Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2009., 10:06   #1
Prijelaz preko granice

jel mogu ja bez problema preko granice s autom koji je na mom starom.isto je prezime.zeleni karton imam..
nest mi on mudruje da ne bih mogao kad bi kontrolirali,isao sam jednom,samo su pogledali osobne..
ako netko provjereno zna,da ne bi bilo problema...tnx
type-r is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 10:21   #2
Mene su par puta pitali čiji je auto i kada sam im rekao da nije moj nego od xxxx, opet bi me pustili
__________________
Be present, it's a gift.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 10:22   #3
Quote:
type-r kaže: Pogledaj post
jel mogu ja bez problema preko granice s autom koji je na mom starom.isto je prezime.zeleni karton imam..
nest mi on mudruje da ne bih mogao kad bi kontrolirali,isao sam jednom,samo su pogledali osobne..
ako netko provjereno zna,da ne bi bilo problema...tnx

Ja često idem s tatinim niš ni ne pitaju..
`bubica` is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 10:26   #4
u pravilu nema problema, pitaju eventualno čije je vozilo. ali najbolje je da napravi punomoć na tebe, ovjeri se kod javnog bilježnika i miran si zauvijek. košta cca 50 kn.
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 10:26   #5
Moj lega išao u Mađu sa starom na koju je bio auto... On vozio... Došli na granicu i policajac im rekao da mogu nastaviti dalje samo ako ona sjedne i nastavi voziti auto... Osim ako naravno nemaju punomoć... Iako je ona bila s njim u autu... I žena morala prevesti auto preko granice... A dalje je on vozio... Dakle, obično ne traže punomoći ali ako traže, ne možeš im ništa... Možeš ga samo mrziti... Najbolje ti je da si pribaviš punomoć... Bolje i to nego da se moraš vraćati sa granice ili ići na drugi prijelaz gdje ti to možda neće tražiti...
__________________
This time, next year, I'll be millionare !!!
non plus ultra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 10:28   #6
to sam i ja mislio...samo trebamo se skupit za tu punomoc,radi on ovo ono...zauzeti..
u pravilu ne bi trebalo bit nist,i nije nist..ali uvijek ima ono ipak..bilo bi glupo organizirat put,pa se zbog takvog sra.vracat.
tak da zakonski bi najbolje bilo napravit punomoc i nema brige?
type-r is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 10:50   #7
treba ti "Punomoc za upravljanje tudjim vozilom u inozemstvu", ne bilo kakva punomoc. Izradjuje se u bilo kojem autoklubu.

Detalji: http://www.ak-rijeka.hr/usluge_dozvola.php
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 11:03   #8
Ma koji će mu kuki punomoć. Jedino ako vozi auto od firme. Za auto od starog ne treba ništa.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 11:04   #9
Quote:
non plus ultra kaže: Pogledaj post
Moj lega išao u Mađu sa starom na koju je bio auto... On vozio... Došli na granicu i policajac im rekao da mogu nastaviti dalje samo ako ona sjedne i nastavi voziti auto... Osim ako naravno nemaju punomoć... Iako je ona bila s njim u autu... I žena morala prevesti auto preko granice... A dalje je on vozio... Dakle, obično ne traže punomoći ali ako traže, ne možeš im ništa... Možeš ga samo mrziti... Najbolje ti je da si pribaviš punomoć... Bolje i to nego da se moraš vraćati sa granice ili ići na drugi prijelaz gdje ti to možda neće tražiti...
Pa zašto nije pitao po kojem zakonu ?!?!

vidi ovo:

Quote:
Članak 229.

(1) Kad upravlja vozilom, vozač mora kod sebe imati vozačku dozvolu i dužan ju je pokazati na zahtjev policijskog službenika.
(2) Vlasnik, odnosno osoba kojoj je vozilo povjereno ne smije dati vozilo na upravljanje osobi koja nema pravo upravljati vozilom, odnosno osobi koja nema pravo upravljati kategorijom vozila u koju spada to vozilo ili osobi koja u organizmu ima alkohola ili opojnih droga.
(3) Vlasnik, odnosno osoba kojoj je vozilo povjereno dužna je, na zahtjev policijskog službenika, dati vjerodostojan podatak o identitetu osobe kojoj je dao vozilo na upravljanje.
(4) Kad je vlasnik vozila, kojim je počinjen prekršaj propisan ovim Zakonom, pravna osoba, podatke iz stavka 3. ovoga članka dužna je dati odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji nema kod sebe vozačku dozvolu ili je ne pokaže na zahtjev policijskog službenika.
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 3.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vlasnik vozila i osoba kojoj je vozilo povjereno ako vozilo da na upravljanje osobi iz stavka 2. ovoga članka.
(7) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vlasnik vozila, osoba kojoj je vozilo povjereno ili odgovorna osoba u pravnoj osobi ako ne da vjerodostojan dokaz o osobi koja je upravljala vozilom u vrijeme počinjenja prekršaja.
Kako onda preko granice sa autima na lizing, sa autima od firme . . .

Ukaži mi na taj zakon pa ću ti vjerovati ili ti prestani vjerovati legi(o) kockici.
__________________
Be Water My Friend
get is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 11:24   #10
Quote:
non plus ultra kaže: Pogledaj post
Moj lega išao u Mađu sa starom na koju je bio auto... On vozio... Došli na granicu i policajac im rekao da mogu nastaviti dalje samo ako ona sjedne i nastavi voziti auto... Osim ako naravno nemaju punomoć... Iako je ona bila s njim u autu... I žena morala prevesti auto preko granice... A dalje je on vozio... Dakle, obično ne traže punomoći ali ako traže, ne možeš im ništa... Možeš ga samo mrziti... Najbolje ti je da si pribaviš punomoć... Bolje i to nego da se moraš vraćati sa granice ili ići na drugi prijelaz gdje ti to možda neće tražiti...
Ma to su pizdarije. Ne tvrdim da nije tako bilo, ali uvik se može naletiti na budalu u uniformi koja palamudi i mudruje i prodaje maglu.

Iz vlastitog iskustva, nisam nikad nikakvih problema imao, a auto je naravno na gospođu majku.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 11:36   #11
nije rekao da li naš policajac ili njihov. a i sad mi pada na pamet ona priča o povlasticama pri uvozu..

i sam sam bio vraćen na granici od strane mađarskog policajca pod izlikom da ne želim stišati glazbu u autu (kabriolet, ljetno poslijepodne, slušao sam vijesti na radiju pri normalnoj glasnoći).

ali ako ti imaš pravo po zakonu upravljati dotičnim vozilom, onda ti nema što tražiti punomoć.
__________________
"If we don't go crazy once in a while, we'll all go crazy." Hawkeye Pierce, MASH 4077
kowalski is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 12:30   #12
Quote:
get kaže: Pogledaj post
Pa zašto nije pitao po kojem zakonu ?!?!

vidi ovo:



Kako onda preko granice sa autima na lizing, sa autima od firme . . .

Ukaži mi na taj zakon pa ću ti vjerovati ili ti prestani vjerovati legi(o) kockici.
1) Nemam mu razloga ne vjerovati...

2) Ne znam zašto navodiš članke iz Hrvatskog zakona jer nije riječ o našem policajcu nego o mađarskom... Naravno da je njemu važnije tko će mu ući u zemlju nego što našeg brine tko će izaći iz RH...

3) Znam, jer radim u firmi iz koje dosta ljudi vrlo često putuje službenim vozilima u inozemstvo, da je potreban pisani trag iz koga je vidljivo da osoba za volanom ima pravo upravljati tim vozilom (putni nalog sa imenom osobe i reg. oznakom vozila, ovlaštenje i sl.)
Stavi sebe u poziciju policajca... Zašto nekome vjerovati... Svako od nas ima neku uvjerljivu priču i jasno obješnjenje i kada bi on svakome vjerovao, to bi bilo opće rasulo...

4)Treba razgraničiti praksu (gdje gotovo nitko nigdje ništa ne traži) od zakonske regulative koja kaže svoje... Mislim da mi ovdje pričamo o zakonskoj obavezi a ne o praksi i nemojte čovjeka trovati s pričama "Ja sam išao sto puta i nitko mi nije ništa tražio"!
__________________
This time, next year, I'll be millionare !!!
non plus ultra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 12:38   #13
Quote:
kowalski kaže: Pogledaj post
nije rekao da li naš policajac ili njihov. a i sad mi pada na pamet ona priča o povlasticama pri uvozu..

i sam sam bio vraćen na granici od strane mađarskog policajca pod izlikom da ne želim stišati glazbu u autu (kabriolet, ljetno poslijepodne, slušao sam vijesti na radiju pri normalnoj glasnoći).

ali ako ti imaš pravo po zakonu upravljati dotičnim vozilom, onda ti nema što tražiti punomoć.
Kao prvo i osnovno, ja bih ti dao i zabranu prelaska preko granice, jer postoje neke pravila ponašanja kod graničnog prijelaza, radio ili ugasiti ili stišati do kraja kada si na redu za prijelaz, skinuti sunčane naočale, spustiti prozore stražnje ako su ti stakla zatamnjena.

Za upravljanje tuđim vozilom trebaš imati punomoć, ako ideš preko granice.

A za onaj dio o povlasticama, vjerojatno misliš na ove izmjene:

Quote:
U Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (»Narodne novine«, br. 174/04., 92/05., 02/07. i 107/07.) u članku 60. stavci 6. i 7. mijenjaju se i glase:

»(6) Ako korisnik povlastice iz stavka 2. i 3. ovoga članka osobni automobil proda, daruje, prestane osobno upotrebljavati ili koristiti, ili u cijelosti otuđi u roku od četiri godine od nabave, obvezan je platiti carinu, posebni porez i porez na dodanu vrijednost kojih je bio oslobođen pri uvozu.
Ta izmjena je i najslabiji dio te izmjene. Kako to provjeriti ili još bolje dokazati, to nije napisano. Tako da je to sve jako na klimavim nogama.

Sa visinom cijene vozila se slažem da je to trebalo već i davno definirati.

A ja još moram godinu dana čekati , valjda se to na mene ne odnosi
__________________
Be Water My Friend
get is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 12:42   #14
Quote:
non plus ultra kaže: Pogledaj post
1) Nemam mu razloga ne vjerovati...

2) Ne znam zašto navodiš članke iz Hrvatskog zakona jer nije riječ o našem policajcu nego o mađarskom... Naravno da je njemu važnije tko će mu ući u zemlju nego što našeg brine tko će izaći iz RH...

3) Znam, jer radim u firmi iz koje dosta ljudi vrlo često putuje službenim vozilima u inozemstvo, da je potreban pisani trag iz koga je vidljivo da osoba za volanom ima pravo upravljati tim vozilom (putni nalog sa imenom osobe i reg. oznakom vozila, ovlaštenje i sl.)
Stavi sebe u poziciju policajca... Zašto nekome vjerovati... Svako od nas ima neku uvjerljivu priču i jasno obješnjenje i kada bi on svakome vjerovao, to bi bilo opće rasulo...

4)Treba razgraničiti praksu (gdje gotovo nitko nigdje ništa ne traži) od zakonske regulative koja kaže svoje... Mislim da mi ovdje pričamo o zakonskoj obavezi a ne o praksi i nemojte čovjeka trovati s pričama "Ja sam išao sto puta i nitko mi nije ništa tražio"!
Ma gledaj, neka ti citira zakon, a ne svoj hir. Ako to ne razumiješ onda nemamo što dalje pričati. Ako po zakonu moraš imati punomoć, onda je meni to sasvim jasno, ne vidim razloga zašto bi te neki Mađar u tome priječio.

Pa na kraju krajeva to je jedna od prednosti EU zato što ima usklađene zakone, a ne da ulaziš u zemlju gdje ti bez dokaza mogu odrediti smrtnu kaznu.

Koliko je poznato ti imaš pravo posjedovati vozilo i bez vozačke, a ti imaš pravo imati svog vozača. zar ne?
__________________
Be Water My Friend
get is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 12:43   #15
Quote:
non plus ultra kaže: Pogledaj post

4)Treba razgraničiti praksu (gdje gotovo nitko nigdje ništa ne traži) od zakonske regulative koja kaže svoje... Mislim da mi ovdje pričamo o zakonskoj obavezi a ne o praksi i nemojte čovjeka trovati s pričama "Ja sam išao sto puta i nitko mi nije ništa tražio"!
Nitko ga ne truje već MORA imati punomoć ako sam upravlja vozilom, bez da je vlasnik vozila sa njim.
__________________
Be Water My Friend
get is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 12:56   #16
Quote:
get kaže: Pogledaj post
Kao prvo i osnovno, ja bih ti dao i zabranu prelaska preko granice, jer postoje neke pravila ponašanja kod graničnog prijelaza, radio ili ugasiti ili stišati do kraja kada si na redu za prijelaz, skinuti sunčane naočale, spustiti prozore stražnje ako su ti stakla zatamnjena.
ajde ne prosipaj se, ili ako već moraš, onda budi dosljedan samom sebi. i to ovako:

Quote:
get kaže: Pogledaj post
Ma gledaj, neka ti citira zakon, a ne svoj hir.
u ovom slučaju-citiraj ti meni pravila.

a sad razmisli zašto te carinik svaki puta mora zamoliti "možete li otvoriti prtljažnik", a ne kaže "otvaraj to!".

i kad već toliko mašeš tim argumentom da MORA imati punomoć, citiraj i taj zakon, pa da svi budemo na čisto.
__________________
"If we don't go crazy once in a while, we'll all go crazy." Hawkeye Pierce, MASH 4077
kowalski is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 13:05   #17
Quote:
kowalski kaže: Pogledaj post
ajde ne prosipaj se, ili ako već moraš, onda budi dosljedan samom sebi. i to ovako:



u ovom slučaju-citiraj ti meni pravila.

a sad razmisli zašto te carinik svaki puta mora zamoliti "možete li otvoriti prtljažnik", a ne kaže "otvaraj to!".

i kad već toliko mašeš tim argumentom da MORA imati punomoć, citiraj i taj zakon, pa da svi budemo na čisto.
Vidim da si kur.evit

http://www.hak.hr/clanstvo/touring/punomoc.aspx

Quote:
Punomoć za upravljene tuđim motornim vozilom u inozemstvu

Potrebni dokumenti:

1. Osobna iskaznica vlasnika vozila
2. Prometna dozvola
3. Putovnica korisnika



Punomoć za upravljanje tuđim vozilom u inozemstvu je međunarodno priznati unificiran dokument kojim vlasnik vozila drugoj osobi dozvoljava prelazak granice i upravljanje vozilom u inozemstvu. Punomoć se izdaje na tri jezika; hrvatskom, engleskom i francuskom.

Punomoć se može izdati vozačima samo za vozila u vlasništvu hrvatskih državljana koja su registrirana u Republici Hrvatskoj. Vlasnik vozila mora biti prisutan prilikom izdavanja punomoći. Punomoć se bez prisutnosti vlasnika može izdati kad korisnik posjeduje punomoć javnog bilježnika u kojoj je naznačeno da se korisniku dozvoljava upravljanje vozilom u inozemstvu, odnosno prodaja vozila, ili ukoliko korisnik posjeduje pravovaljani (ovjereni) kupoprodajni ugovor.

Punomoć se izdaje odmah i vrijedi najviše godinu dana.

Vlasnik vozila je:


Fizička osoba

Vlasnik vozila treba doći osobno sa svojom osobnom iskaznicom, prometnom dozvolom vozila i putovnicom korisnika. Punomoć se hrvatskim državljanima može izdati i na osobnu iskaznicu korisnika, međutim u tom slučaju punomoć vrijedi isključivo za države koje priznaju osobnu iskaznicu kao ulazni dokument (trenutno su to Slovenija, Madžarska i Bosna i Hercegovina). Putovnica je obvezna kad se punomoć izdaje stranom državljaninu. Vlasnik vozila ne mora biti prisutan ukoliko korisnik posjeduje ovjerenu punomoć.

Pravna osoba

Predstavnik pravne osobe treba donijeti prometnu dozvolu vozila, putovnicu korisnika, te pečat pravne osobe. Punomoć se hrvatskim državljanima može izdati i na osobnu iskaznicu korisnika, međutim u tom slučaju punomoć vrijedi isključivo za države koje priznaju osobnu iskaznicu kao ulazni dokument (trenutno su to Slovenija, Madžarska i Bosna i Hercegovina). Putovnica je obvezna kad se punomoć izdaje stranom državljaninu.

Leasing

Za izdavanje punomoći potrebno je donijeti presliku ugovora o leasingu, prometnu dozvolu vozila, putovnicu korisnika, pečat pravne osobe ili osobnu iskaznice fizičke osobe, ovisno o nositelju leasinga. Punomoć se hrvatskim državljanima može izdati i na osobnu iskaznicu korisnika, međutim u tom slučaju punomoć vrijedi isključivo za države koje priznaju osobnu iskaznicu kao ulazni dokument (trenutno su to Slovenija, Madžarska i Bosna i Hercegovina). Putovnica je obvezna kad se punomoć izdaje stranom državljaninu. Nakon izdavanja punomoć trebate odnijeti u leasing kuću na ovjeru dokumenta.

Cijena:


60,00 kn i 20,00 kn biljega (biljege možete kupiti i u touring poslovnicama u Zagrebu)
Nije mi jasno zašto si tako nadrkan.
__________________
Be Water My Friend
get is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 13:14   #18
mea culpa; treba imati punomoć za prijelaz granice. stvarno nisam to znao, čak sam i radio nekoliko mjeseci na graničnom prijelazu i nikada nisam čuo da je nekoga tražio punomoć. a pogotovo ako je vlasnik auta u autu kao suvozač ili putnik. u tom slučaju sam 100% siguran da punomoć ne treba (u praksi provjereno na nekoliko graničnih prijelaza i preko desetak policijskih patrola, i to sa autima njemačkih i hrvatskih tablica).

nisam prvenstveno mislio na to, nego na pravila ponašanja prilikom prelaska granice, na koja se pozivaš.
__________________
"If we don't go crazy once in a while, we'll all go crazy." Hawkeye Pierce, MASH 4077
kowalski is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 13:23   #19
Get - dao si reklamu sa HAK-ovih stranica.

Činjenica je da na graničnom prelazu možeš naići na budalu. Čak je vrlo vjerojatno da ćeš prije ili kasnije naleti na budalu. Sa tim se možeš nosit ako znaš svoja prava. No onda nemoj napravit moju grešku - nabijat na nos cariniku/panduru da je budala/kreten/idiot/moron/nesposobnjaković ... (kako bi rekla moja žena - daj čovjeku da se časno povuče).
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 13:31   #20
Quote:
kowalski kaže: Pogledaj post
mea culpa; treba imati punomoć za prijelaz granice. stvarno nisam to znao, čak sam i radio nekoliko mjeseci na graničnom prijelazu i nikada nisam čuo da je nekoga tražio punomoć. a pogotovo ako je vlasnik auta u autu kao suvozač ili putnik. u tom slučaju sam 100% siguran da punomoć ne treba (u praksi provjereno na nekoliko graničnih prijelaza i preko desetak policijskih patrola, i to sa autima njemačkih i hrvatskih tablica).

nisam prvenstveno mislio na to, nego na pravila ponašanja prilikom prelaska granice, na koja se pozivaš.
Ma gledaj, Hrvatska je jedinstven primjer države koja ima skoro besprijekorne zakone koji se ne provode. To je za ono prvo, i nije čudo što pun kufer auta ukradenih ode preko granice kada su provjere odokativne, a zakon svatko sebi kreira.

Druga stvar koju spominješ, postoji nešto što se zove Bonton, ali očito to neki nisu čuli.

Ali ako ti ni to nije dovoljno, ono što je normalnim ljudima normalno, onda čitaj zakon, a samo ne poznavanje zakona te ne štiti od prekršaja ili kazne.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._173_2501.html

evo zanimljivog dijela:

Quote:
Članak 49.

Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba, ako:

1. ne omogući slobodan prolaz ili na drugi način ometa obav­ljanje poslova nadzora državne granice (članak 7. stavak 2.),

2. prijeđe državnu granicu zbog više sile, a o tome odmah bez odlaganja ne obavijesti graničnu policiju (članak 8. stavak 3.),

3. bez potvrde Ministarstva o usklađenosti glavnog, odnosno idejnog projekta s posebnim uvjetima koje treba ispunjavati objekt, započne gradnju postojećeg i promjenu namjene objekta ili uređaja smještenog na području graničnog prijelaza (članak 17. stavak 1. i 2.),

4. se kretala i zadržavala na području graničnog prijelaza bez namjere prelaska državne granice ili podvrgavanja graničnoj kontroli ili bez drugih opravdanih razloga (članak 18. stavak 1),

5. na području graničnog prijelaza ne postupa po upozorenjima i zapovijedima službenika koji obavljaju graničnu kontrolu (članak 18. stavak 2),
. . .
Quote:
Kretanje i zadrŽavanje na graniČnom prijelazu

Članak 18.

Na području graničnog prijelaza dopušteno je kretanje i zadržavanje samo osobama koje namjeravaju prijeći državnu granicu, ili koje su državnu granicu već prešle te se na graničnom prijelazu zadržavaju zbog granične kontrole, kao i drugim osobama koje imaju za to opravdani razlog.

Putnici i druge osobe, koje se nalaze na graničnom prijelazu, odnosno području graničnog prijelaza, moraju postupati po upozorenjima i zapovijedima službenika koji obavljaju graničnu kontrolu.
__________________
Be Water My Friend
get is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:54.