Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2014., 12:44   #4141
Quote:
Lost_in_Wonderland kaže: Pogledaj post
Molila bih ako mi netko može pojasniti nalaz te me uputiti u moguće daljnje pretrage.

monociti 14.90 H (2-12)
Poštovana,

monociti jesu povišeni i u apsolutnom broju. Moguće je da se radi o reaktivnoj i prolaznoj monocitozi, ali Vam savjetujem da učinite kontrolu KKS i DKS za par tjedana (npr. za 2 do 4 tjedna) i provjerite jesu li se monociti vratili u normalan raspon.
Quote:
sediment urina:

Leukociti 5 ( 0-2)
Eritrociti 10 (0-2)
Stanice pločastog epitela 3 (0-1)
Sluz - masu
Iz nalaza ovog sedimenta urina ne može se reći je li mogući problem vezan za mokraćni ili genitalni sustav, tj. ti eritrociti i leukociti mogu potjecati i iz rodnice, a ne nužno iz mokraćnog sustava.

Imate li kakvih tegoba vezanih uz mokrenje ili ginekoloških tegoba? Koji ste antibiotik dobili?

Quote:
boba jagoda kaže: Pogledaj post
Lijepo bi molila ako mi netko može protumačiti nalaze hormona koje sam radila.
TSH 1,9 ref.interval 0.34-5.6
fT4 13.61 ref.interval 7.8-14,41
anti-TPO <0.25 ref. interval 0-9
Nalaz rađen radi produženog menstroacijskog krvarenja.
Nalaz je uredan. Razloge za tegobe treba tražiti drugdje.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 12:55   #4142
Quote:
Spydar kaže: Pogledaj post
Svi rezultati su u okvirima ref. intervala, samo ova tri imaju oznaku H.

Hematologija:
MCHC (k) 352 ( 304 - 346 )
Poštovani,

već smo više puta molili da se ispišu svi nalazi, a ne samo oni označeni kao poremećeni jer je sve bitno za ispravno tumačenje a time se ujedno i vidi što je od pretraga učinjeno a što nije.

Ovaj rezultat MCHC nije nešto čemu bi trebalo pridavati pozornost, uz uvjet da su vrijednosti eritrocita, hemoglobina, hematokrita i MCV uredne.
Quote:
Enzimi:
AST (s) 39 ( 11 - 38 )
ALT (s) 68 ( 12 - 48 )

Koliko vidim po netu to su enzimi jetre.
Jesu, premda mogu (prije svega AST) biti povišeni i kod drugih bolesti i poremećaja.

Ovakav nalaz predstavlja vrlo blago odstupanje od normalnih vrijednosti, ali je odstupanje ipak vidljivo.

Bilo bi uputno provesti tzv. jetrenu dijetu (ukratko, apstinenciju od alkoholnih pića, izbjegavanje masne kao i prekomjerno zaslađene hrane, prženog, gaziranog...) te ponoviti nalaze hepatograma za 4-6 tjedana.

Nadalje, s obzirom na oskudnu anamnezu i bez kliničkog pregleda nije moguće izjasniti se kakvo je značenje ovih nalaza i koju bi obradu dalje trebalo napraviti.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 13:29   #4143
Uz MCHC vrijednosti eritrocita 5.25 (4.34 - 5.72), hemoglobina 159 (138 - 175), hematokrita 0.45 (0.42 - 0.53) i MCV 86 (83 - 97) su uredne. Još imam MCH 30.3 (24.3 - 33.9), trombociti 297 (158 - 424), leukociti 8.6 (3.4 - 9.7).

Na nalazu su vrijednosti za: hematologija, kvalitativna analiza mokraće, mikroskopski pregled mokraće, metaboliti i supstrati, enzimi i elementi u tragu. Kao što sam rekao razlog pretraga je prorijeđivanje kose pa je dermatolog tražio pretrage.

Što se tice AST i ALT enzima, 15.10. imam kontrolu s nalazima kod dermatologa pa ću vidit što kaže ili cu u međuvremenu otić svome doktoru OP zbog dioptrije pa da mi odmah protumaci i ove nalaze. Zabrinula me vrijednost ALT enzima jer mi se činilo da dosta odskacu.

Hvala na odgovoru.
Spydar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 14:30   #4144
Quote:
Spydar kaže: Pogledaj post
Što se tice AST i ALT enzima, 15.10. imam kontrolu s nalazima kod dermatologa pa ću vidit što kaže ili cu u međuvremenu otić svome doktoru OP zbog dioptrije pa da mi odmah protumaci i ove nalaze. Zabrinula me vrijednost ALT enzima jer mi se činilo da dosta odskacu.

Hvala na odgovoru.
Što se tiče prorjeđivanja kose, uzimajući u obzir dob i spol, moguće je da se radi o početku androgene alopecije koja je najčešći uzrok gubitka kose. No, ovisi dosta i obrascu ispadanja kose, prorjeđuje li se kosa samo na jednom dijelu vlasišta ili difuzno, kao i slijedi li obrazac ispadanja androgenu alopeciju.

Jetreni enzimi nisu jako povišeni (do 250 IU smatraju se blago povišenima) pa nema razloga za paniku, ali svakako je kontrola istIH potrebna i u slučaju da povišene vrijednosti perzistiraju, treba istražiti zašto. Nalaz govori o oštećenju jetrenih stanica. Međutim, samo na osnovi ovakvog nalaza ne možemo zaključiti koji je uzrok oštećenja jetre.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 20:26   #4145
The-Trooper, Vaš post premješten je na temu Ultrazvuk trbuha.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 18:29   #4146
Rdw nizak,mchc visok??

Pozdrav svima!
Zanima me Vaše mišljenja..
U zadnjih pet godina,svaki put kad idem vaditi krv nalaz rdw i mchc mi nisu u granicama normale.Moja doktorica kaže da se time uopče ne zabrinjavam,da sam ja zdrava jedino što me malo muči limfni sustav.
ovako,moja dijagnoza: lymphostasis extr. Inf. Dex.
Limfoscintigrafija: redukcija ilijakalne grupe limf.čvor. zdjelice desno redukcija res strukture uz retenciju limfe na distalnom dijelu desne potkoljenice.
MOLILA BI OBJAŠNJENJE ZA NAS LAIKE,ali kako su mi objasnili,imam začepljne limfne čvorove,tj vene pa mi baš limfe ne obavljuju funkciju koju bi trebale.

Naime,kad god idem vaditi krv nalaz rdw mi je nizak..14.6-16.5 je normalno a moj je nalaz od 12.5-13.1
Mchc mi je uvijek povišen,normalno je od 320-345.a moj je od 346-350.
Zadnji nalaz su mi monociti bili povišeni..od 2-12 normalni,a moji 13.4.

Idući tjedan idem napraviti pretrage crp,fbg,ck,ld,esp,rf.

Unaprijed zahvalna
Bezimena84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 19:44   #4147
imam 23 godine, prirodnim putem ne mogu imati mjesečnicu već cca 4 godine. reproduktivni organi su zdravi.
fizičkih oboljenja nemam.
pijem antidepresive i antiepileptik, ali amenoreja je počela puno prije nego što sam počela uzimati takve lijekove.

sljedeći tjedan idem endokrinologu, no voljela bih čuti nekakvo mišljenje što je moguće prije. hvala unaprijed.

slika 1

slika 2

slika 3
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 23:00   #4148
http://www.vecernji.hr/poduzetnistvo...arderka-965905
Holmes je željela stvoriti tehnologiju koja će pojednostaviti krvne pretrage. Mrzila je igle i željela je stvoriti jednostavnije, jeftinije i pristupačnije vađenje krvi. U tišini je više od deset godina radila na tehnologiji koja je potpuno izbacila igle iz vađenja krvi te taj neugodan postupak za mnoge učinila bezbolnim. Holmes je razvila postupak u kojem se iz prsta malim bezbolnim ubodom uzima samo kapljica krvi koja potom ulazi u malenu epruvetu nazvanu "nanotainer".

"Revolucionarna tehnologija"

Mnogi ljudi se toliko boje igala i vađenja krvi da izbjegavaju krvne pretrage preko kojih se dobivaju informacije koje mogu spasiti život. Tehnologija Elizabeth Holmes otklanja taj strah i ljudi čini ugodnijim i prihvatljivijim postupak vađenja krvi. Izbacila je i tradicionalni postupak u kojem se više epruveta jedne osobe šalje u više laboratorija pa se dugo čeka na nalaze i lakše se događaju pogreške.

Uz samo jedan malecki ubod u prst, njezina tehnologija omogućava mnogo izuzetno preciznih informacija. Krv se može vaditi i u ljekarnama, a ne treba odlaziti kod liječnika ili u laboratorije, a rezultati stižu za samo nekoliko sati. Još jedna odlična stvar kod ove tehnologije jest što se iz samo jedne kapi krvi može napraviti više testova. Novi postupak je bezbolan, precizniji, jeftiniji i brži što je mnoge dovelo do zaključka da je riječ o "revolucionarnoj tehnologiji" koja će mnogima spasiti život.

Najmlađa žena milijarderka

Trenutačna vrijednost Theranosa je 9 milijardi dolara, a Holmes posjeduje 50 posto vlasništva. Njezin udio vrijedi 4,5 milijardi dolara, što ju je dovelo do najmlađe žene milijarderke i trećeg najmlađeg milijardera gledajući oba spola na posljednjoj objavljenoj Forbesovoj listi 400 najbogatijih Amerikanaca i Amerikanki. Najmlađa je žena koja je vlastitim biznisom postala milijarderka.

Holmes tvrdi kako kompaniju nije osnovala kako bi se obogatila već da je iskreno željela napraviti promjenu u svijetu. – Uspješni smo ako promijenimo život svakoj osobi kojoj pomognemo. Naša svrha je omogućiti ljudima osnovno pravo na krvne pretrage kada ih žele ili su im potrebne – kaže Holmes koja smatra da je dostupan i učinkovit zdravstveni sustav ljudsko i građansko pravo.


e sad mene zanima, da li koristi iglu ili ne, i sto koristi za taj bezbolni ubod?
deisler is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 07:59   #4149
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Hm.
Bilo bi mudro što skorije obaviti pregled infektologa i kardiologa (uz obavezan UZV srca).
Streptokok zna biti jako zločest prema zglobovima, bubrezima, srcu (manjak snage kao moguća posljedica zahvaćenosti srčanog mišića??)
Puno hvala na odgovoru
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 15:32   #4150
Hormonalna slika

Ovak, doktor je tražio da provjerim razine testosterona, slobodnog testosterona, prolaktina i još nekolko hormona, danas dobio nalaz i u njemu piše samo SHBG - 19.

Ne kužim, to je oznaka za sve te spolne hormone, mislio sam da ću moć vidjet kolka je razina svakog pojedinačnog hormona..referentni interval je 15 - 100. Kak se iz tog može očitat kolko iznosi testo a kolko prolaktin? Što znači visoka a što niska razina SHBG-a?

Hvala
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 18:32   #4151
Pozdrav,

35 god, na nedavnom sistematskom

Hgb 133 (>138)
Hct 0.391 (>0.415)

Upucuju dalje na Fe, UIBC, TIBC, test na parazite i okultno krvarenje. Problema inace nemam, nizak tlak jedino. Nedavno nakon cjelodnevnog planinarenja navecer me srusili prvi put u zivotu (nisam pao u nesvjest, samo sam morao leci), uzrok po mom nahodjenju: nesto alkohola i premalo hrane

sistematski je radjen u utorak ujutro, dok sam npr. u nedelju prije pola dana bio na biciklu. dali to moze biti uzrok (dehidracija?).

uzrok u ostale krvne vrijednosti nemam (zatrazio sam da posalju), a ovaj naputak sam dobio postom. any idea?
hrc385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 13:47   #4152
Quote:
Bezimena84 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Zanima me Vaše mišljenja..
U zadnjih pet godina,svaki put kad idem vaditi krv nalaz rdw i mchc mi nisu u granicama normale.Moja doktorica kaže da se time uopče ne zabrinjavam,da sam ja zdrava jedino što me malo muči limfni sustav.
ovako,moja dijagnoza: lymphostasis extr. Inf. Dex.
Limfoscintigrafija: redukcija ilijakalne grupe limf.čvor. zdjelice desno redukcija res strukture uz retenciju limfe na distalnom dijelu desne potkoljenice.
MOLILA BI OBJAŠNJENJE ZA NAS LAIKE,ali kako su mi objasnili,imam začepljne limfne čvorove,tj vene pa mi baš limfe ne obavljuju funkciju koju bi trebale.

Naime,kad god idem vaditi krv nalaz rdw mi je nizak..14.6-16.5 je normalno a moj je nalaz od 12.5-13.1
Mchc mi je uvijek povišen,normalno je od 320-345.a moj je od 346-350.
Zadnji nalaz su mi monociti bili povišeni..od 2-12 normalni,a moji 13.4.

Idući tjedan idem napraviti pretrage crp,fbg,ck,ld,esp,rf.

Unaprijed zahvalna
Poštovana,

niste jasno postavili pitanje na koje Vas zanima odgovor.

Što se tiče parametara RDW i MCHC, oni se uvijek gledaju zajedno s vrijednostima hemoglobina, hematokrita, eritrocita te MCV.

Od eritrocitnih indeksa (MCV, MCH, MCHC) najveće značenje ima MCV dok je značenje MCH i MCHC mnogo manje i njihovo određivanje nije toliko pouzdano i zato samo izoliranim manjim odstupanjima u vrijednostima MCH ili MCHC, sve dok su MCV, broj eritrocita i hemoglobin uredni, ne pridajemo posebno značenje.

RDW je bitan pokazatelj kada postoji anemija. Ako je broj eritrocita uredan, uredan hemoglobin i MCV, tada nešto snižena vrijednost RDW nema neko kliničko značenje, a ukazuje da su eritrociti slične veličine i da nema veće razlike u veličini eritrocita.

Pretpostavljam da su vrijednosti eritrocita (E), hemoglobina (Hgb), hematokrita (Hct) i MCV uredne i ako jesu, Vaša liječnica je u pravu - nema razloga za zabrinutost.

Nadalje, sam postotak monocita od malog je značenja ako ne znamo koliki je broj leukocita (L) pa je upitno koje je značenje tog nalaza.

Nije jasno zašto povezujete limfedem odnosno stazu limfe s nalazima RDW i MCHC jer tu nema nikakve poveznice.

Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
imam 23 godine, prirodnim putem ne mogu imati mjesečnicu već cca 4 godine. reproduktivni organi su zdravi.
fizičkih oboljenja nemam.
pijem antidepresive i antiepileptik, ali amenoreja je počela puno prije nego što sam počela uzimati takve lijekove.

sljedeći tjedan idem endokrinologu, no voljela bih čuti nekakvo mišljenje što je moguće prije. hvala unaprijed.

slika 1

slika 2

slika 3
Poštovana,

vrlo je vjerojatno da će se nalazi određivanja hormona još ponavljati i da će učiniti i neki dodatni hormoni i neki dodatni testovi, a možda će biti i zatražena MR hipofize.

Iz nalaza je vidljivo da su vrijednosti LH i FSH niske, a niska je i vrijednost estradiola. Ovakva konstelacija nalaza, uz anamnestički podatak o, pretpostavljam, sekundarnoj amenoreji (menstruacija je prije postojala ali je onda izostala), može upućivati na hipogonadotropni hipogonadizam. Uzroka ovom stanju je mnogo. Najprije se mora utvrditi jeste li uzimali hormonske preparate (npr. kontracepcijske pilule) jer one mogu snižavati vrijednosti LH i FSH. Ako niste uzimali te lijekove, onda dijagnoza hipogonadotropnog hipogonadizma dolazi u obzir.

Uzroka tom poremećaju ima mnogo, tako da je teško pobrojati što bi sve moglo doći u razmatranje. Vrlo često (no naravno ne i jedino!) velika izloženost stresu, psihički razlozi, niska tjelesna težina, poremećaji prehrane i sl. mogu uzrokovati ovakve poremećaje, ali se svakako mora imati uvid u sve druge hormone hipofize da bi se nešto moglo prokomentirati jer je diferencijalna dijagnoza uistinu široka i mnogo različitih stanja i poremećaja i bolesti mora se isključiti.

Nadalje, odstupa i viša vrijednost androstendiona, ali je zanimljivo da ona nije popraćena i povišenjem DHEA-S, što je obično slučaj, no ukazuje da pozornost osim na hipofizu treba obratiti i na nadbubrežnu žlijezdu, a s obzirom da navodite da je ginekološki nalaz uredan.

U svakom slučaju, vjerojatno Vas očekuje niz pretraga i pregled endokrinologa (napominjem da je referentni centar u KBC Sestre milosrdnice, ali je i KBC Zagreb također odličan).
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 14:00   #4153
Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
Ovak, doktor je tražio da provjerim razine testosterona, slobodnog testosterona, prolaktina i još nekolko hormona, danas dobio nalaz i u njemu piše samo SHBG - 19.

Ne kužim, to je oznaka za sve te spolne hormone, mislio sam da ću moć vidjet kolka je razina svakog pojedinačnog hormona..referentni interval je 15 - 100. Kak se iz tog može očitat kolko iznosi testo a kolko prolaktin? Što znači visoka a što niska razina SHBG-a?

Hvala
Poštovani,

ne možete iz vrijednosti SHBG iščitati vrijednosti prolaktina niti ostalih hormona. SHBG je pretraga za sebe i važna je za određivanja vrijednosti slobodnog testosterona.

Drugim riječima, nedostaju nalazi ostalih hormona i treba kontaktirati laboratorij. Moguće je da ćete i ostale nalaze dobiti naknadno, a možda je došlo do kakve greške pa ostali hormoni nisu određivani. U svakom slučaju, pitati laboratorij!
Quote:
hrc385 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

35 god, na nedavnom sistematskom

Hgb 133 (>138)
Hct 0.391 (>0.415)

Upucuju dalje na Fe, UIBC, TIBC, test na parazite i okultno krvarenje. Problema inace nemam, nizak tlak jedino. Nedavno nakon cjelodnevnog planinarenja navecer me srusili prvi put u zivotu (nisam pao u nesvjest, samo sam morao leci), uzrok po mom nahodjenju: nesto alkohola i premalo hrane

sistematski je radjen u utorak ujutro, dok sam npr. u nedelju prije pola dana bio na biciklu. dali to moze biti uzrok (dehidracija?).

uzrok u ostale krvne vrijednosti nemam (zatrazio sam da posalju), a ovaj naputak sam dobio postom. any idea?
Poštovani,

vjerojatno se radi o slučajno otkrivenom odstupanju u laboratorijskom nalazu jer ova vrijednost hemoglobina ne bi trebala biti povezana s nekim tegobama koje se inače vide u anemijama (npr. ubrzan rad srca, omaglica itd.).

Dakle, na pretrage niste upućeni jer bi ova vrijednost hemoglobina mogla uzrokovati neke tegobe, nego zato da se razjasni zbog čega je došlo do smanjivanja hemoglobina.

Naime, smanjene vrijednosti često mogu biti uzrokovane gubitkom krvi, i to iz probavnog sustava. S obzirom na Vašu dob, mala je vjerojatnost da bi takvo što mogao uzrokovati zloćudni tumor probavnog sustava (najčešće kolorektalni karcinom), ali svakako da treba istražiti o čemu se radi, gubite li krv i odakle te zašto. Bez detaljnijih pretraga to nije moguće reći.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 16:05   #4154
Pozdrav.
Može tumačenje: koliko je loš nalaz udjela eozinofilnih granulocita 23% kod djeteta (11 mjeseci)?
Može li sam taj nalaz imati veze s negativnom promjenom u krivulji rasta?
(dijete je atopičar, a prije pola godine imalo je uredan nalaz ukupnog Ige i samo neznatno povišen jedan specifični Ige, na dlaku psa)
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 17:53   #4155
Molim da mi netko prokomentira nalaz hormona

Estradiol 70 pmol/L 20 - 240
LH 5.0 lU/L 1 - 8
FSH 6.0 lU/L 2 - 10
Prolaktin 16.1 μg/L 4 - 18
Testosteron ukupni 9.8 nmol/L 10 - 28
Testosteron slobodni 301.4 pmol/L 174 - 729

Udio slobodnog
testosterona 3.1 % 1.0 - 2.7

SHBG 19 nmol/L 15 - 100

Što može indicirati povećan udio slobodnog testosterona?
Moram napomenut da mi je libido skroz u redu.
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 17:18   #4156
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovani,

vjerojatno se radi o slučajno otkrivenom odstupanju u laboratorijskom nalazu jer ova vrijednost hemoglobina ne bi trebala biti povezana s nekim tegobama koje se inače vide u anemijama (npr. ubrzan rad srca, omaglica itd.).

Dakle, na pretrage niste upućeni jer bi ova vrijednost hemoglobina mogla uzrokovati neke tegobe, nego zato da se razjasni zbog čega je došlo do smanjivanja hemoglobina.

Naime, smanjene vrijednosti često mogu biti uzrokovane gubitkom krvi, i to iz probavnog sustava. S obzirom na Vašu dob, mala je vjerojatnost da bi takvo što mogao uzrokovati zloćudni tumor probavnog sustava (najčešće kolorektalni karcinom), ali svakako da treba istražiti o čemu se radi, gubite li krv i odakle te zašto. Bez detaljnijih pretraga to nije moguće reći.
hvala na odgovoru!

uvidom u nalaze od pocetka godine, hemoglobin je bio takodjer "rubni" 140, a hematokrit 0.148

na licu imam godinama povremeni seborejicni dermatitis (oko nosa, ustiju i na bradi), bila je sumnja na gluten ali su nalazi na celijakiju zasada ok:
IgG 14,2 (7 - 16)
IgA 2,29 (0,7 - 4,0)
IgM 0,89 (0,4 - 2,30)

zatrazeni su uputnice za kontrolu zeljeza i ostalih nalaza krvi, kao i uzorak stolice na okultno krvarenje i parazite. dali preporucate jos sto?

doktorica takodjer preporuca zbog dermatoloskih problema na demodex folliculorum i demodex brevis (privatno, jer nije moguce preko zdravstvenog)
hrc385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 23:20   #4157
Žena 50 godina ima leukocite 17 bol u području jetre. Bila na ultrazvuku kao masna jetra i moguć kamenac u bubregu. Ja sam toliki paničar odmah mislim na najgore. Sutra ide kod doktora ali ako ima neko da kaže nešto hvala mu
Treu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 10:30   #4158
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
.
Poštovana,

vrlo je vjerojatno da će se nalazi određivanja hormona još ponavljati i da će učiniti i neki dodatni hormoni i neki dodatni testovi, a možda će biti i zatražena MR hipofize.

Iz nalaza je vidljivo da su vrijednosti LH i FSH niske, a niska je i vrijednost estradiola. Ovakva konstelacija nalaza, uz anamnestički podatak o, pretpostavljam, sekundarnoj amenoreji (menstruacija je prije postojala ali je onda izostala), može upućivati na hipogonadotropni hipogonadizam. Uzroka ovom stanju je mnogo. Najprije se mora utvrditi jeste li uzimali hormonske preparate (npr. kontracepcijske pilule) jer one mogu snižavati vrijednosti LH i FSH. Ako niste uzimali te lijekove, onda dijagnoza hipogonadotropnog hipogonadizma dolazi u obzir.

Uzroka tom poremećaju ima mnogo, tako da je teško pobrojati što bi sve moglo doći u razmatranje. Vrlo često (no naravno ne i jedino!) velika izloženost stresu, psihički razlozi, niska tjelesna težina, poremećaji prehrane i sl. mogu uzrokovati ovakve poremećaje, ali se svakako mora imati uvid u sve druge hormone hipofize da bi se nešto moglo prokomentirati jer je diferencijalna dijagnoza uistinu široka i mnogo različitih stanja i poremećaja i bolesti mora se isključiti.

Nadalje, odstupa i viša vrijednost androstendiona, ali je zanimljivo da ona nije popraćena i povišenjem DHEA-S, što je obično slučaj, no ukazuje da pozornost osim na hipofizu treba obratiti i na nadbubrežnu žlijezdu, a s obzirom da navodite da je ginekološki nalaz uredan.

U svakom slučaju, vjerojatno Vas očekuje niz pretraga i pregled endokrinologa (napominjem da je referentni centar u KBC Sestre milosrdnice, ali je i KBC Zagreb također odličan).
hvala vam puno. nisam spomenula da imam ciste na jajnicima, ali doktorica je rekla da je to daleko od sindroma polisiticnih jajnika.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 20:48   #4159
@dire Down, uz potpis na izlaganje kolege El Gato Felixa, moram napomenuti kako se ponekad morfološki izgled jajnika (dakle, ultrazvučni nalaz jajnika) ne uklapa u kliničku sliku i endokrinološke lab. nalaze, tj.nalaz na UZV ne bude toliko "loš", a da bi se uklapao "školski" u dijagnozu policističnih jajnika (ako govorimo o klasičnoj, "starijoj" definiciji).

Konkretno, nisam siguran, može li se sa sigurnošću isključiti i ta dijagnoza
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 21:41   #4160
Pozdrav, imam pitanje vezano za analizu stolice na parazite.

Na koje se parazite to sve odnosi?
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:38.