Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2010., 15:46   #1141
Quote:
maalena kaže: Pogledaj post
Može li mi tko rastumačiti ovaj zaključak liječnika konkomitantni blagi kronični hepatitis u svezi bolesti štitnjače?

u nalazu stoji da su svi biokemijski testovi u rednih vrijednosti.

unaprijed hvala!
još uvijek nisam našla nikakavo objašnjenje, pa molim ako netko zna da mi laički "prevede" što je ovo?
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 18:04   #1142
Quote:
maalena kaže: Pogledaj post
još uvijek nisam našla nikakavo objašnjenje, pa molim ako netko zna da mi laički "prevede" što je ovo?
Bit ću slobodan interpretirat iako sam možda u krivu, ali znači da imaš masnu jetru, odnsono steatosis hepatis, u sklopu hiperlipoproteinemije koja je u stvari posljedica hipotireoze, pod pretpostavkom da imas hipotireozu.

Laički (ako sam u pravu glede toga što je dotični mislio): imaš doslovno masnu jetru, u pravilu je to reverzibilni poremećaj - vodi se i pod nazivom NASH, a zašto je masna? možda zato što ti štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona pa ti je metabolizam usporen, pa sa tako i masnoće sporo razgrađuju pa se eto nakupljaju u jetri - ne znam laičkije od tog.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 21:50   #1143
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Bit ću slobodan interpretirat iako sam možda u krivu, ali znači da imaš masnu jetru, odnsono steatosis hepatis, u sklopu hiperlipoproteinemije koja je u stvari posljedica hipotireoze, pod pretpostavkom da imas hipotireozu.

Laički (ako sam u pravu glede toga što je dotični mislio): imaš doslovno masnu jetru, u pravilu je to reverzibilni poremećaj - vodi se i pod nazivom NASH, a zašto je masna? možda zato što ti štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona pa ti je metabolizam usporen, pa sa tako i masnoće sporo razgrađuju pa se eto nakupljaju u jetri - ne znam laičkije od tog.
e hvala na objašnjenju, na sreću nemam ja masnu jetru, ovo nije moj nalaz. sad ne znam koliko to ima veze, a pretpostavljam da ipak ima, radi se o pretiloj osobi koja se ne drži plana prehrane dobivenog od liječnika i guta poprilične količine lijekova, pa me ovo MASNA JETRA uopće ne iznenađuje.
maalena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 20:53   #1144
Molim vas ako mi netko može odgovoriti.
Na što bi mogle upućivati ove vrijednosti:
AST 152
ALT 273

Tri tjedna prije ovih nalaza krv je vađena u bolnici i nalazi su bili u granicama normale.
Radi se o mojoj mami. Žali se na bolove u žući koji sijevaju u leđa, inače nema drugih tegoba. Prije nekih godinu dana lijećnik joj je rekao da ima masnu jetru. Nije napuhnuta, malo je žutkasta u licu ali takva je cijeli život.
Pomoć!
BeautifullyChaotic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 22:13   #1145
Quote:
BeautifullyChaotic kaže: Pogledaj post
Molim vas ako mi netko može odgovoriti.
Na što bi mogle upućivati ove vrijednosti:
AST 152
ALT 273

Tri tjedna prije ovih nalaza krv je vađena u bolnici i nalazi su bili u granicama normale.
Radi se o mojoj mami. Žali se na bolove u žući koji sijevaju u leđa, inače nema drugih tegoba. Prije nekih godinu dana lijećnik joj je rekao da ima masnu jetru. Nije napuhnuta, malo je žutkasta u licu ali takva je cijeli život.
Pomoć!
Ako ima bolove pod desnim rebrima, koji se šire u leđa, usput ima povišenu temp i ili žuticu (žuta koža i/ili žute bjeloočnice) treba se javiti doktoru zbog vjerovatne koledoholitijaze s posljedičnjim kolangitisom.
Ustvari svom doktoru bi se svakako trebala javiti, odakle joj ti nalazi netko ih je morao tražiti?
Može biti ništa posebno, fali malo detalja...
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 14:10   #1146
Baka, 76 godina, ima povišenu sedimentaciju (ostatak krvne slike je ok) i crnu stolicu već neko vrijeme.
Prije 15 godina utvrđeni su polipi na debelom crijevu, operirani.
Nema druge simptome neke teže bolesti (apetit je dobar, ne mršavi, nema bolove) ali ova crna stolica nas zabrinjava.
Kolonoskopija i gastroskopija su u utorak, pa ako se do tad nađe netko tko bi mogao reći zašto je sedimentacija povišena i zbog čega još može imati crnu stolicu bila bih zahvalna.
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 17:08   #1147
Crna stolica i povišena sedimentacija upućuju na krvarenje u gastrointestinalnom traktu. Kada je posljednji put radila kolonoskopiju? To je trebalo kontrolirati.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 17:25   #1148
Narucena sam kod gastroenterologa, a na pregled trebam doci sa sljedecim nalazima (izmedju ostalog):


• kompletan pregled stolice - od koprokulture preko stolice na parazite do biokemijskih analiza, traženja ostataka masti i druge hrane do citološke analize stolice i testova na krv u stolici

Ono sto me zanima je: koliko vremenski treba da nalazi budu gotovi?
Dan-dva ili vise?
Zbog ovih parazita u stolici cijelo vrijeme mislim da treba 10 dana, ali ne znam odakle mi to
Pa ako mi mozete reci koliko je potrebno da nalazi stolice budu gotovi bila bih jako zahvalna, jer bi to znacilo da mi je zadnji dan da to obavim ponedjeljak u slucaju "10 dana"
__________________
Q: [to Chakotay] Facial art. Ooh, how very wilderness of you.
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 22:07   #1149
Quote:
terminate kaže: Pogledaj post
Crna stolica i povišena sedimentacija upućuju na krvarenje u gastrointestinalnom traktu. Kada je posljednji put radila kolonoskopiju? To je trebalo kontrolirati.
Kolonoskopija je bila zadnji put prije dvije godine.
Danas je doktor rekao da će ići samo na gastroskopiju jer kaže da crna stolica nema veze s debelim crijevom nego je u pitanju želudac.
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 19:18   #1150
Molila bih nekoga ako mi može malo pojasniti ovaj jako šturi laboratorijski nalaz :

Hematologija:
Leukociti 6.20
eritrociti 3.6
hemoglobih 120
hematokrit 0.358
MCV 90.4
MCH 30.4
MCHC 336
RDW-KV 10.5
Trombociti 255
MPV 8.7

Neutrofilni granulociti 44.8
Limfociti 41.7
Monociti 9.3
Ezinofilni granulociti 2.7
Bazofilni Ganulociti 1.5 H!

Mokraća

Izgled- blago mutan
Boja - jantar
ph 5
nitriti NEG
Leukocitna esteraza do 25 H!
Proteini < 0.2
glukoza norm.
Ketoni NEG
Bilirubin 17 H!
Urobilinogen NORM
Eritrociti do 10

Opaska : prisutna samo u granulocitima i monocitima


Molila bih zaista nekoga tko zna da mi malo pojasni ove povišene vrijednosti pogotovo u mokraći.
__________________
The brain is the most complex thing in the universe and it's right behind the nose
Lost_in_Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 20:10   #1151
Quote:
SuperCow kaže: Pogledaj post
Kolonoskopija je bila zadnji put prije dvije godine.
Danas je doktor rekao da će ići samo na gastroskopiju jer kaže da crna stolica nema veze s debelim crijevom nego je u pitanju želudac.
To je točno. Katranasta stolica najprije može značiti krvarenje u želucu (npr. čir). Problem je što se mi ljudi ne možemo uvijek složiti oko boja, a u medicini se ništa ne prepušta slučaju. Nadam se da će sve biti u redu.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 10:19   #1152
Može li mi netko pojasniti ovaj nalaz?

HBsAg (Hepatitis Bs antigen) - neg.
anti HBs (antitijela protiv HBsAg) - poz. 10 IU/L
anti HBc ukupni (IgG + IgM) - poz.
Komentar: nalaz traženih HBV markera upućuje na stanje prokuženosti virusom hepatitisa B ili HB rekonvalescenciju.
sunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 12:18   #1153
Quote:
terminate kaže: Pogledaj post
To je točno. Katranasta stolica najprije može značiti krvarenje u želucu (npr. čir). Problem je što se mi ljudi ne možemo uvijek složiti oko boja, a u medicini se ništa ne prepušta slučaju. Nadam se da će sve biti u redu.
Eto, na kraju je ispalo da ima nekakav polip, u svakom slučaju ništa strašno, no mora se redovito kontrolirati.
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 12:50   #1154
Quote:
sunac kaže: Pogledaj post
Može li mi netko pojasniti ovaj nalaz?

HBsAg (Hepatitis Bs antigen) - neg.
anti HBs (antitijela protiv HBsAg) - poz. 10 IU/L
anti HBc ukupni (IgG + IgM) - poz.
Komentar: nalaz traženih HBV markera upućuje na stanje prokuženosti virusom hepatitisa B ili HB rekonvalescenciju.
Znači da si prebolio/la Hepatitis B, što i znači taj komentar nalaza.
Prokuženost - kontak s visrusom hepatitisa B ne znači da je nužno došlo i do razvoja hepatitisa, ali svejedno dolazi do stvaranja antitijela na virus.
Rekonvalescencija: znači da si imao/la hepatitis i da si ga samoizliječio/la.
Dosta je bitno da li je anti HBc IgM pozitivan ili ne, iz tog ukupnog nalaza navedeno nije moguće razlučiti.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 15:26   #1155
Quote:
meritas kaže: Pogledaj post
Znači da si prebolio/la Hepatitis B, što i znači taj komentar nalaza.
Prokuženost - kontak s visrusom hepatitisa B ne znači da je nužno došlo i do razvoja hepatitisa, ali svejedno dolazi do stvaranja antitijela na virus.
Rekonvalescencija: znači da si imao/la hepatitis i da si ga samoizliječio/la.
Dosta je bitno da li je anti HBc IgM pozitivan ili ne, iz tog ukupnog nalaza navedeno nije moguće razlučiti.
Hvala na odgovoru. Pretragu sam radila u Zavodu za transf. med. u Zg. Nisu naveli pojedinačno IgG i IgM u nalazu nego samo ukupno. Znači li to da ću morati na dodatne pretrage? Mogu li s tom dijagnozom biti opasnost za buduću bebu (pokušavam ostati trudna)? Može li se uopće odrediti kad sam otprilike došla u doticaj s virusom? Mogu li se uništiti ta antitijela?
sunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 19:36   #1156
Quote:
Lost_in_Wonderland kaže: Pogledaj post
...
itko?
__________________
The brain is the most complex thing in the universe and it's right behind the nose

Zadnje uređivanje Termination : 19.04.2010. at 20:50. Reason: smanjen citat
Lost_in_Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 20:55   #1157
Quote:
Lost_in_Wonderland kaže: Pogledaj post
itko?
Evo ja ću te uputiti, ali tvoje je da obaviš daljenje pretrage.

Bazofilni granulociti su zanemarivo povišeni. Ništa posebno.

Što se mokraće tiče, leukocitna esteraza ukazuje na neku infekciju u urinarnom traktu i trebalo bi napraviti urinokulturu itd. i vidjeti na čemu si. Mokraća ti je mutna i boje jantara zbog povišenog bilirubina. Zašto je on povišen? Najčešće zbog neke bolesti jetre (hepatitis, začepljen žućovod). Vidim da pišeš i na drugim temama o bolovima u trbuhu. Moj savjet je da napraviš UZV abdomena (jetre), jer postoji mogućnost da imaš žućne kamence, koji su uzrok tvojih problema.

Dobro bi bilo ako imaš kakav prethodni nalaz da usporedimo.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 22:03   #1158
Quote:
terminate kaže: Pogledaj post
Evo ja ću te uputiti, ali tvoje je da obaviš daljenje pretrage.

Bazofilni granulociti su zanemarivo povišeni. Ništa posebno.

Što se mokraće tiče, leukocitna esteraza ukazuje na neku infekciju u urinarnom traktu i trebalo bi napraviti urinokulturu itd. i vidjeti na čemu si. Mokraća ti je mutna i boje jantara zbog povišenog bilirubina. Zašto je on povišen? Najčešće zbog neke bolesti jetre (hepatitis, začepljen žućovod). Vidim da pišeš i na drugim temama o bolovima u trbuhu. Moj savjet je da napraviš UZV abdomena (jetre), jer postoji mogućnost da imaš žućne kamence, koji su uzrok tvojih problema.

Dobro bi bilo ako imaš kakav prethodni nalaz da usporedimo.
evo ovako...ja sam u zadnjih 5 mjeseci napravila 2 krvne slike, dvije urinokulture i 2 UZ abdomena...i ginekološki također...prema svim nalazima sve je u redu... jedino prema ovom zadnjem je ovo povišeno...inače imam povišen bilirubin familijarno...ali nikada do sada nije bio pozitivan u mokraći pa sam zato pitala da mi netko malo bolje to pojasni jer od svoje lječnice ne nažalost ne mogu dobiti puno...naime ja se sa konstantnim bolovima mučim već pola godine a odgovor moje liječnice je ako su krvna slika UZ abdomena u redu onda je sve u redu...eto
__________________
The brain is the most complex thing in the universe and it's right behind the nose
Lost_in_Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 09:52   #1159
molim objašnjenje za nalaz:
U projekciji stražnjeg okrajka I. rebra lijevo vidljiva mekotkivna ovalna lezija promjera 1 cm.
Unaprijed hvala
ivana gabrijel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 17:10   #1160
Quote:
sunac kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Pretragu sam radila u Zavodu za transf. med. u Zg. Nisu naveli pojedinačno IgG i IgM u nalazu nego samo ukupno. Znači li to da ću morati na dodatne pretrage? Mogu li s tom dijagnozom biti opasnost za buduću bebu (pokušavam ostati trudna)? Može li se uopće odrediti kad sam otprilike došla u doticaj s virusom? Mogu li se uništiti ta antitijela?
A gle nisam infektolog, a svaka ustanova ne traži nužno iste nalaze za istu interpretaciju.
Teško mi je odgovoriti na pitanje da li treba ili ne dodatne pretrage, iz ovog što si napisala mislim da ne, ali drugačije je kad vodiš pacijenta pa imaš uvid u cijelu dokumentaciju, a još kamo sreće da imaš vremena sve pregledat

Prema navedenom bi trebalo značiti da si ga imala, ali više nemaš, nešto kao preboljela gripa.
Antitijela te štite, ona su pozitivna stvar ne treba ih uništavati, ona napadaju virus i stvaraju se u prisustvu virusa, a kod nekih infekcija ostaju doživotno u krvi kao zaštita, kod drugih određeni period.
Ako bi kojim slučajem imala aktivni ili kronični ili bila samo nosioc hepatitisa B to bi moglo prestavljati problem na kraju trudnoće (nisam siguran za vrijeme trudnoće) kod poroda može doći do prijenosa na dijete. Inače infekcija hepatitisom B je opasnija za djecu dugoročno gledano nego za odrasle u većini slučajeva.
meritas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:10.