sam na seminaru, koji mi oduzima poprilicno vremena.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 08:23   #69
Quote:
danaye kaže:
(a tu uključujem i Shady-ja-njega su proglasili kršćaninom)
Hahahaha...joj... Dobro da ga nisu Pavlom nazvali.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 10:06   #70
Ok - rambi, a smijel se znati studirash?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 13:47   #71
Adura:
Nego odakle tolika mrznja medju vama.Ok razumijem stvari koje su uvjetovale istu mrznju, ali ne razumjem kako mozete "zivjeti" sa tim negativnim emocijama


Eto išao ja potražiti pravila,i gle
postao si moderator( čak i da postoji moj nick,samo mi baš nije jasno otkud),pa postaju jasnije,tj. razumljivije te promjene u pristupu(treba škvadru ponovo navući i dovući,kaj ne ,jer smiješno je kad se na dns razgovaraju samo poćudni muslimani ).
Kaj ,bin laden je tvoj novi heroj?

Ono tamo je ogledalo onog što muslimani i oni koje muslimani slušaju u globalu misle i po čemu se ravnaju bez obzira na samu vjeru(ali mnogi zbog objektivnih okolnosti ne mogu ili ne žele javno reći),a iznimke su ionako samo iznimke i ostaju iznimke.
A to nije ono što ovdje ti prezentiraš.
Niti približno.
A možda onaj tamo Adura koji je pisao i piše i ovaj tu Adura nisu iste osobe?
No to je potpuno nebitno,bitno je da svi mrze muslimane,ako ništa drugo samim tim što postoje.(to su tamo čak i dokazivali).

Cijeli se svijet urotio,zar ne?

danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 14:34   #72
Ah Danaya,
Ne budi tako ostar.
Stvari koje se dese mogu se i ispraviti,ali za to treba i vremena i strpljenja.
Imali smo nas dvojica finih rasprava na "dijalogu sa ne muslimanima".I bilo mi je ugodno "tuci" se sa tobom.

DNS(dijalog sa ne muslimanima) je zamro(necu ulaziti previse u razloge) a eto ja bih ponovo da ga "ozivim" ako mognem, ako ne neka se isti , sto se mene tice zatvori.

Evo vec se radi na tome da se naprave pravila koja ce stvoriti pozitivniju atmosferu za razgovore.Kako rekoh ne zamjerim se nikome , niti muslimanima na IB niti ne muslimanima na IB,iako sam i sa jednim i sa drugim bio "u svadji".No te prepirke ,iako bi me kad kad navele da se povucem sa foruma, nisu me natjerale na totalnu netrpeljivost.

Sto se tice DNS-a radi se na pozitivnijoj atmosferi-i ne trazim od tebe da dolazish zbog mene, niti zbog bilo kog drugog.

Uglavnom ovaj Adura je isti Adura od prije, samo sto sad ima i gumicu u ruci
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 14:47   #73
Hej, Adura, a jel mogu ja tamo otic i otvorit topic o Sufizmu, a da me se ne banira?
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 14:50   #74
Mozesh

Samo nemoj na konto sufizma vrijedjati neciji tudji pravac.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 14:57   #75
Quote:
Adura kaže:
Uglavnom ovaj Adura je isti Adura od prije, samo sto sad ima i gumicu u ruci
selam adura:
vo je stvarno dobra vijest , ja mislim da ces ti od DNS napraviti, ustvari ce jedno od dvoje dijesti: ili ces ti njih omeksati i svi ce biti tolerantniji , zaboravice za ratove i ratovanje sa nsistomisljenika

ili ce oni od tebe napraviti Ekstrema koji nikoga nemoze zamisliti
ja se kladim za ono drugo
sad ozbiljno:

DNS je dobar forum ako se nemijesaju osobe koje nisu sposobne za takve rasprave , i koje neznaju te predmete , recimo ona vojska od Sestara (neda Bog nikome) , ja zaista ne shvatam sta one tamo traze osim ratovanje

onda Kuca koja ima vise gazde raspada (to sam ja njima rekla) znas sta su mi uradili:
jedan Murshid (administrator) brise necije postove a drugi murshid kritikuje moderatora javno sto brise te postove

desilo se recimo da su postovi i topike nestali bez obrazlozenje a sve ce pasti na glavu moderatora (pitaj Semargla)

sretno adura i cistitam na novi polozaj

P.S.mogu li i ja tamo ucestvovati (sumnjam)

selam
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 15:02   #76

Rima,
nadat se da ce biti bolje.kako rekoh na sebe sam preuzeo to da napravim bolju atmosferu.Ako to ne uspijem sam cu dati "ostavku".

pa pokusacu ako Bog da opet dodjes na forum bez straha da ce te neko progoniti-jer necu to dozvoliti.Samo nemoj odma proglasit rat sa temama, bar dok se josh radi na pravilima foruma-i dok se sredjuju neki uvjeti pozitivnih rasprava na korist muslimana i ne muslimana.

Hvala na cestitkama (ama ima da vas pobrisem sve samo se pocnite svadjat)

we selam
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 15:03   #77
Re: Lice i nalicje.

Quote:
Porto kaže:
eh Rima, Rima..



Covjek se zbunjen, Rima. Zbunjen zato jer gleda tjelesnim ocima, a ne duhovnim. Gleda razumom, a ne srcem.
pozdrav Porto
ovo je tacno , znas li da tek sam sad pocela shvatati te iste Biblijske stihove koje sam ranije ismijavala
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 16:16   #78
Quote:
danaye:
A gospodi S-Zele, MuhtaR , Rob milostivog i sličnima bilo bi najbolje da se vrate u kaljužu IB-a iz koje su ispuzali-jer tamo je njihov zatrovani um u sličnom probranom
Ne diraj mi Zeleta!

Pročitala sam tvoju povijest sa IB. Veliš, ti otišao kad smo Pesek i ja došle. Kad smo mi otišle došli su neki drugi: Damir i Štrok.

To ti je tak. Svatko tko dolazi ne uči od prethodnika, već računa na svoju vlastitu pamet i dobronamjernost. Naravno da tu ne računam na profesionalne provokatore, koji nikad nisu imali problema s administracijom. Takvi su uvijek dobro došli za vlastito opravdanje.

Adura je samo još jedan koji je tada "neprincipijelno" podržao Rimu, ali u skladu s vlastitom vjerom: da se ne izaziva međumuslimanska svađa. A svađa je sve oko čega se muslimani različitih tradicija ne slažu (oko "pravih" izvora tih tradicija).
A onda nema foruma, već samo propovijedanje i pouka o "jedinoj pravoj".

Na DSN se lijepo vidi potpis ispod naslova. Samo ga treba čitati.
Kako nije postigao svrhu, svi su protiv njegovog opstanka. Adura je odavno protiv njega, zato je valjda i dobio palicu!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 23:11   #79
Adura:
Ne budi tako ostar...

A moraš katkad malo đonom

A za pokoju "rundu" takvih(normalnih) razgovora kakve smo i inače vodili-- uvijek spreman
Da li ćeš ti kao (po meni) iznimka(gore navedena definicija) biti u mogučnosti nešto napraviti--iskreno sumnjam,možda u slučaju ako ti daju odriješene ruke(iliti samostalnost),da ne ispadne evo ti mrvica vlasti a ti radi kako ti kažemo.
U svakom slučaju


Sto se tice DNS-a radi se na pozitivnijoj atmosferi-i ne trazim od tebe da dolazish zbog mene, niti zbog bilo kog drugog.

Pa i kad bi čak eventualno i htio ,ne bih ni mogao s obzirom da mi mrknuše nick.
A ako bih ikad više i dolazio sigurno ne bih zbog imena foruma ili slično već zbog tema i dijaloga(ajmo dakle reći takvih kao ti).
A to zbog ekipe koja je tamo i samo čeka--sumnjam da ima smisla.


Svatko tko dolazi ne uči od prethodnika

nisam ja to tako mislio--već samo navodih kronologiju(ma,ostavio sam tamo 600-700 postova,pa mi bilo žao zbog takve kasnije politike i povampirenja).


No sad fakat dosta o tome s moje strane.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 23:15   #80
Hahahah

Ok ok ok zovem te na rundu

Nego

Quote:
Pa i kad bi čak eventualno i htio ,ne bih ni mogao s obzirom da mi mrknuše nick.
Daj da to pokusham srediti pa ti javim (nisam znao da ti je neko copio nick) ovdje na PM.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:09.