Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2005., 09:11   #1
Opstipacija (zatvor), loša probava i tvrda stolica

Kako se boriti protiv ovih zdravstvenih problema. Meni se često javlja i podrigivanje i teškoče u stomaku a neznam kako si pomoći. Čuo sam da na tašte treba pite vruču vodu, ali ni to nije pravi lijek. Šta da radim.
1ragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2005., 10:51   #2
Postoje prvo par pitanja na koje bi trebao odgovoriti a to je koliko ti je raznovrsna prahrana, koliko je u toj prehrani voća i povrća, da li jedeš integralni ili bijeli kruh, koliko vode dnevno popiješ itd.

Naime, nedovoljni unos biljnih vlakana i vode jako puno uzrokuju probleme opstipacije, a činjenice su alarmantne jer govore da 70% ljudi imaju određenih problema sa probavom (u ovom ili onom "smjeru) tako da je to mnogima postao dosta veliki problem.

Dakle, ključne riječi su prehrana i voda ali to u današnje vrijeme nije baš lagano uskladiti zbog modernog (brzog) načina života i stresa kojim smo sve više izloženi.
ex mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2005., 14:39   #3
probaj kefir, meni stvarno pomaze a moj sin koji ima 3 godine isto svaki dan popije 300ml kefira pa ide 2 - 3 puta na wc.
mon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2005., 14:47   #4
Meni je jedino pomoglo redovno vježbanje u fitnes centru, kad već nisam karakter da sama doma vježbam.
Otkad vježbam, nemam više takvih problema, stolica je stvarno redovita za razliku od prije.
miss_Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2005., 15:57   #5
Re: Loša probava, opstipacija i tvrda stolica.

Quote:
1ragan kaže:
Kako se boriti protiv ovih zdravstvenih problema. Meni se često javlja i podrigivanje i teškoče u stomaku a neznam kako si pomoći. Čuo sam da na tašte treba pite vruču vodu, ali ni to nije pravi lijek. Šta da radim.
Otkrij uzrok! Mozda si alergican na mlijeko ili na nesto drugo ili ne podnosis laktozu.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2005., 19:12   #6
Re: Re: Loša probava, opstipacija i tvrda stolica.

Quote:
MaxB kaže:
Otkrij uzrok! Mozda si alergican na mlijeko ili na nesto drugo ili ne podnosis laktozu.
Sve ove tegobe izazvale bi proljev, a ne opstipaciju.

Za održavanje dobre probave nužno je dovoljno vlaknaste hrane (voće, povrće...), dovoljno tekućine i sl.

Ti očito imaš i drugih problema sa želucem, možda uzrokovanih nepravuinom prehranom. Netko je gore dobro rekao: probaj otkriti uzrok
zhmigi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2005., 21:23   #7
Quote:
mayo kaže:
Postoje prvo par pitanja na koje bi trebao odgovoriti a to je koliko ti je raznovrsna prahrana, koliko je u toj prehrani voća i povrća, da li jedeš integralni ili bijeli kruh, koliko vode dnevno popiješ itd.

Naime, nedovoljni unos biljnih vlakana i vode jako puno uzrokuju probleme opstipacije, a činjenice su alarmantne jer govore da 70% ljudi imaju određenih problema sa probavom (u ovom ili onom "smjeru) tako da je to mnogima postao dosta veliki problem.

Dakle, ključne riječi su prehrana i voda ali to u današnje vrijeme nije baš lagano uskladiti zbog modernog (brzog) načina života i stresa kojim smo sve više izloženi.
Potpisujem.

I izbaciti rafiniranu hranu, slatkise i slicno.
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2005., 21:37   #8
probaj jest laneno sjeme na taste
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2005., 23:47   #9
Re: Re: Re: Loša probava, opstipacija i tvrda stolica.

Quote:
zhmigi kaže:
Sve ove tegobe izazvale bi proljev, a ne opstipaciju.
Kod mene je mlijeko izazivalo opstipaciju i kruljenje u zelucu - zbog toga sam i napisao post. Kad sam ga prestao konzumirati, stanje se jako poboljsalo, a dodatno se poboljsalo daljnjom promjenom prehrane.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2005., 09:20   #10
Da li se misli na svježe pvrce i voce. JER ja jedem kuhano.

A ima li vlakana kao doatak prehrani i da li je to dobro.
1ragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2005., 10:46   #11
Način pripreme hrane utječe na sadržaj nutrijenata

Prema španjolskim istraživačima, brokula u mikrovalnoj pećnici za samo 5 minuta izgubi 97% od ukupnog sastava flavonoida.
Sastav nutrijenata promatran je kod četiri različita načina tretiranja brokule: kuhanje pod velikim pritiskom - 3 minute, kuhanje u uzavreloj vodi - 5 minuta, kuhanje na pari - 3,5 minute te priprema u mikrovalnoj pećici - 5 minuta.
Istraživači su pronašli da na očuvanje vrijednih nutrijenata u povrću uvelike utječe način pripreme jela od povrća.
Najveće gubitke vrijednih nutrijenata brokula je imala kod pripreme u mikrovalnoj pećnici (97% flavonoida je uništeno), uobičajeno kuhanje u uzavreloj vodi uzrokovalo je gubitak 66% flavonoida, a kuhanje pod velikim pritiskom gubitak 47% flavonoida.
Najbolji rezultati dobiveni su kuhanjem brokule na pari. Ovom metodom pripreme izgubljeno je svega 11% flavonoida.

Izvor: Journal of the Science of Food and Agriculture (2003) 83:1511-1516.
--------------------------------------------------------------------------------

Dakle, ako promatramo kvalitetu nutrijenata iz voća i povrća način pripreme svakako ima veze sa onim što na kraju dobijemo, biljna vlakna nemaju nutritivna svojstva ali pretpostavljam da i ona gube na svojoj kvaliteti ovisno o obradi (logično je da gube).

Naravno da ima biljnih vlakana kao dodataka prehrani, i to bi ti bio sigurniji put da uneseš sva potrebna vlakna u cilju rješavanja svog problema, ali istovremeno vode moraš piti što više.

Vlakna ne ulaze u krvotok, nego ostaju u probavnom sustavu. Ona ne sadrže hranjive tvari. Ona odlaze u crijeva i utječu na sadržaj fecesa.
Vlakna ČISTE SAMO PROBAVNI SUSTAV (želudac i crijeva) I TO KAO ČETKA. Ne odlaze dalje u tijelo, u stanice preko krvotoka. Vlakna su kao pasta za zube. Nakon pranja zubi – potrebno je zubnu pastu ISPRATI – VODOM!


Ima još nešto što ti može pomoći - Aloa Vera.
Aloa poboljšava metabolizam jer sadrži mnoge biološki vrlo moćne enzime koji mogu neutralizirati toksine oslobođene za vrijeme procesa probave, ima dobru osobinu da regulira funkciju crijeva jer sadrži fermente, ima učinak zacjeljivanje rana i neutraliziranja u slučaju gastritisa, hiperkiselosti i malih želučanih čireva, ima učinak opuštanja napuhnutosti u trbuhu, nadimanja, nateklina zbog želučanih smetnji ....itd.

ex mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2005., 11:19   #12
Frencicu često boli trbuh, bila je na pregledu i rečeno joj je da ima predugačka crijeva. Ona jede naku senu (valjda neku travu) sa suhim voćem, pije od hollyplanta čaj protiv nadutosti i ponekad čaj od nevena.
billie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2005., 11:35   #13
Neka razmisli o Aloi Veri jer joj u tim slučajevima može najviše pomoći, ali nek pripazi kakvu kupuje, dobar pokazatelj može biti odgovor na pitanje: "Da li tu alou smiju koristiti trudnice i mala djeca, i da li ima nekakva granica u korištenju, tj. neka doza koju ne smije preći ?"

Ako je odgovor da nije dobra za trudnice i djecu ili da postoji bilo kakva zabrana korištenja (periodi "oporavka" organizma) onda nije prirodna i nek bježi od toga kolko ju noge nose.
ex mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2005., 14:39   #14
Sjeme lana, caj od sene, kivi, dosta tecnosti (najbolje kompoti od suhih sljiva i smokava), crveni luk, pecene jabuke, kretanje.
Ne pretjerivati sa sirevima.
I Mg.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2005., 15:14   #15
nisam nikakav stručnjak, ali meni kod navedenih problema pomogne ako jedem žitarice (muesli, ali ne one slatke) u jogurtu. To ono kad primjetim da nisam par dana obavila nuždu (nadam se da ne ručate ), pojedem šaku žitarica i jedan tekući jogurt, i drugo jutro veselje

A kažu da i mlačan Donat pomaže, ali meni je to odvratno.
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2005., 16:17   #16
Sena je biljni laksativ, što znači da potiče crijeva na pražnjenje, ali stvara određenu naviku, crijeva od nje postaju lijena.

Dakle senu piti za reguliranje probave, nego samo za čišćenje ako je baš potrebno.
Vivianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2005., 20:19   #17
Inace, normalna stolica bi trebala biti 2-3 puta dnevno.
Meni je jeako pomogao "Probavin", prije kad sam imala problema sa zatvorom.
Tada sam i naucila o pravilnoj ishrani, pa vise nemam tih problema.
Promjenila sam ishranu, svaki dan, obavezno voce, povrce, integralne zitarice....
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2005., 23:04   #18
Quote:
talia kaže:
Inace, normalna stolica bi trebala biti 2-3 puta dnevno.
Sorry, al po mom shvaćanju to nije normalna stolica ...

Organizam dok spavamo odradi glavni posao tako da je normalno u jutarnjim satima izbaciti sve što nije iskoristio, da nam ne "smeta" u slijedećem ciklusu ..
ex mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2005., 08:10   #19
Kakva imate iskustva sa probavinom.

A kad kažete piti puno vode, koliko vode to znači.

I da li je bolje da je voda topla ili hladna. Ako je topla da li treba biti jako vruča.

Jer neki kažu da treba ljeti piti 2 litre vode. Ali pretpostavljam da to nije zbog probave.
1ragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2005., 08:19   #20
Quote:
talia kaže:
Inace, normalna stolica bi trebala biti 2-3 puta dnevno.
valjda jedan puta
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:20.