Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Koji nadzvučni zrakoplov očekujete u HRZu?
F-16 (Izrael) 85 36.64%
F-16 (SAD) 68 29.31%
JAS 39 Gripen 53 22.84%
FA-50 11 4.74%
Neki drugi 15 6.47%
Glasovatelji: 232. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2017., 09:01   #21
ne sumnjam da hoće

Ali je prilika da pohvalimo kolege sa Katedre zrakoplovstva FSB & FSBa
za evo već treće događanje u kratkom roku.
Bravo

Ako je netko propustio, pričamo o ovome ->
https://www.fsb.unizg.hr/atlantis/up...ina.HRZ.A4.pdf
9aplus is offline  
Old 09.05.2017., 09:59   #22
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Prigovor moderatoru: Fali opcija "Niti jedan, nećemo uzeti ništa".
Slažem se s tobom,i 99,99% vjerovatno čemo taj uzeti.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Old 09.05.2017., 10:10   #23
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Slažem se s tobom,i 99,99% vjerovatno čemo taj uzeti.
Napišeš jednu rečenicu i u njoj napraviš tri gramatičke pogreške, a o HRZ bi diskutirao.
__________________
Naš život je bljesak krijesnice u noći, dah bizona zimi, mala sjena što plovi kroz travnjak dok se napokon ne izgubi u zalasku sunca
indijanac is offline  
Old 09.05.2017., 10:46   #24
Za Gripen kao i u prošloj. Gledajući što se dešava s helićima koje imamo, ali ih zahebali. Mig 21 nam je plafon.
Loxhr is offline  
Old 09.05.2017., 11:09   #25
Quote:
el commadante kaže: Pogledaj post
Moj glas za EF.
Glavni argumenti za:
1. U konačnici za isti učin nebi bio skuplji od Gripena...
Za koji to 'učin'?
Mislim, nitko sretniji od mene sa EF, ali to da bude bacal bilo kaj osim LGB (a i sve T1, osim nekih RAFovih, tek treba dovest na taj nivo) se neće dogodit.
Cola1973 is online now  
Old 09.05.2017., 11:25   #26
Piše danas K. Žabec da su navodno dogovoreni novi zapovjednici između ostaloga i HRZ i PZO. Tako bi novi zapovjednik trebao biti pilot borbenog aviona, brigadir Mato Mikić. To je dobar znak u smislu nabave novih aviona. Problem je sto je imenovanje predviđeno za kraj godine, a ne ćini mi se da će ova vlada opstati do tada...

P.S.

Evo i službeno:
https://www.morh.hr/hr/vijesti-najav...dra-os-rh.html

Zadnje uređivanje many-m : 09.05.2017. at 11:41.
many-m is offline  
Old 09.05.2017., 11:25   #27
Poglefajte malo oko sebe, bugarskoj, madjarskoj, ceskoj, slovackoj Gripen je plafon. Gdje tu vidite EF ili Rafale? Oni ih nisu ozbiljno ni razmatrali, a to su sve redom i mnogoljudnije i bogatije zemlje.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 09.05.2017., 11:59   #28
Quote:
Cola1973 kaže: Pogledaj post
Za koji to 'učin'?
Mislim, nitko sretniji od mene sa EF, ali to da bude bacal bilo kaj osim LGB (a i sve T1, osim nekih RAFovih, tek treba dovest na taj nivo) se neće dogodit.
Mislim na ukupne taktičke mogučnosti, prvenstveno na borbeni radijus koji omogučava kontrolu zračnog prostora cijele RH sa , praktično, bilo kojeg aerodroma. Stacioniran si u ZG, ST ili PU i kontoliraš cijelu RH. Sa Gripenom je to nemoguće. U praksi to znaći da ti je dovoljno manje aviona, 10 EFa zadovoljava naše potrebe. Uzmemo li Gripen, ispod 15 aviona baziranih u 2 baze nemamo što razmišljati. Ako ćemo ozbiljno.
Glede inačica, nama je i T1 svemirski brod, a za 15-20 godina ionako moraš na upgrade/general overhaul, bez obzira što sad uzeo.
Uglavnom, treba baciti precizniju računicu a ovo rszmišljsnje je samo vodilja. Na ovu mentalnu gimnastiku su me ponukale cijene Gripena kojima se ovdje operiralo, moje je mišljenje da Gripen mora biti minimalno duplo jeftiniji od EF.
__________________
Momak na lošem glasu.
el commadante is offline  
Old 09.05.2017., 12:06   #29
Ako Gripen ili bilo koji drugi avion ima usporedivu avioniku, radar, okretnost i naoruzanje sa EF, zasto bi bio minimalno duplo jeftiniji?
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 09.05.2017., 12:37   #30
Jel se odustalo od 30-40 godina starih zrakoplova?
kapitalist is offline  
Old 09.05.2017., 13:00   #31
el commadante,
sve to 5, ali si pokril samo zrak.
EF bi, po mom mišljenu, mogel funkcionirat u OSRH da su ostali Hindovi i da se nabavilo nekaj bolje od onog govna M84.
Ovak, u trenutnoj konstelaciji, novi borbeni avion bi moral preuzimat i zadaće manjkavih drugih rodova, a ne znam da T1 to baš i može.
U svakom slučaju, ako se planira kompletan 'overhaull' OSRH (KoV i RM), onda sam i ja za EF, ali ako ne, onda čisto racionalno nekakav 'up to date' F16 ili Gripen (bez obzira kolko manje sposobni u pojedinim aspektima), koji ipak mogu odradit sve.
Cola1973 is online now  
Old 09.05.2017., 13:01   #32
FA-50

Argumenti za izbor "malog F-16":
1. Novi stroj, resurs 8000 sati
2. Najjeftiniji
3. Offset
4. Obuka pilota, cijena sata leta najniža, ne bi trebao biti problem ostvariti 100 sati leta godišnje po pilotu čak i za HRZ
5. Širok spektar opreme i naoružanja koje ne mora ovisiti o jednoj zemlji

Da meni netko ponudi novi Hyundai, 10 godina starog Volva, 40 godina starog Forda odmah bi uzeo novi Hyundai.
Babajagac is offline  
Old 09.05.2017., 13:04   #33
Quote:
Babajagac kaže: Pogledaj post
Argumenti za izbor "malog F-16":
1. Novi stroj, resurs 8000 sati
2. Najjeftiniji
3. Offset
4. Obuka pilota, cijena sata leta najniža, ne bi trebao biti problem ostvariti 100 sati leta godišnje po pilotu čak i za HRZ
5. Širok spektar opreme i naoružanja koje ne mora ovisiti o jednoj zemlji

Da meni netko ponudi novi Hyundai, 10 godina starog Volva, 40 godina starog Forda odmah bi uzeo novi Hyundai.
A ako je taj Ford zapravo Ford Mustang?
__________________
The Egyptians could run to Egypt, the Syrians into Syria. The only place we could run was into the sea, and before we did that we might as well fight. - Golda Meir
vn37 is offline  
Old 09.05.2017., 13:10   #34
Treba to točiti i registrirati.
__________________
Bolje gledati ono što ne možeš bubati, nego bubati ono što ne možeš gledati.
Ace Ventura is offline  
Old 09.05.2017., 13:10   #35
Quote:
vn37 kaže: Pogledaj post
A ako je taj Ford zapravo Ford Mustang?
Babajagac is offline  
Old 09.05.2017., 13:46   #36
Možda bi bilo pametno igrati na sigurno i uzeti 16 FA/50, uz offset od 100%.

Inače datum koji su Srbi navodili za dolazak 6 MiG-29 iz Rusije je već davno došao i prošao, a kada i dođu (ako uopće) raspoloživost te eskadrile neće biti veća od 60%.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Old 09.05.2017., 14:07   #37
Zasto se o tom FA-50 uopce i razgovara kada je više puta rečeno kako ne zadovoljava tehničke uvjete. Tom logikom možemo kupiti i Spitfire ili neki kineski derivat ruske tehnike.
TauraDendarii is offline  
Old 09.05.2017., 14:25   #38
Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Zasto se o tom FA-50 uopce i razgovara kada je više puta rečeno kako ne zadovoljava tehničke uvjete. Tom logikom možemo kupiti i Spitfire ili neki kineski derivat ruske tehnike.
Zato sto je logika prosjecnog gradjanina Balkana ovakva:

- bolje i 7 - 8 godina stara Bimbara ili Audi u garazi nego termoizolaciona fasada na zgradi/kuci, novi krov nedajboze i majkabozja umjesto recimo jos uvijek pristunih nerijetko i azbestnih ploca na istom.
To sto cu taj 7- 8 godina "ponos" placati kreditom od 15 godina i sto cu ga tankati za 100kn nema veza. Bitno da se pokaze selu "ko je gazda" jelte.

Ono malo razumnijih stanovnika spomenutog poluotoka koje znam kupuju ipak aute vodjeno osobnim potrebama i mogucnostima.

Apsolutna analogija vrijedi i na temi koja je otvorena pod 4. nastavkom.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Old 09.05.2017., 14:33   #39
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Zato sto je logika prosjecnog gradjanina Balkana ovakva:

- bolje i 7 - 8 godina stara Bimbara ili Audi u garazi nego termoizolaciona fasada na zgradi/kuci, novi krov nedajboze i majkabozja umjesto recimo jos uvijek pristunih nerijetko i azbestnih ploca na istom.
To sto cu taj 7- 8 godina "ponos" placati kreditom od 15 godina i sto cu ga tankati za 100kn nema veza. Bitno da se pokaze selu "ko je gazda" jelte.

Ono malo razumnijih stanovnika spomenutog poluotoka koje znam kupuju ipak aute vodjeno osobnim potrebama i mogucnostima.

Apsolutna analogija vrijedi i na temi koja je otvorena pod 4. nastavkom.
Neznam što si htio reći. Ali ne mozes kupiti FA-50, ako ne zadovoljava. Isto kao što ne možeš kupiti novog Smarta ako trebaš kombi.
TauraDendarii is offline  
Old 09.05.2017., 14:41   #40
Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Zasto se o tom FA-50 uopce i razgovara kada je više puta rečeno kako ne zadovoljava tehničke uvjete. Tom logikom možemo kupiti i Spitfire ili neki kineski derivat ruske tehnike.
A u čemu ne zadovoljava? Osim što nema BVR-sposobnosti? ( koje BTW nemaju ni sadašnji MiG-ovi, pa ih i dalje ponosno i veselo koristimo i koristili bi do kraja vremena da je to moguće- doduše u nas možda i je... )
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:20.