Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2008., 19:48   #1
Bljeskalice

Dakle, dvojba mi je bljeskalica FL-50 ili FL-50R. Imam E-500. Ako sam dobro skužio, ove fore s bežičnim upravljanjem šljakaju samo sa E-3. Ima li koja značajna prednost FL-50R u odnosu na FL-50, a koja bi bila iskoristiva na mom E-500? Razlika u cijeni je 210kn. Vidio sam da u paketu s FL-50R dolazi i FLST-1 stalak, FLBA-1 adapter za odbijanje svjetla, FLRA-1 adapter za reflektiranje svjetla i mekana torbica. Sa FL-50 dolazi navodno samo torbica. E sad, pošto sam svega par puta u životu koristio vanjsku bljeskalicu (i to na Canonu 5D, ali mislim da to sad nije ni bitno jer su principi korištenja isti), ne znam čemu uopće služe ovi dodaci koji dolaze u pakiranju sa FL-50R.
zozo77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 16:13   #2
Help krepo blic

Pozdrav svima!

Imam olympus fe-190 i neki dan mi je krepo blic, sve ostalno normalno radi, ali blic je gotov.
Zanima me: jel se to može popraviti, gdije i kolko košta.

Puno hvala na pomoči. Pozz
Marlboro Man is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 19:04   #3
Quote:
zozo77 kaže: Pogledaj post
Dakle, dvojba mi je bljeskalica FL-50 ili FL-50R. Imam E-500. Ako sam dobro skužio, ove fore s bežičnim upravljanjem šljakaju samo sa E-3. Ima li koja značajna prednost FL-50R u odnosu na FL-50, a koja bi bila iskoristiva na mom E-500? Razlika u cijeni je 210kn. Vidio sam da u paketu s FL-50R dolazi i FLST-1 stalak, FLBA-1 adapter za odbijanje svjetla, FLRA-1 adapter za reflektiranje svjetla i mekana torbica. Sa FL-50 dolazi navodno samo torbica. E sad, pošto sam svega par puta u životu koristio vanjsku bljeskalicu (i to na Canonu 5D, ali mislim da to sad nije ni bitno jer su principi korištenja isti), ne znam čemu uopće služe ovi dodaci koji dolaze u pakiranju sa FL-50R.
Radi se o Olympus opremi. Ne znam kako mi je taj podatak promaknuo u prvom postu.
zozo77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 13:17   #4
nisam radio ni sa jednim ni sa drugim.. ali opcenito gledajuci ako je tako mala razlika u cijeni uvijek je bolje kupiti novi model. ako ostanes na olympusu, fl50r je najbolja olympusova bljeskalica i neces je tako lako mijenjat, a tijelo vjerovatno hoces kad ti porastu apetiti.
pa ces mozda jednog dana doci do e3, mozda ces htjet snimat sa vise bliceva istovremeno pa steta ne imat i tu opciju za bezicno povezivanje bliceva...
flomasteric is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 20:42   #5
Quote:
flomasteric kaže: Pogledaj post
nisam radio ni sa jednim ni sa drugim.. ali opcenito gledajuci ako je tako mala razlika u cijeni uvijek je bolje kupiti novi model. ako ostanes na olympusu, fl50r je najbolja olympusova bljeskalica i neces je tako lako mijenjat, a tijelo vjerovatno hoces kad ti porastu apetiti.
pa ces mozda jednog dana doci do e3, mozda ces htjet snimat sa vise bliceva istovremeno pa steta ne imat i tu opciju za bezicno povezivanje bliceva...
Ma frka me da možda nema kakve nekompatibilnosti (npr. problemi u firmwareu) zbog toga što je E-500 već prilično star model, a FL-50R je izašao pred par mjeseci.

Što se tiče E-3, ne pada mi na pamet kupovati tijelo s crop faktorom 2 za cirka 11.000kn. Čak niti kad mu padne cijena neće biti niti približno isplativo. Kad bih i odvojio 11.000kn na opremu, kupio bih neko jeftino crop 1,5/1,6 tijelo i neki solidan objektiv za njega. Npr. 400D, EF-S 17-85mm f/4.0-5.6 IS USM i 50mm F1,4 koštaju zajedno 10.400kn. Za 11.800kn dobijem 400D i EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM! Ko bi kupovao E-3?
zozo77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 23:03   #6
ako razmisljas tako onda odmah bjezi sa olympusa jer jedino on nece raditi aparate sa crop faktorom manjim od 2, svi ostali proizvođaci su najavili FF tijela, jer kupnom FL50(R) za cca 3500kn samo se jos vise ukopavas.. tesko ces ikad preci na neku drugu marku aparata ako ulozis u objektive i bliceve.
princip je da se odlucis za jednu marku i guras je do kraja.. srecom danasnji aparati su svi jako slicni po karakteristikama, pa kojeg god proizvođača odabrao neces puno pogrijesiti.

jednom kad uđeš u dslr vode 11 000 kn nije puno.. toliko dođe osrednji 70-200 objektiv.

uostalom zasto ne bi kupio e-3?
cisto usporedba:
400d vs E3
E3 ima veci fps 5 vs 3
stabilizaciju u tijelu
zadihtan je protiv kise i prasine
bolji autofokus
vise megapixela
liveview
razlika je nebo zemlja.
jedino u cemu je 400d bolji je malo manje suma pri vecim osjetljivostima.
jos ako mu padne cijena..
flomasteric is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 11:13   #7
Quote:
flomasteric kaže: Pogledaj post
jedino u cemu je 400d bolji je malo manje suma pri vecim osjetljivostima...
...i prilično plići DOF s objektivom iste žarišne duljine, na istom otvoru blende i udaljenosti od točke fokusa. Da ne spominjem da je 400D oko 40% cijene E-3. Prelazak na full frame ne planiram jer to košta (i koštat će još dulje vrijeme) znatno više od 15000kn. Kupnja flasha mi je zadnja investicija u fotoopremu za dulje razdoblje. Do sada sam utukao ukupno cca. 6500kn u tijelo, dva solidna objektiva, stativ i polarizacijski filter. Flash je jedina stvar koja mi nedostaje za moje potrebe. Sljedeće ulaganje će mi sigurno biti u full-frame tijelo i objektive za njega, ali to se sigurno neće dogoditi još barem 3-4 godine.
zozo77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2008., 04:25   #8
R-remote

FL 50R moze raditi kao remote flash tj bezicno upravljan sa E-3 (mozda jos koji) modelom. Zato u paketu i dolazi stalak. Ako postoji dodatak za upravljanje za tvoj model onda ima smisla, ako nema onda je bacanje novaca.
Ulaganje u flash je ok jer oni ne zastarijevaju tako brzo pa se uvijek mogu prodati.
FL 36 je jeftinija varijanta i vrijedi razmisliti.
Vidi i ovu cijenu:
http://www.bhphotovideo.com/c/produc..._36_Flash.html


Quote:
zozo77 kaže: Pogledaj post
Dakle, dvojba mi je bljeskalica FL-50 ili FL-50R. Imam E-500. Ako sam dobro skužio, ove fore s bežičnim upravljanjem šljakaju samo sa E-3. Ima li koja značajna prednost FL-50R u odnosu na FL-50, a koja bi bila iskoristiva na mom E-500? Razlika u cijeni je 210kn. Vidio sam da u paketu s FL-50R dolazi i FLST-1 stalak, FLBA-1 adapter za odbijanje svjetla, FLRA-1 adapter za reflektiranje svjetla i mekana torbica. Sa FL-50 dolazi navodno samo torbica. E sad, pošto sam svega par puta u životu koristio vanjsku bljeskalicu (i to na Canonu 5D, ali mislim da to sad nije ni bitno jer su principi korištenja isti), ne znam čemu uopće služe ovi dodaci koji dolaze u pakiranju sa FL-50R.
emes is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2008., 17:53   #9
Quote:
emes kaže: Pogledaj post
FL 50R moze raditi kao remote flash tj bezicno upravljan sa E-3 (mozda jos koji) modelom. Zato u paketu i dolazi stalak. Ako postoji dodatak za upravljanje za tvoj model onda ima smisla, ako nema onda je bacanje novaca.
Ulaganje u flash je ok jer oni ne zastarijevaju tako brzo pa se uvijek mogu prodati.
FL 36 je jeftinija varijanta i vrijedi razmisliti.
Vidi i ovu cijenu:
http://www.bhphotovideo.com/c/produc..._36_Flash.html
Thanks! Znam za FL36, ali mi se ne da kupovati jači model tek kad skužim da mi je FL36 preslab. Jeftinije mi je odmah kupiti FL50 i onda sam miran. Veći domet će mi sigurno biti vrlo koristan.

Nego, vezano uz to, načuo sam negdje da FL50 ima znatno jaču i efikasniju IR lampicu koja pomaže autofokusu u slabim svjetlosnim uvjetima pa me zanima je li to istina. S druge strane, nisam nigdje uspio naći informaciju kakav je FL-50R po tom pitanju i je li što napredovao u odnosu na FL-50.

Trenutno ovisim o onom neupotrebljivom stroboskopskom autfocus assistu u flashu ugrađenom u E-500. U slabo osvjetljenim prostorijama taj jako slabo pomaže, a ljude obično jako živcira. Autofokus je izuzetno spor u takvim uvjetima i kadkada ne mogu fokusirati za manje od 3-4 skupine bljeskova. Govorim o objektivu Zuiko 14-45.
zozo77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 12:22   #10
mislim da ti je to prije do af sustava u aparatu.
za brze fokusiranje treba objektiv sa vecom blendom, i novije tijelo sa boljim af sustavom..
nece blic tu puno moci..
flomasteric is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 20:00   #11
Quote:
flomasteric kaže: Pogledaj post
mislim da ti je to prije do af sustava u aparatu.
za brze fokusiranje treba objektiv sa vecom blendom, i novije tijelo sa boljim af sustavom..
nece blic tu puno moci..
Ma kaj pričaš??? Kak neće pomoći? SLR autofokus radi na principu kontrasta. Nema kontrasta - ne radi autofokus. IR assist lampica emitira raster točkica koji stvara kontrast i mora pomoći. Mene samo zanima je li to netko koristio na E-500 i koliko to pomaže. AF sustav ne ovisi samo o tijelu nego i o objektivu, zapravo najviše o objektivu. Veća blenda pomaže samo utoliko što propušta više svjetla pa je i kontrast veći. Puno je važniji mehanizam u objektivu. Zato su sad izašli novi Zuiko objektivi koji imaju ugrađenu tehnologiju brzog autofokusa (pandan USM-u na Canon objektivima).
zozo77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 12:31   #12
Quote:
Ma kaj pričaš??? Kak neće pomoći? SLR autofokus radi na principu kontrasta.
slr koristi detekciju faze za fokusiranje.
detekciju kontrasta koriste kompaktni fotoaparati kojima svjetlo stalno upada na chip.

u lose osvjetljenim prostorijama najvise pomaze velika blenda, jer omogucuje da vise svjetla padne na af senzor (u tijelu), pa af sustav manje lovi naprijed/nazad.

iznimka su jednolicni predmeti poput bijelog zida, velike crne tkanine i sl. tu je skoro nezamjenjiv af assist lamp jer stvori nekakvu teksturu, saru na zidu pa aparat ne njoj fokusira.

brzi motori za fokusiranje koji se ugrađuju u tijelo objektiva omogucuju brze fokusiranje.. ali ako af sustav u tijelu nema dovoljno svjetla za odrediti fazu ili konktrast zaludu mu je i najbrzi motor u objektivu.
flomasteric is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 18:08   #13
a štpo mislite o ostalim bljeskalicama iz olympusove serije. konkretno na fl36 i fl36r. nikad još nisam slikao s bljeskalicom, ali namjeravam je kupiti jer kad slikam neke rođendane... u zatvorenim prostorijama ništa nemogu zaslikati. trenutno imam na raspolaganje nehih 2500 kuna pa me zato više privlače fl36 bljeskalice. neznam gotovo ništa o tome pa ako mi može netko pojasniti malo razliku izmeđ 36 i 50.
papinijanus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 18:09   #14
inace imam e-3
papinijanus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 18:41   #15
Quote:
papinijanus kaže: Pogledaj post
a štpo mislite o ostalim bljeskalicama iz olympusove serije. konkretno na fl36 i fl36r. nikad još nisam slikao s bljeskalicom, ali namjeravam je kupiti jer kad slikam neke rođendane... u zatvorenim prostorijama ništa nemogu zaslikati. trenutno imam na raspolaganje nehih 2500 kuna pa me zato više privlače fl36 bljeskalice. neznam gotovo ništa o tome pa ako mi može netko pojasniti malo razliku izmeđ 36 i 50.
sve se svodi na: koliko para toliko muzike :/
osnovna je razlika u snazi i brzini punjenja..
ako se dobro sjecam stari fl36 je koristio samo dvije baterije, pa bi se blic "punio" i po 10ak sekundi od jednog do drugog punog bljeska.. sto je presporo za ozbiljniju upotrebu.
ali ako ces samo i jedino snimati par rođendana godisnje posluzit ce i fl36, za bilo sta ozbiljnije bolji bi izbor bio fl50R.
flomasteric is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 02:46   #16
Quote:
flomasteric kaže: Pogledaj post
sve se svodi na: koliko para toliko muzike :/
osnovna je razlika u snazi i brzini punjenja..
ako se dobro sjecam stari fl36 je koristio samo dvije baterije, pa bi se blic "punio" i po 10ak sekundi od jednog do drugog punog bljeska.. sto je presporo za ozbiljniju upotrebu.
ali ako ces samo i jedino snimati par rođendana godisnje posluzit ce i fl36, za bilo sta ozbiljnije bolji bi izbor bio fl50R.

evo podataka o ova dva modela, pa ako mi možeš malo objasniti razliku. ovaj podatak od 10 sekundi mi je zaprepaščujući. pa što će ti onda ako moraš čekati 10 sekundi.

za 36r

Tehnički podaci
Načini rada bljeskalice TTL AUTO, AUTO, RUČNO, FP TTL AUTO, FP RUČNO, RC, SL AUTO, SL RUČNO
Brojka vodilja automatsko prebacivanje 20 pri 12mm do 36 pri 42mm
Odrazni kut Do 90 stupnjeva, dolje 7 stupnja., desno od 0 do 90 stupnjeva., lijevo od 0 do 180 stupnjeva
Radni kut Automatsko prebacivanje pri12mm: Gore-dolje 62 stupnjeva., lijevo-desno 78 stupnjeva. pri 42mm: gore-dolje 21 stupanj., lijevo-desno 28 stupnjeva. pri 8mm: gore-dolje 83 stupnjeva., lijevo-desno 101 stupanj.
Dimenzije (ŠxVxD) 67 x 95 x 108 mm
Težina 260 g

Ugrađena bljeskalica i bežična kontrola bljeskalica preko tijela fotoaparata
Broj kanala 4 kanala
Grupne postavke 3 grupe
Načini snimanja TTL AUTO, AUTO, MANUAL, FP TTL AUTO, FP MANUAL
Raspoloživo kod snimanja s fotoaparatima kompatibilnim s Olympus bežicnim RC bljeskalicama.


za50r

Tehnički podaci
Načini rada bljeskalice TTL AUTO, AUTO, RUČNO, FP TTL AUTO, FP RUČNO, RC, SL AUTO, SL RUČNO
Brojka vodilja automatsko prebacivanje 50 pri 42mm do 28 pri 12mm
Odrazni kut Gore do 90 stupnjeva, dolje do 7 stupnja., desno od 0 do 90 stupnjeva., lijevo od 0 do 180 stupnjeva.
Radni kut automatsko prebacivanje pri 12mm: Gore-dolje 61 stupanj., lijevo-desno 78 stupnjeva pri 42mm: Gore-dolje 21 stupanj., lijevo-desno 28 stupnjeva pri 8mm: Gore-dolje 83 stupnjeva., lijevo desno 101 stupanj
Dimenzije (ŠxVxD) 78 x 141 x 107 mm
Težiina 385 g

Ugrađna bljeskalica i bežiicna kontrola bljeskalica preko tijela fotoaparata
Broj kanala 4 kanala
Grupne postavke 3 grupe
Načini snimanja TTL AUTO, AUTO, MANUAL, FP TTL AUTO, FP MANUAL
Raspoložiivo kod snimanja s fotoaparatima kompatibilnim s Olympus bežiicnim RC bljeskalicama.
papinijanus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 02:48   #17
i zanima me kolika je uopće udaljenost do koje ti blicevi osvjetljavaju.
papinijanus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 11:52   #18
Quote:
flomasteric kaže: Pogledaj post
slr koristi detekciju faze za fokusiranje.
detekciju kontrasta koriste kompaktni fotoaparati kojima svjetlo stalno upada na chip.
Ja sam pročitao baz suprotno, ali moguće da je, tamo gdje sam ja čitao, bila kriva informacija. Sorry
zozo77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 13:56   #19
evo sam naisao na link.. netko prodajem fl 50 na fotozineu.. mozda te zanima..

http://www.fotozine.org/?knjiga=foru...=901&list=2572
flomasteric is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 14:06   #20
Quote:
papinijanus kaže: Pogledaj post
i zanima me kolika je uopće udaljenost do koje ti blicevi osvjetljavaju.

zavisi o blendi, iso, sirini snopa itd.
bas sam sad probao.. recimo canon 580ex koji je tu negdje kao i fl50 po snazi moze na najuzem snopu (105mm) i najvecoj snazi pri iso 100 i f4 uredno osvjetliti objekt na 13 metara udaljenosti, dok na najsirem snopu za zarisnu duzinu od 24 mm to pada na nekih 6 metara..

na isto 1600.. pri istoj blendi to raste na preko 20ak metara..
impresivno u svakom slucaju

postoji formula po kojoj se brojka vodilja (36,50,58,..) pretvori u udaljenost na koju moze uredno osvijetlit objekt.. potrazi negdje na netu..
flomasteric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:56.