Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2012., 17:12   #1
Letargični starci

Da ovo napišem naveli su me još jedni razočaravajući božićni blagdani s mojim roditeljima. Naime, 5 je sati popodne, nitko još nije ni počeo s bilo kakvim kićenjem il nečim sličnim, stara je živčana jer 'mora' čistit i peć kolače,stari po običaju lufta guzicu na kauču.. ajde, i to je bolje nego svi oni badnjaci prije kada bi ga morali čekat do 10 navečer da se vrati pijan doma s borom s božićne zabave u firmi.. uglavnom,živcira me to. i ok,nismo neki vjernici,ali da moji starci to tao kažu,kao 'vjernici smo samo na papiru pa je bezveze da onda slavimo božić',ok,al ne,sve mora bit tu da bi drugi to lijepo sve vidili kad dođu. makar nam nitko baš i ne dolazi,jer su moji tako najsretniji,kad nikog nema i nitko ne zove,a još su relativno mladi i bilo bi za očekivat da imaju neko svoje društvo s kojim će se vidjet za blagdane,ali ne...
no,božić i to samo je povod da pišem ovo. u biti,ja sam skroz razočarana svojim roditeljima (ha-ha,znam,znam,ima nas ).. oni u životu,mogu to slobodno reći,nisu postigli baš ništa. imali su sve prilike ovog svijeta sa dobrostojećim roditeljima s obje strane, umjesto toga oboje su odustali od fakulteta i zezali se u mladosti (neki i malo duže). danas rade jednolične poslove i imaju prosječne hrvatske plaće. ja sam student, hvala bogu uspješan, živim izvan mjesta boravka pa na mene ide dosta love. ali,velik dio te love daju njihovi starci jer imaju dobre penzije. i ok,al ljuti me to šta su mi starci toliko letargični da čak i ne pokušavaju ništa za popraviti svoju situaciju,a znam dosta ljudi koji su u daleko goroj situaciji, gdje im jedan roditelj ne radi, imaju ogromne kredite i slično, pa se snalaze. moji odrade tih svojih osam sati (jedva,stari uvijek zgiba doma prije), posao im stvarno nije težak,kancelarski,i onda su doma i kukaju. kukaju,kukaju,kukaju. stara je još i dosta aktivna, po kući i u tim nekim aktivnostima, al stari samo leži doma i ne poduzima ništa. prije par godina uložio je neke pare u neki neuspjeli biznis pa je to prpalo i to nas je doslovno skoro uništilo,da nije bilo njegovih roditelja mi ne bi imali što jesti...
ljuti me ta njihova ravnodušnost, i ljuti me činjenica da nisu ništa napravili od svojeg života. mene su rano dobili,i znam da sam bila neželjeno dijete i veliki teret. ja se svojeg oca iz djetinjstva baš i ne sjećam jer je još stalno izlazio i provodio se.
imam mlađeg brata i jako me strah za njega. htjela bih da postigne puno jer izrazito inteligentan i sve mu ide, ali i on je,kako živi s njima,podlegao toj nekoj njihovoj neradničkoj i depresivnoj klimi,pa mu učenje predstavlja problem. usto,kako se moji stalno žale za novac, sada je on jadan svjestan da će biti jako teško iduće godine kada on krene, ali ja sam mu rekla da upiše što god želi, ja ću tada već biti pri kraju faksa i raditi ću bilo šta da mu dam.. moji roditelji uoće ne razgovaraju s njim što bi on htio i što ga zanima, niti ga potiču. štoviše, stari je rekao da misli kako ništa od njegovog faksa, da on to neće uspjet potpuno žalim svog brata što još živi u toj atmosferi konstantnog svađanja i depresije (stari mi se i liječio od depresije), i gdje se knjiga zadnji put čitala valjda za lektiru.. inače,nisu mi roditelji neki zatucani primitivci, dosta su liberalni i nije da su baš neobrazovani,stari se kuži u svašta pogotovo,al jednostavno su odavno odustali od svega i sad samo čekaju novu epizodu neke usrane hrvatske sapunice kojoj sam zaboravila ime i gutaju sve šta čuju na tv-u
ima li vas još sa sličnim starcima?

Zadnje uređivanje onewayoranother : 24.12.2012. at 17:18.
onewayoranother is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 18:24   #2
A da im ti pomogneš u nečemu, bilo kićenje bora, bilo pečenje kolača ili nešto treće. Božić je obiteljski blagdan. Ako misliš da nisi uspješna, pokaži da si bolja, a da ne gundraš preko neta, potrudi se ti, nađi ti neki posao uz studij ako možež. Radi,studiraj,pomaži u kućanstvu, ne bi pisala ovo po forumu. Uključite staroga,Nije jedini koji se liječio od depresije . Ima i drugih.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 18:35   #3
napisala sam da jesam uspješna, ne da nisam.. dakle,dajem godine na faksu u roku,i da, povremeno radim kad stignem od brojnih obaveza na faksu..
a šta se tiče ovoga konkretno danas i kićenja i toga, čovjek baš i nema volje kad vidi kako su drugi bezvoljni i niš im se ne da...
onewayoranother is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 18:46   #4
Quote:
onewayoranother kaže: Pogledaj post
napisala sam da jesam uspješna, ne da nisam.. dakle,dajem godine na faksu u roku,i da, povremeno radim kad stignem od brojnih obaveza na faksu..
a šta se tiče ovoga konkretno danas i kićenja i toga, čovjek baš i nema volje kad vidi kako su drugi bezvoljni i niš im se ne da...
Je l to više rade iz tradicije ili nečega drugoga,pokaži im da imaju malo više volje, oraspoloži ih sa nekim sitnicama.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 18:53   #5
mah.. oni sve rade forme radi,i ti pokloni šta ćemo dobit sutra,radije bi da ih ne dobijemo,jer se uvijek žali neš u stilu 'ah,taj božić,samo trošak,još se i pokloni moraju kupovat'.. pa ne moraju,niš se ne mora! ajmo onda prekinut s tim i super. al ne, kaj bi ljudi rekli. njima je onak, sve se mora, niš se ne želi nego se sve mora. a ja dođem nakon dugo vremena doma (ne dolazim često doma,kao što sam napisala,student sam u drugom,udaljenom mjestu), vesela, položila sam kolokvije, ugovorila jedan super posao... njima je to sve ok i to je to. daljnjeg interesa nema. šutnja cijeli dan, nitko ne priča s nikim, ne zato kaj su posvađani, nego im se ne da..jedino se taj prokleti televizor čuje.
duh božića, kaj to je. hah.
onewayoranother is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 08:39   #6
Ti bi i inače da se svijet posloži onako kako paše tvojoj guzici? A po želji kralja Karaslava, boja snijega neka bude plava? Jebpomepatak ako te zapravo ne smeta to što su, takvi bezlični i neuspješni nekakva fleka na tvojoj biografiji i slici koju bi htjela o sebi imato - ono, što će ljudi misliti o tebi kad upoznaju - njih...

Što tebe tako uspješnu i ambicioznu i sve nekakvu super, ima žuljati spolovilo za ono što su si oni napravili od života? Ako ti ne paše, imaš cijeli bijeli svijet pred sobom, ne daj se smesti.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 12:12   #7
Tvoje je pitanje bilo ima li nas još sa sličnim starcima.
Pa mislim da letargični starci nisu tako rijedak prizor.
Sigurno je puno razloga zašto su oni postali takvi kakvi su postali. Možda ćeš se i ti jednog dana naći u takvom stanju svijesti.

Sigurno neće sad u 50. godini postati poduzetni i živahni. Ako si ti njihov životni stil detektirala kao problematičan, eto, imaš priliku da ne budeš takva i da "postigneš nešto", ali dok te te bezvoljne propalice financiraju, mislim da bi se trebala suzdržati od pljuvanja po njima.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 18:30   #8
oho, vidim da vas ima još frustriranih, dakle vjerojatno također neuspješnih
gle, ima me što biti briga jer sam ja morala odrastat s njima i trpit sve to, i ja sam u svome djetinjstvu bila zakinuta za puno toga, ne samo financijski, već i što se tiče drugih stvari. mislim da im imam pravo predbacivati puno toga jer se apsolutno ne trude i nikad niti nisu, a kao što sam rekla, sve im je bilo pruženo kao na dlanu i sve su spičkali, dok meni nije, i ja sam se za svaki svoj uspjeh izborila sama, pa mislim da imam pravo biti ponosna na sebe.
šta se tiče financiranja, velik dio ide od njihovih staraca, a i ja povremeno radim, tako da, o tom potom o njihovom financiranju.. jednostavno ne razumijem kako se čovjek može tako prepustit, eto. i mislim da mi brat raste u jako nezdravom okruženju. no, sudeći po vama ovdje, očito je takva atmosfera super i vi je isto imate i u svom domu. nije ni čudo kaj nam je u zemlji ovakvo stanje duha.
onewayoranother is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 20:35   #9
Evo, dolazim iz kako bi se rekle radničke obitelji. Starci radnici, sa nezavršenim fakultetima/višim. Poprilično siromašnih obitelji. Kako bi se reklo, od malena su radili. Znači od kada se moglo. Živjeli su skromno. Kako sam rekla, dobila sam sve što želim. Njihov uspjeh je njihov uspjeh, moj uspjeh je moj uspjeh, čak i bolji. Ako si punoljetna, ako ti smeta njihovo financiranje, odseli se od kuće. Pomogni bratu da se odseli. Kada ćeš imati puno radno vrijeme, kada ćeš se brinuti o kućanstvu, kada ćeš platiti sve troškove hrane, smještaja i itd. I pretpostavka, kada nećeš imati x-icu plaćati punu hranu, onda ćeš vidjeti koliki je trošak za sve.
Tebi je bitno kako drugi vide njih, a kako tebi vide druge. Ne dolazim iz religiozne familije, ali tradicija se poštuje. Ako smatra da njima nije duh i zadovoljstvo Božića, preskočite ga. Svatko ima pravo na svoj izbor. Jesi se ti potrudila mami nešto pomoći oko Božića, pečenje kolača, čišćenja ili kićenja bora, mogu se kladiti da nisi. Nikome od nas ne teče med i mlijeko. Mogla si trpiti sve do 18-ete godine, poslije si se mogla slobodno odseliti. Jesi se zapitala koliko dođu sve režije i itd.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 20:43   #10
Kazes kako oni nisu postigli nista.

A sta je to za tebe postignuce? Nobelova nagrada? Pulzer? Jeli to dovoljno. Meni se cini da oni zive standardne zivote imaju obicne poslove kao velika vecina ljudi (ustvari ako gledam cijeli svijet i kako se ljud pate ja bih rekla da imaju dobar zivot).

Jako mali broj ljudi na svijetu postigne nesto veliko za svog zivota... ali sve zavisi sta je kome postignuce? Nekome je to imati familiju (djecu) na okupu odhraniti ih i poslati u zivot a nekome je to nesto drugo (skupljati titule npr). Ti ocito mislis da to sto tvoji roditelji imaju tebe koja ides na fakultet i nije neko postignuce. Sta recimo da su te ostavili u domu za djecu bili sada isla na fakultet? Ili da su poginuli kada ti je bilo 3 godine?

Pogledaj malo zivot sa druge strane. Kazes mama zivcana. A ti nebi bila zivcana da imas odraslu kcer koja sjedi za kompom a ti sve moras sama da kuhas, cistis, kitis... Mozda ti ni ne znas kakvih problema tvoj otac ima, djeca obicno nemaju pojma... Sta mislis da je lako uloziti sav svoj novac u nesto i to izgubiti... te da te tvoje rodeno dijete gleda kao luzera... izvini ali nije ni cudno sto covjek voli popiti...

Ako ti je toliko stalo do proslave bozica angazuj se sama... napravi neki kolac, ocisti kuhinju i wc obraduj svoju mamu...
Svjetska is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 20:48   #11
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Evo, dolazim iz kako bi se rekle radničke obitelji. Starci radnici, sa nezavršenim fakultetima/višim. Poprilično siromašnih obitelji. Kako bi se reklo, od malena su radili. Znači od kada se moglo. Živjeli su skromno. Kako sam rekla, dobila sam sve što želim. Njihov uspjeh je njihov uspjeh, moj uspjeh je moj uspjeh, čak i bolji. Ako si punoljetna, ako ti smeta njihovo financiranje, odseli se od kuće. Pomogni bratu da se odseli. Kada ćeš imati puno radno vrijeme, kada ćeš se brinuti o kućanstvu, kada ćeš platiti sve troškove hrane, smještaja i itd. I pretpostavka, kada nećeš imati x-icu plaćati punu hranu, onda ćeš vidjeti koliki je trošak za sve.
Tebi je bitno kako drugi vide njih, a kako tebi vide druge. Ne dolazim iz religiozne familije, ali tradicija se poštuje. Ako smatra da njima nije duh i zadovoljstvo Božića, preskočite ga. Svatko ima pravo na svoj izbor. Jesi se ti potrudila mami nešto pomoći oko Božića, pečenje kolača, čišćenja ili kićenja bora, mogu se kladiti da nisi. Nikome od nas ne teče med i mlijeko. Mogla si trpiti sve do 18-ete godine, poslije si se mogla slobodno odseliti. Jesi se zapitala koliko dođu sve režije i itd.
jao, pa nije uopće stvar u financiranju i lovi, nego u trudu oko vlastitog života i života svoje djece. ne moraju svi niti biti uspješni, ali bitno je pokušati.
još stara i da,ali stari..apsolutno ništa.
i da, radila sam kolače na kraju sa starom, a brat je okitio kuću i bor. kao šta sam rekla, ne mora bit 'božića' fajn,još i bolje..ali ne,ipak se neš mora napravit jer ako slučajno netko dođe (a neće aposlutno nitko opet jer mi starci to ne vole),da se ipak vidi kako smo i mi,jelte,kršćani. presmiješno.
onewayoranother is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 20:54   #12
Quote:
Svjetska kaže: Pogledaj post
Kazes kako oni nisu postigli nista.

A sta je to za tebe postignuce? Nobelova nagrada? Pulzer? Jeli to dovoljno. Meni se cini da oni zive standardne zivote imaju obicne poslove kao velika vecina ljudi (ustvari ako gledam cijeli svijet i kako se ljud pate ja bih rekla da imaju dobar zivot).

Jako mali broj ljudi na svijetu postigne nesto veliko za svog zivota... ali sve zavisi sta je kome postignuce? Nekome je to imati familiju (djecu) na okupu odhraniti ih i poslati u zivot a nekome je to nesto drugo (skupljati titule npr). Ti ocito mislis da to sto tvoji roditelji imaju tebe koja ides na fakultet i nije neko postignuce. Sta recimo da su te ostavili u domu za djecu bili sada isla na fakultet? Ili da su poginuli kada ti je bilo 3 godine?

Pogledaj malo zivot sa druge strane. Kazes mama zivcana. A ti nebi bila zivcana da imas odraslu kcer koja sjedi za kompom a ti sve moras sama da kuhas, cistis, kitis... Mozda ti ni ne znas kakvih problema tvoj otac ima, djeca obicno nemaju pojma... Sta mislis da je lako uloziti sav svoj novac u nesto i to izgubiti... te da te tvoje rodeno dijete gleda kao luzera... izvini ali nije ni cudno sto covjek voli popiti...

Ako ti je toliko stalo do proslave bozica angazuj se sama... napravi neki kolac, ocisti kuhinju i wc obraduj svoju mamu...
ponavljam, bez njihovih roditelja mi ne bi imali krov nad glavom i što jesti danas. tako da, njima svaka čast i slava, treba im spomenik dignut
lako je djecu rodit, nikad mi nije bilo jasno čemu fama oko toga 'aa,on ima troje/četvero/petero djece,svaka čast' ma na čemu?? na neodgovornom ponašanju i pravljenju djece bez plana i krova nad glavom? sori, al to je najlakše. za bit roditelj u pravom smislu te riječi treba odgovornost i životni plan. a ne 'lako ćemo,pa uskočit će starci,ma da'
onewayoranother is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 21:01   #13
Quote:
onewayoranother kaže: Pogledaj post
ponavljam, bez njihovih roditelja mi ne bi imali krov nad glavom i što jesti danas. tako da, njima svaka čast i slava, treba im spomenik dignut
lako je djecu rodit, nikad mi nije bilo jasno čemu fama oko toga 'aa,on ima troje/četvero/petero djece,svaka čast' ma na čemu?? na neodgovornom ponašanju i pravljenju djece bez plana i krova nad glavom? sori, al to je najlakše. za bit roditelj u pravom smislu te riječi treba odgovornost i životni plan. a ne 'lako ćemo,pa uskočit će starci,ma da'
A nije stvar u financijama i lovi?
Što se tiče dijela ne moraju svi niti biti uspješni, ali bitno je pokušati, zar to očevo ulaganje nije bio pokušaj?
Je li kriv zato što je krivo procijenio? Zato što nije opet pokušao?
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 21:07   #14
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
A nije stvar u financijama i lovi?
Što se tiče dijela ne moraju svi niti biti uspješni, ali bitno je pokušati, zar to očevo ulaganje nije bio pokušaj?
Je li kriv zato što je krivo procijenio? Zato što nije opet pokušao?
uložiti lovu u apsolutnu glupost je najlakše jer ne moraš mrdnut dupetom i zapravo neš i napravit, nego se bahatiš lovom svojih roditelja..
kad kažem da nije stvar u financijama i lovi, zapravo mislim šta je tu je, stvari su po tom planu kakve jesu i sada se više ne može puno mijenjati. no općenito životariti na kauču, nikad ne ići ni prošetati, mrziti i ogovarati sve susjede jer su oni valjda glupi kaj kose travu il neš rade po vrtu, ismijavati sve tradicije i običaje... takav cinizam i nihilizam je prestrašan, a bez apsolutno ikakvog kredibiliteta.
onewayoranother is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 08:35   #15
Quote:
onewayoranother kaže: Pogledaj post
lako je djecu rodit, nikad mi nije bilo jasno čemu fama oko toga 'aa,on ima troje/četvero/petero djece,svaka čast' ma na čemu?? na neodgovornom ponašanju i pravljenju djece bez plana i krova nad glavom?
Svaka cast uspjesna trebalo je to skontati

Ne znam kakav krov nad glavom spominjes pa ne zivite na ulici (?)... i nije vas 4-5 vec dvoje djece ti na fakultetu a i brat mozda upise... nisi mi odgovorila na pitanje kolika bi sansa bila da upises fakultet da si odrasla u domu za djecu bez svojih roditelja?

nisam ovdje spominjala sam cin radanja djece (mada mislim da bi se trebala vratiti i procitati ovo kada ti sebi rodis makar jedno.... pa ce mo pricati kako je "lako") vec to da je nekome odrzati familiju znaci muz - zena - djeca, te izvesti tu djecu u zivot (na pravi put) ogroman uspjeh... opet za nekoga... nekome je dovoljno skupljati titule ili uspjeh u zivotu mjeriti finansijama
Svjetska is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 10:53   #16
Quote:
onewayoranother kaže: Pogledaj post
uložiti lovu u apsolutnu glupost je najlakše jer ne moraš mrdnut dupetom i zapravo neš i napravit, nego se bahatiš lovom svojih roditelja..
kad kažem da nije stvar u financijama i lovi, zapravo mislim šta je tu je, stvari su po tom planu kakve jesu i sada se više ne može puno mijenjati. no općenito životariti na kauču, nikad ne ići ni prošetati, mrziti i ogovarati sve susjede jer su oni valjda glupi kaj kose travu il neš rade po vrtu, ismijavati sve tradicije i običaje... takav cinizam i nihilizam je prestrašan, a bez apsolutno ikakvog kredibiliteta.
A što ti radiš? Koristiš tuđi novac, ne bi li završila fakultet i "postigla nešto", i istovremeno s prijezirom gledaš na one koji su ti to omogućili.

Nije bitno što te uglavnom ne financiraju roditelji, nego njihovi roditelji.
Ništa to ti sama nisi uspjela. Nisi ni zaradila taj novac, niti si na bilo koji način ti sama došla do njega. Koliko god si voljela tepati kako si se ti za sve izborila sama, to je daleko od istine.
Isto tako, ne vidim neki značajan uspjeh u činjenici da studiraš i povremeno radiš. Iz mog iskustva, rekla bih da tako živi većina studenata.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 11:33   #17
Quote:
onewayoranother kaže: Pogledaj post
jao, pa nije uopće stvar u financiranju i lovi, nego u trudu oko vlastitog života i života svoje djece. ne moraju svi niti biti uspješni, ali bitno je pokušati.
još stara i da,ali stari..apsolutno ništa.
i da, radila sam kolače na kraju sa starom, a brat je okitio kuću i bor. kao šta sam rekla, ne mora bit 'božića' fajn,još i bolje..ali ne,ipak se neš mora napravit jer ako slučajno netko dođe (a neće aposlutno nitko opet jer mi starci to ne vole),da se ipak vidi kako smo i mi,jelte,kršćani. presmiješno.
Kada počneš živjeti sama, bez njihove financijske pomoći i kada izgradiš vlastiti prostor sebi, vidjeti ćeš da baš nije tako bajno. Tata ne voli da sluša kako ga nekoga ogovara, ni mene to ne zanima. Svatko sebi kroji svoju sudbinu. U kakvu je glupost tata uložio lovu, je l ti znaš koliko je danas obrta/poslova propalo i otišlo u stečaj.Sigurno ne znaš. Današnja vremena nisu baš sjajna.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 11:47   #18
ja ovdje vidim samo jedan problem, a to je bratovo odrastanje u takvoj okolini.
ali nisi ti to postavila kao temu, već je ovdje naglasak na promašenom životu tvojih staraca.
čini mi se da ipak imate krov nad glavom, da ipak oni imaju poslove, da se ipak ti školuješ, prema tome ne znam čemu takav stav.
imaš više od 18 g.? imaš. izvoli se odseliti, radi svakodnevo da bi se prehranila i platila režije, pa da vidimo koliko si uspješna.
SamaraMorgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 17:09   #19
Ja sam po tvojim postovima skužila ovo ;

1. roditelji ti dolaze iz dobrostojećih obitelji i imali su jako dobar start u životu i odičnu zaleđinu, no nisu iskoristili priliku već su se lagano prepustili da ih rijeka života nosi.....
2. donijeli su na svijet dva života i nisu se baš potrudili vama biti ono što su njihovi roditelji njima bili.
3. vjerojatno baš zbog toga što im je sve bilo pruženo na zlatnom pladnju, oni i jesu takvi kakvi jesu.
4. baš zato jer te njihova letargičnost i način života opterećuju, ti se trudiš da budeš drukčija i vjerojatno ćeš to i uspjeti.


sretno!
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 20:31   #20
onewayoreanother i lorde byrone, molim dalje bez prepucavanja, usmjerite se na temu, a ne jedan na drugoga.
dalje više neću upozoravati nego kartonirati.
zahvaljujem.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:52.