Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2009., 16:00   #1
Kako napisati knjigu tj. kako dovršiti pisati započeto

Ispričavam se ako je tema već bila. Ja pišem već dosta dugo, i započela sam pisati par stvari, samo, nikako ih ne uspjevam dovršiti, jer uvijek mi dođe neka nova ideja, koja je puno bolja od one stare.
Emmalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 18:31   #2
problem je ako uopće nemaš ideje...
nokturno is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 21:59   #3
Quote:
Emma Lumina kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ako je tema već bila. Ja pišem već dosta dugo, i započela sam pisati par stvari, samo, nikako ih ne uspjevam dovršiti, jer uvijek mi dođe neka nova ideja, koja je puno bolja od one stare.
znam neke ljude koji se bave pisanjem. oni kažu da moraš imati dovršenu konstrukciju u glavi prije nego napišeš prvu rečenicu. kad smisle zaplet i rasplet, pojedini pisci prvo napišu kraj, a onda idu na početak.
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 23:16   #4
čak sam i o tome razmišljala, jer imam cijelu konstrukciju u glavi, samo što uvijek, ali uvijek, čak i s konstrukcijom, negdje zapnem
Emmalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 23:47   #5
Quote:
Emma Lumina kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ako je tema već bila. Ja pišem već dosta dugo, i započela sam pisati par stvari, samo, nikako ih ne uspjevam dovršiti, jer uvijek mi dođe neka nova ideja, koja je puno bolja od one stare.
Ako nedostatak inspiracije nije problem onda se knjiga napise na isti nacin na koji se i iskopa kanal, olici kuca ili nauci gradivo za ispit: red, rad i disciplina.

Salu nastranu, ali ako imas o cemu pisati onda samo pisi, nema tu neke posebne filozofije.
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 19:57   #6
Quote:
car_je_gol kaže: Pogledaj post
znam neke ljude koji se bave pisanjem. oni kažu da moraš imati dovršenu konstrukciju u glavi prije nego napišeš prvu rečenicu.
Slazem se... treba imat sastavljenu cijelu pricu ukratko i onda prema tome ic pisat detaljno. Kad kod bih poceo pisati na slijepo, u jednom trenutku sam stao jer nisam imao pojma sto vise pisem i kamo to vodi...
zamorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 23:08   #7
mislim da meni fali reda, rada i discipline .. hvala na odgovorima
Emmalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 23:40   #8
Zašto bi netko trebao imati sve u glavi prije prvog napisanog retka? Okej, pretpostavljam da je tako lakše. Lakše je i uz red, radi disciplinu. Ali to nisu nužne pretpostavke za nastanak djela.

S druge strane, naravno da je sve što napišeš moguće napisati još bolje. Pa valjda i svaki trkač može otrčati određenu dionicu brže i svaki doktor može obaviti operaciju bolje...

Ali u jednom trenutku valja pokušati izaći u javnost s onim što je napisano, bez obzira na bolje alternative. Može se dogoditi da ono što u jednom trenutku izgleda kao izvrsna ideja nakon nekog vremena izblijedi, a ono što je već bilo napisano počne izgledati bolje.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 01:50   #9
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
Zašto bi netko trebao imati sve u glavi prije prvog napisanog retka? Okej, pretpostavljam da je tako lakše. Lakše je i uz red, radi disciplinu. Ali to nisu nužne pretpostavke za nastanak djela.
pa da, lakše je. s druge strane, vjerojatno je moguće da netko napiše dulju novelu ili kraći roman bez unaprijed smišljenog koncepta, ako ima dobru koncentraciju i ide mu improviziranje. ali i takav pisac ima konstrukciju, samo što je gradi usput. inače, o problematici kreativnog reda i nereda pisao je pokojni Slamnig u Disciplini mašte, pa ako pokretačica topica želi, može slobodno zaviriti u tu knjižicu.

Quote:
walter kaže: Pogledaj post
S druge strane, naravno da je sve što napišeš moguće napisati još bolje. Pa valjda i svaki trkač može otrčati određenu dionicu brže i svaki doktor može obaviti operaciju bolje...
ovo je, ako me sjećanje ne vara, Sartre uzeo za literarnu ideju. i odlično je ispalo - frustrirani pisac koji stalno iznova pokušava napisati istu rečenicu... 'dok je lijepa Amazonka jahala kroz šumu'...'dok kroz šumu jahala je lijepa Amazonka'...'jašući kroz šumu lijepa Amazonka'...itd...

Zadnje uređivanje car_je_gol : 06.01.2009. at 01:56.
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 12:17   #10
Quote:
car_je_gol kaže: Pogledaj post
ovo je, ako me sjećanje ne vara, Sartre uzeo za literarnu ideju. i odlično je ispalo - frustrirani pisac koji stalno iznova pokušava napisati istu rečenicu... 'dok je lijepa Amazonka jahala kroz šumu'...'dok kroz šumu jahala je lijepa Amazonka'...'jašući kroz šumu lijepa Amazonka'...itd...
Camus, Kuga. Vara te sjecanje
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 13:43   #11
što se sve može uzeti za ideju , recimo moji frendovi rade parodije od mojih nedeovršenih priča...
Emmalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 18:36   #12
Quote:
car_je_gol kaže: Pogledaj post
pa da, lakše je. s druge strane, vjerojatno je moguće da netko napiše dulju novelu ili kraći roman bez unaprijed smišljenog koncepta, ako ima dobru koncentraciju i ide mu improviziranje. ali i takav pisac ima konstrukciju, samo što je gradi usput. inače, o problematici kreativnog reda i nereda pisao je pokojni Slamnig u Disciplini mašte, pa ako pokretačica topica želi, može slobodno zaviriti u tu knjižicu.
Vidiš, lijepa informacija za Disciplinu mašte.

Nego, sve što napišeš ima konstrukciju. Ako je već i ne možeš prepoznati, onda je postmodernizam, tok svijesti ili slična definicija. Nemoguće je napisati nešto nesuvislo, bolje rečeno, i ono nesuvislo uvijek se može strpati u neke postojeće ladice. Ne samo u pisanju, već i u ostalim umjetnostima.

Tako da se s tim ne treba uopće zamarati.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 00:53   #13
Mislim da je sve u vezi reda rada i discipline jel bez toga se lako mogu potkopat nelogicnosti itd. Vazna je sigurno konstrukcija oko koje ces nadograđivt ostalo. I sigurno je da prvo osmislis i da se drzis toga prije nego sto pocnes ozbiljno pisat....
Adriana Lima fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 15:09   #14
možda je moj problem što s smišljanjem odem toliko u detalje, da više neznam što bih nadovezivala.. i tako propadne ideja
Emmalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 13:06   #15
Koliko sam primjetio rečenice završavaš sa smajlićima, trotočkama, dvotočkama...--- ... to ti je dobro ako želiš napisati priču/roman morzeovom abecedom, za druga područja baš nisam siguran.
__________________
Čoeče, daj ugasi! Ne mogu spavat!
jospi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 20:02   #16
ne kada pišem normalno. ja pisanje po forumima, msn-ovima, blogovima itd. doživljavam kao dopisivanje, pa čak ni rečenice ne pišem velikim početnim slovom!
Emmalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 15:13   #17
Ako imas ideju onda moras napraviti konstrukciju. Zamisli to kao da pravis drvenu vikendicu negdje u brdu. Da bi mogla poceti praviti tu vikendicu moras skupitit gradju, potom je ostaviti vani da ceka kada ce doci na red. Dakle moras imati alat, drvo, cavle itd. Kada znas da si to sve skupila pokusas to posloziti po redu kako ces koristiti. Dakle, prvo ti treba drvo za konstrukciju (koje jos moras izrezati na mjeru), pa cavli kako bi tu konstrukciju mogla spojiti itd. U glavi ili (jos puno bolje) na papiru moras imati viziju izgleda te kuce kada bude zavrsena, kako bi mogla uklapati dijelove u to. Nakon sto to sve imas a to ti je ispisanog materijala za barem dvije knjige mozes krenuti. Dobro se je posluziti karticama. A kartice su ti recimo da ukratko napises vecinu toga sto bi bilo u knjizi (na svakoj kartici ponesto), ne obracaj ovdje paznju na gramatiku. Potom te kartice slozis kronoloski, tj. onako kako se prica razvija. Nitko ne pise knjigu od kraja, zato jer to nema smisla, ali istina je da kraj price moras znati, nio kuca se ne gradi od krova, a dok do krova dodjes mozes dobiti i neke nove ideje koje ce bitno utjecati na kraj price. Pa eto ako sam ti i malo pomogao super, a ako nisam, zao mi je.Ja sam napisao knjigu (235 str.) I sada trazim izdavasa, a to je teze nego napisati knjigu vjeruj mi.
 
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 16:34   #18
pa probaj raditi u natuknicam... šta bi netko mogao reć, šta se dogodi itd.
Schyzm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 23:15   #19
Evo, poistovjećujem se s tvojim problemom, imam APSOLUTNO isti problem, ne zaista, apsolutno isti. Međutim ja sam našao rješenje, a pomoći ću i tebi. Barem mislim, ali reći ću ti što sam ja radio. Imao sam nešto što sam nazivao savršenom idejom.
Međutim, kada se preda mnom stvorio papir, trebalo ju je ispisati, umjetnički povezati i oblikovati. Ali ja sam napravio ovakav koncept, a mogla/mogao bi i ti ,zaboravio sam kojeg si roda *rofl*
Prvo sam našao savršen početak, ali kako sam pisao, imao sam potrebu za svime napisati uzrok. To me jako demotiviralo, jer je to prilično dosadno, a prilično stojim iza toga da pisanje knjiga mora biti zabavno. Slažem se da uzroka mora postojati, ali ono što sam ja pisao se stvarno produžilo i oteglo. Postalo je dosadno. I zbog toga se dogodio lack of enthusiasm. Umjesto da sam pisao posljedice i tjerao radnju na ekspandiranje, ja sam išao u kompletno drugom smjeru. Nadalje, nastojao sam da umjetnička građa dosegne vrhunac u prvom pisanju iste priče, ali onda sam se organizirao.
Prvo sam napisao, sad će me umjetnici osuditi, ofrlje, dakle samo sam napisao radnju, i ispalo je 70 stranica, onda sam je prepisao, a dao sam si truda jer sam bio vrlo ponosan na to djelo i izradio umjetničku građu, uveo češće retardacije u radnju, karakter sam produbio i sve je dobilo svoje svijetlo i smisao. Na kraju je ispalo 320 stranica, a knjiga je završila u privatnoj kolekciji. Ima jako privatan sadržaj, tako da je nisam planirao tiskati, a pročitali su je moji najdraži.

Ajde, smisli neku metodu ako ti ova ne valja. Eh, da i još nešto. Na kraju svega, priča podjeljena na poglavlja ostala je kompletno bez PRVOG poglavlja, i sve je počelo od drugog koje je, logično, postalo prvo. Da se upravo odmah skrene na stvar, više-manje, pročitao sam da su mnogi tako radili. Te neke fizičke i naizgled sulude reforme u vezi knjige puno pridonose.
Nadam se da sam od pomoći. Uživaj.
__________________
U kamenu ništa ljudsko, u ljudima sve kameno.
-- blacky -- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 12:01   #20
uključeujem se i ja !! :)

evo da se i ja priključim temi... već dulje vrijeme razmišljam o pisanju knjige, doduše pred par godina sam započela nešto švrljati, no to je ostalo samo na tome, zabačeno negdje u nekoj mapi na mom kompu... sad me opet navelo da počnem ispočetka pisati, ali me zanimaju vaša iskustva... također se slažem s nekim, ne znam tko je to spomenuo da se netreba imati cijela priča u glavi, jer ja ju nemam, samo glavnu ideju, a cilj mi je usput naići na zaplete, rasplete i dobru zabavu...
ICEgirl55 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.