Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2007., 22:26   #81
Quote:
Catalyst Group kaže: Pogledaj post
Znači, za bilo kakve koncerte, preporučate mi isključivo non-zoom objektive?
Sve ovisi. Sa zoomom, kak su sporiji, ces u dosta situacija ipak trebat stativ (sa bilo kojom lecom je pozeljno imat stativ). Doduse, ak je neki divlji koncert, ni stativ nece pomoc.

U kratko, broj elemenata u leci je obrnuto proporcionalana sa optickim performanceom. Jasno da kvalitetno staklo je bolje od jeftine plastike, ali ako napravis fiksnu lecu sa, recimo 4 elementa sa najkvalitetnijim staklom, i to usporedis sa zoomom sa 15 elemenata, leca sa 4 elementa ce biti daleko bolja , ako je dobro dizajnirana. Svaki put kad svijetlo prodje kroz taklo, kvaliteta svijetla pada. Jedini nacin da se zoom moze mjeriti sa ekvivalentnom fiksnom lecom (po dizajnu i kvaliteti), je da napuste staklene lece i predju na tekuce lece, lece koje mijenjaju fokalnu duzinu. Ta tehnologija je jos uvjek eksperimentalna, i tesko mi je za vjerovat da ce u sljedecih 10-20 godina dovoljno napredovat da moze zamjenit staklo. Vjerojatno cemo takve lece vidjet u mobovima u sljedecih par godina, ali daleko je to od fotica. Firma koja radi na njima imaju prototip, lecu gdje imaju dvije tekucine razlicitih optickih svojstava, a fokusiraju tak da propuste struju kroz tekucine i tako mjenjaju povrsinsku napetost, time i debljinu "leca". Ali daleko su jos od bilo kakve komercijalizacije, da uopce ne pricamo o lecama na nivou vrhunskog stakla.
Quote:
Catalyst Group kaže: Pogledaj post
A koja je razlika između ovih USM modela i onih bez te oznake?
USM = ultra sonic motor. Motor u autofocusu. Ne bih ti znao rec za prednosti, jer sam cijeli zivot imao 100% manuelne kamere (osim digicam idijota). Nedavno sam nabavio dSLR, i jos ne kuzim pol tih programa, skoro sve radim manuelno. Dapace, ide mi na zivce da vecina modernih leca nemaju prsten za blendu, jos uvjek se nisam naviko prckat po kotacicima na tijelu.
Quote:
Catalyst Group kaže: Pogledaj post

btw a što je sa onim extension tubeovima, jel se to isplati kupiti, kakva je kvaliteta toga?
Extension tubeovi prilicno degradiraju sliku, nisam nikad koristio, ali ljudi kazu da ako ih ne moras, bolje je izbjec. Isto tako, treba izbjegavat jake teleobjektive sa ogledalom. Kazu da su i oni prilicno losi. Ali su zato jeftini. Rade na principu Gregorianskog teleskopa.


Ak moras, ok, moras, ak ne moras, izbjegavaj. Postoje dobri razlozi zasto su extenderi i teleobjektivi sa ogledalom jeftini, a profici kupuju skupe.

Inace, dobar brzi prime ima jos jednu prednost, ima prekrasan bokeh, tj, ljepo ispadne i mutan dio. Tak da u nekim situacijama ljudi stave ND filter kak bi mogli slikat sa otvorenom brzom lecom, da dobiju kratku dubinsku ostrinu i dobar bokeh. Bokeh zoomova je obicno u obliku blende, a cesto zna bit i dupli. Bokeh dobrog primea zna bit prekrasan. Na nekim zoomovima sam vidio tragican bokeh, kakti mutni djelovi slike su gomila kruzica, ili jos gore, oktogona, cesto duplih... Odvlace paznju sa objekta umjesto da gurnu objekt u prvi plan.
UmpaUmpa is offline  
Old 05.03.2007., 01:55   #82
Da... zanimljivo... izgleda da ću ipak ubosti onda dva prime-a, samo još moram odrediti koliko mm mi je pogodno za manje dvorane, a koliko za open-air i veće dvorane...

Ianače, da se nadovežem na onu gornju sliku, to si slikao sa 18mm?? pa koliko je onda zoom kod 55mm? Jel ga uopće koristiš kad su glazbenici tako blizu kao u boogaloo-u kad si u photopitu?
Catalyst Group is offline  
Old 05.03.2007., 03:09   #83
Quote:
Catalyst Group kaže: Pogledaj post
Da... zanimljivo... izgleda da ću ipak ubosti onda dva prime-a, samo još moram odrediti koliko mm mi je pogodno za manje dvorane, a koliko za open-air i veće dvorane...
Neces fulat, jer lece nisu skupe, a puno daju. To je jako puno lece za lovu.
UmpaUmpa is offline  
Old 05.03.2007., 06:29   #84
usm=ultrasonic motor....

motor koji se koristi za autofokus lece.... brzi je od klasicnog motora i prakticki necujan... takodjer lece sa usm (i sigminim hsm) oznakama imaju fokusni prsten koji se ne okrece prilikom fokusiranja... sto olaksava drzanje kamere i lece (pardon objektiva... kada bozji ameri sve zovu lensima, pa se meni zaleti leca)....

no tebi buka ionako ne znaci na takvim koncertima....

stvar je sto canonovi objektive is usmom i sigmini sa hsm (high speed motor) omogucuju ultrabrzo i precizno fokusiranje a takodjer ti daju mogucnost full time manual fokusa.... sto znaci da ako se fotoaparat muci fokusirati ne moras prebacivati prekidacem u mf mod, vec samo taknes af prsten i krenes fokusirati... motor ce odmah prestati sa fokusiranjem, a ti ces imati poptpunu kontrolu nad fokusom.....
frenky666 is offline  
Old 05.03.2007., 08:42   #85
joj nemojte zvati LENS lecom, zvuci kao los (tj. doslovan prijevod)

u fotografiji:


LENS [izgovor: lenz] = objektiv
LENS ELEMENT = leca

This lens consists of 12 elements.
Ovaj objektiv se sastoji od 12 lec'a.

Jedino se u engleskom i brazilskom portugalskom ne koristi rijec objektiv.
Ne znam zasto.
camundongo is offline  
Old 05.03.2007., 10:43   #86
Quote:
Catalyst Group kaže: Pogledaj post
Inače, da se nadovežem na onu gornju sliku, to si slikao sa 18mm?? pa koliko je onda zoom kod 55mm? Jel ga uopće koristiš kad su glazbenici tako blizu kao u boogaloo-u kad si u photopitu?
Koristim kad hoću detalje, no računaj da kod 55mm i na više moraš imati full mirnu ruku ili nabaviti IS objektiv jer ti se kod duže ekspozicije vidi i najmanje drhtanje.
thunderstorm is offline  
Old 08.03.2007., 02:40   #87
Kaj mislite o ovome? -> Canon EF-S 17-55 F/2,8 IS USM

Inače, mislim da sam sve bliži finalnoj odluci - moguće da ću uzeti dva primeova i to EF 20mm F/2.8 USM za manje dvorane tipa Močvara (optimalno bi bilo 28mm 1.8 usm ili 24mm 1.4 usm , ali nisam nigdje našao te modele, jel zna tko dal ih uopće ima kod nas?), te EF 100 ili 135mm f/2.0 USM za dvorane tipa dom sportova i open airove...

Kaj vi mislite, posebice o ovome 20mm, jel tu 2.8 dovoljna blenda?

Zadnje uređivanje Catalyst Group : 08.03.2007. at 03:43.
Catalyst Group is offline  
Old 08.03.2007., 11:53   #88
Quote:
Catalyst Group kaže: Pogledaj post
Kaj mislite o ovome? -> Canon EF-S 17-55 F/2,8 IS USM

Inače, mislim da sam sve bliži finalnoj odluci - moguće da ću uzeti dva primeova i to EF 20mm F/2.8 USM za manje dvorane tipa Močvara (optimalno bi bilo 28mm 1.8 usm ili 24mm 1.4 usm , ali nisam nigdje našao te modele, jel zna tko dal ih uopće ima kod nas?), te EF 100 ili 135mm f/2.0 USM za dvorane tipa dom sportova i open airove...

Kaj vi mislite, posebice o ovome 20mm, jel tu 2.8 dovoljna blenda?
ma uzmi 28 f/2.8 (1200 kuna) + 50 f/1.8 (600 kuna) + 100 f/2 USM (2900 kuna)
i tako si pokrio koncertnu fotografiju, portretnu fotografiju i dvoranski sport

PS
Canon EF-S 17-55 F/2,8 IS USM je dobar objektiv, ali PRESKUP za ono sto nudi.
Ne bih ulagao u te digitalne EF-S objektive, ne cine mi se kao trajna investicija

Nekako vise volim primeove nego zoomove, em su jeftiniji, em mi je manji bad ako mi ih tko mazne...Zamisli da mi tko mazne objektiv od 10000 ili 15000 kuna. Ovak tisuca, dvije, tri, manji gubitak. Bas su opet poceli krasti fotoopremu neopreznim ljudima, zato pazite na svoje stvari.
camundongo is offline  
Old 08.03.2007., 13:39   #89
ja gledam na 24-70 f2.8 zoom... bilo canon bilo sigma... ovisi o tome koliko cu imat para...

a ako ga kupim... necu ga skidat sa fotoapara....

a kada skinem... bit ce tako da cu ga uvijek osjetiti.. .
frenky666 is offline  
Old 08.03.2007., 14:01   #90
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
Bas su opet poceli krasti fotoopremu neopreznim ljudima, zato pazite na svoje stvari.
pa kaj je bilo vremena da su stali
u londonu su se u zadnjih mjesec dva jaako povecali slucajevi dzeparenja
onda su skuzili da je to povezano sa ulaskom rumunjske u eu
mozda to rumunji prolaze preko nas kad idu u evropu?
MR-26-7 is offline  
Old 08.03.2007., 14:17   #91
pitanje: je li mi dovoljan Canon 30D kit EF-S 18-55mm za fotkanje na safariju ovo ljeto ili da si kupim samo tijelo i neki drugi objektiv a da ostanem u tom cjenovnom rangu, znači do nekih 10500kn??
chivas_regal is offline  
Old 08.03.2007., 14:24   #92
Quote:
chivas_regal kaže: Pogledaj post
pitanje: je li mi dovoljan Canon 30D kit EF-S 18-55mm za fotkanje na safariju ovo ljeto ili da si kupim samo tijelo i neki drugi objektiv a da ostanem u tom cjenovnom rangu, znači do nekih 10500kn??
cemu 30d.... to je jedino pitanje... i na tom tijelu definitivno nije 18-55 dosta...

iako sam ja napravio fenomenalne fotke sa 18-55 svi govore da je los...
frenky666 is offline  
Old 08.03.2007., 14:35   #93
Quote:
frenky666 kaže: Pogledaj post
cemu 30d.... to je jedino pitanje... i na tom tijelu definitivno nije 18-55 dosta...

iako sam ja napravio fenomenalne fotke sa 18-55 svi govore da je los...
nije sam objekiv 18-55 toliko LOŠ, ali u usporedbi s drugim kit objektivima, a pogotovo s kvalitetnijim L staklima je smiješno loš... znači, ako ćeš uzeti samo njega u obzir, objektiv je super, lagan, malen, s nekim manjim naznakama lošije izrade (npr, većina primjeraka nema baš konstatan otpor na prstenu cijelim rasponom), nije baš oštar, al ajd, imaš 10mpix, pa ćeš smanjiti na 5-6 i super, neće se vidjeti... e kad uzmeš nešto drugo i staviš na 400d, ili pogledaš druge kit objektive (mislim prvenstveno na oly 14-45 i pogotovo 40-150) koji su cjenovno tu-negdje, onda skužiš o čemu se priča kad se kaže da je 18-55 "loš"
__________________
Boris-Photo Web
It's hard enough to remember my opinions, without also remembering my reasons for them! Friedrich Nietzche
Silent Eyes is offline  
Old 08.03.2007., 14:45   #94
Quote:
frenky666 kaže: Pogledaj post
cemu 30d.... to je jedino pitanje... i na tom tijelu definitivno nije 18-55 dosta...

iako sam ja napravio fenomenalne fotke sa 18-55 svi govore da je los...
mozes pliz meni obajsnit zasto ne 30d buduci da ga i ja nesto mjerkam
po onome sto sam skuzio to je bas izvrstan fotic za safari 5fps, malo suma na velikim iso brojevima, znaci slikanje u zoru i predvecerje kad ima najvise zivotinja, slikanje ptica sa iso 400 i 800, dobar autofokus i sl.
MR-26-7 is offline  
Old 08.03.2007., 14:46   #95
onda, koji objektivv bi mi za to tijelo i spomenutu namjenu preporučili??
chivas_regal is offline  
Old 08.03.2007., 14:47   #96
od tijela ne odustajem...
chivas_regal is offline  
Old 08.03.2007., 14:51   #97
Quote:
chivas_regal kaže: Pogledaj post
onda, koji objektivv bi mi za to tijelo i spomenutu namjenu preporučili??
o kojem cjenovnom razredu govorimo? isključivo 30d?
__________________
Boris-Photo Web
It's hard enough to remember my opinions, without also remembering my reasons for them! Friedrich Nietzche
Silent Eyes is offline  
Old 08.03.2007., 14:56   #98
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
ma uzmi 28 f/2.8 (1200 kuna) + 50 f/1.8 (600 kuna) + 100 f/2 USM (2900 kuna)
i tako si pokrio koncertnu fotografiju, portretnu fotografiju i dvoranski sport

PS
Canon EF-S 17-55 F/2,8 IS USM je dobar objektiv, ali PRESKUP za ono sto nudi.
Ne bih ulagao u te digitalne EF-S objektive, ne cine mi se kao trajna investicija

Nekako vise volim primeove nego zoomove, em su jeftiniji, em mi je manji bad ako mi ih tko mazne...Zamisli da mi tko mazne objektiv od 10000 ili 15000 kuna. Ovak tisuca, dvije, tri, manji gubitak. Bas su opet poceli krasti fotoopremu neopreznim ljudima, zato pazite na svoje stvari.
a 28 1.8 ili 24 1.4?

Jesi ziher da je 2.8 dovoljno za indoor *?

btw. sve ove koje si nabrojio osim zadnje nemaju USM... ja bi radije ipak sa time...

Zadnje uređivanje Catalyst Group : 08.03.2007. at 16:55.
Catalyst Group is offline  
Old 08.03.2007., 15:02   #99
Quote:
Silent Eyes kaže: Pogledaj post
o kojem cjenovnom razredu govorimo? isključivo 30d?
da, za 30d! nešto pristupačno i ok za prvu ruku jer nemam odmah za neku ekstra fensi šmensi optiku... nešto što bi poslužilo bar pol godine kad idem opet u Togo
chivas_regal is offline  
Old 09.03.2007., 01:11   #100
Quote:
frenky666 kaže: Pogledaj post
iako sam ja napravio fenomenalne fotke sa 18-55 svi govore da je los...
Ajde, ajde. Holge su ziva jeza, pa svejedno ljudi rade super fotke sa njima... Dapace, ljudi rade super fotke sa pinhole kamerama (nemaju uopce lecu, nego rupicu probusenu iglom)... To ne znaci da je 18-55 dobar, nego da kvaliteta fotografije daleko vise ovisi o fotografu nego o kameri.
UmpaUmpa is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:54.