Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2005., 10:09   #61
Quote:
zlocestoca kaže:
undercover, djurdjica, ruda hvala na savjetima!

orhideju sam preselila na prozorsku dasku, odrezala osusenu grancicu i sad cu pratiti jedno mjesec dana da li ce se oporaviti ili sam ju ubila losom njegom

listovi su lijepi, zdravi pa se nadam da ce se oporaviti

pozdrav


javis se kad vidis promjene a bit ce ih (pozitivnih)

bok
__________________
Što mogu danas ne ostavljam za sutra, nego za . prekosutra ..
djurdjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 10:46   #62
gle mene smotane
imam kod kuce knjigu - enciklopediju o vrtu (englesku), (btw, ima li ko tu fantasticnu novu knjigu od Mozaika??)...a tu vas trazim za pomoc, umjesto da procitam;



i tamo pise za orhideje: Postoji nekoliko nacina razmnozavanja, koji su tamo i detaljno slikama opisani:

1. stabljicnim reznicama
2. izdancima - to je najjednostavniji nacin
3. dijeljenjem (s pseudolukovicama)
4. starim lukovicama
5. sjemenom - meristemom - u laboratorijskim uvjetima: na agar-agar podlozi u petrijevkama, ali to je najtezi nacin jer tako uzgajaju samo u komercijalne svrhe i masovne proizvodnje.

jos tu pise koje vrste preporuciju za kucni uzgoj (najbolje su Dendrobium), njega, kompost, zalijevanje i sve zivo sto treba za orhideje,

ako nekog nesto zanima, napisacu.............?

eto tako, undercover, nisi bas u pravu, jer ovo sto si ti gledao na tv, je vjerojatno bio uzgoj u laboratorijskim uvjetima, a to je i natezi nacin. Postoje i jednostavni kao sto sam napisala.


evo imam i link na tu dio stranica o ORHIDEJAMA od enciklopedije vrt!!!!:
http://www.mozaik-knjiga.hr/vrt/maketa/09str.gif
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.

Zadnje uređivanje Tigrica : 22.08.2005. at 13:15.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 13:19   #63
ovak...
mojoj orhideji su cveteki otpali nedugo nakon kaj sam ju kupila.
prema uputama sam odrezala granchicu nakon onog 4og pregiba.proslo je vec neko vrijeme (mjesec i pol, dva) i nema nikakvih pomaka.
jos jedan problem...moja mama nije znala pa je orhideju stavila u prozor i opeklo ju sunce po listu i sad je jedna velka suha fleketina na tom listeku .nadam se da to nista ne utjece na samu orhideju.jel?
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 13:36   #64
cuj, meni na jednoj orhideji nema pomaka (mislim na cvjetanje) vec godinu dana, ali sama biljka je itekako ziva, novi listovi stalno rastu i lijepe su zelene zdrave boje, sjajni i prekrasni
sve to ovisi o uvjetima u kojima zive-tesko je postici prave uvjete za cvjetanje a narocito visok postotak vlage (cak i u uvjetima visoke vlage dobro je svaki dan prskati lisce sa vodom a meni se to neda)

zbog te fleke na listu nebi se trebalo nista dogodit samo sto ruzno izgleda dok list ne otpadne(novi rastu-stari otpadaju)
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 13:42   #65
Quote:
Tigrica kaže:
[B]gle mene smotane
imam kod kuce knjigu - enciklopediju o vrtu (englesku), (btw, ima li ko tu fantasticnu novu knjigu od Mozaika??)...a tu vas trazim za pomoc, umjesto da procitam;



i tamo pise za orhideje: Postoji nekoliko nacina razmnozavanja, koji su tamo i detaljno slikama opisani:

1. stabljicnim reznicama
2. izdancima - to je najjednostavniji nacin
3. dijeljenjem (s pseudolukovicama)
4. starim lukovicama
5. sjemenom - meristemom - u laboratorijskim uvjetima: na agar-agar podlozi u petrijevkama, ali to je najtezi nacin jer tako uzgajaju samo u komercijalne svrhe i masovne proizvodnje.

jos tu pise koje vrste preporuciju za kucni uzgoj (najbolje su Dendrobium), njega, kompost, zalijevanje i sve zivo sto treba za orhideje,

ako nekog nesto zanima, napisacu.............?

eto tako, undercover, nisi bas u pravu, jer ovo sto si ti gledao na tv, je vjerojatno bio uzgoj u laboratorijskim uvjetima, a to je i natezi nacin. Postoje i jednostavni kao sto sam napisala.

nebi bas rekla da je jednostavno jer inace nebi orhideje dosad bile tako skupe
pojeftinile su tek unazad par godina kad su otkrili ovaj nacin u laboratoriju pa ih sad masovno proizvode i sad su svima nama dostupne
ali ako nekome uspije-svaka cast-podijelite iskustvo s nama ostalima -ja bih rado da ih je lako razmnozavati jer i ja bih svoje ljepotice poduplala...samo se bojim da to nije moguce i zbog toga sto ove nase orhideje nisu prave orhideje iz prirode vec su laboratorijski stvorene iz manipuliranog sjemena i ako bi se dale razmnozit upitno je kakve bi kvalitete bili potomci
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 13:49   #66
Quote:
Tigrica kaže:
...ako nekog nesto zanima, napisacu.............?

Meneeeee zanima razmnožavanje.........daj to malo opiši

Ah, da.....ona zelenjava koja se ne vidi:
Zaboravil sam kak se OVO zove
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 14:37   #67
Quote:
undercover kaže:
nebi bas rekla da je jednostavno jer inace nebi orhideje dosad bile tako skupe
pojeftinile su tek unazad par godina kad su otkrili ovaj nacin u laboratoriju pa ih sad masovno proizvode i sad su svima nama dostupne
ali ako nekome uspije-svaka cast-podijelite iskustvo s nama ostalima -ja bih rado da ih je lako razmnozavati jer i ja bih svoje ljepotice poduplala...samo se bojim da to nije moguce i zbog toga sto ove nase orhideje nisu prave orhideje iz prirode vec su laboratorijski stvorene iz manipuliranog sjemena i ako bi se dale razmnozit upitno je kakve bi kvalitete bili potomci
da, upravo su pojeftinile zato sto su se pocele masovno "proizvoditi" u labosima. Meni ne smeta sto to nisu pravi primjerci iz prirode, meni su i ove "umjetne" lijepe. Prave ne bi ni prezivile po sobama, vjerojatno.

ali mislim da ih je moguce razmnoziti kod kuce kako je opisano u knjizi. Ne pise da ih je lako razmnoziti, nego da ima jednostavijih nacina. Cini mi se da ih je teze njegovati.
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 14:40   #68
Quote:
Ruda kaže:
Meneeeee zanima razmnožavanje.........daj to malo opiši

Ah, da.....ona zelenjava koja se ne vidi:
Zaboravil sam kak se OVO zove
napisi kako se zove tvoja vrsta, ako znas, mozda ima nesto o toj vrsti da ti i to napisem.
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 14:56   #69
Quote:
Tigrica kaže:
kako se zove tvoja vrsta,
Vanda
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 15:13   #70
Quote:
Ruda kaže:
Vanda
vanda rotschildiana?
sjecam se da je pisalo za nju da ju preporucuju za uzgoj kod kuce. pogledacu jos za razmnozavanje.
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2005., 19:26   #71
Ja sam proljetos izdanke (a ima hrpa ) svoje orhideje ugurala u susjednu teglu.

Mozda bi se i nesto "desilo" tj zakorjenilo (pretpostavljam) da nisam morala pomicati zbog ciscenja

tad sam odustala
__________________
Što mogu danas ne ostavljam za sutra, nego za . prekosutra ..
djurdjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 13:34   #72
kako napreduju vaše orhideje?

i ja sam jednu dobila prije mjesec dana, ona sada polako gubi cvjetove, već ih je pola otpalo...

kakva su vaša iskustva nakon par mjeseci, isplati li je se čuvati kad ocvate ili ne....
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 12:06   #73
meni su isto otpali cvjetovi kojih mj dana nakon kaj sam kupila.podrezala sam ju i do dan danas nista ne raste, ne cvate, osim jednog listeka.
i dalje ju imam al ko zna dal bu kaj.
mrkvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2006., 00:06   #74
Ja isto imam jednu vec mjesecima. Tek sam se pocela malo upucivati u bilje, tak da ti ne mogu puno reci, osim da moja stoji na prozoru (J-Z) ima jako puno svjetla i sunca, zaljevam je svaki tjedan bar jednom (ili 2 put) i cvate vec 2 mjeseca, a cvijet se jos niti priblizno ne suši (čak raste novi ispod ova 4 koja stoje na mojoj biljci!). Ja bih rekla da ove orhideje uopce nisu osjetljive, al valjda se ljudi bolje razumju. Meni obično svo bilje brzo ugine...bolje mi ide sa životinjama (pesek:11 godina)
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 18:46   #75
I ja imam nekoliko orhideja i totalno ludujem za njima. Prekrasne su i treba se malo potruditi, ali se trud isplati.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2006., 21:06   #76
I ja imam dvije i nikakvog truda s njima. Zalivam ih 1 put sedmicno sa jako malo vode i ponekad prebrisem listove sa vlaznom krpom.
Kad je otpalo cvijece, koje je zaista dugo trajalo, od jedne sam jednu granu odrezala po uputama i nista od nje, drugu granu sam ostavila i na mjestu gdje je bio cvijet ( najblizi grani) izrasla je nova grancica i bas sam sretna.

Mislim da cu drugu zarezati isto kao Ruda, pa sta bude.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2006., 19:43   #77
A gdje točno zarežeš Falenopsis? Moji su do sada bez zarezanja cvali uz dovoljno svjetla i mjesec i pol dana na 15-18 celzijusa zimi. Ove zime nisu bile na tako hladnom pa pojedine štrajkaju.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 00:00   #78
Ja imam jedan Cimbidium, dva Oncidiuma i dva Phalenopsisa. Inače i ja sam se bojala da su dosta osjetljive, dugo sam ih samo promatrala sa strane. Ali , naučila sam od drugih da su one ipak jako izdržljive biljčice i da se bore za opstanak. Pošto ima više vrsta, neke se drže preko zime na hladnijem a neke ipak na toplijem mjestu. Jedino je svakoj izgleda zajedničko da moraju biti na svjetlom mjestu, i ne previše zalijevanja. Evo jedan izvanredan link za sve ljubitelje orhideja, meni je puno pomogao www.cameleonorchidee.nl
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 10:27   #79
Sad ste me napalile na orhideje.
Već sam najavila mužu da popodne idemo u Baumax
__________________
Bolje izgubiti trenutak u životu, nego izgubiti život u trenutku...

živi i pusti druge da žive ...
jaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 14:10   #80
U Pevecu su inače 89 kn, baš sam zagledala jućer..i divnee suuu. Ali, moram se malo skulirati. Pričekati ču Floraart tko zna da li če ih biti i po kojoj cijeni..
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:11.