Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2015., 18:45   #7361
Quote:
anthe kaže: Pogledaj post
Pozz!

Nisam kemičar, no trebam jednu informaciju hitno.

Što je mjerodavni reaktant u sintezi tribromfenola?

Please, hurry!
Itko? Stvarno mi hitno treba ovo.
anthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 21:00   #7362
Danas smo imali provjeru iz kemije i mene muči jedan zadatak, znači trebali smo napisati elektronsku konfiguraciju valentne ljuske kisika i kolko elektrona ima u toj zadnjoj (valentnoj) ljusci. Moj odgovor je glasio: 2s^2, 2p^4 i u valentnoj ljusci ima 6 elektrona, dok je ostatak razreda pisao da je el. konfiguracija valentne ljuske samo 2p^4 i da ima 4 elektrona u zadnjoj ljusci. Ako bi mi netko mogao reći jesam li ja u pravu, a ako nisam objasniti mi zašto jer me to sad kopka haha. Hvala unaprijed.
ghostbuu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 22:53   #7363
Onda pak dolazimo do ovog problema: http://postimg.org/image/gbg97zp57/.
__________________
No pain, no game.

Zadnje uređivanje Dinamo557 : 20.01.2015. at 22:54. Reason: Greska
Dinamo557 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 23:05   #7364
Quote:
ghostbuu kaže: Pogledaj post
Danas smo imali provjeru iz kemije i mene muči jedan zadatak, znači trebali smo napisati elektronsku konfiguraciju valentne ljuske kisika i kolko elektrona ima u toj zadnjoj (valentnoj) ljusci. Moj odgovor je glasio: 2s^2, 2p^4 i u valentnoj ljusci ima 6 elektrona, dok je ostatak razreda pisao da je el. konfiguracija valentne ljuske samo 2p^4 i da ima 4 elektrona u zadnjoj ljusci. Ako bi mi netko mogao reći jesam li ja u pravu, a ako nisam objasniti mi zašto jer me to sad kopka haha. Hvala unaprijed.
Tvoje je tocno
tcd is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 23:26   #7365
Quote:
anthe kaže: Pogledaj post
Što je mjerodavni reaktant u sintezi tribromfenola?
Na to pitanje ne može se odgovoriti bez dodatnih podataka. Imate negdje opis sinteze s količinama reaktanata?

Quote:
Dinamo557 kaže: Pogledaj post
Onda pak dolazimo do ovog problema: http://postimg.org/image/gbg97zp57/.
Maloprije smo o njemu ovdje pričali, vidi odgovor za VisVitalis. Ako ti to ne pomaže, što te muči oko toga?
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 16:15   #7366
Pozdrav! Zna li netko u pokusu odredivanja molne mase spoja krioskopijom, metodom mjerenja snizenja ledista koristili smo dva otapala, vodu i cikloheksan. u posudu sa vodom drzali smo unutar posude sa zasicenom otopino kuhinjske soli za odvodenje topline iz vode, ali kod cikloheksana sol nije bila potrebna te je nismo morali stavljati, moze li mi netko reci zasto?
peterpann is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 17:04   #7367
moze li mi netko objasniti zasto je oksidacijski broj sumpora u tiofenu -2?
tcd is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 19:04   #7368
Quote:
tcd kaže: Pogledaj post
moze li mi netko objasniti zasto je oksidacijski broj sumpora u tiofenu -2?
http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._structure.png
To je ciklički tioeter. Sumpor je vezan tu za 2 ugljika (jedan lijevo jedan desno)
Veza je jednostruka pa onda dodajemo sumporu kao elektronegativnijem -1 od svakog atoma ugljika što daje -2.
ForeverStallone is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 14:21   #7369
Moze pomoc

1.Elektrolizom vodene otopine natrijevog klorida na anodi se razvilo 2*10^24 molekula klora. Izracunaj masu natrijevog klorida upotrebljenog za elektrolizu.

Prvo sam raspisala elektrolizu NaCl i kao krajnju jednadžbu dobila 2NaCl+2H2O->H2+2NaOH+Cl2
Zatim sam pomoću N(A) konstante i zadanog broja molekuka klora izracunala mnozinu molekula klora i dobila n(Cl2)=3.32 mol
Iz omjera sam dobila da je mnozina NaCl upola veca,tj 6.64mol i iz formule da je m=n*M izračunala masu m(NaCl)=388.04g
U rjesenjima stoji da je 318.2g pa me zanima gdje sam pogrjesila?

2.Izracunaj pH puferske otopine nastale miješanjem slabe cijanovodicne kiseline mnozinske koncentracije 0.1moldm-3 i otopine natrijeva cijanida iste mnoz koncentracije. Puferska otopina ima volumen 1L.

Nemam ideju

3. Nakon elektrolize vodene otopine natrijevog nitrata masenog udjela 40%,maseni udio u otopini je iznosio 60%. Koliki je ukupni volumen razvijenih plinova tijekom elektrolize pri temp 20C i tlaku 99,8kPa?

Raspisala sam elektrolizu i za konacnu jednadzbu dobila 2H2O->2H2+O2 pa pretpostavljam da su u igri H2 i O2 tj da se njihov volumen trazi ali ne znam kako ga dobiti.

Zadnje uređivanje marichuy777 : 22.01.2015. at 14:55.
marichuy777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 20:14   #7370
Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
1.Elektrolizom vodene otopine natrijevog klorida na anodi se razvilo 2*10^24 molekula klora. Izracunaj masu natrijevog klorida upotrebljenog za elektrolizu.

Prvo sam raspisala elektrolizu NaCl i kao krajnju jednadžbu dobila 2NaCl+2H2O->H2+2NaOH+Cl2
Zatim sam pomoću N(A) konstante i zadanog broja molekuka klora izracunala mnozinu molekula klora i dobila n(Cl2)=3.32 mol
Iz omjera sam dobila da je mnozina NaCl upola veca,tj 6.64mol i iz formule da je m=n*M izračunala masu m(NaCl)=388.04g
U rjesenjima stoji da je 318.2g pa me zanima gdje sam pogrjesila?
Nisi pogriješila, postupak ti je dobar i ja njime isto dobijem.

Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
2.Izracunaj pH puferske otopine nastale miješanjem slabe cijanovodicne kiseline mnozinske koncentracije 0.1moldm-3 i otopine natrijeva cijanida iste mnoz koncentracije. Puferska otopina ima volumen 1L.
Znaš išta o puferima? Henderson-Hasselbalch jednadžbu možda (vjerojatno se očekuje da samo uvrstiš u nju)? I/ili išta o ravnotežama u kiselinama i bazama?

Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
3. Nakon elektrolize vodene otopine natrijevog nitrata masenog udjela 40%,maseni udio u otopini je iznosio 60%. Koliki je ukupni volumen razvijenih plinova tijekom elektrolize pri temp 20C i tlaku 99,8kPa?

Raspisala sam elektrolizu i za konacnu jednadzbu dobila 2H2O->2H2+O2 pa pretpostavljam da su u igri H2 i O2 tj da se njihov volumen trazi ali ne znam kako ga dobiti.
Nedostaje neki podatak o ukupnoj količini otopine da bi se iz ovoga moglo izračunati (vjerojatno masa, ili volumen i gustoća) - tada bi mogla izračunati količinu vode koja je reagirala, pa iz nje količinu plinova.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 23:03   #7371
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Znaš išta o puferima? Henderson-Hasselbalch jednadžbu možda (vjerojatno se očekuje da samo uvrstiš u nju)? I/ili išta o ravnotežama u kiselinama i bazama?


Nedostaje neki podatak o ukupnoj količini otopine da bi se iz ovoga moglo izračunati (vjerojatno masa, ili volumen i gustoća) - tada bi mogla izračunati količinu vode koja je reagirala, pa iz nje količinu plinova.
Znam sto su puferi,ali to je to. Zadatke s njima nismo radili pa mi bas ne ide. Ovu jednadžbu nismo radili,postoji li drugi nacin? A sto se tice ravnoteze u kiselinama i bazama nisam sigurna na sto se to odnosi :/

A ovaj drugi zadatak,to je sve sto je zadano. Znaci nema nacina da se ovako rijesi?
marichuy777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 01:36   #7372
Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
Znam sto su puferi,ali to je to. Zadatke s njima nismo radili pa mi bas ne ide. Ovu jednadžbu nismo radili,postoji li drugi nacin? A sto se tice ravnoteze u kiselinama i bazama nisam sigurna na sto se to odnosi :/
Ravnoteža koju imaš u kiselini, pa i u njenom puferu, najjednostavnije se može napisati
HA --> H+ + A-
Dakle
HCN --> H+ + CN-
Konstanta ravnoteže je Ka = c(H+)c(CN-)/c(HCN). Kod jednostavnog pufera, kao u ovom zadatku, gdje su c(CN-) i c(HCN) slične, možeš ih samo uvrstiti u taj izraz (i negdje naći Ka od kiseline) pa tako dobiti c(H+).

Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
A ovaj drugi zadatak,to je sve sto je zadano. Znaci nema nacina da se ovako rijesi?
Nema. Ne možeš samo iz zadanih intenzivnih veličina (ne ovise o ukupnoj količini) dobiti ekstenzivnu (ovisi o količini).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 12:03   #7373
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Ravnoteža koju imaš u kiselini, pa i u njenom puferu, najjednostavnije se može napisati
HA --> H+ + A-
Dakle
HCN --> H+ + CN-
Konstanta ravnoteže je Ka = c(H+)c(CN-)/c(HCN). Kod jednostavnog pufera, kao u ovom zadatku, gdje su c(CN-) i c(HCN) slične, možeš ih samo uvrstiti u taj izraz (i negdje naći Ka od kiseline) pa tako dobiti c(H+).


Nema. Ne možeš samo iz zadanih intenzivnih veličina (ne ovise o ukupnoj količini) dobiti ekstenzivnu (ovisi o količini).
Hvala! Imam jos par pitanja/zadataka:

1. Izracunaj koncentraciju kalcijeve luzine ako je pH vodene otopine 9,2

Izracunam koncentraciju OH- (1.58*10^-5 moldm-3) ali ne znam kako sad dobiti koncentraciju Ca(OH)2. Mislila sam si da su mozda iste jer je jaka luzina,ali po rjesenjima nisu.

2. Izračunaj reakcijsku entalpiju reakcije otapanja kalcijeva karbonata.

Dobijem -40.54kJmol-1 ali je u rjesenjima -405.8 kJmol-1 pa ako bi netko mogao provjeriti.

3.Masa smjese kalcijeva karbonata i kalcijeva hidroksida smanjila se nakon zarenja na 60% pocetne vrijednosti. Izracunaj maseni udio CaCO3 i Ca(OH)2 u smjesi prije zarenja. [M(Ca(OH)2)=74 g/mol=M1, M(CaCO3)=100g/mol=M2, M(CaO)=56g/mol=M3]

Nemam ideju

4. Kako bi reagirala dusicna kiselina s Ca(NO3)2? Jeli reakcija uopce moguca?

5. Kako na temelju konstante produkta topljivosti izračunati koncentraciju nekih iona?
Npr
K(sp) (Ca(OH)2)=5,5*10^-6 mol^3/dm^9, traži se koncentracija kalcijevih iona
marichuy777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 14:45   #7374
Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
1. Izracunaj koncentraciju kalcijeve luzine ako je pH vodene otopine 9,2

Izracunam koncentraciju OH- (1.58*10^-5 moldm-3) ali ne znam kako sad dobiti koncentraciju Ca(OH)2. Mislila sam si da su mozda iste jer je jaka luzina,ali po rjesenjima nisu.
Uoči da svaki Ca(OH)2 sadrži 2 OH-. Odnosno, sav otopljeni Ca(OH)2 je potpuno disociran (jer je jaka lužina), a jednadžba disocijacije je Ca(OH)2 --> Ca2+ + 2OH-. I onda gledaš omjer stehiometrijskih koeficijenata.

Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
2. Izračunaj reakcijsku entalpiju reakcije otapanja kalcijeva karbonata.

Dobijem -40.54kJmol-1 ali je u rjesenjima -405.8 kJmol-1 pa ako bi netko mogao provjeriti.
Nisi napisala podatke koje imaš zadane pa teško da ti možemo provjeriti. Tvoje rješenje izgleda vjerojatnije.

Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
3.Masa smjese kalcijeva karbonata i kalcijeva hidroksida smanjila se nakon zarenja na 60% pocetne vrijednosti. Izracunaj maseni udio CaCO3 i Ca(OH)2 u smjesi prije zarenja. [M(Ca(OH)2)=74 g/mol=M1, M(CaCO3)=100g/mol=M2, M(CaO)=56g/mol=M3]

Nemam ideju
To smo tu pokušavali riješiti pred koji mjesec, može netko pronaći ili ponoviti rješenje?


Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
4. Kako bi reagirala dusicna kiselina s Ca(NO3)2? Jeli reakcija uopce moguca?
Ne, samo bi se otopio kao u vodi (jer dušična kiselina i ne može biti 100%-tna nego uvijek sadrži nešto vode).


Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
5. Kako na temelju konstante produkta topljivosti izračunati koncentraciju nekih iona?
Npr
K(sp) (Ca(OH)2)=5,5*10^-6 mol^3/dm^9, traži se koncentracija kalcijevih iona
Ksp je konstanta ravnoteže za reakciju Ca(OH)2(s) --> Ca2+(aq) + 2OH-(aq), dakle Ksp = c(Ca2+)c^2(OH-) (jer je Ca(OH)2 tu krutina pa ne ulazi u izraz za konstantu ravnoteže - ulaze samo otopljene tvari i plinovi) te Ksp = c(Ca2+)×(2c(Ca2+))^2 (opet jer su svi OH- došli iz Ca(OH)2, a svaki Ca(OH)2, koji daje jedan Ca2+, daje 2OH-).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 16:22   #7375
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Nisi napisala podatke koje imaš zadane pa teško da ti možemo provjeriti. Tvoje rješenje izgleda vjerojatnije
Evo vrijednosti za (delta f)H: Ca2+=-542.8, HCO3-=-691.99,CaCO3=-1206.9,H2O=-285.84 i CO2=-393.5. Sve je u kJ/mol
marichuy777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 19:52   #7376
Ponovo ja
Osim provjere zadatka iz gornjeg posta (s reakcijskom entalpijom) koji bi trebao provjeru nisu mi jos sljedece stvari bas jasne:

1.Zadatak s puferima, Ka je 4*10^-10 mol/dm3. Po formuli koju mi je dala streberica, c(H+) se trazi, a za c (HCN) uvrstim 0,1.Sto uvrstiti za c(CN-)?
2.Zadatak s pH kalcijeve luzine.Nazalost, opcenito mi i dalje nije bas jasan, kako preko omjera sad dobiti pH? Pretpostavljam da je nesto tipa da se za volumen uzme da je 1L iz cega slijedi da je n(OH-)=c(OH-)=1,58*10^-5 a iz omjera da je n(Ca2+)=7,9*10^-6. Ako da, sto dalje, a ako ne kako onda treba?
3.Zadatak s K(sp), sve mi je jasno osim zadnjeg koraka, tj kako se dobilo da je c^2(OH-)=(2c(Ca2+))^2, zasto je to jednako?
marichuy777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 00:10   #7377
Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
Evo vrijednosti za (delta f)H: Ca2+=-542.8, HCO3-=-691.99,CaCO3=-1206.9,H2O=-285.84 i CO2=-393.5. Sve je u kJ/mol
Traži se reakcijska entalpija za CaCO3(s) --> Ca2+(aq) + CO32-(aq)? Kako si ju uopće uspjela dobiti kad nemaš ništa zadano što uključuje CO32-(aq)?

Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
1.Zadatak s puferima, Ka je 4*10^-10 mol/dm3. Po formuli koju mi je dala streberica, c(H+) se trazi, a za c (HCN) uvrstim 0,1.Sto uvrstiti za c(CN-)?
c(CN-) = c(H+) jer su i svi H+ i svi CN- došli iz disocijacije HCN, ista logika kao u zadnjem zadatku.

Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
2.Zadatak s pH kalcijeve luzine.Nazalost, opcenito mi i dalje nije bas jasan, kako preko omjera sad dobiti pH? Pretpostavljam da je nesto tipa da se za volumen uzme da je 1L iz cega slijedi da je n(OH-)=c(OH-)=1,58*10^-5 a iz omjera da je n(Ca2+)=7,9*10^-6. Ako da, sto dalje, a ako ne kako onda treba?
Da, tako nekako. Omjer ti je n(Ca2+)/n(OH-) = 1/2, dakle n(Ca2+) = 1/2 n(OH-). Ako i jednu i drugu stranu jednadžbe podijeliš s V, dobiješ c(Ca2+) = 1/2 c(OH-), jer je c = n/V (a to možeš jer su i jedni i drugi ioni u istoj otopini pa dakle i u istom volumenu, koliki god on bio.

Quote:
marichuy777 kaže: Pogledaj post
3.Zadatak s K(sp), sve mi je jasno osim zadnjeg koraka, tj kako se dobilo da je c^2(OH-)=(2c(Ca2+))^2, zasto je to jednako?
Jer je c(OH-) = 2c(Ca2+), isto kao što je u gornjem zadatku c(Ca2+) = 1/2 c(OH-).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 15:42   #7378
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Traži se reakcijska entalpija za CaCO3(s) --> Ca2+(aq) + CO32-(aq)? Kako si ju uopće uspjela dobiti kad nemaš ništa zadano što uključuje CO32-(aq)?


c(CN-) = c(H+) jer su i svi H+ i svi CN- došli iz disocijacije HCN, ista logika kao u zadnjem zadatku.
Za ovaj s entalpijom sam uzela formulu CaCO3+H2O+CO2=Ca2+ + 2HCO3- jer smo radili da CaCO3 nije topljiv u cistoj vodi

I ovaj zadatak s puferima nikako da me krene, dakle Ka je 4*10^-10 mol/dm3. Formula za Ka je Ka=c(H+)*c(CN-)/c(HCN). Koncentracija HCN je 0,1mol/dm3 iz cega dobijem da je c^2(H+)=4*10^-11 tj c(H+)=6.32*10^-6, a pH je oda 5.2 sto nije po rjesenju (9.22). U cemu i dalje grijesim? Pretpostavljam da ima veze s NaCN, tj a i njega treba ubacit jer nije u pitanju kiselina vec pufer ali kako ga ubaciti?

Inace sve ostalo (osim zadatka kojem fali podatak pa se ne moze rjesiti) sam uspjela. Hvala puno!
marichuy777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 17:26   #7379
Koliki je množinski udio naftalena otopljena u etanolu ako je izmjereni tlak pare etanola nad otopinom 6,9 kPa pri 25° C?
Jel mi za ovo treba i neka konstanta koja nije zadana ili ? :/
brennan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 17:37   #7380
Ako se radi o zadatku iz udžbenika/zbirke (a gotovo sigurno se radi), na kraju knjige ili u poglavlju u kojem se obrađuju koligativna svojstva otopina imaš zadane standardne tlakove nad određenim "čistim" otapalima pri određenoj temperaturi. Prema mom udžbeniku (a ni tvoj se sigurno ne razlikuje puno), piše da je tlak pare etanola pri 25 ° C 7.951 kPa. Iz Raoultovog zakona znaš da je p=x*p0 gdje je x množinski udio otapala, a p0 tlak pare čistog otapala pri toj temperaturi. Iz navedene jednadžbe dobivaš množinski udio etanola s obzirom da su ti tlakovi poznati, a do množinskog udjela naftalena lako dođeš s obzirom da zajedno etanol i naftalen daju 100%.
Computer235 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:03.