Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2011., 21:47   #1901
Quote:
ttiiaa kaže: Pogledaj post
ali u svakom slučaju potrebno je nešto napraviti u vezi triglicerida!
pretpostavljam da treba smanjiti unos ugljikohidrata i masti...
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 00:56   #1902
Pozdrav!

Krajem 6. mjeseca išla sam na uobičajenu kontrolu bubrega ( lijevi odstranjen prije 15 godina, tumor Wilms).
Krvna slika u redu, željezo 6, rađene sve pretrage vezane uz željezo, feritin 14, 7.
Sredinom 7. mjeseca počela piti ferrum lek, popila kutiju ( 30 tableta, mjesec dana), nakon toga pauza 5 dana, vadila krv za feritin.
Feritin je sada 9, 8! :/
Željezo i dalje 6.. Hemoglobin 12..
Leukociti povišeni.

Osjećam umor. Uvijek su mi hladne noge i ruke. Izgubila sam tek, te gubim na težini. Popucale su mi kapilare na bedrima ( imam 17 godina), te mi se često spontano pojavljuju modrice po tijelu. Tonzile i limfni čvorovi su mi povećani. Često me boli želudac.

Neki od simptoma upućuju na leukemiju, no, jeli to doista moguće?

Doktorica mi je do 1.9. na godišnjem, pa, ako može pomoć prije no što odem kod nje..
Hvala!
__________________
Nothing is what it seems.
bubu5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 08:55   #1903
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
pretpostavljam da treba smanjiti unos ugljikohidrata i masti...
tako je! i poželjno je smanjiti tjelesnu težinu (ako je povišena)
ttiiaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 08:58   #1904
Quote:
bubu5 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Krajem 6. mjeseca išla sam na uobičajenu kontrolu bubrega ( lijevi odstranjen prije 15 godina, tumor Wilms).
Krvna slika u redu, željezo 6, rađene sve pretrage vezane uz željezo, feritin 14, 7.
Sredinom 7. mjeseca počela piti ferrum lek, popila kutiju ( 30 tableta, mjesec dana), nakon toga pauza 5 dana, vadila krv za feritin.
Feritin je sada 9, 8! :/
Željezo i dalje 6.. Hemoglobin 12..
Leukociti povišeni.

Osjećam umor. Uvijek su mi hladne noge i ruke. Izgubila sam tek, te gubim na težini. Popucale su mi kapilare na bedrima ( imam 17 godina), te mi se često spontano pojavljuju modrice po tijelu. Tonzile i limfni čvorovi su mi povećani. Često me boli želudac.

Neki od simptoma upućuju na leukemiju, no, jeli to doista moguće?

Doktorica mi je do 1.9. na godišnjem, pa, ako može pomoć prije no što odem kod nje..
Hvala!
koliki su leukociti i trombociti?
ttiiaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 09:34   #1905
Poštovani,
imam povećanu kvrgu u preponi, preko noći je izrasla i boli me, vadila sam krv, svi nalazi su ok, sem nekog BASO koji bi trebo biti (0.0-1.0), a kod mene je 1.5.
Za što je taj dio u krvi važan?
Hvala.
jelena1777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 09:51   #1906
Quote:
jelena1777 kaže: Pogledaj post
Poštovani,
imam povećanu kvrgu u preponi, preko noći je izrasla i boli me, vadila sam krv, svi nalazi su ok, sem nekog BASO koji bi trebo biti (0.0-1.0), a kod mene je 1.5.
Za što je taj dio u krvi važan?
Hvala.
baso su bazofilni granulociti, a oni su povišeni za vrijeme upalnih reakcija (osobito za vrijeme alergija i astme)... a ta kvrga u preponi je vjerovatno povečani limfni čvor! limfni čvorovi se također povečaju za vrijeme upale!
jesu radili CRP? da li je on povišen?
ttiiaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 11:32   #1907
Quote:
ttiiaa kaže: Pogledaj post
baso su bazofilni granulociti, a oni su povišeni za vrijeme upalnih reakcija (osobito za vrijeme alergija i astme)... a ta kvrga u preponi je vjerovatno povečani limfni čvor! limfni čvorovi se također povečaju za vrijeme upale!
jesu radili CRP? da li je on povišen?
RAdila, CRP mi je ok, tj. normalan. Imam samo jaku ovulaciju, bila sam kod ginekologa, rekla je da je "razorna" i pregledala sam UZV taj limfni čvor, da radi se o njemu, ali dr je rekao kao da je ukliješten između tetiva i da je okolo upalni proces...i da ćemo to pratiti. Doktorica je (ginekolog) rekla da je moguće da je zbog te jake ovulacije iskočio taj limfni čvor, ali...da treba to i dalje pratiti.
Uglavnom, nemam temp., ne osjećam se nešto loše
jelena1777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 13:46   #1908
Quote:
jelena1777 kaže: Pogledaj post
RAdila, CRP mi je ok, tj. normalan. Imam samo jaku ovulaciju, bila sam kod ginekologa, rekla je da je "razorna" i pregledala sam UZV taj limfni čvor, da radi se o njemu, ali dr je rekao kao da je ukliješten između tetiva i da je okolo upalni proces...i da ćemo to pratiti. Doktorica je (ginekolog) rekla da je moguće da je zbog te jake ovulacije iskočio taj limfni čvor, ali...da treba to i dalje pratiti.
Uglavnom, nemam temp., ne osjećam se nešto loše
nebi trebalo bit ništa opasno! vjerovatno će proć uskoro! i nemoj brinut, kvržice koje ne bole su opasne dok ove koje bole nisu! bit će sve ok, samo redovno kontroliraj!
ttiiaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 13:49   #1909
Quote:
ttiiaa kaže: Pogledaj post
koliki su leukociti i trombociti?
Leukociti: 13.4
Trombociti: 156
__________________
Nothing is what it seems.
bubu5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 14:15   #1910
Quote:
bubu5 kaže: Pogledaj post
Leukociti: 13.4
Trombociti: 156
leukociti nisu baš toliko povišeni da bi se radilo o leukemiji!
rekla si da su ti tonzile i lč povečani, uz to su i leukociti povišeni pa se i tu vjerovatno radi o nekoj upali!
CRP ti nisu vadili?

i jesi sigurna da ti je hemoglobin 12? normalne vrijednosti su od 120 - 150 pa mi je to malo prenisko....
ttiiaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 14:36   #1911
Quote:
ttiiaa kaže: Pogledaj post
nebi trebalo bit ništa opasno! vjerovatno će proć uskoro! i nemoj brinut, kvržice koje ne bole su opasne dok ove koje bole nisu! bit će sve ok, samo redovno kontroliraj!
Hvala, nadam se!
jelena1777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 14:43   #1912
Quote:
ttiiaa kaže: Pogledaj post
leukociti nisu baš toliko povišeni da bi se radilo o leukemiji!
rekla si da su ti tonzile i lč povečani, uz to su i leukociti povišeni pa se i tu vjerovatno radi o nekoj upali!
CRP ti nisu vadili?

i jesi sigurna da ti je hemoglobin 12? normalne vrijednosti su od 120 - 150 pa mi je to malo prenisko....

U redu! Hvala!
Hemoglobin je 102, nula mi je vjerojatno pobjegla dok sam pisala.
Lijevi krajnik i lč su mi zadnjih godinu dana stalno povečani ( malo se smanje pa opet povečaju), bila sam na punkciji lč.
Prije sam često imala problema sa anginom, sad više ne. Ali na lijevom krajniku sam primjetila rupice u kojima se stvore bijeli čepovi ( ne kao čepovi kod gnojne angine, već tvrdi čepovi unutar tih rupica, izgledaju poput zrnastog sira) koji izađu van, jako neugodnog mirisa. Doktorica je rekla da je to normalno i na moje inzistiranje napravila je bris grla, ali nisu nađene nikakve bakterije.
Nije me htjela poslat na odstranjivanje krajnika, jer je po njoj to nepotrebno.

Zanima me, da li to može imati nekakve veze s ovim?

Hvala!
__________________
Nothing is what it seems.
bubu5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 17:30   #1913
[QUOTE=bubu5;35458856]U redu! Hvala!
Hemoglobin je 102, nula mi je vjerojatno pobjegla dok sam pisala.
Lijevi krajnik i lč su mi zadnjih godinu dana stalno povečani ( malo se smanje pa opet povečaju), bila sam na punkciji lč.
Prije sam često imala problema sa anginom, sad više ne. Ali na lijevom krajniku sam primjetila rupice u kojima se stvore bijeli čepovi ( ne kao čepovi kod gnojne angine, već tvrdi čepovi unutar tih rupica, izgledaju poput zrnastog sira) koji izađu van, jako neugodnog mirisa. Doktorica je rekla da je to normalno i na moje inzistiranje napravila je bris grla, ali nisu nađene nikakve bakterije.
Nije me htjela poslat na odstranjivanje krajnika, jer je po njoj to nepotrebno.

Zanima me, da li to može imati nekakve veze s ovime
U nalazu je prisutna anemia,slažem se da je najvjerojatnije riječ o upali. ako ti problemi s grlom traju tako dugo traži svoju dr. za uputnicu kod ORL specijalista. I nače se brisom nemora otkriti bakterija.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 18:11   #1914
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
bok!

molila bih da mi netko malo pojasni slijedeće nalaze, na što oni ukazuju i hoće li eventualno biti potrebna kakva terapija!

prl 24.6 (4-23)
test uk. 1.8 (0.2-2.6)
test slob. 40.4 (3.5-30)
udio sl.test. 2.2% (0.5-8)
shbg 23 (15-120)
androst. 8.1 (1-12)
dheas 10.6 (2-10)
17 ohp 6.7 (2-15, luteinska faza, meni 22. d.c.)

inače imam pun klinac raznih dijagnoza unatrag 2 godine, ako treba, nadopišem ih, ali zasad samo spominjem hašimoto eutireodan i pcos...

hvala!

edit: od tableta uzimam nexium 20mg, euthyrox 50 i ad Elicea! i imam poprilično kila viška, tako da ne smijem piti anti bebi za pcos
Poštovana mali buco,

Povišena razina slobodnog testosterona upućuje na hiperandrogenemiju, koja se, između ostalog, nalazi i u sklopu PCOS.

S obzirom da povišeni androgeni osim iz jajnika potječu i iz masnog tkiva, jasno je kako je jedna od prvih mjera smanjenje tjelesne težine u osoba s prekomjernom težinom.

Smanjenjem tjelesne težine smanjuje se i razina inzulina, a s njom i razina testosterona.

Što se Vašeg pitanja o patogenezi PCOS tiče, sve je više dokaza koji navode hiperinzulinemiju (porast inzulina) kao jedan od temeljnih faktora u razvoju sindroma. Također, poznato je kako je jedan od glavnih čimbenika za pojavu i pogoršanje PCOS debljina, posebno u doba adolescencije.

Jedna od hipoteza za nastanak PCOS objašnjava kako prekomjerna tjelesna težina uz određenu gensku predispoziciju (u smislu poremećaja u djelovanju inzulina) dovode do hiperinzulinemije (porasta razine inzulina) koja, pak, dovodi do stimulacije jajnika na proizvodnju androgena, a i djelovanja na jetru u smislu smanjene proizvodnje nosača za spolne hormone (SHBG), što dovodi do porasta slobodnog testosterona.

Potonje (smanjenje SHBG i porast slobodnog testosterona) vidi se i u Vašem nalazu.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 18:12   #1915
Quote:
bubu5 kaže: Pogledaj post
U redu! Hvala!
Hemoglobin je 102, nula mi je vjerojatno pobjegla dok sam pisala.
Lijevi krajnik i lč su mi zadnjih godinu dana stalno povečani ( malo se smanje pa opet povečaju), bila sam na punkciji lč.
Prije sam često imala problema sa anginom, sad više ne. Ali na lijevom krajniku sam primjetila rupice u kojima se stvore bijeli čepovi ( ne kao čepovi kod gnojne angine, već tvrdi čepovi unutar tih rupica, izgledaju poput zrnastog sira) koji izađu van, jako neugodnog mirisa. Doktorica je rekla da je to normalno i na moje inzistiranje napravila je bris grla, ali nisu nađene nikakve bakterije.
Nije me htjela poslat na odstranjivanje krajnika, jer je po njoj to nepotrebno.

Zanima me, da li to može imati nekakve veze s ovim?

Hvala!
Poštovana bubu5,

Kod Vas se očito radi o više različitih tegoba, zbog čega ćete trebati učiniti temeljiti liječnički pregled.

Iz Vaših laboratorijskih nalaza po meni je zasad jedan od prioriteta anemija umjerenog stupnja, što se vidi iz nalaza hemoglobina.

Mislim da bi svakako trebalo utvrditi zašto anemija perzistira, gubite li krv (kakve su menstruacije; događa li se nešto s probavnim sustavom s obzirom na bolove u trbuhu, promjene u apetitu i gubitak na težini što je potrebno temeljito istražiti; kakav je nalaz mokraće, što je s urinarnim traktom itd.).

Neki razlog mora postojati i on se mora utvrditi!

Što se tonzilarnog problema tiče, moguće je da se radi o kroničnoj upali krajnika, koju karakteriziraju upravo ovakvi problemi kakve ste naveli (povećane tonzile, neugodan miris, razrovane tonzile, detritus). Često se kod kronične upale krajnika nađe uredan nalaz obriska ždrijela te ovakav nalaz ne isključuje dijagnozu. Trebali biste se konzultirati s otorinolaringologom i razmotriti imate li indikacije za operativni zahvat (odstranjenje tonzila) koji je često jedino trajno rješenje navedenog problema, ukoliko se zaista radi o kroničnom tonzilitisu.

Nadalje, ne znam baš da bi problemi s krajnicima, koji su započeli još prije godinu dana, bili povezani s drugim tegobama koje navodite (ponajprije anemijom, bolovima u trbuhu i gubitkom na težini).

No, mislim da je zasad važnije utvrditi uzrok anemije i razriješiti pitanje probavnih tegoba i gubitka na tjelesnoj težini.

Čim Vaša liječnica dođe s godišnjeg odmora, otiđite na pregled s navedenim nalazima!

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 18:36   #1916
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana mali buco,

...

Smanjenjem tjelesne težine smanjuje se i razina inzulina, a s njom i razina testosterona.

Što se Vašeg pitanja o patogenezi PCOS tiče, sve je više dokaza koji navode hiperinzulinemiju (porast inzulina) kao jedan od temeljnih faktora u razvoju sindroma. Također, poznato je kako je jedan od glavnih čimbenika za pojavu i pogoršanje PCOS debljina, posebno u doba adolescencije.

Jedna od hipoteza za nastanak PCOS objašnjava kako prekomjerna tjelesna težina uz određenu gensku predispoziciju (u smislu poremećaja u djelovanju inzulina) dovode do hiperinzulinemije (porasta razine inzulina) koja, pak, dovodi do stimulacije jajnika na proizvodnju androgena, a i djelovanja na jetru u smislu smanjene proizvodnje nosača za spolne hormone (SHBG), što dovodi do porasta slobodnog testosterona.

Potonje (smanjenje SHBG i porast slobodnog testosterona) vidi se i u Vašem nalazu.

Lijepi pozdrav.
hvala na odgovoru, el gato, ali nije mi baš najjasniji ovaj dio s inzulinom, s obzirom da su nalazi vezani za njega, rađeni u 6.mj., ok?

GUK 5.1 (4.2-6.2)
inzulin 6.0 (2.6-24.9)
ogtt 0 min. 4.7
ogtt 120 min 5.0

sve je u granicama

imate li neki savjet, u smislu još nekih pretraga ili slično?
kontrolu kod endokrinologa imam u 9. mj.
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 19:19   #1917
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana bubu5,

Kod Vas se očito radi o više različitih tegoba, zbog čega ćete trebati učiniti temeljiti liječnički pregled.

Iz Vaših laboratorijskih nalaza po meni je zasad jedan od prioriteta anemija umjerenog stupnja, što se vidi iz nalaza hemoglobina.

Mislim da bi svakako trebalo utvrditi zašto anemija perzistira, gubite li krv (kakve su menstruacije; događa li se nešto s probavnim sustavom s obzirom na bolove u trbuhu, promjene u apetitu i gubitak na težini što je potrebno temeljito istražiti; kakav je nalaz mokraće, što je s urinarnim traktom itd.).

Neki razlog mora postojati i on se mora utvrditi!

Što se tonzilarnog problema tiče, moguće je da se radi o kroničnoj upali krajnika, koju karakteriziraju upravo ovakvi problemi kakve ste naveli (povećane tonzile, neugodan miris, razrovane tonzile, detritus). Često se kod kronične upale krajnika nađe uredan nalaz obriska ždrijela te ovakav nalaz ne isključuje dijagnozu. Trebali biste se konzultirati s otorinolaringologom i razmotriti imate li indikacije za operativni zahvat (odstranjenje tonzila) koji je često jedino trajno rješenje navedenog problema, ukoliko se zaista radi o kroničnom tonzilitisu.

Nadalje, ne znam baš da bi problemi s krajnicima, koji su započeli još prije godinu dana, bili povezani s drugim tegobama koje navodite (ponajprije anemijom, bolovima u trbuhu i gubitkom na težini).

No, mislim da je zasad važnije utvrditi uzrok anemije i razriješiti pitanje probavnih tegoba i gubitka na tjelesnoj težini.

Čim Vaša liječnica dođe s godišnjeg odmora, otiđite na pregled s navedenim nalazima!

Lijepi pozdrav.
Menstruacije nisu obilne, ponekad znaju biti čak oskudne.
Sa probavnim sustavom nemam problema ( inače imam dosta ubrzan metabolizam, ali kad sam pila ferrum lek znatno se usproio, stolica jednom u 2 dana, kad sam prestala piti sve se vratilo u normalu). Imam bolove baš u želucu. Kao da imam neki kamen u njemu koji ga pritišće.
Kompletan nalaz mokraće je uredan, sa bubregom je sve u redu.

Svakako ću napraviti detaljnije pretrage kad se doktorica vrati s godišnjeg i zatražit ću pregled kod otorinolaringologa.

Puno Vam hvala!
Pozdrav!
__________________
Nothing is what it seems.
bubu5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 19:55   #1918
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru, el gato, ali nije mi baš najjasniji ovaj dio s inzulinom, s obzirom da su nalazi vezani za njega, rađeni u 6.mj., ok?

GUK 5.1 (4.2-6.2)
inzulin 6.0 (2.6-24.9)
ogtt 0 min. 4.7
ogtt 120 min 5.0

sve je u granicama

imate li neki savjet, u smislu još nekih pretraga ili slično?
kontrolu kod endokrinologa imam u 9. mj.
Poštovana mali buco,

Možda sam Vas zbunio iznošenjem hipoteze o patogenezi PCOS i koncepta hiperinzulinemije.

Naime, nije nužno da osobe koje imaju prekomjernu težinu imaju i inzulinsku rezistenciju, niti je inzulinska rezistencija uvjet za dijagnozu PCOS.

Između 80 i 90% žena s prekomjernom tjelesnom težinom i PCOS ima inzulinsku rezistenciju, ali ipak ne sve!

Osim prekomjerne tjelesne težine i genetske predispozicije i drugi važni faktori igraju ulogu u ovom vrlo složenom poremećaju.

Ipak, treba imati na umu kako se oko 50% testosterona u žene proizvodi u masnome tkivu.

Nadalje, čini se i kako povišena razina androgena može s vremenom dovesti do hiperinzulinemije.

Stoga je zasad jedina pametna preporuka koju Vam mogu dati ona o potrebi smanjenja tjelesne težine, što ste i sami već bezbroj puta čuli i pročitali i što je jako jednostavno reći, a jako teško provesti.

Što se preporuke o ostalim pretragama tiče, mislim da ste u prestručnim rukama osoblja KBC Rebro da bi se moja malenkost usudila povrh njihovih preporuka još nešto nadodati.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 20:03   #1919
@ el gato, hvala!
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2011., 02:33   #1920
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana bubu5,

Kod Vas se očito radi o više različitih tegoba, zbog čega ćete trebati učiniti temeljiti liječnički pregled.

Iz Vaših laboratorijskih nalaza po meni je zasad jedan od prioriteta anemija umjerenog stupnja, što se vidi iz nalaza hemoglobina.

Mislim da bi svakako trebalo utvrditi zašto anemija perzistira, gubite li krv (kakve su menstruacije; događa li se nešto s probavnim sustavom s obzirom na bolove u trbuhu, promjene u apetitu i gubitak na težini što je potrebno temeljito istražiti; kakav je nalaz mokraće, što je s urinarnim traktom itd.).

Neki razlog mora postojati i on se mora utvrditi!

Što se tonzilarnog problema tiče, moguće je da se radi o kroničnoj upali krajnika, koju karakteriziraju upravo ovakvi problemi kakve ste naveli (povećane tonzile, neugodan miris, razrovane tonzile, detritus). Često se kod kronične upale krajnika nađe uredan nalaz obriska ždrijela te ovakav nalaz ne isključuje dijagnozu. Trebali biste se konzultirati s otorinolaringologom i razmotriti imate li indikacije za operativni zahvat (odstranjenje tonzila) koji je često jedino trajno rješenje navedenog problema, ukoliko se zaista radi o kroničnom tonzilitisu.

Nadalje, ne znam baš da bi problemi s krajnicima, koji su započeli još prije godinu dana, bili povezani s drugim tegobama koje navodite (ponajprije anemijom, bolovima u trbuhu i gubitkom na težini).

No, mislim da je zasad važnije utvrditi uzrok anemije i razriješiti pitanje probavnih tegoba i gubitka na tjelesnoj težini.

Čim Vaša liječnica dođe s godišnjeg odmora, otiđite na pregled s navedenim nalazima!

Lijepi pozdrav.
Poštovani El Gato, može li još jedno pitanje?
Da li da napravim jetrene probe tj da li je moguće da je mononukleoza u ptanju?
__________________
Nothing is what it seems.
bubu5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:39.