Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2008., 17:51   #41
Quote:
Stribor cumez kaže: Pogledaj post
P.s. zgodno je da si preskocio i inzinjere kemije a koncentrirao se na smetlare, neznam sto si po struci ali sam sklon zakljuciti da si ekonomist. Iz toga znajuci nas ekonomski fakultet isto tako zakljucujem i da su ti inzinjeri kemije vjerojatno puno bolje obrazovani od tebe, al vjerovao ili ne netko mora raditi i nonglossy poslove.
Vidi iznenađenja - nisam ekonomist. A to da ima dobar broj podplaćenih stručnjaka u javnom sektoru, ima, a razlog zbog kojega su podplaćeni je da bi njihove usluge bile:

a) dostupne svima (učitelji npr)
ili
b) troškovno prihvatljive (u slučaju tih inženjera)

Pošto je logično za zaključiti da nitko ne ide raditi posao sa manjom plaćom ukoliko može dobiti ist posao sa boljom plaćom, dakle, opet govorimo o ljudima koji nisu mogli naći bolji posao.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 18:02   #42
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
To što govoriš nema smisla. Kako on može nekom drugom plaćati fakultetsko obrazovanje ako ga sam sebi ne može platiti?
Dakle, naš Pero je šljaker i ima 3000 kn plaće, a radi na posao koji mu polako ali sigurno uništava zdravlje. On državi plaća poreze, prireze..iz tih poreza i prireza država dio novca usmjerava u fakultetsku i ostalu naobrazbu. I naš Pero školuje studenta. I onda taj student postane faca, ima plaću 15000 kn i kaže " Jebe mi se za Peru, neka crkne.. neću ga ja liječit..", kao da u najmanju ruku ima privatni KBC..bahatost i bezobrazluk, ništa drugo. I fini fašizam također. I moja plaća je veća puno od prosjeka, i za nju se naradim..ali mi ovakvo rezoniranje ne pamet ne pada. I ne želim živjeti u tako krojenom društvu.
__________________
Živi!
početnik do srži is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 18:22   #43
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Vidi iznenađenja - nisam ekonomist.
U tom slucaju se ispricavam.

Quote:
A to da ima dobar broj podplaćenih stručnjaka u javnom sektoru, ima, a razlog zbog kojega su podplaćeni je da bi njihove usluge bile:

a) dostupne svima (učitelji npr)
ili
b) troškovno prihvatljive (u slučaju tih inženjera)
Istina
Quote:
Pošto je logično za zaključiti da nitko ne ide raditi posao sa manjom plaćom ukoliko može dobiti ist posao sa boljom plaćom, dakle, opet govorimo o ljudima koji nisu mogli naći bolji posao.
Glupost i neistina..ja sam teorijski fizicar i radim to sto radim jer mislim da je vazno za drustvo. Imam nekoliko prijatelja koji su traderi po divovima kao GS, JPM i slicnima, a razlika je sto su oni (neovisno o talentu) zakljucili da ih ipak vise zanima novac od znanosti, a ja i neki drugi smo zakljucili da je znanost bitnija od novca. Krivo je kvalitetu posla cijeniti iskljucivo novcima .. ja nemam nikakvih problema da ljudi na glupljim poslovima zaradjuju puno vise novaca od mene dokle god postoje neki standardi. Kad ti standardi prestanu postojati i ukoliko nisam usamljen u takvom osjecaju dolazi do drustvenog prelaza poznatog kao revolucija ili nesto slicno. Jedna stvar je omogucavati ljudima da zaradjuju vise prema trzisnim principima, a druga je stvar dopustiti ljudima da trzisni principi zavladaju svugdje.
U tom s
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 18:55   #44
@početnik do srži

To što ti govoriš je nešto drugo i na to ću se poslije osvrnut.

U ovom konkretnom primjeru imamo dvije osobe - jednu koja plaća manje i drugu koja plaća više. Dakle, potpuno je blesavo reći da će osoba koja plaća manje platiti školovanje djetetu od ovoga koji plaća više jer neće - već će možda platiti dio školarine svom djetetu a onaj koji izdvaja više će platiti i svom i njegovom djetetu kroz davanja.

E sad, ovo čega si se ti dotakao, tj. ta ideja da ti plaćaš nekome školovanje pa bi bilo fer da i oni tebi plaća zdravsto kada diplomira ima jedan ključni problem a to je da on tebi plaća zdravstveno BEZ OBZIRA jesi li ti njemu platio školovanje ili ne. Drugim riječima, on je tebi dužan plaćati zdravstveno makar se školovao o svom trošku i nemao veze s tvojim davanjima za besplatno obrazovanje. Dakako, pobornici će automatski zauzeti stav kako svi mi koristimo taj sistem i da je zato fer. Prvi problem sam već spomenuo - drugi problem je nemogućnost odabira. Malo dijete nema pravo odlučivati između privatne i države škole niti ga se upoznaje što to "besplatno" zdravstvo i školostvo podrazumijeva. Kada bi to bio ugovor, govorili bi o prijevari jer jedna strana nije u stanju suvislo odlučiti niti je upoznata sa svim posljedicama odluke.

Taj koncept solidarnosti i podrške je super kada je proizvoljan, tj nitko te ne prisiljava da sudjeluješ u njemu. Ako ne želiš sudjelovati, ne moraš, ali onda se moraš sam brinuti o obrazovanju, zdravstvu i penziji. Međutim, ako je on prisilan (a u većini država je) onda govorimo o prijevari i pljački.

Quote:
Krivo je kvalitetu posla cijeniti iskljucivo novcima .. ja nemam nikakvih problema da ljudi na glupljim poslovima zaradjuju puno vise novaca od mene dokle god postoje neki standardi. Kad ti standardi prestanu postojati i ukoliko nisam usamljen u takvom osjecaju dolazi do drustvenog prelaza poznatog kao revolucija ili nesto slicno. Jedna stvar je omogucavati ljudima da zaradjuju vise prema trzisnim principima, a druga je stvar dopustiti ljudima da trzisni principi zavladaju svugdje.
Problem je u tome što ti standardi su luksuz. Možeš ti izglasati besplatno zdravstvo, obrazovanje i minimalne plaću od 4000 kn ali ako je tvoja država zbog toga nekonkurentna na svijetskom tržištu, ti propadaš - nema ti tko platiti sve te beneficije i opet ostaješ gladan, bolestan i neobrazovan. I taj ti princip ide od obitelji pa sve do razine država - socijalni programi se mogu priuštiti u onom kratkom razmaku koji nastaju zato jer je tvoja država konkurentna - ali ako tog razmaka nema, država propada a ljudi, zaluđeni idejom besplatnog ovog ili onog umiru.

Primjer 1 - Zamisli da zarađuješ 5000 kn. Ti si sa tih 5000 kn možeš izglasati kuću sa kreditom od 6000 kn jer smatraš da je to tvoje pravo, ali je ne možeš platiti i stoga gubiš to isto pravo.

Primjer 2 - Hrvatska ima besplatno zdravstvo i obrazovanje i visoke penzije za sve penzionere. Porezi su 45% i cijena jednog automobila proizvedeong u Hrvatskoj je 10,000 kn. Kina nema ništa od toga i porez joj je 15%. Isti auto porizveden u Kini košta 7000 kn.

U takvom scenariju Hrvatska bi vrlo brzo ostala bez stranih investicija (zbog visokih poreza) i njezini auti ne bi mogli konkurirati jefitinijem Kineskom autu te stoga nema novaca za platiti zdravstvo, obrazovanje i penzije. Hrvatska propada.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 19:08   #45
Ok. Prvo moram ti se ispricati jer sam se previse zajapurio, a ti raspravljas vrlo stalozeno i kulturno. Slazem se da socijalna drzava moze onemoguciti razvoj gospodarstva. Isto se tako slazem i da zbog teske situacije hrvatska treba smanjiti odredjena socijalna prava. Ono sa cime se neslazem je da ta smanjivanja zadiru u zdravstvo. Neka mi smanje placu ... ok. Neka smanje socijalni nadoplatak, naknadu za dijecu, penzije dragovoljcima, izdvajanja za crkvu, izdvajanja za kulturu ... Sto se mene tice sve su to resori gdje se moze prije stedjeti nego na zdravstvu. A i u zdravstvu se isto kao i meni mogu i smanjiti place lijecnicima...
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 19:24   #46
Quote:
Stribor cumez kaže: Pogledaj post
Neka mi smanje placu ... ok. Neka smanje socijalni nadoplatak, naknadu za dijecu, penzije dragovoljcima, izdvajanja za crkvu, izdvajanja za kulturu ... Sto se mene tice sve su to resori gdje se moze prije stedjeti nego na zdravstvu. A i u zdravstvu se isto kao i meni mogu i smanjiti place lijecnicima...
Tu ti je ustvari do toga koliko si država može priuštiti. Evo, recimo jedan Zimbabwe ili Somalija si ne bi mogli priuštiti sustav zdravstva ma koliko to bilo ljudsko pravo njihovih građana - jednostavno, nema se. Hrvatska je, dakako, na boljoj poziciji, ali i ona opet ne može trošiti kao pijani Ruski grof. Sumnjam da čak i Amerika ili Velika Britanija si mogu priuštiti besplatno zdravstvo.

I koja je onda ovdje solucija? Jednostavno - stupnjevanje. Besplatne su one usluge koje si država može priuštiti. Ako imaš zdravstveni problem koji ne pokriva besplatno, plati privatnika ili umri - nema se novaca. To je tužno, ali život je takav. Baciti cijeli narod u siromaštvo kako bi se nekom djetetu izliječila teška bolest i davale doživotne terapije je čista ludost.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 20:10   #47
Quote:
blade-ri kaže: Pogledaj post
bakoooo - toplice ne postoje, jer ne odvaja za njih!!!

on samo plaća kad mu treba!!
Ma čekaj malo.
Operacija kuka. Uglavnom staračka "radost"!
Iza toga ideš na teret zdravstvenog 3 tjedna u stacionar - toplice, thalassotherapije ili kud te već povjerenstvo pošalje. I tamo lijepo besplatno spavaš, jedeš i imaš dnevnu terapiju.
Od kud se to plaća?
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 21:02   #48
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Taj koncept solidarnosti i podrške je super kada je proizvoljan, tj nitko te ne prisiljava da sudjeluješ u njemu. Ako ne želiš sudjelovati, ne moraš, ali onda se moraš sam brinuti o obrazovanju, zdravstvu i penziji. Međutim, ako je on prisilan (a u većini država je) onda govorimo o prijevari i pljački.
Pa čuj... nitko te ne sprječava da se odrekneš sve imovine, odseliš negdje u divljinu i živiš od onoga što sam stvoriš
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 21:11   #49
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Tu ti je ustvari do toga koliko si država može priuštiti. Evo, recimo jedan Zimbabwe ili Somalija si ne bi mogli priuštiti sustav zdravstva ma koliko to bilo ljudsko pravo njihovih građana - jednostavno, nema se. Hrvatska je, dakako, na boljoj poziciji, ali i ona opet ne može trošiti kao pijani Ruski grof. Sumnjam da čak i Amerika ili Velika Britanija si mogu priuštiti besplatno zdravstvo.

I koja je onda ovdje solucija? Jednostavno - stupnjevanje. Besplatne su one usluge koje si država može priuštiti. Ako imaš zdravstveni problem koji ne pokriva besplatno, plati privatnika ili umri - nema se novaca. To je tužno, ali život je takav. Baciti cijeli narod u siromaštvo kako bi se nekom djetetu izliječila teška bolest i davale doživotne terapije je čista ludost.
O ima se... Možda ne u Somaliji, ali u jednoj funkcionalnoj zapadnoj zemlji i te kako se ima.

Samo su se neki bogatunčići razbahatili, umislili si da su sami sebi dovoljni, pa cmizdre što se moraju odreči komadića svoje i onako suvišne imovine u svrhu spašavanja tuđeg života.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 21:21   #50
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Pa čuj... nitko te ne sprječava da se odrekneš sve imovine, odseliš negdje u divljinu i živiš od onoga što sam stvoriš
Istina. Ali isto tako me ništa ne sprečava da se odselim u zemlju s manjim porezima i manjim davanjima. I tko tu onda gubi?

Quote:
Samo su se neki bogatunčići razbahatili, umislili si da su sami sebi dovoljni, pa cmizdre što se moraju odreči komadića svoje i onako suvišne imovine u svrhu spašavanja tuđeg života.
Pretpostavljam da je na tebi da određuješ koliko je kome dovoljno i kako bi se višak trebao trošiti? Misliš da bi netko trebao zarađivati novac kako bi tebi i tvojoj djeci omogućio ugodan život i sve što vam treba?
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 21:28   #51
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Istina. Ali isto tako me ništa ne sprečava da se odselim u zemlju s manjim porezima i manjim davanjima. I tko tu onda gubi?
Ovisi o tome sto radis.

Quote:
Pretpostavljam da je na tebi da određuješ koliko je kome dovoljno i kako bi se višak trebao trošiti? Misliš da bi netko trebao zarađivati novac kako bi tebi i tvojoj djeci omogućio ugodan život i sve što vam treba?
Zasto je zdravstvena zastita ugodan zivot? Ljudi je obicno koriste kad im treba zat jer im je zivot vrlo neugodan ...
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 21:37   #52
Quote:
Stribor cumez kaže: Pogledaj post
Ovisi o tome sto radis.
To je djelomično točno, ali kada se osoba seli zbog poreza jedini koji gubi je država iz koje odlazi. On profitira jer su manji porezi a njegova nova zemlja jer ima novog poreznog obveznika.


Quote:
Zasto je zdravstvena zastita ugodan zivot? Ljudi je obicno koriste kad im treba zat jer im je zivot vrlo neugodan ...
Zato jer u suprotnom, kao što si i sam napomenuo, život vrlo neugodan. Mene osobno nervira to što netko ima obraza reći da on ima "pravo" na besplatno zdravstvo a dobro zna da mu ga netko drugi plaća i da to pravo ovisi o radu nekog drugog. Gadi mi se razina na koju su ljudi spremni pasti kada se radi o njihovoj koži.
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 21:43   #53
Vidis tu smo apsolutno suprotni. Vec sam spomenuo da bih covjeka koji moze raditi, a ne zeli jer mu je ugodnije primati socijalnu pomoc odmah oslobodio tereta te pomoci i omogucio mu ili da odseli u drzavu gdje ce mu davati socijalu ili da krepa. No isto mi se gadi drustvo u kojem su ljudi spremni pustiti druge ljude da umiru zbog toga jer su oni zaradili svoje pravo za flatscreen.

Sto se tice zdravstva slazemo se da nam se medjusobno gade stavovi
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 21:49   #54
Quote:
Stribor cumez kaže: Pogledaj post
Vidis tu smo apsolutno suprotni. Vec sam spomenuo da bih covjeka koji moze raditi, a ne zeli jer mu je ugodnije primati socijalnu pomoc odmah oslobodio tereta te pomoci i omogucio mu ili da odseli u drzavu gdje ce mu davati socijalu ili da krepa. No isto mi se gadi drustvo u kojem su ljudi spremni pustiti druge ljude da umiru zbog toga jer su oni zaradili svoje pravo za flatscreen.

Sto se tice zdravstva slazemo se da nam se medjusobno gade stavovi
Ako čovjek ovisi o milostinji drugih, onda je pravedno da bude spreman i moliti, ako treba i na koljenima, za tu milostinju. Nitko nema pravo oduzeti od drugoga kako bi poboljšao život sebi, pa makar se radilo i o zdravlju. A upravo je o tome ovdje riječ.

EDIT:

Nemoj pomisliti da sam škrt ili nešto takvo - ja bi se smilovao čovjeku kada bi me zamolio za pomoć - ali da će on od mene zahtjevati danak, sigurno neće!
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 21:52   #55
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Tu ti je ustvari do toga koliko si država može priuštiti. Evo, recimo jedan Zimbabwe ili Somalija si ne bi mogli priuštiti sustav zdravstva ma koliko to bilo ljudsko pravo njihovih građana - jednostavno, nema se. Hrvatska je, dakako, na boljoj poziciji, ali i ona opet ne može trošiti kao pijani Ruski grof. Sumnjam da čak i Amerika ili Velika Britanija si mogu priuštiti besplatno zdravstvo.

I koja je onda ovdje solucija? Jednostavno - stupnjevanje. Besplatne su one usluge koje si država može priuštiti. Ako imaš zdravstveni problem koji ne pokriva besplatno, plati privatnika ili umri - nema se novaca. To je tužno, ali život je takav. Baciti cijeli narod u siromaštvo kako bi se nekom djetetu izliječila teška bolest i davale doživotne terapije je čista ludost.
Tvoje rezoniranje je naprosto strašno. Oprosti, i nemoj se vrijeđati, ali ovako kao ti je rezonirao Hitler. Zapravo čak niti on. I nedaj ti Bože pa da ti se dogodi da ti dijete danas sutra oboli od rijetke bolesti za koju treba basnoslovna svota pa da ti netko kaže da nema veze, neka dijete umre.
Ovako okrutno razmišljanje u svom životu i forumskom stažu nisam čula niti pročitala.

Znam da sad trollam i ispričavam se svima, mogu mi moderatori sljepiti karton, ali stvarno ovakvo što nisam mogla prešutjeti.
__________________
Ne vrijeđaj krokodila prije nego što prijeđeš rijeku.

Zadnje uređivanje Burmanska mačka : 21.11.2008. at 22:36.
Burmanska mačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 22:31   #56
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Istina. Ali isto tako me ništa ne sprečava da se odselim u zemlju s manjim porezima i manjim davanjima. I tko tu onda gubi?
Ako netko tko nije spreman odvajati od svog luksuza kako bi netko drugi mogao živjeti... mislim da društvo koje ostane bez takvog emocionalnog deformiteta može biti samo sretno.


Quote:
Pretpostavljam da je na tebi da određuješ koliko je kome dovoljno i kako bi se višak trebao trošiti? Misliš da bi netko trebao zarađivati novac kako bi tebi i tvojoj djeci omogućio ugodan život i sve što vam treba?
Mislim da postoje dvije vrste životinja. Neke su životinje samotnjaci, svaka ima svoj teritorij, skuplja svoju hranu, ima svoju rupu u kojoj čuva svoje zalihe, i ne pušta nikoga blizu njih. Ima i životinja koje žive u zajednici, zajedno pune zalihe, i zajedno iz njih troše. Ljudi su zagospodarili planetom jer spadaju u ovu drugu skupinu. Tko to zaboravi, osuđen je na propast.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 22:33   #57
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Ako čovjek ovisi o milostinji drugih, onda je pravedno da bude spreman i moliti, ako treba i na koljenima, za tu milostinju. Nitko nema pravo oduzeti od drugoga kako bi poboljšao život sebi, pa makar se radilo i o zdravlju. A upravo je o tome ovdje riječ.

EDIT:

Nemoj pomisliti da sam škrt ili nešto takvo - ja bi se smilovao čovjeku kada bi me zamolio za pomoć - ali da će on od mene zahtjevati danak, sigurno neće!
Svaki čovjek koji pošteno radi čini tkivo društva... i njegov život ovisi o tebi jednako kao i tvoj o njegovom. Nema zašto on moliti na koljenima. Kada je nečiji život u pitanju, tvoja je ljudska dužnost priskočiti u pomoć.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 22:35   #58
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ako netko tko nije spreman odvajati od svog luksuza kako bi netko drugi mogao živjeti... mislim da društvo koje ostane bez takvog emocionalnog deformiteta može biti samo sretno.




Mislim da postoje dvije vrste životinja. Neke su životinje samotnjaci, svaka ima svoj teritorij, skuplja svoju hranu, ima svoju rupu u kojoj čuva svoje zalihe, i ne pušta nikoga blizu njih. Ima i životinja koje žive u zajednici, zajedno pune zalihe, i zajedno iz njih troše. Ljudi su zagospodarili planetom jer spadaju u ovu drugu skupinu. Tko to zaboravi, osuđen je na propast.
Sapienti sat!
__________________
Ne vrijeđaj krokodila prije nego što prijeđeš rijeku.
Burmanska mačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 22:58   #59
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post


Zato jer u suprotnom, kao što si i sam napomenuo, život vrlo neugodan. Mene osobno nervira to što netko ima obraza reći da on ima "pravo" na besplatno zdravstvo a dobro zna da mu ga netko drugi plaća i da to pravo ovisi o radu nekog drugog. Gadi mi se razina na koju su ljudi spremni pasti kada se radi o njihovoj koži.
Vidiš, ja imam puno prava i ne mislim da sam osoba bez obraza. Imam pravo na školovanje, a nemam svoje vlastite škole niti plaćam privatne učitelje..imam pravo na rad iako nemam privatnu firmu niti sam vlasnik. I imam pravo reći takvim fašisoidnim likovima kakav si ti da slobodno odjebu u troskoku. Za ovu zemlju su ljudi ginuli, za zemlju PRAVA i SLOBODE, a ti odi što dalje, sretno ti bilo!! Ali, nemoj u EU, nećeš se uklopiti. Nikada.

A meni se gadi razina takvih kratkovidnih likova kakv si ti - misliš samo na svoju kožu.
__________________
Živi!
početnik do srži is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 23:08   #60
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
Malo je offtopic, ali od kad si ti gadljiva na fašizam?
Oduvjek. Samo što ljudi brkaju fašizam i želju za ispravno pisanom povješću. A to je njihov (tvoj) problem. Inače, upravo se na ovakvim temama vidi gdje tko spada. Vidim, fašizam živi u srdašcima..
__________________
Živi!
početnik do srži is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:14.