Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2013., 16:29   #3481
Quote:
Chris Blue kaže: Pogledaj post
Da, imaš pravo na tjedni odmor. Evo ti iz zakona:

Tjedni odmor

Članak 38.

Radnik ima pravo na tjedni odmor nedjeljom u trajanju najmanje 24 sata neprekidno, a ako je prijeko potrebno da radi nedjeljom, mora mu se za svaki radni tjedan osigurati jedan dan odmora, u razdoblju određenom kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili ugovorom o radu.
To znam i nasla sam, ali sada...postoje razlicita tumacenja, dali ga moram korristiti bas u tjednu ili mogu raditi 2 tjedna bez iti jednog slobodnog dana i onda koristi taj dug tj 3 tjedna - 3 dana?
jajaisamoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 08:20   #3482
Pozdrav!

Zanima me da li otkazni rok ulazi u radni staz?

Konkretno, ako osoba da otkaz dd/mm/gggg, da li se računa da je radila do tog datuma ili do datuma koji je zadnji dan isteka otkaznog roka?

Hvala!
fea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 10:15   #3483
Normalno da se racuna u radni staz, primas placu i placas doprinose i poreze.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 15:35   #3484
pozdrav

Ovako dobio sam presudu na sudu protiv OŠ (poslodavac) zbog nezakonitog izvanrednog otkaza o radu ,da li sad mene skola mora primit natrag na radno mjesto i da li me mora obestetit za ove mjesece sto neradim? hvala
ivica75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 16:44   #3485
Mora, ali pazite imate rok od samo 30 dana da napravite ovrhu za vracanje na posao!

Imate pravo i na naknadu štete zbog izgubljene zarade...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 19:43   #3486
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Mora, ali pazite imate rok od samo 30 dana da napravite ovrhu za vracanje na posao!

Imate pravo i na naknadu štete zbog izgubljene zarade...
hvala ..presudu cu dobit tek ovih dana na kucnu adresu
ivica75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 23:29   #3487
Quote:
strijelčic@ kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zanima me ima li osoba pravo na otrpemninu ako je radila konstantno 5 godina za istu firmu, ali na ugovor koji su joj produživali svakih 6 ili 3 mjeseca s tim da je prve dvije i pol godine radila preko agencije za tu istu firmu, a druge skoro 3 godine baš preko te firme na ugovor..i kada su je trebali prijaviti za stalno jer se bližila ta treća godina nisu joj produžili ugovor, dobila je otkaz. Hvala
jeli dobila otkaz ili je ugovor istekao?

to su poprilično različite stvari,
konstantno čujem da ljudi kojima je ugovor istekao kažu "dobio sam otkaz". Kako, kako si ga dobio ako ti je ugovor vrijedio do XX dana. To ti je bio zadnji dan na poslu, nisi dobio otkaz, ugovor je prestao vrijedit!
croma is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 23:49   #3488
Quote:
strijelčic@ kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zanima me ima li osoba pravo na otrpemninu ako je radila konstantno 5 godina za istu firmu, ali na ugovor koji su joj produživali svakih 6 ili 3 mjeseca s tim da je prve dvije i pol godine radila preko agencije za tu istu firmu, a druge skoro 3 godine baš preko te firme na ugovor..i kada su je trebali prijaviti za stalno jer se bližila ta treća godina nisu joj produžili ugovor, dobila je otkaz. Hvala
Croma ti je već odgovorila, nije dobila otkaz već joj je istekao ugovor. Nema pravo na otpreminu, osim ako nekim čudom nije navedeno u ugovoru koji je potpisala da djelatnik koji radi na određeno vrijeme ima pravo na otpreminu. Mislim da bi to bio prvi takav slučaj u Hr, ako je uopće zakonski moguće, s obzirom da se iz naziva podrazumjeva što je ugovor na određeno vrijeme.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 08:48   #3489
Znaci nije sija nego vrat..to nije otkaz nego samo prestanak ugovora o radu..o kojem prestanku ju nisu na vrijeme obavijestili niti je zato iskoristila godisnji i drzali je u uvjerenju da ce joj produzit..nevjerojatno da u tom slucaju nema pravo na otpremninu tj. zalosno no takva nam je i drzava..Jos ce se raspitat u firmi kaj kaze pravilnik o radu o tome..pitala sam jer sam procitala na netu da pravo na otpremninu imaju svi koji su radili neprekidno dulje od dvije godine kod istog poslodavca bez obzira jesu li bili na neodredjeno ili odredjeno vrijeme i dobili otkaz bez svoje krivnje, osim ako je rijec o sporazumnom otkazu.
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 12:43   #3490
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Croma ti je već odgovorila, nije dobila otkaz već joj je istekao ugovor. Nema pravo na otpreminu, osim ako nekim čudom nije navedeno u ugovoru koji je potpisala da djelatnik koji radi na određeno vrijeme ima pravo na otpreminu. Mislim da bi to bio prvi takav slučaj u Hr, ako je uopće zakonski moguće, s obzirom da se iz naziva podrazumjeva što je ugovor na određeno vrijeme.
Ovo je točno.
Evo što veli zakon o radu:
Članak 119.
(1) Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.


Pravo na otpremninu ima, dakle, radnik kojem poslodavac otkazuje ugovor. Ako je ugovor istekao i prestao vrijediti onda to nije otkazivanje od strane poslodavca i nema otpremnine.

Članak 104. ZOR-a govori o načinima prestanka ugovora o radu i iz njega se vidi da prestanak ugovora i otkaz nisu ista stvar.

Članak 104.
Ugovor o radu prestaje:
1) smrću radnika,
2) istekom vremena na koje je sklopljen ugovor o radu na određeno vrijeme,
3) kada radnik navrši šezdeset pet godina života i petnaest godina mirovinskog staža, osim ako se poslodavac i radnik drukčije ne dogovore,
4) sporazumom radnika i poslodavca,
5) dostavom pravomoćnog rješenja o priznanju prava na invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad,
6) otkazom,
7) odlukom nadležnog suda.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 00:05   #3491
Quote:
Natashinka kaže: Pogledaj post
E, sad...otkaz mi je javljen danas u 10, telefonski i važi za odmah. Nema otkaznog roka što se njih tiče.

U inspekciji kažu da im ne mogu ništa, njihova nadležnost je, samo radna knjižica i staž.
Kako nema otkaznog roka? Istekao ti je ugovor?

Quote:
strijelčic@ kaže: Pogledaj post
I još jedno pitanje u vezi rada na neodredjeno, ali uz probni rad na godinu dana (moj slučaj). Zanima me u slučaju da želim dat otkaz nakon isteka te godine dana probnog rada koliko unaprijed ga moram najaviti i trebam li? Isto tako da li su oni obvezni meni najaviti ukoliko mi žele dati otkaz nakon tih godinu dana? Hvala
Sve ti to piše u ugovoru - pročitaj ga.

Quote:
harpya1850 kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav
Nedavno sam dobio otkaza sa posla zbog navodnog "kockanja" no u aparatu je bilo nesto kredita koje je trebalo svesti na nulu radi obračuna. Ja sam stisnuo tih pa kredita da se odvrti, ali mi nikako nije bila namjrea da igram jer bi inače ubacivao vlastiti novac. Mene sad zanima kakve su mi šanse na sudu koji počinje iduči ponedjeljak.... No to nigdje ne pise u pravilniku niti me itko u 7 i pol godina koliko sam radio taj posao nije upozorio niti usmeno, a kamoli pismeno nego tek sad doznajem na ovaj način
Ako ima netko sa iskustvom da odgovori
Kakav je otkaz? Jesi prije toga dobio pisanu opomenu? Jesi prije bio na razgovoru kod poslodavca?
Pa ako ideš na sud, imaš odvjetnika..
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 09:28   #3492
Lp

Za kockanje nikad. A vidjelo se da se to prije radilo!
__________________
klik
harpya1850 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 09:32   #3493
Da, imam odvjetnika pa zato i mislim da imam neke sanse jer smatram da ne bi uzela bilo kakav slucaj za kojeg misli da bi izgubila
__________________
klik
harpya1850 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 11:59   #3494
Quote:
harpya1850 kaže: Pogledaj post
Da, imam odvjetnika pa zato i mislim da imam neke sanse jer smatram da ne bi uzela bilo kakav slucaj za kojeg misli da bi izgubila
Ovo ti baš i nije argument, jer odvjetnici zastupaju stranku koja ih plaća, a ne koja je u pravu
Ali mi onda nije jasno čemu postavljanje pitanja ovdje, kad imaš odvjetnika?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 12:44   #3495
lp

Zato sto me zanima dal ima netko sa iskustvom koji je prosao to ili slicno posto je rijec o izvanrednom otkazu. Ja ipak mislim da nisu bedasti bez obzira na placanje
A i rekla mi je da sad sve ovisi o sucu
I svjestan sam cinjenice da ce odvjetnik u bilo kojem slucaju dobiti lovu, dobio ili izgubio slucaj
__________________
klik
harpya1850 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 17:39   #3496
Quote:
harpya1850 kaže: Pogledaj post
Zato sto me zanima dal ima netko sa iskustvom koji je prosao to ili slicno posto je rijec o izvanrednom otkazu. Ja ipak mislim da nisu bedasti bez obzira na placanje
A i rekla mi je da sad sve ovisi o sucu
I svjestan sam cinjenice da ce odvjetnik u bilo kojem slucaju dobiti lovu, dobio ili izgubio slucaj
Nedovoljno je podataka - postavila sam ti neka pitanja, ali nisam dobila nikakav konkretan odgovor... a bez toga ti nitko ne može reći da li ima slično iskustvo
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 20:59   #3497
lp

A kakve bi ti jos podatke? Pa to je sve
__________________
klik
harpya1850 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 23:38   #3498
Quote:
strijelčic@ kaže: Pogledaj post
Znaci nije sija nego vrat..to nije otkaz nego samo prestanak ugovora o radu..o kojem prestanku ju nisu na vrijeme obavijestili niti je zato iskoristila godisnji i drzali je u uvjerenju da ce joj produzit..nevjerojatno da u tom slucaju nema pravo na otpremninu tj. zalosno no takva nam je i drzava..Jos ce se raspitat u firmi kaj kaze pravilnik o radu o tome..pitala sam jer sam procitala na netu da pravo na otpremninu imaju svi koji su radili neprekidno dulje od dvije godine kod istog poslodavca bez obzira jesu li bili na neodredjeno ili odredjeno vrijeme i dobili otkaz bez svoje krivnje, osim ako je rijec o sporazumnom otkazu.
Ona je svojevoljno potpisala ugovor na određeno vrijeme, nije je nitko na to natjerao. Ako jest, onda je to kazneno djelo i ne spada u ovu temu. Da po zakonu ima pravo na otpreminu možda je poslodavac ne bi ni zaposlio jer bi mu bila preskupa.

Državu možeš promjeniti za bilo koju drugu koja te želi primiti.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 13:10   #3499
Je sve to stoji, no nije rijec o poslodavcu koji nema love, radi se o dobroj gradskoj firmi..kvarno su ju izradili no ok to me zanima ima li kakvo pravo na otpremninu.
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 13:48   #3500
Nema pravo na otpremninu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:43.