Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2014., 15:24   #1
Nagluhost, nerazvijen govor, mandule

Molim vas da mi se javi roditelj djeteta kojem je u najranijem djetinjsvu (do druge god) oštećen sluh radi čestih upala uha. može ovdje ili u inbox. zanima me sve...koje pretrage su pokazale da se radi npr o trećoj manduli, da li se operacijom sve riješilo, ako je sluh ostao oštećen kakva je bila daljnja procedura. izbezumljena sam. maleni mi je neurorizičan i do svojiih godinu dana je bio normalno dijete i normalno je napredovao. malo kasnio sa motorikom, prohodao sa 14 mj. sa 16 mj nakon čestih upala uha primjećujem da se prestaje odazivati na ime i da je u nekom svom filmu. na Goljaku gdje se pratimo svi kažu problem je u pažnji i koncentraciji, daju nam radnu terapiju. dijete i dalje često na antibiotiku , mi ga vodimo logopedu defektologu i na kontrole, sve dok nam stara neuropedijatrica nije otišla u mirovinu i dobili smo novu koja je na kontroli primjetila sve ono što i mi doma, da se ne odaziva, i tak nas poslala na obradu sluha.... obavili timpanometriju obostrano C , i bera test koji pokazuje oštećenje sluha na lijevom uhu 40-60 dcb, a na desnom 40 dcb. na Suvagu nemaju niš pametno za reći, pogledala ga slušna rehabilitatorica i uputila nas radi čestih upala uha u bolnicu da ga pogleda otorinac i kaže ima li smisla stavljat cjevčice, vadit mandule i slično, a bera i audiogram opet u rujnu. dijete ne priča ništa. mama baba papa i to je sve i već godinu dana tako. ja sam izbezumljena. niš ne jedee, diše na usta, još uvijek doji i to nas spašava. upale uha i dalje česte. da li je netko imao takvo iskustvo i ima li nade da moje dijete uopće progovori jer sad ima 2,4 godine.... u utorak idemo kod dr marna privatno, ali ja sam sva u strahu može li on normalno progovoriti ako mu to oštećenje ostane. inače lijepo reagira na blizu, ali kad sam dalje od njega ili ako smo u nekoj buci uopće me ne doživljava.
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 10:45   #2
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
Molim vas da mi se javi roditelj djeteta kojem je u najranijem djetinjsvu (do druge god) oštećen sluh radi čestih upala uha. može ovdje ili u inbox. zanima me sve...koje pretrage su pokazale da se radi npr o trećoj manduli, da li se operacijom sve riješilo, ako je sluh ostao oštećen kakva je bila daljnja procedura. izbezumljena sam. maleni mi je neurorizičan i do svojiih godinu dana je bio normalno dijete i normalno je napredovao. malo kasnio sa motorikom, prohodao sa 14 mj. sa 16 mj nakon čestih upala uha primjećujem da se prestaje odazivati na ime i da je u nekom svom filmu. na Goljaku gdje se pratimo svi kažu problem je u pažnji i koncentraciji, daju nam radnu terapiju. dijete i dalje često na antibiotiku , mi ga vodimo logopedu defektologu i na kontrole, sve dok nam stara neuropedijatrica nije otišla u mirovinu i dobili smo novu koja je na kontroli primjetila sve ono što i mi doma, da se ne odaziva, i tak nas poslala na obradu sluha.... obavili timpanometriju obostrano C , i bera test koji pokazuje oštećenje sluha na lijevom uhu 40-60 dcb, a na desnom 40 dcb. na Suvagu nemaju niš pametno za reći, pogledala ga slušna rehabilitatorica i uputila nas radi čestih upala uha u bolnicu da ga pogleda otorinac i kaže ima li smisla stavljat cjevčice, vadit mandule i slično, a bera i audiogram opet u rujnu. dijete ne priča ništa. mama baba papa i to je sve i već godinu dana tako. ja sam izbezumljena. niš ne jedee, diše na usta, još uvijek doji i to nas spašava. upale uha i dalje česte. da li je netko imao takvo iskustvo i ima li nade da moje dijete uopće progovori jer sad ima 2,4 godine.... u utorak idemo kod dr marna privatno, ali ja sam sva u strahu može li on normalno progovoriti ako mu to oštećenje ostane. inače lijepo reagira na blizu, ali kad sam dalje od njega ili ako smo u nekoj buci uopće me ne doživljava.
Nemam takvo dijete, nadam se da ce vam se javiti roditelji sa slicnim iskustvima. Imam nesto malo znanja o gluhoj i nagluhoj djeci pa mozda pomogne. Ako vidite da reagira na blizinu, da vas cuje kad ste mu blizu, komunicirajte tako, sto vise ga poticite da koristi ostatke sluha, da vas slusa i da upija. Ovaj period je jako vazan za usvajanje i razvoj govora i probajte se i na to usmjeriti. Ne znam sto ce biti s te medicinske strane, nisam lijecnik, ali ako cete samo cekati da se to rijesi, proci ce vam previse vremena kad je u pitanju razvoj govora i jezika. Znaci, odite na preglede, trazite druga misljenja ako niste zadovoljni, ali nemojte zanemariti razvoj komunikacije, znaci, ono sto vi kao roditelj mozete probati. Cudi me da na Suvagu niste dobili vise informacija bas o tome. Mozda da se javite na ERF, u njihov centar za rehabilitaciju, barem na neko savjetovanje o tome sto mozete napraviti dok se s medicinske strane ne rijesi sto se treba rijesiti?
__________________
majmunčić
aannjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 16:39   #3
Evo danas je potvrdeno da sam mama nagluhog djeteta.
Ukratko ostecenje nije jako. Odziv na beri je na 35dcb na oba uha. Slusmi zivci nisu osteceni. Timpanogram uredan. Doktorica je ODMAH napisala doznaku za slusne aparatice,jer on mora sada imati normalan sluh kako bi naucio normalno govoriti i slusati.
Ici cemo i logopedu.
Pomirila sam se s tom cinjenicom i ajmo dalje... rijesavat problem.
woooma is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 09:53   #4
Quote:
woooma kaže: Pogledaj post
Evo danas je potvrdeno da sam mama nagluhog djeteta.
Ukratko ostecenje nije jako. Odziv na beri je na 35dcb na oba uha. Slusmi zivci nisu osteceni. Timpanogram uredan. Doktorica je ODMAH napisala doznaku za slusne aparatice,jer on mora sada imati normalan sluh kako bi naucio normalno govoriti i slusati.
Ici cemo i logopedu.
Pomirila sam se s tom cinjenicom i ajmo dalje... rijesavat problem.
javila sam se u inbox! :-)
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 17:48   #5
Nemamo takvih problema, no prijateljica moje starije kceri. Njoj su cjevcice pomogle.
Drugi primjer je sin moje rodjakinje. Dosta je kasno utvrdjeno ostecenje uha (5god) i svi su mislili kako je on jednostavno zlocest. Taj djecak je isto dobio cjevcice, no usvajanje jezika je bio dugotrajan proces uz logopede itd..on je isto dobio cjevcice. Ako se ne varam do 3. razreda nije ocjenjivan iz materinjeg jezika. Bio je podosta agresivan, vjerovatno jer se osjecao neshvacen od okoline..
Mislim da je tvoj sinek jos dosta mali i da ce nakon sanacije bez puno problema nauciti govoriti..
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2022., 22:07   #6
Pozdrav, zanima me s koliko mjeseci bi bilo ok vodit djete na stadion na utakmicu a da mu slučajno se sluh ne ošteti, mislim na nogometni stadion otvoreni...
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:50.