Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2003., 04:19   #21
Hvala ti,Dolma,sto si nas pustila da prosirimo temu.Izuzetno mi je bilo drago kad sam procitala da je stariji sin pokazao suosjecanja za brata.Cuvaj se samo prikrivenog bijesa u njemu-ako nastavi pokusavati da tuce drugu djecu,to je definitivno znak da mu je potreban ventil i kanalisanje neke unutarnje boli.(Vjerovatno.) i tebi injima.
tatice po drugi put,cestitam!

nologo,ostadoh ti duzna odgovor.mislila sam obrazloziti ovo duzim postom.nastavila sam ga odlagati,misleci da cu ga napisati kad budem imala vise vremena,al nekako mi taj dio bas ne ide za rukom u zadnje vrijeme.pa evo,pokusacu koliko mi se danas da.
ja ovo:
"Jedino se ne slažem s time da činimo nešto važno za čovječanstvo time što imamo djecu. "
nikad nisam ni rekla.kao sto si i sam primijetio,ja sam govorila o svom iskustvu(dijelila ga s tobom,osjetivsi korijen nekih od tvojih strahova,a koje smo i mi prebrodili prije bebe),ne o znacaju moga razmnozavanja za covjecanstvo.imam ambicije da pomognem sinu da ima srecno djetinjstvo.imam nadu da ce odrasti u zadovoljnog covjeka,koji ce pozitivan stav i postovanje prema zivotu,svom i tudem,prenijeti i na ljude oko sebe,ali primarno samo se nadam da ce ih uopste imati.one druge ambicije,ambicije da ostavim nesto za sobom definitivno takode imam(ne kroz materijalno).sve vise sto sam starija.ali to nikad NIKAD ne bih radila kroz djecu.svi mi imamo svoje sudbine i svoje zivote,i niko ih,naravno,ne moze zivjeti za nas.moje majcinstvo je prirodni dar zivota.dajuci djetetu,svom,ali i tudim,ja osjecam da dajem i svijetu.naravno,mnogo vise postujem ljude koji se odluce da ne zele biti roditelji,nego one koji rode djecu,a onda se bave sobom i svijetom oko sebe vise nego vlastitom djecom.u tome se slazemo,vjerujem.ali evo nesto s cim nisam sigurna mogu li se sloziti.a to je u vezi s tim starcem,za kojeg si osjecao da su ga roditelji zajebali.po meni,zivot je samo zivot.svijet ide dalje,uvijek ide dalje.moje je da ga prozivim najbolje sto mogu.sve se vise prepoznajem kao zadovoljnog posmatraca.ne pasivnog.bol i patnje osjecam jasno kao oplemenjivanje vlastite duse.kao ljepotu iskustva.kao biljeg koji se ne stice sjedenjem u svilenim lazima,nego zivotom.zaliti treba one koji u svome zivotu i postojanju nisu znali naci ljepotu istih,koji nisu znali udahnuti i izdahnuti u punoci.nikad ne bih pomislila da treba proklinjati roditelje( ili misliti da su me zajebali )sto si me rodili,sve i da umrem pacenickom smrcu.pobogu,oni su mi dali dar,dar vida,dar cula,i iznad svega,dar duse.(i ne bih mnogo mijesala u to dalje pitanja religije ili filozofije -u smislu ko mi je to istinski dao,u ovom postu to je sekundarno.)ja sam im zahvalna....i majcinstvo je dar koji sam dobila,i ja ga slavim.ovo je moja priroda,i kroz mene,dio ljudske prirode,i dio svijeta.ne poturam ovo pod nos svakome oko sebe-svi mi pravimo svoje izbore po svojim mjerilima.a ovo je moje iskustvo,moja sreca,moj zivot,moj stav,nepokolebljiv.plasila sam se do momenta porodaja.plasila sam se ispravnosti svoje odluke.poslije toga ne.
ljubav se ne mjeri i ne dijeli.svaka je drukcija,i svaka je prelijepa i posebna i bogatstvo tvoje duse.pa srecno ti bilo.

p.s. veceras bas nisam u formi-nekako mi nezgrapan ispade ovaj post,pa molim da se niko ne uvrijedi ako sam pretjerala i otisla presiroko.
IlBo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2003., 08:19   #22
prijatelj

I Mi se pridruzujemo cestitkama i sve najbolje mami bebi i ostalim
clanovima porodice
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 14:37   #23
Arrow Ljubomora između djece u obitelji

Vrtim po tražilici naslov ili riječi i nikako da pronađem srodnu temu pa molim moderatore da mi ne zamjere ako postoji te da ju spoje. našla sam kako pripremiti starije dijete na dolazak bebe... ali moja više nije beba.. to je skoro dijete od godine dana

naslov sve govori...

Starija u početku kada je mala bila mlađa nije bila ljubomorna uopće (ili ljubomoru uopće nije pokazivala), čak ju beba nije ni zanimala, ali kako ova mala počinje već imati i svoje potrebe (koje tako glasno ispoljava) te počinje sudjelovati u našem životu na način da se već sve 3 sad zajedno na podu igramo... primjećujem da starija počinje imati takve ispada ljubomore da je to počelo mene zabrinjavati..

Npr uzmem mlađu da ju hranim, odjednom ulijeće starija i gura mlađu (ili ju suptilno izgurava) i govori mi da je žedna ili jako gladna i ja ili prekidam hranjenje da dam starijoj ili joj objašnjavam da se strpi da završim sa mlađom - ali ne... po 20 puta isto ... žedna sammmm, mama molim te daj mi soka/vode.. (majke ti oni po 200 puta mogu istom intonacijom ponoviti jednu rečenicu )
ili
stavljam mlađu spavati, starija se u sekundi nacrta da bi da ja njoj čitam priče.. i nosi mi knjigu i gura mi ju u ruke a ja u rukama imam mlađu..

.. ma na desetke je takvih situacija dnevno

a pak kada ju samo gurne dok mlađa sjedi na podu i prolazeći pored mlađe (a mlađa odvali sjedečke ko letva na pod) i stane urlik...
Neki dan sam primjetila iz prikrajka da ju je gurala sjedečke ispružujući noge i montirajući se pored nje (mlađa je također sjedila na kauču) nogom do samog ruba.. kako li mlađa nebi pokušavajući puzati samo propala odnosno pala na pod..

Ovo ne traje dugo.. nekih dva tjedna, pokušala sam i razgovarati sa starijom i stalno razgovaram, da je mala beba, da sam koliko njezina tako i mama od male bebe.. ma svašta ja kažem ali ne pali...

Mame, da li je to faza? da li se je to vama događalo u odnosima starije dijete mlađe dijete ili mlađe starije dijete? (neznam ni sama kako da napišem) da li je to prolazno..?
Strah me da to ne bude baza danas sutra za neku potencionalnu netrpeljivost

molim vas napišite da li imate ikakva iskustva po tom pitanju? kako ste to vi riješili među vašom djecom i da li ste uopće rješavali?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 14:56   #24
Moje su razlika 2 godine. Kad je mlađa u dobi od oko 1 god postala zanimljiva i počela joj dirati igračke starija je bila ljubomorna. To je trajalo par mjeseci, sad se sve stabiliziralo, starija se valjda navikla i konačno prihvatila da ima mlađu sestru i više nije ljubomorna, nekako sad to baš pametno shvaća...
Jednostavno mislim da i kod vas treba proći neko vrijeme da se starija navikne na "smetalicu" :-).

Ja sam prije znala bit očajna jer sam mislila da starija nikad neće "zavoljeti" mlađu, ali sad je sve ok.
klarah is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 15:01   #25
a kada smo od igračaka.. mlađa je neki dan imala u ruci (ustima) nekog plišanca... starija se ko kondor obrušila nad njom u njela joj se u facu i otrgnula iz ruke plišanca pod izjavom 'mojeeeeeeeeeeee'
i ostala unjeta mlađoj u facu.. dok sam ja došla do njih mlađa je (valjda instiktivno/borba za opstanak.. što li već.. nema tu nikakve svijesti i namjere) uzela plastični vlakić na baterije i digla ga (čudim se od kuda joj snaga tolika) i ravno stariju pogodila u glavu sa lokomotrvom i to tako jako da je sve odzvonilo ..

e tada je izbio stereo show

i da između nas je razlika točno 3 godine
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 15:03   #26
klarah.. ma čudi me da mjesecima ništa 0 bodova i odjedamput.. val ljubomore... jel to normalno
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 15:07   #27
mogla bih se cijeli dan smijati. Ista situacija i kod mene. Nema razlike, samo što moja starija još nije počela manju gurati i tući. No, doći će i to na red.
Smatram da će proći i da je to NORMALNO dječje ljubomorno ponašanje. To tumačim kao borbu za prevlast nad mamom i pravo na teritorij jer je ona tu bila prije bebe.
Ujedno mi je pedica (baš sam danas bila kod nje ) savjetovala što je moguće više ignorirati divlje ispade plača, cendranja i ostalih kreveljenja da dođe u središte pažnje.
Moja M recimo nekoliko zadnjih noći uopće ne spava dobro. Budi se uz vrisak i traži mene, a spava u svojoj sobi još prije nego se K rodila. Noćas sam nakon 100 puta popi**** i odlučila da se vraća k nama u sobu jer to nema smisla. Nit mi spavamo niti ona.
Ugl. proći će, kaže pedica, dok ne prođe još će se malo i pogoršati. To (divljanje i šiza) valjda ima svoju kulminaciju.
Šta da ti kažem sretno i samoj mi je tako i piz*** po 100000000000 puta ns dan al znam da je još jako mala i da joj je teško. A moja starija ima 3.g. pa ti vidi kako ćeš 1.godišnjakinji objasniti tko je taj mali uljez, ja svojoj još ne mogu.
__________________
Žene su nakon 30-te najopasnije i dalje zgodne i mlade, ali nisu više naivne!!!! ;)
tockica83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 06:18   #28
Na ovu temu bih mogla pisati satima. Razlika je skoro 4 godine. I znam da smo mi zeznuli hrpu stvari, ali jednostavno nemreš biti odjednom na dva mjesta. Malog obožava i istovremeno joj ide na živce. Od kad je bio cca 7-8 mjeseci udara ga, lupa, tek toliiko u prolazu. Sada ga gura čim stigne, otima igračke..... Čim krene prema njenim bebama u stanju ga je razbiti i ozbiljno ozlijediti,a malac uopće nije htio njene bebe. Kad ga grli- ona ga davi i tako........ Često moram paziti na njega i doslovno ju gurati od njega. I zaradi time out-e i urla i dere se, ali niš koristi od tog. Puna je neke agresije prema njemu, tako mi se čini. Dal će to prestati i kada, nemam pojma, no čini mi se da neće tako skoro prestati.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 10:16   #29
nas i su dvije godine razlike, ona sefica 4, on pjesak 2. al nije ni on "veslo sisao". sto se njihovog medjusobnog odnosa tice, ima tu svega. generalno su ok, al ima tu faza i faza. dok je bio beba, bio je ok. bila je i ona tada beba, ruku na srce. al kako je on poceo sve vise sudjelovat, tako ga je ona pocela kuzit i dozivljavat. otkad je prohodao poceo ju je pratit ko psic, jer naravno sve sto ona radi je tako coooool, i sve ponavlja sto ona kaze, neke baze koja ona donese iz vrtica. njoj je to nekad ok, nekad nije. i u zadnje vrijeme se bas znaju zaigrat. ali svako toliko, neee to je moje, uaaaaaaaaaa grize me. onda on mamamamama, i najgore mi je sto ko policajac moram radit reda i fizicki ih razdvajat. i njeno vjecito makni ga/uzmi ga, a ne bi se sama pomakla. ali pazimo na to da ona ima svoj mir radit nesto di bi joj on samo smetao, i nastojim bit pravedna pa ne stajat uvijek samo na njegovu stranu jer je mladji, ili na njenu. iako mm kaze da sam totalno pristrana, ali sta on zna
anyhow, bilo je svega i bit ce jos toga, cupanja, guranja, ali treba imat strpljenja. nekad on mora pricekat i strpit se dok dodje na red, nekad ona. i tako, guramo
unatoc svim up and down, super mi je promatrat kako se razvija njihov medjusobni odnos.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 18:51   #30
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
klarah.. ma čudi me da mjesecima ništa 0 bodova i odjedamput.. val ljubomore... jel to normalno

je, normalno je.

bebe im ne smetaju, leze u kreveticu, kolicima, viperu, itd.
odjednom propuzu i ulete u njihov teritorij, povlace ih za nogu, grizu im igracke...

od prijateljice mala mlađeg bracu nije ni primjecivala dok nije propuzao - tada je ona pocela imat ispade ljubomore i šizila na njega.
s vremenom se to smirilo, ona se navikla na 'smetalicu', a smetalica je brzo rasla, pocela kuzit vise stvari i pazit

mislim da se mama tu zeznula jer je pustila malu da ignorira bracu dok je bio mali. mozda da ju je vise ukljucila u brigu o njemu i gugutanje dok je bio mali bi ta faza bila malo njeznija...
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 10:54   #31
Ljubomora je normalna.

Moj stariji nije pokazivao znakove ljubomore.
Sad ih pokazuje u smislu "mali je dobio tenisice a ja ništa", a manjem dam tenisice od starijeg koje je malo nosio a stariji dobij enove

Ztao je mlađi jako ljubomoran. Starijem sad tek da sjediti malo meni u krilu ili da se mazimo.
Do nedavno je vrištao, vukao ga, ubacivao se između nas dvoje samo da stariji ne bude blizu mene.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 12:41   #32
joooooj, ja sam isto na ovu temu napisala postova i postova, mislim da je to bilo na topicu kratak razmak između dvoje djece.

bilo ja svakako kod nas, a počelo je već od rođenja mlađega, kad je stariji pokazivao negodovanje, plakao bi i ljutio se kad sam morala oko malog brace, a on je tad baš nešto htio raditi sa mnom.
malog se dohvatio kad je postao malo mobilniji po podu, htio ga je udariti po ruci, po glavi, s igračkama isto, e, da i volio ga je gaziti po rukama dok je ovaj puzao, u tom kraćem razdoblju je bio malo brutalniji (meni je to jako teško padalo).
kad se mali počeo ustajati, onda je starijem glavna fora bila gurnuti ga da padne.
e, kad je mali malo narastao, počeo se braniti od starijeg, glavna oružja su mu bila griženje (tog se senior naročito bojao) i čupanje, kasnije je i on počeo udarati.
onda sam imala taj jedan period kad sam se s čuvanja malog od velikog prebacila na ulogu suca u njihovim međusobnim okršajima.
sad su se ti okršaji smanjili, ima ih još, ali puno manje, sad su počeli sve više uvažavati jedan drugoga.
npr sad mlađi kad treba neku pomoć u igri više ne ide samo meni, već da igračku starijem da mu napravi što treba i čak mu poslije kaže hvala
nevjerojatno je i to da mu stariji to popravi i vrati, jer prije bi pobjegao s igračkom ili je negdje sakrio tak da se mali dere
a znaju se i igrati zajedno, npr zajedno plešu držeći se za ruke, s lego kockama, mlađi nasmijava starijeg svojim provalama, stariji puno puta zna spontano doći do mlađega i reći mu "puno te volim" i još ga zagrli i da mu pusu i tak
bili su ljubomorni jedan na drugoga i što se mene tiče, npr kad jednoga uzmem k sebi, dođe drugi i cvili, ali ja bih ih onda obojicu uzela i posjela sebi u krilo i to su prihvaćali, nisu zahtijevali da se ovaj drugi makne.

uglavnom, kod nas je situacija sad ok i mislim da će tako i ostati, da se tu i tamo posvađaju i počupaju u igri.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 15:45   #33
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
klarah.. ma čudi me da mjesecima ništa 0 bodova i odjedamput.. val ljubomore... jel to normalno
Ma je. Moja uopće nije bila ljubomorna kad se beba rodila, ništa, sve divno krasno - nije ju zapravo previše ni zanimala.
problemi su počeli kad je mala počela puzat, hodat, uzimat igračke... I naravno da mala ima više moje pažnje. Ma trajalo je mjesecima, možda i godina dana te ljubomore, a evo sad voli malu. Čak mala nju više maltretira, čupa, gasi joj crtić, sruši nešto što ova napravi... Starija to dobro podnese, ne vraća joj.

Ali još uvijek mala više voli nju nego obrnuto. Mala je hoće poljubit, a ova joj uglavnom ne da i razmaženo sebično izvoljeva.
klarah is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 14:49   #34
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
joooooj, ja sam isto na ovu temu napisala postova i postova, mislim da je to bilo na topicu kratak razmak između dvoje djece.

bilo ja svakako kod nas, a počelo je već od rođenja mlađega, kad je stariji pokazivao negodovanje, plakao bi i ljutio se kad sam morala oko malog brace, a on je tad baš nešto htio raditi sa mnom.
malog se dohvatio kad je postao malo mobilniji po podu, htio ga je udariti po ruci, po glavi, s igračkama isto, e, da i volio ga je gaziti po rukama dok je ovaj puzao, u tom kraćem razdoblju je bio malo brutalniji (meni je to jako teško padalo).
kad se mali počeo ustajati, onda je starijem glavna fora bila gurnuti ga da padne.
e, kad je mali malo narastao, počeo se braniti od starijeg, glavna oružja su mu bila griženje (tog se senior naročito bojao) i čupanje, kasnije je i on počeo udarati.
onda sam imala taj jedan period kad sam se s čuvanja malog od velikog prebacila na ulogu suca u njihovim međusobnim okršajima.
sad su se ti okršaji smanjili, ima ih još, ali puno manje, sad su počeli sve više uvažavati jedan drugoga.
npr sad mlađi kad treba neku pomoć u igri više ne ide samo meni, već da igračku starijem da mu napravi što treba i čak mu poslije kaže hvala
nevjerojatno je i to da mu stariji to popravi i vrati, jer prije bi pobjegao s igračkom ili je negdje sakrio tak da se mali dere
a znaju se i igrati zajedno, npr zajedno plešu držeći se za ruke, s lego kockama, mlađi nasmijava starijeg svojim provalama, stariji puno puta zna spontano doći do mlađega i reći mu "puno te volim" i još ga zagrli i da mu pusu i tak
bili su ljubomorni jedan na drugoga i što se mene tiče, npr kad jednoga uzmem k sebi, dođe drugi i cvili, ali ja bih ih onda obojicu uzela i posjela sebi u krilo i to su prihvaćali, nisu zahtijevali da se ovaj drugi makne.

uglavnom, kod nas je situacija sad ok i mislim da će tako i ostati, da se tu i tamo posvađaju i počupaju u igri.
I moji su razlika oko 17 mj. Počelo je naguravanje mlađe, otimanje igračaka...Stariji sad ima 2 god., mlađa 8 mj. Donedavno nije bilo ljubomore, ali čim je mlađa u drugim rukama stariji odmah poludi. Pogotovo kako živimo sa svekijima u istoj kući pa ako ju baka uzme krene cendranje, vika... može neki savjet kako rješiti da svi budu sretni i zadovoljni? Više provoditi vrijeme sa starijim, a mlađe gurnut baki? Je, ali kad vidi da je baka drži opet isto...
Woman Yoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 14:59   #35
Quote:
Yoya girl kaže: Pogledaj post
I moji su razlika oko 17 mj. Počelo je naguravanje mlađe, otimanje igračaka...Stariji sad ima 2 god., mlađa 8 mj. Donedavno nije bilo ljubomore, ali čim je mlađa u drugim rukama stariji odmah poludi. Pogotovo kako živimo sa svekijima u istoj kući pa ako ju baka uzme krene cendranje, vika... može neki savjet kako rješiti da svi budu sretni i zadovoljni? Više provoditi vrijeme sa starijim, a mlađe gurnut baki? Je, ali kad vidi da je baka drži opet isto...
Nisam strucnjak,ali rekla bih-ovo nikako.. Pa mozete recimo svi zajedno provodit vrijeme,pa kada mlada curica spava posebno se posvetiti starijem.Igrati se s necim sto on voli.Npr.neka koji puta tata okupa mladu,a mama starijem procita pricu prije spavanja..Itd...
Ne znam,ali mi je jadno da jedno dijete ide baki, bilo to starije ili mlade..
I na vise mjesta sam procitala da stariji recimo ne mora bas svaku igracku dati mladem braci/seki..Neka zna da postujete da je to nesto njegovo,ali dok se ne igra s necim moze to posuditi mladem..
__________________
L.D.M.
Olivera25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 15:51   #36
Quote:
Olivera25 kaže: Pogledaj post
Nisam strucnjak,ali rekla bih-ovo nikako.. Pa mozete recimo svi zajedno provodit vrijeme,pa kada mlada curica spava posebno se posvetiti starijem.Igrati se s necim sto on voli.Npr.neka koji puta tata okupa mladu,a mama starijem procita pricu prije spavanja..Itd...
Ne znam,ali mi je jadno da jedno dijete ide baki, bilo to starije ili mlade..
I na vise mjesta sam procitala da stariji recimo ne mora bas svaku igracku dati mladem braci/seki..Neka zna da postujete da je to nesto njegovo,ali dok se ne igra s necim moze to posuditi mladem..
Hvala, ma zapravo je problem kako izdržati u kući...sad kako je opet zahladilo stalno smo kući pa sam primjetila ljubomoru. Čim zatopli, starijeg na bicikl, mlađu u kolica i put pod noge mala promatra starijeg, a on ne zna kud će od sreće zbog sunca i toliko mogućnosti.
Woman Yoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 21:28   #37
Quote:
Yoya girl kaže: Pogledaj post
I moji su razlika oko 17 mj. Počelo je naguravanje mlađe, otimanje igračaka...Stariji sad ima 2 god., mlađa 8 mj. Donedavno nije bilo ljubomore, ali čim je mlađa u drugim rukama stariji odmah poludi. Pogotovo kako živimo sa svekijima u istoj kući pa ako ju baka uzme krene cendranje, vika... može neki savjet kako rješiti da svi budu sretni i zadovoljni? Više provoditi vrijeme sa starijim, a mlađe gurnut baki? Je, ali kad vidi da je baka drži opet isto...
nikako
kojiput ćeš udovoljiti starijem, kojiput mlađem djetetu, kojiput ćeš uspjeti naći kompromis (rijetko ) i tak.
ja stalno balansiram između njih dva i nastojim da omjer bude pola-pola.
i naravno, imam ulogu suca (i redara) u njihovim svađama i okršajima.

ova ljubomora kad bake i dide uzmu mlađe dijete je bila i kod moga prisutna neko vrijeme, ali prošla ga je.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 00:23   #38
I ja se trudim podijeliti pažnju, no nemoguće ju je podijeliti pola-pola. Kad smo nas troje sami, tad ipak mlađi dobija više pažnje jer ga se non stop mora paziti da se ne ozlijedi jer bi se popeo i na luster. Igranje sa starijom dok mlađi spava mi se čini ok skroz dok mlađi ne zaplače, odnosno probudi se. I to mi se čini nekako isto jadno jer je starije nekako osuđeno na milost i nemilost mlađem hoće li spavati i koliko. Uvaljivanje baki ili dedi mi se čini manje jadnim jer na taj način mlađe se dijete upoznaje sa rodbinom, dobije potrebnu pažnju, a starije opet dobije potrebnu pažnju od mame.
Moja starija me naučila finu lekciju kad se malac rodio. Imala je 3 godine i10 mjeseci. Ja sam joj objašnjavala kako se bebe bespomoćne, kako puno trebaju mamu, ništa ne mogu same itd..., a ona me pozorno slušala i na kraju rekla 'mama, ali i ja te trebam.' Drugim riječima to što beba mamu puno treba je jedna stvar i time starije dijete ne treba automatski roditelja manje, upravo suprotno možda ga treba i više nego da nema brata ili sestru.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 09:21   #39
Nama je razlika 4,5g. I svi su mi govorili o ljubomori, a ja sam naivno mislila kako će stariji brata voljeti isto kao i kad mi je bio u trbuhu (tada nije mogao isčekati da se braco rodi, svaki dan ljubio trbuh i sl.), a i toliko sam knjiga i članaka pročitala i pripremili starije dijete, bla, bla... Čim smo došli doma iz rodilišta emocije su podivljale, čas ga obožava ("od ljubavi bih ga pojeo toliko mi je sladak", "fino miriši moram mu dati pusu"), a čas bi da ga nema, da ga nekome damo, on bi seku, a ne bracu... Najveći triger mu je kada je mali na cici. Onda ga plaši, reži na njega, skače po krevetu ako smo na njemu i sl. Meni je isto strašno slušati kada mi stariji kaže "tebi je samo braco važan", a mi se rastrgamo da dobije istu količinu pažnje kao i mali (igramo se samo s njim, izađemo samo nas troje, ima uvijek isti ritual prije spavanja koji se nije promijenio kada se mali rodio po cijenu da mali plače od gladi ja ga ušuškavam i dajem stotine pusa...), ali jednostavno je ljubomoran. Mislim da je dobro što tu svoju ljubomoru pokazuje na van i ne ustručava se reći da bi da brace nema, ne drži to u sebi, ali je nama to teško slušati. A mali ga obožava, njemu se smije najjače, čim ga čuje odmah se okreće za njim (ima 4 mj.), a ovaj reži li reži na njega. Ne smijem niti pomisliti što će biti kada ovaj manji postane pokretan. Mislim da će trebati dobre dvije godine da se sve to ustabili i da počnemo normalno funkcionirati jer stariji je gotovo pet godina bio princ nad princevima (ne samo nama nego i bakama i dedi).
ZaTriMinute is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 01:22   #40
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
.. ma na desetke je takvih situacija dnevno

a pak kada ju samo gurne dok mlađa sjedi na podu i prolazeći pored mlađe (a mlađa odvali sjedečke ko letva na pod) i stane urlik...
Kako ste sada, jel se šta promijenilo?
Uglavnom da li im samo objašnjavate i objašnjavate da se to ne smije ili ih tjerate u kut ili na luftanje za kaznu što su udarile mlađu pa će tako brže shvatit? Što najviše pali? Kod mene je počelo s naguravanjem nakon krađe igračaka pa objašnjavam i objašnjavam, ali ne pali jer opet isto nakon 5 minuta. Razlika su 17 mj. Koliko god čekala sunce vani jer nam je u kući odavno dosadilo to je situacija s naguravanjem i ponekad grebanjem sve gora, helppp
Woman Yoya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:23.