Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2015., 11:12   #81
To je ocigledno zakorjela Pljeskavica!
Stavi je minut dva u rernu malo ajvar poslje dodaj i u med ce se pretvorit
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 16:06   #82
Gotovo sigurno nije meteorit, ako ste dobro mjerili gustoca je oko 6.1 g/cm^3. To je previse za kameni meteorit, premalo za zeljezni. Velika vecina meteorita su kondriti do 4 g/cm^3.

http://meteorites.wustl.edu/id/density.htm
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 00:43   #83
A i treba im gledati površinu, na prvu meteor bi trebao imati spaljenu površinsku koru od sagorijevanja kroz atmosferu. Taj sloj je vidljiv kad se prereže na pola.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 13:49   #84
Komad (točnije glava) željeznog čavla/klina s neke od naših riva ili brodogradilišta. Nađe ih se dosta po plažama i u moru...
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 12:32   #85
Ovako nešto možda?
Pronađen prije par dana na obali rijeke Save. Iako prilično slabo, reagira na magnet.
Težine je 290 grama i čini se puno teži od prosječnog kamena.





Zadnje uređivanje user355 : 07.07.2015. at 12:42.
user355 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 02:00   #86
@user355

Jako zanimljivo. Velike su mogućnosti da se radi o meteoritu + habitus se poklapa sa meteoritom iz Treyse. Koje su dimenzije?

Ako hoćeš, dođi sutra ili prekosutra na RGNf pa ćemo sa sigurnošću utvrditi o čemu se radi.
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 08:48   #87
Dimenzija je oko 105 x 50 mm, volumen nisam mogao izmjeriti. Rado cu doci u cetvrtak do rudarskog, ostavite mi samo u pp neki kontakt broj ili osobu kojoj da se obratim. Hvala na informacijama!
user355 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 10:52   #88
Oblik, boja i izgled vuku na meteorit. Ajde, baš me zanima je li stvarno meteorit. Ako je, predivan, muzejski nalaz. :klap:
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 14:17   #89
Quote:
user355 kaže: Pogledaj post
Dimenzija je oko 105 x 50 mm, volumen nisam mogao izmjeriti. Rado cu doci u cetvrtak do rudarskog, ostavite mi samo u pp neki kontakt broj ili osobu kojoj da se obratim. Hvala na informacijama!
Izračunat volumen? Pih!
Uzmeš čašu ili kriglu, natočiš vodu, označiš razinu vode, ubaciš kamen, označiš novu razinu vode. I onda iz formule za volumen valjka izračunaš koliki je volumen kamena.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 13:19   #90
jedno pitanje negdje sam naišao na podatak da Zemlja kao planet usisa iz svemira smeća u iznosu mase od 10000 tona godišnje.....sad me zanima postoji li kakav podatak koliko tona smeća usisa Jupiter, jer za njega je poznato da je glavni usisivač sunčeva sustava.
maki83_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 14:15   #91
Ako netko želi zaista pronaći meteorite, ovaj tekst može pomoći. OK, radi se o mikrometeoritima, ali tu su svuda oko nas...

http://www.iflscience.com/space/how-...icrometeorites
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 21:44   #92
Pozdrav, imam jedan čudan kamen nađen blizu jednog potoka kod Sv. Roka. Na suncu se jako zagrije i ne privlači magnet.
Težine je 395 g, volumena 46,8 pi cm3 (jel to točno nemam pojma), uglavnom 9 cm x 7,5 cm x 4,5 cm
Što bi to moglo biti?










Zadnje uređivanje nixpix : 22.10.2015. at 22:13.
nixpix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 22:08   #93
Quote:
NicolasBourbaki kaže: Pogledaj post
@user355

Jako zanimljivo. Velike su mogućnosti da se radi o meteoritu + habitus se poklapa sa meteoritom iz Treyse. Koje su dimenzije?

Ako hoćeš, dođi sutra ili prekosutra na RGNf pa ćemo sa sigurnošću utvrditi o čemu se radi.
I je li donio gospon meteorit?
Sto su rekla ispitivanja?
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 22:22   #94
Quote:
nixpix kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam jedan čudan kamen nađen blizu jednog potoka kod Sv. Roka. Na suncu se jako zagrije i ne privlači magnet.
Težine je 395 g, volumena 46,8 pi cm3 (jel to točno nemam pojma), uglavnom 9 cm x 7,5 cm x 4,5 cm
Što bi to moglo biti?
Po ovome kako izgleda, mogla bi biti trošena nodula (kugla) sitnozrnog pješčenjaka kod kojeg se odlamaju pojedine ovojnice. To je ono kako to izgleda.
A i gustoća (specifična težina)<2.7g/cm3 upućuje na to.
Kod svetog roka ima dosta tih klastičnih stijena paleozojske starosti. ALi se dosta često nađu i kugle s mineralom baritom (lako ga je otkriti jer je neobično težak) koji se tamo i rudario.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 23:15   #95
Vjerovatno je to to pošto sam u blizini našao još jedan sličan al dosta manji (70 g).Hvala puno na brzom odgovoru

nixpix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:08.