Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2003., 13:41   #1
Krovište - radovi, savjeti...

Spremam se u uređivanje tavanskog stana na obiteljskoj kući i htio bih zamijeniti 30 god. stari crijep sa nečim dugovječnijim.

Naime, dvoumim se između novog crijepa Tondach i sl. i limenog krova!

Sobe u potkrovlju formirao bih od gips-ploča sa izolacijom od staklene vune, a izolacija od krova bi isto bila izvedena staklenom vunom. Pošto mi trenutno pod crijepom stanuju brojne ptičice, htio bih im zatvoriti pristup u krov kako mi ne bi nosile smeće i stvarale buku. Mislim da bih to najbolje napravio sa krovnim limom.

Dajte mi neke prednosti i mane, cijene...savjet.....PLEASE

Zadnje uređivanje Majstor : 11.04.2018. at 09:07. Reason: Promjena naslova teme (Krov)
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2003., 15:58   #2
nikako lim. samo jedna sitnica: zamisli buku kada pada kiša!!
ja bio kod ljudi koji ga imaju i mijenjat će ga. vele da su pak po ljeti kao u mikrovalnoj, bez obzira na izolaciju.
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 21:13   #3
Krov

Nakon 26 godina skinuo sam salonitne ploće i postavio lim.
Ono o kiši kako lupa po krovu je glupost, ako postoji izolacija (ili možda glazba za uši opterećene bukom).
Ono o mikrovalki je isto glupost, ako postoji izolacija (mineralna vuna i preporućeni razmak).
Limene ploće kupi valjane, a ne motane (pigane) jer se izgubi pravac kanala. Ploće narući u dva dijela, ali da jedan dio ne bude duži od 3-4m, jer je problem prilikom manevriranja na krovu i vjetru. Ućvrsti ih vijcima za ploće. U Zaboku jedan vijak košta oko 1,1 kn.
Pazi da ne padneš sa krova !
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 22:00   #4
naj se srditi odmah. govorim da sam bio kod ljudi i prenašam njihovo iskustvo. ono nisu zadovoljni.
tebi ak je ok, super.
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 09:36   #5
Osvald, hvala!

Kakav si lim stavio (pocinčani...), koliko te košta m2 i da li se to može napraviti bez majstora?
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 11:10   #6
ako želiš nešto dugovječno, onda to sigurno nije lim. Moram priznati da ne vidim dilemu, crijep, crijep, crijep. Ovo ostalo, razne šindre, limovi i slično nije ni blizu crijepa ni iz estetskog a ni iz gledišta kvalitete.
konspirator is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 12:28   #7
Mineralnu vunu, a ne staklenu (kancerogena je)
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 12:56   #8
A što ti smetaju ptičice?
Bio si na Vranskom jezeru?
__________________
Since 1999
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 13:53   #9
Quote:
kumek kaže:
Mineralnu vunu, a ne staklenu (kancerogena je)
staklena vuna ide kao fasadna izolacija, a mineralna ide kao zvucna i toplotna izolacija u potkrovljima, podkonstrukcija podova, itd.


nikad cula da je kancerogena, imas neku provjerenu informaciju?

a ispod lima buci od kise, moras imat jako dobru izolaciju, a da ne klazem kako estetski to izgleda.
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2003., 12:58   #10
Quote:
tilla kaže:
staklena vuna ide kao fasadna izolacija, a mineralna ide kao zvucna i toplotna izolacija u potkrovljima, podkonstrukcija podova, itd.


nikad cula da je kancerogena, imas neku provjerenu informaciju?

a ispod lima buci od kise, moras imat jako dobru izolaciju, a da ne klazem kako estetski to izgleda.
http://www.honeywellroofs.com/pdfs/m...Fiberglass.pdf

http://www.fibrex.org/pdf/msds.pdf

Ovo je za staklenu i mineralnu
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2003., 21:10   #11
Quote:
konspirator kaže:
ako želiš nešto dugovječno, onda to sigurno nije lim. Moram priznati da ne vidim dilemu, crijep, crijep, crijep. Ovo ostalo, razne šindre, limovi i slično nije ni blizu crijepa ni iz estetskog a ni iz gledišta kvalitete.
Na lim sam se odlučio radi toga što mi kroz crijep vjetar napuhuje snijeg, što crijep s godinama postaje porozan, što ga ima mali milijun komada, što se s njim ne može krov pošteno zatvoriti od smeća i ptica, puca, drobi se.............

Lim dolazi u velikim komadima , traje minimalno 30-40 godina i s njime zatvoriš što hoćeš. Što se tiče estetike, postoje limovi sa uzorkom crijepa tako da izgleda kao da je na krovu crijep.

Eh, da, lim je vjerojatno i lakši od crijepa............
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2003., 21:48   #12
vrijeme će pokazati jel to ispravno ili nije.
osobno, ne mogu zamisliti da mi je lim na krovu. nisam primjetio da se drobi, puca, da smeće ulazi, niti išta slično.
zašto onda ne napraviti metalni okvir, prikovati lim umjesto cigle, staviti izolaciju...pa da sve bude u kompletu. eto limene kuće.
nisam još nigdje vidio lim na krovu kuće, radione, garaže, šupe ... ajd to da, no sama kuća mi nekak nejde.
niš, ti napravi pa za par godinica javi kako je.
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2003., 20:52   #13
Lim,lim,lim...crijep,cigla itd.

Bok Fakin
Pogledaj malo ove nove robne kuće. Zidovi su od lim-pjena-lim. Pokucaj po njemu!
Jedino je cijena oko 200kn/m2.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2003., 21:50   #14
da, robne kuće, skladišta,radničke barake... želiš tu živjeti?
pitaš li se zašto ih rade od lima?
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2003., 12:24   #15
kumek,

procitala san, meni je sve to prvi put da cujem. kod nas se sve sto san rekla prodaje, na fakultetima se uci o tim stvarima, tako da stvarno nikad cula.
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2003., 09:50   #16
Lim je OK za garaže, ali za kuću?
Kupi si crijep i to CREATON, ima 50 god. garancije.
750 IL is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 10:30   #17
Krov naš svagdašnji !!!

Dolaskom proljeća aktualnom temom postati će pitanje krova i svega oko njega pa pokušajmo ovdje sabrati ideje ,savjete i konačno,dobiti neke odgovore . Budući da sam u tome i "zaozbiljno" staviću nekoliko natuknica i smjernica a tema se nek dalje razvija sama.
1. Prije izrade vlastitog krovišta uzeti u obzir koji je tradicionalni tip krovišta za određeno podrućje kao i vrstu pokrova za isto jer su to veoma bitni detalji koji se kasnije mogu obiti o vlastitu glavu.
2. Kod odabira pokrova naročitu pažnju pokloniti odabiru materijala za odvodnju krovnih voda tj. limarije .
Ukoliko vaš pokrov nije crijep to je veoma bitno zbog različitog međusobnog reagiranja materijala.
3. Odabir izvođaća je veoma bitan zbog garancije i kvalitete izvedenih radova , a cijene obrtnika se u pravilu malo ili nikako ne razlikuju od cijena kojekakvih "majstora".
Važno je znati da garancija na crijep ne važi ukoliko krov nije izveden prema propisima a to vam osigurava jedino izvođenje od strane izvođaća iz "Hrvatske udruge krovopokrivača" ili izvođaća sa licencom .
4. Pogrešno je povoditi se za teorijom "što lakši krov to bolje" jer to ne stoji . Pustite stručnjaka da to on procijeni . Nije naodmet reći da u zadnje vrijeme lagani krovovi (limeni npr.) najčešće lete prema nebu za svakog jačeg nevremena . ZAŠTO????
5. Odluka o nabavci materijala u vlastitom aranžmanu ili od strane izvođaća je prilićno bitna i ovisi isključivo o vašoj sposobnosti pregovaranja . Prilične količine rabata i kojekakvih kombinacija su u igri .
Toliko za početak ,rasprava može početi ...
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 10:40   #18
Bok,
jedno konkretno pitanje.

Uzmimo ovaj primjer krova :
knauf, parna brana, termo izolacija, daske, paropropusna-vodonepropusna folija, letve, lim....


btw...spika da ukoliko se stavlja paropropusna-vodonepropusna folija ne
treba ostavljati zracni dzep izmedju folije i termo izolacije je tocna ?

-Ok, da li to znaci ukoliko stavim samo foliju (recimo na rogove) da na nju ne mogu postaviti daske pa letve vec samo letve pa recimo lim ? (zbog paropropusnosti) ....ili ne smijem ostaviti zracni dzep ukoliko na rogove stavim daske pa paropropusnu foliju kak se naravno normalno stavlja ?




Lp,
k
konjina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 12:46   #19
Redoslijed je: rog-daska-folija-kontraletva-letva - pokrov.
Folija nema nikakve veze sa zraćnim džepom jer on omogućava ventiliranje krova po vertikali, od žlijeba prema odzračniku u predzadnjem redu crijepa ili nekom drugom odzračniku ovisno o pokrovu . Ukoliko stavljaš samo foliju ona ide na rogove pa na nju letva . Ukoliko ide i daska,tada folija po njoj pa onda opet kontraletva i letva .
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 13:18   #20
Quote:
zh1 kaže:
Redoslijed je: rog-daska-folija-kontraletva-letva - pokrov.
Folija nema nikakve veze sa zraćnim džepom jer on omogućava ventiliranje krova po vertikali, od žlijeba prema odzračniku u predzadnjem redu crijepa ili nekom drugom odzračniku ovisno o pokrovu . Ukoliko stavljaš samo foliju ona ide na rogove pa na nju letva . Ukoliko ide i daska,tada folija po njoj pa onda opet kontraletva i letva .

hm...mislim da se nismo skuzili.
Ispod rogova ide termo izolacija, tipa kamena vuna.
Po nekim pravilima ona se ne bi trebala nabiti gore skroz do daski vec ostaviti par cm znaci ako je rog 14 cm, vuna bi trebala biti 10.
E sad neki proizvodaci tvrde da ukoliko se stavlja paropropusna folija, a ne daska i ljepenka da nije potrebno ostavljati ta 4 cm praznim vec da se rog ispuni skroz do paropropusne folije.

E sad....ja pretpostavljam da to hoda ako na tu foliju dolaze letve,kontraletve pa pokrov, ali ne hoda ako se napravi standardno rog,daska,folija,odnosno u tom slucaju se mora ostaviti par cm zraka.


skica 4

http://gcs.gi-zrmk.si/Svetovanje/Cla...vsek/PT125.htm
konjina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:54.