Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2013., 15:08   #1501
I meni su nalazi s Rebra došli prije dva dana preporučeno poštom, točno nakon tri tjedna. A i naglasili su ako nešto nije uredu da zovu telefonom. Inače, veća muka mi je bila odlučiti se na amniocentezu od straha i panike od onog rizika od 0,5 do 1 posto, nego samo čekanje nalaza.
Ledi Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 13:06   #1502
Smile

Pročitala sam cijeli forum, od 1 stranice. Moja priča je malo drukčija, jer meni nisu u pitanju godine. Imam 25 godina, ali u mojoj obitelji se ČESTO javlja Down syndrom (DS). Prije nepunih 15 god. rodio mi se brat, nakon i prije njega ponavljali su se slučajevi rođenja djeteta s DS u obitelji. Odmah da razjasnimo jednu stvar, ja živim s djetetom s DS i dobro znam što je to, upravo zbog toga razgovarala sam s mužem o aminocintezi. Obadvoje smo se složili da je želimo obaviti, meni nije problem roditi dijete s DS, ja bih to prihvatila i za mene bi ono bio najljepše dijete, kao što je i moj brat, jer DS je najmanji problem, kada se sjedim autizma ili cerebralne. Ali pokaže li aminocinteza DS, dog. smo se da ću pobaciti radi djeteta. Nažalost takav život ne želim njemu, jer vidim i na svojoj sam koži osjetila kako SE NAŠE DRUŠTVO ODNOSI PREMA NJIMA. Ja ovo pišem JER ME STRAH ONIH 1 OD 100. STRAH ME POBAČAJA ILI NEKAKVE OZLJEDE ZA ILI NAKON AMINO. Eto želim samo da me neko 'utješi', tko je obavio amino, kolike su šanse za OZLJEĐIVANJE ploda, slučaji pobačaja, je li se to događalo kod nas.....jednostavno me toga strah
myandmyself is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 13:41   #1503
..e i zaboravih, još me nešto zanima, je li se u Hrvatskoj počeo koristiti krvni test za DS...provjeravam sve mogućnosti samo da izbjegnem aminosintezu
myandmyself is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 13:58   #1504
Hej,ne zanm da li ti bas izricito znas za neki poseban test za DS ali ja ne znam.
Znam samo da mozes napraviti od 11-13 tt kombinirani test a to je da ti gin.napravi utz.i onda u roku od 48 sati izvadis krv-gdje se vade 3 hormona koja mogu,ukoliko su povisena,ukazivati na kromosomopatije-Down,Edvards
Zatim se svve to zajedno pogleda i da ti se nalaz koji ti kaze koju vjerojatnost imas za tu kromosomopatiju sto nikako ne znaci da nosis dijete s time.Pouzdanost testa je 80-90%.
__________________
Djeca mamu pitaju-gdje mi je majca,daj mi nesto novaca,gladan sam,smijem li van... a tatu pitaju samo jedno pitanje-gdje je mama?
jelena mia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 12:22   #1505
Quote:
myandmyself kaže: Pogledaj post
Pročitala sam cijeli forum, od 1 stranice. Moja priča je malo drukčija, jer meni nisu u pitanju godine. Imam 25 godina, ali u mojoj obitelji se ČESTO javlja Down syndrom (DS). Prije nepunih 15 god. rodio mi se brat, nakon i prije njega ponavljali su se slučajevi rođenja djeteta s DS u obitelji. Odmah da razjasnimo jednu stvar, ja živim s djetetom s DS i dobro znam što je to, upravo zbog toga razgovarala sam s mužem o aminocintezi. Obadvoje smo se složili da je želimo obaviti, meni nije problem roditi dijete s DS, ja bih to prihvatila i za mene bi ono bio najljepše dijete, kao što je i moj brat, jer DS je najmanji problem, kada se sjedim autizma ili cerebralne. Ali pokaže li aminocinteza DS, dog. smo se da ću pobaciti radi djeteta. Nažalost takav život ne želim njemu, jer vidim i na svojoj sam koži osjetila kako SE NAŠE DRUŠTVO ODNOSI PREMA NJIMA. Ja ovo pišem JER ME STRAH ONIH 1 OD 100. STRAH ME POBAČAJA ILI NEKAKVE OZLJEDE ZA ILI NAKON AMINO. Eto želim samo da me neko 'utješi', tko je obavio amino, kolike su šanse za OZLJEĐIVANJE ploda, slučaji pobačaja, je li se to događalo kod nas.....jednostavno me toga strah
Evo iz prethodnih postova si mogla vidjeti da sam ja nedavno,točnije prije nešto više od dva tjedna bila na amniocentezi.
Tvoj strah od pobačaja zbog amnio je potpuno opravdan,naravno zbog onih 1%,(kao što je postojao i kod večine nas koje smo to prošle)iako da te utješim,meni je dr.genetičar u bolnici gdje sam obavila pretragu rekla da je to sada samo 0.4%,dakle puno manje!.
Sada još čekam nalaze.
Sama pretraga je i više nego rutinska,nešto poput vađenja krvi,samo što ležiš.To govorim za pretragu,a ne za moj osjećaj tijekom toga(jer se on ne može usporediti s onim kao kad vadiš krv)bilo me je strah i srce mi je luđački lupalo,ali eto prošlo je....Mrvicu me samo zaboljelo kad je voda krenula u špricu,malo sam se trgnula i gotovo.Po meni sve to skupa je malo i PRErutinski,trajalo je svega nekih 5 min.zajedno sa uzv.
A što se tiće testova,ovih kombiniranih i to,isto sam provjerila kod svoje dr.da je njihova sigurnost 90%,pa kom je to dovoljno...ide samo na to.Mislim da sam o tome već pisala,ako se ne varam.
Dakle na tebi je da odlučiš!Odluka nije laka,ali i sama pišeš da vidiš i znaš šta te čeka ukoliko tako dijete doneseš na ovaj svijet.
Nadam se da sam ti bar malo pomogla,pozdrav
LOVELY DIANA is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 13:02   #1506
ne slažem se nikako da je RACZ rutinska pretraga. To je itekako invanzivna pretraga. To će ti svaki dr. reći. Nije baš da su ju oduševljeni raditi i da ju baš kao na špagi rade. To nije točno.
Drugi par rukava je što se danas sve više i više žena odlučuje na RACZ bezobzira na godine (kao nekad što je isključivo to bila indikacija) i što je rizik zbog preventive oko pretrage i nakon pretrage smanjen na minimum ali daleko od toga da je to mačiji kašalj i usporediti ju sa osjećajem vađenja krvi.

Prošla sam 3 RACZ i nijednom mi apsolutno nije bilo svjedno, nijednom nijedan doktor mi ju nije prezentirao kao nešto super i rutinsko i ne leži se džabe par sati i ne miruje nakon toga par dana... da je to tako bezazlena pretraga.

Govorim sad samo o pretrazi (prije, tijekom i nakon RACZ)
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 14:49   #1507
Ne znam koliko često se danas radi ova pretraga, a koliko se radila ranijih godina. Međutim, i danas će vam ju raditi samo ako postoje indikacije. Godine, utvrđen rizik prilikom kombiniranog, double ili triple testa, postojanje DS u obitelji...itd. Dakle, ne radi se samo tako pa ono...Nitko vam ju neće raditi samo zato jer vi to želite a nemate indikacija i uvijek će vam u detalje objasniti i za i protiv, a i prije toga će itekako provjeriti postoji li kakva infekcija.

Ja sam prije amniocenteze morala još dodatno i kod genetičara i tek nakon njegove preporuke su mi ju napravili. Obzirom da sam imala indikaciju, nisam željela prolaziti niti kombinirani niti ostalo jer je to čista statistika, omjer vjerojatnosti "možda je sve ok, a možda i nije". Željela sam konkretan odgovor postoji li problem ili ne. Da nisam željela i da nije bilo indikacije, ne bih radila ništa.

Rizik postoji i on danas, prema riječima stručnjaka, iznosi oko 0,5 %. Manje nego ranije, ali rizik je ipak rizik, pretraga je ozbiljna, a odluka je isključivo na roditeljima. Nitko umjesto vas neće odlučiti. Samim time, svatko treba razmotriti sve informacije (činjenice, ne nečije osobne doživljaje) i odlučiti, nakon što se potpuno informirao, što želi ili ne želi.

Sve ostale rasprave su suvišne i stvarno ne vidim mjesta dramatiziranju o ozbiljnosti pretrage. Odluka je sama po sebi teška, ne treba još i tako strašiti. Da ozbiljna je, ali nije smak svijeta i puno je veća vjerojatnost (99,5%) da će sve biti ok nakon amniocenteze što se tiče komplikacija, nego da neće (0,5%) i to je ono što je isto tako bitno naglasiti.
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 15:06   #1508
Quote:
lujka_x kaže: Pogledaj post
...Nitko vam ju neće raditi samo zato jer vi to želite a nemate indikacija.
pročitaj ranije postove na ovoj temi ma čak i prije par godina unazad. itekako je tu bilo cura koje su je željele a koje nisu imale indikacije. i Koje su je napravile. Svaki probir kao i RACZ nije obvezatan a svaki probir kao i RACZ se može raditi i ne raditi. Nitko ti neće odbiti RACZ ako ti to želiš (a da ne pričam o indikacijama) i molim te ne piši dezimformacije.

Quote:
Samim time, svatko treba razmotriti sve informacije (činjenice, ne nečije osobne doživljaje) i odlučiti, nakon što se potpuno informirao, što želi ili ne želi.
točno.
Quote:
Sve ostale rasprave su suvišne i stvarno ne vidim mjesta dramatiziranju o ozbiljnosti pretrage. Odluka je sama po sebi teška, ne treba još i tako strašiti. Da ozbiljna je, ali nije smak svijeta i puno je veća vjerojatnost (99,5%) da će sve biti ok nakon amniocenteze što se tiče komplikacija, nego da neće (0,5%) i to je ono što je isto tako bitno naglasiti.
tko straši? izguglaj i informiraj se, svugdje ona nosi nazivnik da je invanzivna što jest.
ako baš hoćeš ja sam imala komplikacije nakon RACZ u prvoj trudnoći, ja spadam u onih 0.5% i po tome što pišeš ona je za mene po rizičnosti 1:1 pa sam opet otišla na slijedeće dvije u slijedeće dvije trudnoće. Poslije mene je imala mum2be - ali sve je hvala bogu dobro završilo.

Ja pišem samo da se ne banalizira ta pretraga, ona ako se izvede po pravilima struke završava zaista ok, ja osobno ne poznajem nikoga tko je pobacio nakon nje (a poznajem na desetke žena koje su je radile), ali da je ugodna - nije, da je kao vađenje krvi - nije, da je rutinska - nije (možda doktorima jest ali nekome tko ju pogotovo prvi put radi kako može biti rutinska jer u njoj nema nikakvog iskustva)


O tom ja pišem
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 13.01.2013. at 15:17.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 18:38   #1509
Mislim da nisu potrebne takve polemike,jer naravno da je jedno kako je netko doživio pretragu a drugo kako o njoj piše u literaturi.
To je invazivna pretraga i to je u potpunosti točno.To nitko nije porekao.Ja sam samo iznjela svoj dojam o izvođenju pretrage,jer sam očekivala možda koje pitanje više od dr.koji mi je ju radio(ne računajuć pismeni upitnik prije toga)a ne SAMO gospođo koliko imate godina i koliko je prije bilo poroda i kako su završili.Nikakakav razgovor sa genetičarem niti s ikim prije.Jedino što sam preko telefona kad sam se naručivala imala neka potpitanja o sigurnosti pretrage,pa mi se javila ta dr.genetičarka i bila jako fina,ona mi je rekla onih 0.4%(što sam pisala prije)i da to sada rade gotovo rutinski.Točno tim riječima.I meni je to bilo čudno.I to ne bi trebalo biti tako!!Kad ideš kod privatnika,sigurno je drugačije i odnose se prema tome malo suptilnije.Ovdje je valjda previše ljudi(čekaonica je bila puna žena,što za amnio,što za preglede i šta je znam sve ne),pa sam imala dojam neke žurbe.To je to.
LOVELY DIANA is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 18:57   #1510
Mene su itekako odbili jer imam 34gi imat ću kad rodim,a da imam 35 bi mi radili.Nitko,u niti jednoj bolnici mi nije pristao raditi tu pretragu,na kraju sam odustala...
santoshi2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 20:11   #1511
Quote:
santoshi2012 kaže: Pogledaj post
Mene su itekako odbili jer imam 34gi imat ću kad rodim,a da imam 35 bi mi radili.Nitko,u niti jednoj bolnici mi nije pristao raditi tu pretragu,na kraju sam odustala...
u kojem si ti gradu? ovo mi je prvi glas da negdje ne žele raditi ovu pretragu, pa nitko te ne može prisiliti na nju ali niti odbiti ako je želiš raditi.

ja sam eto odbila i srećom da jesam jer bih se do kraja života grizla jer sam nakon 28-og tjedna imala kroničan manjak plodove vode. da sam išla na amnio stalno bih mislila da su mi ugrozili količinu plodne vode ovom pretragom.
drugi par rukava je što je u mom slučaju bilo i opasno raditi pretragu jer sam krcata mioma i pitanje je koliko bi doktori mogli bez posljedice obaviti nalaz.

i na kraju moram reći da je istina ono što je lara jednom davno negdje napisala....da imala sam dana u trudnoći kada sam razmišljala da li sam dobro postupila i odbila amnio, jer se toliko trudnoća zakomplicirala da nisam više bila sigurna da li je beba zdrava ili ne. da sam radila amnio barem bih znala da je beba zdrava pa bih malo lakše dočekala kraj trudnoće.

no dobro. u mom slučaju happy end. bebo je dobro i zdravo. ja imam 37 god, muž 43 god. kombinirani probir je pokazao rizik ispod graničnog, a rizik za godine nam je naravno došao visok.
__________________
Čekam ljeto i Lavića....dočekala Račića!
think.pink34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 20:18   #1512
U Zgb,i ne samo to,negdje su mi čak rekli da donja granica više nije 35,nego 36,37,a kako nisam imala niti jednu indikaciju,probir ok,rizik jedino onaj povezan s godinama,svi su me redom odbili,mogla sam probati privatno,ali fakat je skupo,a i tko zna da li bi oni pristali.Uglavnom i meni je bilo čudno kako su me svi odbili i još me u čudu gledali,kao kakve ja prohtjeve imam.
santoshi2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 21:38   #1513
Quote:
myandmyself kaže: Pogledaj post
..e i zaboravih, još me nešto zanima, je li se u Hrvatskoj počeo koristiti krvni test za DS...provjeravam sve mogućnosti samo da izbjegnem aminosintezu
Mislis na MaterniT21 i Harmony i slicno.
Ne u Hrvatskoj i zapravo jos uvijek u jako malo zemalja osim US (znam za Hong Kong ali ne Australija i NZ npr).
Nije 100% ali kako je rizik minimalan, vjerujem da ce ga svi poceti raditi, a vjerojatno ce se i preciznost s vremenom poboljsati.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 10:06   #1514
Ja sam u ovoj trudnoći išla na amniocentezu jer sam u prošloj trudnoći imala povišen rizik za Down. U ovoj nisam išla na nikakve druge pretrage/testove nego sam odmah rekla u bolnici (Vinogradska) da želim na amniocentezu i bez problema su mi je napravili iako u biti u ovoj trudnoći nisam imala nikakve osnove za nju, ni po godinama. Možda bi i bilo da mi je triple ili double bio loš, ali ja vjerujem jedino amniocentezi i htjela sam odmah na nju. Išla sam u 18. tjednu. Dobila sam nalaze s Rebra za 3 tjedna. Svje je u redu, normalan nalaz, muško dijete. Moja soc. mi je predlagala da idem na kombinirani probir ali nisam ni to htjela. Amniocenteza ipak ima najveću točnost.
__________________
[url=https://babysizer.com/f210924]
elisabeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 12:09   #1515
Quote:
elisabeth kaže: Pogledaj post
Ja sam u ovoj trudnoći išla na amniocentezu jer sam u prošloj trudnoći imala povišen rizik za Down. U ovoj nisam išla na nikakve druge pretrage/testove nego sam odmah rekla u bolnici (Vinogradska) da želim na amniocentezu i bez problema su mi je napravili iako u biti u ovoj trudnoći nisam imala nikakve osnove za nju, ni po godinama. Možda bi i bilo da mi je triple ili double bio loš, ali ja vjerujem jedino amniocentezi i htjela sam odmah na nju. Išla sam u 18. tjednu. Dobila sam nalaze s Rebra za 3 tjedna. Svje je u redu, normalan nalaz, muško dijete. Moja soc. mi je predlagala da idem na kombinirani probir ali nisam ni to htjela. Amniocenteza ipak ima najveću točnost.
Isto razmišljanje i kod mene,u potpunosti..
Samo ja još čekam nalaze ??!!
Neznam dal oni dođu preporučeno i poštar donese meni na vrata da i potpišem primitak ili samo ubaci u sandučić?Išla sam na Sv.Duh.Sutra mi je tri tjedna od pretrage.A sestra mi je rekla da će doći za 4 tjedna.Zašto njima tak duže treba ...??!!
LOVELY DIANA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 12:26   #1516
Quote:
LOVELY DIANA kaže: Pogledaj post
Isto razmišljanje i kod mene,u potpunosti..
Samo ja još čekam nalaze ??!!
Neznam dal oni dođu preporučeno i poštar donese meni na vrata da i potpišem primitak ili samo ubaci u sandučić?Išla sam na Sv.Duh.Sutra mi je tri tjedna od pretrage.A sestra mi je rekla da će doći za 4 tjedna.Zašto njima tak duže treba ...??!!
A nemam pojma, meni su isto rekli 3-4 tjedna, došlo je za 3, valjda nije bilo gužve Meni su poslali na staru adresu (starcima) pa ne znam jel došlo preporučeno ili ne. Ja sam ih zvala na točno 3 tjedna i rekli su da su poslali na tu i tu adresu, ja rekla da je to stara, pa su se ispričavali i pitali jel trebaju slati ponovo, ali sam rekla da ne, da će mi mama poslati. Onda sam ih pitala jel mi mogu reću usmeno preko telefona rezultate i žena mi je rekla da je sve u redu, normalan kariotip, muško dijete. To mi je bilo najbitnije Nalaze je mama poslala za 2 dana.
__________________
[url=https://babysizer.com/f210924]
elisabeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 13:25   #1517
Ma i meni pada na pamet da zovem sutra,ali sestra je bila neka odurna pa se bojim da bi me otpilili tako prek telefona.Neznam,vidit ću...Al sada sam već postala malo nestrpljiva... .
Gadno je to čekanje...
LOVELY DIANA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 14:58   #1518
Quote:
LOVELY DIANA kaže: Pogledaj post
Gadno je to čekanje...
je, .. stalno si na iglama..i obuzima te nemir

ali rezultat kada ga dobiješ u ruke i kada pročitaš da je sa bebom sve ok i da je 100% kromosomski zdrava ....daje ti osjećaj takve lakoće... kao da ti teret od 100 kila padne sa leđa, takav polet, takvu sreću, da se zahvaljuješ dragom Bogu da je sve ok... i tek tada možeš odahnuti od neizvjesnosti i mirno ići kroz trudnoću...
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 20:31   #1519
evo i kod nas...

http://www.podobnik.hr/novosti/otkri...majke-n-o-v-o/

ne trebate ići na RACZ kod nas je isto dostupan neinvanzivni test iz krvi majke
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 22:04   #1520
Quote:
santoshi2012 kaže: Pogledaj post
U Zgb,i ne samo to,negdje su mi čak rekli da donja granica više nije 35,nego 36,37,a kako nisam imala niti jednu indikaciju,probir ok,rizik jedino onaj povezan s godinama,svi su me redom odbili,mogla sam probati privatno,ali fakat je skupo,a i tko zna da li bi oni pristali.Uglavnom i meni je bilo čudno kako su me svi odbili i još me u čudu gledali,kao kakve ja prohtjeve imam.
niti moj dr nije želio raspravljati o testovima, kao double i triple su samo vjerojatnosti, a za amnio nema indikacija jer je nuhalni ok a ispod 35 sam (jest da fali samo koja god ali kao nisam u toj kategoriji). željela mimo njega obaviti PAPP radi sebe, a on je dr. u bolnici - ne soc. gin, no nažalost bila taman hospitalizirana u to doba. tako da ima takvih doktora u zg...
anpi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:34.