Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2007., 18:08   #21
Ej ja pitala samo za prezimena a ne nadmetanje po pitanju obiteljskih grbova....
tince is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 09:27   #22
ja samo kazem da je pasalic prezime pre turaka,isto kao i prezime sokolovic,a soko je rec turskog porekla,ali dosla je odnekud,mnogo pre osmanliskih osvajanja,
topalovic,bibic,
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 17:21   #23
100 %nisu turci a imaju tursko prezime-kaurinović
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 23:28   #24
A Dizdarevići?

Morali su imati toliko poverenja da su im Turci dali na upravljanje utvrde
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 10:01   #25
ako je neko prezime pogrdno, ne znači da ovaj nije imo pojma šta to znači.
jer prezimena su nastajala kao danas i nadimci. a danas imaš puno pogrdnih nadimaka.
 
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 11:13   #26
Dizdarevici su cuvari grada bili, zapovjednici utvrda.

Turci su vjerovali beskonacno vlasteli Bosanskoj, do reformi Mice Latasa.Znaci, pase, begove i age, te spahije, kao manji zemljoradnici.Sto se tice prezimena Kaurinovic, to znaci nevjernik.Kaurin znaci nevjernik na Turskom
filatelista is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 01:49   #27
Upit

Odakle je prezime Bošnjak,iz kojeg dijela Bosne,interesira me živo...
Maginjano is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 20:37   #28
Quote:
Maginjano kaže: Pogledaj post
Odakle je prezime Bošnjak,iz kojeg dijela Bosne,interesira me živo...
pa iz bosne u cjelini

to isto da pitamo iz kog je dijela hrvatske prezime hrvat. ti su ljudi dobili nadimak po bosanskom porijeklu, a orginalno njihovo prezime se vremenom izgubilo tako da je nadimak zauzeo njegovo mjesto....
isti slucaj i sa hrvatima, hrvaticima, hrvatovicima u bosni
Hladna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 22:48   #29
Turska prezimena u Hrvatskoj postoje ali većinom kod Hrvata, npr. u dalmaciji prezime Karoglan (Kar znači snijeg ali i dobitak ovisi o naglasku a oglan znači dječak., značenje bi bilo dobitak dječaka, rođenje muškog) onda Jarak (novinar Andrija npr.) Jarak na turskom znači da prostite kuratz...
onda prezime Dogan turski znači sokol, Birimiša je također od turskog Birimış, onda prezime Aras čak postoji turska karatistica svjetski poznata Yıldız Aras, a znamo Zadranina Ivana Arasa...

HRVATSKA JE KRCATA TURSKIM PREZIMENIMA ILI ONIMA TURSKOG PORIJEKLA... dok npr. Dizdar je perzijska riječ... itd...
njuškalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 13:39   #30
Bosnjaci su iz Kreseva, Visokog, Olova i regije Centralne Bosne
radosalic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 15:29   #31
Ima li danas muslimana sa prezimenom Bošnjak?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 19:37   #32
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Ima li danas muslimana sa prezimenom Bošnjak?
Rekao bih da ima, ali vrlo, vrlo malo.Bošnjak je najčešće hrvatsko prezime.
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 21:13   #33
Ima i Srba sa tim prezimenom i varijacijama poput Bošnjević, Bošnjaković...
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 23:32   #34
u turskom jeziku postoje slova Č,Ć,Đ,Dž??????
pulac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 23:35   #35
Quote:
njuškalo kaže: Pogledaj post
Turska prezimena u Hrvatskoj postoje ali većinom kod Hrvata, npr. u dalmaciji prezime Karoglan (Kar znači snijeg ali i dobitak ovisi o naglasku a oglan znači dječak., značenje bi bilo dobitak dječaka, rođenje muškog) onda Jarak (novinar Andrija npr.) Jarak na turskom znači da prostite kuratz...
onda prezime Dogan turski znači sokol, Birimiša je također od turskog Birimış, onda prezime Aras čak postoji turska karatistica svjetski poznata Yıldız Aras, a znamo Zadranina Ivana Arasa...

HRVATSKA JE KRCATA TURSKIM PREZIMENIMA ILI ONIMA TURSKOG PORIJEKLA... dok npr. Dizdar je perzijska riječ... itd...
Hvala na iscrpnim info.......imala sam jednu profku na faksu, prezivala se Jarak
tince is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 23:43   #36
Quote:
pulac kaže: Pogledaj post
u turskom jeziku postoje slova Č,Ć,Đ,Dž??????
Ma nije to turski...To nisu ni turska prezimena nego hrvatska, samo što su nastala od turskih riječi.Na primjer Ćorluka- od riječi KORLUK (prkosan, tvrdoglav).
A na primjer Bošnjak znači stanovnik Bosne, nije ni turcizam.
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 00:05   #37
Quote:
Dux_Croatorum kaže: Pogledaj post
Ma nije to turski...To nisu ni turska prezimena nego hrvatska, samo što su nastala od turskih riječi.Na primjer Ćorluka- od riječi KORLUK (prkosan, tvrdoglav).
A na primjer Bošnjak znači stanovnik Bosne, nije ni turcizam.

znam,sad me ispravi ako grijesim,prvo su nastala imena,prezimena su nastala naknadno,prije dvjestotinjak godina,prema zanimanjima i naseljima,pošto su se u bosni udomacile turske rijeci i nazivi od tuda i takva prezimena,iskrivljeni tzrski nazivi,mjesanje slavenskih glasova i turskih rijeći

negdje u nekoj priči sam čuo da su prezimena novijeg vijeka
koliko točnosti ima u ovome sto napisah?
pulac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 00:23   #38
Quote:
pulac kaže: Pogledaj post
negdje u nekoj priči sam čuo da su prezimena novijeg vijeka
koliko točnosti ima u ovome sto napisah?
na području hrvatske već i seljaci imaju prezimena još u srednjem vijeku...
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 00:28   #39
Quote:
dilecto_filio kaže: Pogledaj post
na području hrvatske već i seljaci imaju prezimena još u srednjem vijeku...
Da.
Nisu si ljudi sami davali prezimena nastala od turcizama, već sami Turci.Davali su ljudima prezimena kakva su htjeli, budući da ljudi nisu ni razumjeli Turski.Nekima su i mijenjali prezimena...Prezimena su u Hrvatskoj službeno nastala čini mi se u 12. stoljeću, ali i prije toga su postojala "plemenska imena", npr. Kačić, iz kojeg su nastali npr. Bartulovići, Barišići, Andrijaševići, Pekići, Trzići, Stipići i tako dalje...
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 01:56   #40
Quote:
pulac kaže: Pogledaj post
u turskom jeziku postoje slova Č,Ć,Đ,Dž??????
Tursko Ç ç jednako je našemu Č č
Tursko C c jednako je našemu Dž dž ...poparam se kada naši novinari pročitaju neko tursko ime ili prezime npr. Cem oni čitaju kako piše umjesto Džem (osobno ime) ili prezime Eskici jedna je novinarka više puta izgovorila baš kako piše umjesto Eskidži

Nervira me što sadašnjeg turskog premijera čitaju Erdoĝan s ovim g, a to se slovo guta u izgovoru... da ne spominjem naše izgovore ruskih prezimena, mislim da je jedina Elizabeta Gojan (želim njen maxi poster u prirodnoj veličini) koja drži do izgovora tih stranih imena i uvijek ispravno kaže i Erdoan i Vladimr Putyn... itd...
njuškalo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:21.