Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2008., 16:25   #1261
dobro da ovi ne skeniraju rožnicu ko na croportalu

uglavnom ode nama Tommy u oftamologe
kladim se da 90 posto lječnika u zagrebu ne zna tolko detalka o rožnici

a čuj možda bi bolje vidio da ne stojiš 16 uri dnevno pred ekranom


no šalu na stranu bijah i ja prije 3 godine u fjodorovu
dioptrije -4 i astigmatizam 5, 6 na oba oka

nakon operacije prešao u kontru i sad imam +0.5

sad ono što mene nervira je to što su mi obećali da će mi postupno sjest na nulu
A NIJE

i općenito

ovo kajh mi radimo očima fakat nije normalno
vsaki dan min po desetak sati kompa, knjige ili tv -tijelo se evolucijski još nije ni stiglo priviknit na takve napore stoga se nemojte čudit raznoraznim problemina

a kaj se tiče mrlja
ima sam ih prije operacije imam ih i sada
babunski is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 16:41   #1262
kaj se suhoće očiju tiče

je suhe su
ali redovita tjelovježba i dobra prokrvljenost jako pomažu
babunski is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 21:00   #1263
Pozdrav, imam nekoliko pitanja.

prvo, ima li tko iskustva sa poliklinikom Svjetlost? dobra, losa...

drugo, koja je razlika između svih tih metoda? postoje 4, neke mi djeluju kao da su bolje, pa ne znam zasto su druge u ponudi, te starije metode... imam 21 godinu, dioptrija je 1.5-2 max, nisam bio godinu dana na pretragama, pa ne vjerujem da je preko toga otisla, a rekli mi da sad je vrijeme kad mogu na operaciju, da se stabilizirala i da nece vise rasti.

puno hvala na odgovorima.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 23:08   #1264
Quote:
Ken kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam nekoliko pitanja.

prvo, ima li tko iskustva sa poliklinikom Svjetlost? dobra, losa...

drugo, koja je razlika između svih tih metoda? postoje 4, neke mi djeluju kao da su bolje, pa ne znam zasto su druge u ponudi, te starije metode... imam 21 godinu, dioptrija je 1.5-2 max, nisam bio godinu dana na pretragama, pa ne vjerujem da je preko toga otisla, a rekli mi da sad je vrijeme kad mogu na operaciju, da se stabilizirala i da nece vise rasti.

puno hvala na odgovorima.
Imam je iskustva sa klinikom Svjetlost i moj je dojam da se radi o jednoj biznis instituciji gdje ti trgovci u bijelim kutama nastoje prodat uslugu pa makar se poslužili lažima i podmetanjem,o mojim iskustvima u toj klinici moš pročitat od str. 26. pa nadalje.,ukratko ne koriste aparaturu za mjerenje neosvjetljenih zjenica.Ali sumljam da je na drugim mjestima puno bolje,pošto su svi manje više okrenuti biznisom.

Razlika između metoda je dosta velika
Lasik operacija napravi posebnim nožem(mikrokeratom) dubok rez i zareže otprilike trećinu debljine rožnice koristeći vakum zbog čijeg korištenja potpisuješ da klinika neodgovara ako ti se odvoji mrežnica od pozadine oka(moguća sljepoća).Nadalje vakum može i oštetit staklovinu tako da nakon operacije dobiješ u vidno polje mrlje i paučine(tzv. floateri) posebno vidljive na jačem svjetlu.Nakon formiranja rožničnog poklopca on se stavlja sa strane i nakon što laser ispari dio preostale rožnice poklopac se vraća nazad,ali zarasta na vrlo maloj površini samo na rubovima i kirurzi ga godinama kasnije bez problema običnim nožićem mogu dignut,samo se dio rožnice ispod poklopca opire očnom tlaku i zato rožnica ispod poklopca mora bit dovoljno debela da se ne javi bolest zvana ectasia,zloglasna bolest izobličavanja rožnice koji smanjuje vidnu oštrinu na način da nikakve naočale više nepomažu,može se javit godinama iza Lasika,ipak debljina rožnice se mjeri na predoperativnim pregledima,ali mnogi kirurzi preferiraju 250mikrometara rožnice ispod poklopaca,što je premalo pošto čak 30posto ljudi koji dobiju tu bolest su imali rožnicu ispod poklopca preko 250mikrometara,tako da mnogi kirurzi preferiraju 315mikrometara kao standard sigurnosti.Nadalje poklopac ako se usljed traume oka pomakne (sam zračni jastuk kod automobila može bit dovoljan za to) može ostavit teške posljedice po vid,vojni piloti u mnogim zemljama nesmiju bit operirani Lasikom zato jer se smatra da im oči sa tim doživotnim rožničnim poklopcima nebi mogli izdržat u svim potrebnim uvjetima.Pošto su živci rožnice koji utjeću na vlaženje očiju presjećeni nakon Lasika često se javlja suho oko,koje može uzrokovat nelagodu,bol i crvenilo,buđenje po noći u nekim slučajevima i to čak godinama nakon Lasika.Nadalje Lasik poklopac zarasta na način da se na njemu stvaraju strije i nabori i zato Lasik nedaje tako dobar i kontrastan vid kod kratkovidnosti.Tu je još rizik od dlk upale i podepitalizacija koje mogu ostavit trajne posljedice na vid.

Površinske metode Prk,transepitalni Prk,Lasek nekoriste mikrokeratom i za kratkovidnost sa mogućim manjim astigmatizmom daju bolji i kontrastniji vid od Lasika i približno podjednaku ostatnu dioptriju,ali brzina oporavka je sporija i to zbog sporog zaraštanja epitela(to ti je kao prozirna rožnićna kožica koja ima svojstvo obnavljanja),veća je postoperativna bol i potrebni su češći pregledi nakon operacije,ali te metode nemaju toliko ozbiljne komplikacije kao Lasik.Mada ni one nisu bezazlene,imaju nekoliko istih rizika kao lasik,to je Gash i ostale aberacije višeg reda koje su slabije izražene kod površinskih metoda.Dok je jedinstveni rizik površinskih metoda zamućenje rožnice čija je značajka određen gubitak oštrine vida(ovisno o stupnju zamućenja),a rizik manji što je manja predoperativna dioptrija,ipak postoji sredstvo zvano Mmc(mytomicin C) koje taj problem uspješno gotovo u potpunosti rješava za srednju kratkovidnost,dugoročne posljedice korištenja tog sredstva se neznaju.Kirurzi najčešće koriste to sredstvo za minus dioptrije veće od -5 do -6,dok oni najoprezniji kirurzi za sve dioptrije čiji je minus veći od -2.

U vrhu ponude u našim klinikama je metoda LASIK i samo onaj ko ima pretanku rožnicu za Lasik ili neželi pristat na Lasik operiraju ga drugom metodom.Razloge zašto opisao sam na 47stranici post 1163.

Zadnje uređivanje Jolac : 29.12.2008. at 23:23.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 23:25   #1265
ja bi to rado napravila,non-stop moram nosit cvikere jer bez njih bi uskoro oslijepila,sad sam 24,lece su mi preskupe(140eura) za 6 mj,a otprilike 20 eura kostaju obicne lece.kod mene problem nije dioptrija,nego zadebljanje roznice i to je znatno gore i vid se puno brze pogorsava nego kod normalne dioptrije.savjetujem svim roditeljima da djecu odvedu sto prije na taj pregled jer ako se ustanovi do puberteta moze se izlijeciti.poslije je prekasno i moze se jos samo ublaziti pogorsanje.ja sam kod prvog pregleda zanemarila dijagnozu i nisam nosila naocale,da bi mi se u roku 2 god.vid pogorsao za 15%.Sad vise i ne pomisljam ustat iz kreveta bez njih,mada bi vise volila lece,sta nije bas povoljno za moj dzepZivo me zanima postoji li i operacija za to i koliko kosta.
Bilo bi lipo opet se setat bez cvikera...
moji bebaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 23:45   #1266
Quote:
moji bebaci kaže: Pogledaj post
ja bi to rado napravila,non-stop moram nosit cvikere jer bez njih bi uskoro oslijepila,sad sam 24,lece su mi preskupe(140eura) za 6 mj,a otprilike 20 eura kostaju obicne lece.kod mene problem nije dioptrija,nego zadebljanje roznice i to je znatno gore i vid se puno brze pogorsava nego kod normalne dioptrije.savjetujem svim roditeljima da djecu odvedu sto prije na taj pregled jer ako se ustanovi do puberteta moze se izlijeciti.poslije je prekasno i moze se jos samo ublaziti pogorsanje.ja sam kod prvog pregleda zanemarila dijagnozu i nisam nosila naocale,da bi mi se u roku 2 god.vid pogorsao za 15%.Sad vise i ne pomisljam ustat iz kreveta bez njih,mada bi vise volila lece,sta nije bas povoljno za moj dzepZivo me zanima postoji li i operacija za to i koliko kosta.
Bilo bi lipo opet se setat bez cvikera...
Skidanje dioptrije laserom nerješava problem sa bilo kojom bolesti rožnice i inače čak i mnoge klinike nežele operirat ljude čija je dioptrija nestabilna,jer laser samo skida postojeću dioptriju i neutjeće na njen kasniji rast.
I jesi sigurna da se radi baš o zadebljanju rožnice,kako se točno zove bolest?
Leće su skupe ovisno gdje ih kupuješ i koju dioptriju imaš?
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 19:05   #1267
8.01 imam zakazanu operaciju u visumed-u. Čitam vaš posteve,i pitam se koliko je zapravo to opasno,i da li je uopće? Nisu me upoznali sa komplikacijama poslje operacije,iako imam neku sliku o tome. (čitajući forume) može se reć da me hvata dilema. ali mi se nekako čini da ionako na forumima samo loša iskustva se navode... u biti od osobe do osobe je rehabilitacija drugačija.
ana1934 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 14:20   #1268
rade ti na živo,al ti daju prije operacije tablete za smirenje i za opuštanje...evo ja sam bio na operaciji prije dva tjedna i sve je dobro...skinuta mi je dioptrija,a sada treba malo vremena da se to izoštri i pročisti...i to je to...to sam operirao drugo oko...prvo sam operiro sa 13 godina,znači prije 4 godine i sve je super...dioprija 0
đoni the men is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 17:27   #1269
Quote:
ana1934 kaže: Pogledaj post
8.01 imam zakazanu operaciju u visumed-u. Čitam vaš posteve,i pitam se koliko je zapravo to opasno,i da li je uopće? Nisu me upoznali sa komplikacijama poslje operacije,iako imam neku sliku o tome. (čitajući forume) može se reć da me hvata dilema. ali mi se nekako čini da ionako na forumima samo loša iskustva se navode... u biti od osobe do osobe je rehabilitacija drugačija.
Koliko je to sve "opasno" ovisi o tome koliki rizik si spremna preuzeti.

Ne čudi me da te nisu upoznali s komplikacijama, niti su ti rekli sve moguće posljedice, a pogotovo njihovu trajnost. Što se trajnosti posljedica tiče, stvar je prilično logična - ako je uklanjanje dioptrije manje-više permanentno, i komplikacije i neželjeni rezultati su manje-više takvog karaktera. A što se tiče prešućivanja neželjenih posljedica, pa ovo je ipak business u privatnom sektoru, tj. marketing i kapitalizam na djelu u određenoj grani medicine.

Bez obzira na kako i sama priznaješ svoju neinformiranost, klinika će tražiti da potpišeš obrazac "informiranog pristanka", neposredno pred samu operaciju, vjerojatno nakon što progutaš tabletu za smirenje. U tom dokumentu potpisuješ da si u razgovoru s kirurgom potpuno informirana o svim rizicima, komplikacijama i posljedicama, te da kirurg i klinika ne snose nikakvu odgovornost u slučaju da tvoj vid i oči ostanu oštećene. To omogućuje klinici nastavak rada i profitabilnost i u slučaju nezadovoljnih i oštećenih pacijenata.

Moj savjet je da zatražiš da ti pošalju taj dokument barem nekoliko dana prije operacije, kako bi na osnovu tamo navedenih komplikacija mogla provesti vlastito istraživanje, te preporučam da zatražiš i mišljenje nekog drugog oftalmologa, koji ne radi ili nije financijski vezan (tj. ne dobiva proviziju po poslanom pacijentu) s LASIK klinikama. Također po forumima potraži i u tom obrascu nenavedene komplikacije kako bi dobila potpunu sliku.

Kako god odlučiš, neka ti je sretna Nova!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 17:35   #1270
bila sam kod doktora Štambuka prije nesto vise od mjesec dana, jako sam zadovoljna ,za sad!
zabranjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 19:12   #1271
Ne razmumijem jednu stvar. Kako si tako informiran o tome? si radio operaciju ili? Mislim,kad sve ovo čitam neznam kome da vjerujem..jer nekima je operacija bila i više nego uspješna a neki žale šta su to napravili. dakako,to ovisi od osobe do osobe.
ana1934 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 21:26   #1272
@ ana1934

Naravno da govorim iz vlastitog iskustva, na žalost. Dakle o prešućivanju činjenica, omalovažavanju problema i sl. kako bi se kandidata uhvatilo u mrežu i motiviralo za operaciju mogao bih napisati knjigu.
Treba shvatiti da su LASIK klinike u win-win situaciji:
1. od pacijenta novac dobivaju unaprijed kao preduvjet za operaciju
2. za loše rezultate ne odgovaraju ni moralno ni financijski zbog već spomenutog "informiranog pristanka" potpisanog od pacijenta.
3. ne nude čak ni povrat novca u slučaju nezadovoljstva što naravno i nije nikakvo rješenje, jer nema tih novaca koji mogu neuspjeli rezultat operacije pretvoriti u uspjeli. Ne postoji "undo" opcija, kao u Windows aplikacijama. Rezultati, dobri ili loši, su permanentni.

Nekakva dolaseriranja i sl. koje klinike garantiraju kao besplatnu uslugu pacijentu, su rješenja tek za najmanji postotak potencijalnih "problema", a to su nepotpune korekcija dioptrije. Dolaseriranje ima smisla tek ako je rožnica i dalje ostala pravilna tj. simetrična i oko ima regularnu grešku vida koja se izražava dioptrijom (sferom i cilindrom) i koja se može korigirati naočalama.
Na žalost, LASIK klinike u velikoj većini ne znaju ili tehnički ne mogu raditi popravke nesimetričnih rožnica, tj. ne rade laserske tretmane nepravilnih rožnica, koje su nepravilne postale uslijed neuspjelih prethodnih laserskih i/ili mikrokeratomskih zahvata.

Ali o ovome i još više toga dosta smo pisali na ovom forumu, pa preporučam čitanje prethodnih postova i općenito informiranje koje se ne zasniva isključivo na proučavanju marketinških materijala s web stranica LASIK klinika.

I za kraj, većina kandidata je zadovoljna operacijom. Gdje je onda problem? Problem je u tome što se oni koji ostanu nezadovoljni ne mogu jednostavno "vratiti" naočalama i lećama, jer one više neće rješavati njihove novonastale vizualne probleme. Ostaju tek posebno dizajnirane tvrde leće. A ako još razviju značajne floatere, ostaje im kao opcija izuzetno riskantna operacija - vitrektomija i posljedična dodatna operacija očne mrene unutar 10 godina (vitrektomija garantirano izaziva očnu mrenu).
A ako im još oči ostanu permanentno suhe, tu lijeka uopće nema. Tek ukapavanje kapi, razni gelovi, topli oblozi za oči, hermetički zatvorene naočale i sl. Dakle samo načini za ublažavanje problema koji moderna medicina još ne zna izliječiti, ali izgleda zna stvoriti operacijama poput LASIK-a. (vidi http://www.youtube.com/watch?v=bXv70NzyAhM)

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 23:12   #1273
Quote:
ana1934 kaže: Pogledaj post
Ne razmumijem jednu stvar. Kako si tako informiran o tome? si radio operaciju ili? Mislim,kad sve ovo čitam neznam kome da vjerujem..jer nekima je operacija bila i više nego uspješna a neki žale šta su to napravili. dakako,to ovisi od osobe do osobe.
možeš vjerovat i jednima i drugima,radi se o tome da nisu sve oči iste,tj. oči kod različitih ljudi se mogu izuzetno razlikovat po sljedećim kriterijima
1.Širina zjenica u mraku
Ljudske neosvjetljene zjenice kreću se od 5 do 9mm,u prosjeku iznose 7mm kod mlađih ljudi,oni koji imaju uže zjenice teže će im stradat noćni vid nakon laserske operacije,uz to drugi faktor je i visina dioptrije.Na pregledima se često nemjere neosvjetljene zjenice jer pacijent potpisuje da se miri sa simptomima Gasha.
2.Osjetljivost mrežnice i staklovine
Različiti ljudi imaju različito osjetljivu mrežnicu i staklovinu,oni više kratkovidni imaju u prosjeku znatno više osjetljiviju staklovinu i mrežnicu od onih manje kratkovidnih ili dalekovidnih i zato imaju veću šansu da im se usred korištenja mikrokeratomskog usisnog prstena(Lasik) odvoji mrežnica od pozadine očiju ili da im se ošteti staklovina kod Lasik operacije.
Aberacije su u prosjeku manje izražene kod ljudi koji su prije operacije imali
manju dioptriju.
3.Suhoća očiju
Ljudi koji su prije operacije imali vlažnije oči imaju manju šansu da će nakon Lasika patit od sindroma suhog oka,a vjerojatno određenu ulogu igra i svojstvo zacijeljivanja koje se razlikuje od čovjeka do čovjeka.
4.Svojstvo zacijeljivanja
Navodno postoje ljudi kojima nakon Prk operacije vid postaje maksimalno dobar nakon par dana,dok postoje i oni kojima isto to traje godinu dana,što govori koliko se to može razlikovat,sigurno da postoji i individualan faktor i kod načina zarastanja,tj. neki dobiju aberacije višeg reda,neki nedobiju.

Otprilike 90posto ljudi ostaje zadovoljno nakon lasik operacije,ali to je daleko od sigurne operacije kad se radi o tako važnom organu kao što je oko.
Čak i nakon početnog zadovoljstva prijeti opasnost od ectasie,amputacije ili pomaka poklopaca i lošeg vida nakon kasnije operacije očne mrene(većina ljudi dobije mrenu nakon što ostare).
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 16:37   #1274
Zanimljiv članak:

http://host1.bondware.com/~nashmed30...viewStory=1969

"In the LASIK-surgery complication field, irregular astigmatism is the problem most difficult to treat. Yet, it's the most common cause for post-LASIK, visual-quality problems," said Ming Wang, MD, PhD, Nashville eye surgeon and founding director of the Wang Vision Institute.
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 13:35   #1275
A ovako se radi u nekim poštenijim klinikama - obrazac informiranog pristanka koji pacijent mora potpisati može se skinuti s web stranice klinike i na miru proučavati kod kuće (koristeći internet za dodatno informiranje o navedenim komplikacijama).

http://www.wangvisioninstitute.com/forms.html

Izdvajam iz obrasca informiranog pristanka za LASIK:

Loss of Best-corrected Vision: This may occur with flap complications, infections, scarring or due to poor healing. It may be permanent. Irregularities in corneal shape may result from LASIK, and in severe cases, undetected keratoconus can be exacerbated (made worse) by the procedure. Although we do our best to rule out keratoconus, rare cases of keratoconus following LASIK have occured.

In addition to the above mentioned, it is possible to experience unknown or as yet unreported complications following LASIK, in spite of the fact that we have nearly 50 years experience with lamellar refractive surgery and nearly a decade of experience with excimer refractive surgery. As noted above, complications can occur after LASIK and it is conceivable that, if severe enough, these may cause partial loss of vision or even blindness or may require prolonged treatment and/or further surgery.

_______ I understand that dry eye is a side effect of LASIK, which although it is rare, may not resolve.

Iz vlastitog iskustva tvrdim da je ovo puno kvalitetniji dokument s ozbiljnije navedenim podacima o komplikacijama nego što se daje pacijentima u Hrvatskoj na potpis, a posebno me ugodno iznenadilo što se može slobodno downloadati s web stranice klinike.

Floateri se, na žalost, ne spominju, ali njih se može staviti u one "unknown or as yet unreported complications following LASIK". Zašto se ne spominju, objašnjavao sam već prije u svojim postovima.

A kakvo je stanje s web stranicama domaćih LASIK klinika?

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 22:35   #1276
pitanje za tommyja the oftamologa velikog
nakon operacije u rusiji su mi savjetovali mjesec dana bez fizičkih napora (dva ruska lječnika) dok su mi druga dva u istom danu na tu primjedbu rekli da odmah mogu trčat u teretanu
sad da s obzirom kako ja volim dizat ogromne težine kakva i kolika ili postoji li uopće mogućnost nekog oštećenja (oslabljenog ? )oka-rožnice-mrežnice čega već usljed velikih napora
babunski is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 23:28   #1277
inače moram priznat da se sve više razočaravm tim doktorima u rusiji
kad me je doktor nikulin prije operacije na pregledima pitao imam li kakvih poteškoća s vidim rekao sad da često osjećam kao da imam pjesak u očima našto će mi on da mi za to treba psihijatar na ne okulist
sad čitam da je to normalna pojhava kod kompjuterskog vida
babunski is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 00:04   #1278
NASA odobrila lasersku korekciju vida za astronaute


Nakon 30 godina NASA je objavila oglas za zapošljavanje novih astronauta. S obzirom da posao pilota i astronauta zahtjeva savršen vid, svemirska će agencija po prvi puta u obzir uzeti kandidate koji su bili na korekciji vida laserom. NASA je odobrila LASIK kirurgiju za svoje astronaute jer je razina tehnologije dovedena do prihvatljivog standarda, nakon što je pomno pratila kliničke studije za sigurnost i kvalitetu vida u ekstremnim uvjetima. Dokazano je da LASIK zahvat pruža izvrsnu sigurnost s dosljednim vizualnim rezultatima, te može izdržati čak i najekstremnije uvjete ratovanja i letenja


babunski is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 10:55   #1279
U vezi NASA-e:

http://www.usaeyes.org/lasik/library/nasa-lasik.htm

The National Aeronautics and Space Agency (NASA) has approved All-Laser Lasik technologies for use on U.S. astronauts.

Dakle, radi se o femtosekundnom laseru za kreiranje LASIK poklopca i o wavefront guided laserskoj obradi rožnice ispod poklopca.
Bilo mi je zanimljivo kad su ovu vijest stavili na web stranicu jedne naše LASIK klinike koja nije imala niti wavefront-guided laser, a kamoli lasersko kreiranje flapa (poklopca) već tek "dobar, stari" mikrokeratom. Ali, neupućeni kandidati će vidjeti riječ LASIK i možda se upecati...

A da je femtosekundnim laserom kreirani poklopac boljih svojstava nego kad se koristi mehanički mikrokeratom, može se pogledati u prezentaciji:

http://www.eyeworld.org/replay/08chi...omechanics.pdf

1. Poklopac je uniforman tj. svugde je jednake debljine (vidi str.1 prezentacije, predzadnji slide)
2. Poklopac je tanji (cca 100 mikrometara debljine prema cca 160 mikrometara) pa je rožnica ostala nešto čvršća nego kod standardnog LASIK-a, a i smanjen je efekt suhog oka (međutim i dalje je prisutan - prije navedeni obrazac informiranog pristanka koji sam linkao odnosi se upravo na ovu vrstu LASIK-a)
3. Aberacije uzrokovane poklopcem su manje kod laserom odrezanog poklopca nego kod mehaničkog (vidi str. 2 prezentacije, 1. slide)
4. testiranje čvrstoće (opisana je metoda) pokazuje da se laserski flap drži za podlogu (adhezijom na ostatak rožnice) 2,5 puta jače nego mehaničkim mikrokeratomom napravljen flap

Eto, zato je NASA ipak odobrila LASIK, ali ne bilo kakav, već gore naveden. No još uvijek je PRK bitno sigurnija operacija u smislu biomehaničke čvrstoće rožnice poslije operacije - jednostavno jer nema flapa.

A rizici i dalje postoje, našao sam na forumima puno nezadovoljnih pacijenata koji su i ovom metodom LASIK-a operirani.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 02:04   #1280
PRK versus LASIK demystified

Našao sam tekst jednog od pionira LASIK-a (dr.Sher) koji ipak preporuča advanced PRK metodu u odnosu na LASIK: http://www.drsher.com/pdf/SherNews-Issue-5.pdf

Uvodna rečenica iz tog članka kaže da bi Jolac i Tommy13 trebali nabaviti kakvu diplomu (valjda je akcija INDEX završila) i postati oftamolozi:

If you understand the meaning of a series of
acronyms such as LASIK, PRK, ASA, Epi‐LASIK,
LASEK, you are in the minority and should
consider a career in ophthalmology.


Inače, ovo je moj prvi post na ovom forumu pa pozdravljam sve LASER forumaše. Kad ulovim malo više vremena, budem opisao svoje nedavno iskustvo sa kvalifikacijsko konzultacijskim pregledom u Visumedu nakon kojeg sam na osnovu onog što sam čuo i vidio u Visumed-u te na bazi informacija sa ovog foruma zauvijek odustao od LASIK-a ali ipak razmišljam o advanced PRK opearciji dok još malo istražim što je najbolje napraviti u svezi buduće staračke dalekovidnosti obzirom da imam 40 g.

Zanima me da li je MONOVISION najbolja opcija (ne sviđa mi se to da nemam istu/približnu dioptriju na oba oka) ili bi možda korekcija PRK-om na nekih -0,25D do -0,5D na oba oka također odgodila potrebu za naočalama za čitanje a ne bi prestavljala problem za daljinski vid (za vožnju, tenis,...)? Inače trenutno na oba oka mi je dioptrija oko -4,5 sa malim astigmatizmima (-0,5, -0,75).

Osim toga, obzirom da već sada imam manje starbust-ove, zanima me i da li se advanced PRK sa wavefront tehnologijom može takve aberacije višeg reda smanjiti ili ta tehnologija ipak samo daje neku vjerojatnost da se takve aberacije neće povećati?
zzvrh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:14.