Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2018., 14:15   #1
VW Tiguan 2017. - pucketanje prilikom motanja volana

... kako naslov kaže, vozilo ima 6500 Km i prilikom motanja volana (kad se dođe u krajeve namotaja) i krene s vozilom, čuje se neko pucketanje, nešto tipa kao da ušicu na kemijskoj olovci potegnete i naglo otpustite (naravno puno jače)... kao da neka plastika preskače... u servisu su mi rekli da će mijenjati letvu volana (to je kao početna dijagnoza, a ako ne prestane pucketanje "idu dalje"), pa me sad zanima jeli to stvarno dijagnoza ili što bude, bit će??!!
AA6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2018., 14:41   #2
Imaš smeća ispod jednog ili oba ležaja prednjeg ovjesa. Ostane od obrade materijala a ne ispušu dobro prije montaže ovjesa .... dosta čest slučaj ne samo kod VW-a.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2022., 22:22   #3
Mučim se s ovim problemom praktički od preuzimanja auta (Tiguan Life 1,5 TSI DSG, preuzet 17.12.2021.), u Zubaku su zamijenili zavojnicu (špulu) koja namata kabel do tipki volana, međutim nije riješilo problem. Kasnije su dva servisera išla sa mnom na vožnju i tad je zvuk, ko za vraga, bio jako tih (ili ga gotovo uopće nije bilo). Savjetovali mi da snimim zvuk i vratim se. Neki dan konačno snimio (vidjeti link niže), poslao sam im na mail pa dok čekam odgovor sjetio sam se da bih mogao pitati i na forumu. Ima li ko kakvu ideju o čemu se tu radi jer mi se čini da u Zubaku nisu nešto entuzijastični oko rješavanja problema (ili im se ovo uopće ne čini kao problem)?

Uglavnom, čuje se kao nekakvo krckanje/struganje prilikom jačih motanja volana (skretanja u sporedne ulice, manevriranja na parkingu, itd.), uglavnom pri nižim brzinama kad su okreti volana puno veći i izraženiji. Moj dojam je da je zvuk puno intenzivniji prilikom motanja volana ulijevo, odnosno prilikom toplijeg vremena.

https://jumboiskon.tportal.hr/downlo...c-0fe49bc372ae
karlek_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2022., 05:30   #4
to tako mora, upali radio i sve 5
danko10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2022., 07:38   #5
Quote:
danko10 kaže: Pogledaj post
to tako mora, upali radio i sve 5
Sarkastičan si, zajebavaš ili stvarno misliš da tako mora? Prepostavljam da, naravno, nisi skinuo fajlove i poslušao.
karlek_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2022., 08:51   #6
Quote:
karlek_ kaže: Pogledaj post
Sarkastičan si, zajebavaš ili stvarno misliš da tako mora? Prepostavljam da, naravno, nisi skinuo fajlove i poslušao.
imam isti auto
to se kod mene ne čuje

čuje se kad smotaš volan do samog kraja i kreneš naprijed ili nazad kad je vani kiša (guma o gumu lagani zvuk) i taj je normalan i uobičajen

ovo mi djeluje kod tebe da nije nešto komplicirano, čini mi se plastičan zvuk vezan uz volan ne prednji ovjes....ovo sa tom špulom koja je mijenjana - baš mi na takav nekakav zvuk liči (ne zahtjevno mehanički za popraviti)

želim ti sreću u otklanjanja toga

medley is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2022., 12:47   #7
Quote:
karlek_ kaže: Pogledaj post
Sarkastičan si, zajebavaš ili stvarno misliš da tako mora? Prepostavljam da, naravno, nisi skinuo fajlove i poslušao.
Sprdam se, odgovaram u stilu foruma.hr
danko10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2022., 12:53   #8
Quote:
medley kaže: Pogledaj post
imam isti auto
to se kod mene ne čuje

čuje se kad smotaš volan do samog kraja i kreneš naprijed ili nazad kad je vani kiša (guma o gumu lagani zvuk) i taj je normalan i uobičajen

ovo mi djeluje kod tebe da nije nešto komplicirano, čini mi se plastičan zvuk vezan uz volan ne prednji ovjes....ovo sa tom špulom koja je mijenjana - baš mi na takav nekakav zvuk liči (ne zahtjevno mehanički za popraviti)

želim ti sreću u otklanjanja toga

Kad smotaš do kraja, pogotovo na mjestu, kod svakoga automobila se nešto čuje..
Cyrano de B is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2022., 13:11   #9
Quote:
Cyrano de B kaže: Pogledaj post
Kad smotaš do kraja, pogotovo na mjestu, kod svakoga automobila se nešto čuje..
ne na mjestu, nego smotaš pa kad kreneš, onda se malo čuje....taj tiguan je dosta tih pa se i sve čuje

daš kontakt, a infotainment prilikom paljenja proizvodi tihe zvukove kao kompjuter....ok, pustimo to na stranu, ja imam izrazito dobar sluh
medley is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2022., 13:13   #10
vjerojatno greska u proizvodnji, desava se, ne moze svaki auto biti savrsen
danko10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2022., 13:51   #11
Javi šta je bilo kad se otkrije.....thnx.

Probao sam više puta kod svog....nešto slično ali mnogo tiše se čuje kod motanja ulijevo...ali kažem, ja sve čujem a auto je tih


Youtube kaže da bi to bio clock-spring tj. Dio ispod upravljača koji je plastičan i na koga se vežu konektori s žicama za funkcije na volanu nešto kao nekakva plastična podloška ispod upravljača koja se okreče....ne znam da li si mislio špula kad si rekao za to....ali to je takav nekakav zvuk sudeći po internetu

Zadnje uređivanje medley : 24.12.2022. at 14:11. Reason: Op
medley is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2022., 20:53   #12
Quote:
medley kaže: Pogledaj post
Javi šta je bilo kad se otkrije.....thnx.

Probao sam više puta kod svog....nešto slično ali mnogo tiše se čuje kod motanja ulijevo...ali kažem, ja sve čujem a auto je tih


Youtube kaže da bi to bio clock-spring tj. Dio ispod upravljača koji je plastičan i na koga se vežu konektori s žicama za funkcije na volanu nešto kao nekakva plastična podloška ispod upravljača koja se okreče....ne znam da li si mislio špula kad si rekao za to....ali to je takav nekakav zvuk sudeći po internetu
Pronašao sam i ja na forumima da je to clock-spring, u Zubaku su rekli da, da to je to (oni to zovu "špula"), nakon te prve zamjene podigao sam auto, odem sav sretan i čujem iste zvukove prilikom prvog jačeg skretanja. Mislim si koji k, zašto su mi debili vratili auto ako čuju da proizvodi iste zvukove. Vratio sam se nakon vikenda i opet ostavio auto da bi mi ga vratili uz napomenu da su nešto "podmazali". Nakon toga smo se natezali mjesecima da uopće dogovorimo termin (malo nije odgovaralo meni, malo njima, jednom kad sam došao sam navodno došao u krivi termin, drugi put nije bilo djelatnika koji me naručio, a njegov kolega se uopće nije htio baviti mojim problemom, itd.) i kad sam konačno otišao na tu test vožnju s 2 njihova servisera - zvuk je bio jedva čujan (bio je prvi hladniji dan nakon dužeg toplijeg vremena). Sad sam im poslao snimke i mail, planiram ih nazvati idući tjedan, ali sam jako skeptičan - i sumnjam u pozitivan ishod. Neki plan B mi je otići do Jesenovića u Čakovec ako ovi budu nezainteresirani (inače sam iz Varaždina).

Mene zanima što forumska populacija misli o tom zvuku - jeste li barem suglasni da ovo nije normalno?
karlek_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2022., 21:24   #13
Ja mislim da ti špulu nisu mijenjali, a ne vidim kako se ona može podmazati osim ako se ne rastavi, a to uopće nije praktično.
Moj novi auto ima zvuk kod punog okretaja volana tih i kod svakog punog okretaja volana se u jednom trenutku načuje tj. Kad volan pređe u okretaju preko neke točke se čuje
Mislim da je nemoguće izbjeći svaki zvuk, a da je s tom motorizacijom auto vrlo tih pa se zvukovi čuju, osobito ja koji imam osjetljiv sluh.
Nisam to zamjetio dok nisam čitao u ovoj temi i pitanje kad bi išao za time. Skužio bi ali ne bi pridavao važnosti.
Pogledao sam puno videa na internetu i same špule i mijenjanja špule i njenog rastavljanja i pravo da ti kažem koliko dijelova ima u njoj ništa čudno da se nešto čuje a sva je plastična s nekim gumenim dijelovima unutra i namotajima trake.

Uglavnom...ja sve čujem, uslijed ove teme sam tome pridao pažnju, siguran sam da ako promijene špulu da se neće čuti ili da će se čuti nešto jer....mislim da je nemoguće da se nešto ne čuje.

Npr kad je auto u p i ručna je stisnuta i motaš volan....ovjes, gume i sl.se isto čuje zar ne, i nadjačava špulu...mislim fa je teško očekivati da se nešto ne čuje, i da ne bi trebao svaki zvuk smetati...možda nije špula već ona dva skupa žica koje idu iz nje u airbag i volan....ima između špuke i airbaga tih žica u malom prostoru....nemam pojma.....kad okreneš puni pa kreneš na ovjesu se čuje nešto, preko neravnog puta se isto čuje nešto mislim da je ona toplotna zaštita između motora i mjenjača, kad šalta d1 d2 a blag si na gasu i miliš isto se zna čuti, kad daš kontakt infotainment se budi zvukovima sitnim sitnim kao kompjuter...ima zvukova....lijepo bi bilo da nema.


Ali kažem ja sve čujem....to je prokletstvo...sve vidim i preosjetljiv sam i nije za mene novi auto....ali su polovni preskupi....ono što znam....nisu auti više za kupiti pa držati 15 god....tu svašta može otići a serviseri su po mom iskustvu sve lošiji....kompleksna je to tehnologija....treba tko može svakih 5 godina mijenjati auto....


Uglavnom nemoj se živcirati, pokušaj riješiti, molim te javi rješenje bio bi ti zahvalan....i želim ti da bude sve OK

Zadnje uređivanje medley : 25.12.2022. at 21:25. Reason: Dopuna
medley is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2022., 08:47   #14
To ko da ti se cuje ležaj amortizera, tj opruge. Isto na renolima poznat problem. Kod motanja na manjim brzinama ko da pukne nešto malo malo.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2022., 15:43   #15
VW Tiguan 2017. - pucketanje prilikom motanja volana

Quote:
medley kaže: Pogledaj post
Ja mislim da ti špulu nisu mijenjali, a ne vidim kako se ona može podmazati osim ako se ne rastavi, a to uopće nije praktično.
Moj novi auto ima zvuk kod punog okretaja volana tih i kod svakog punog okretaja volana se u jednom trenutku načuje tj. Kad volan pređe u okretaju preko neke točke se čuje
Mislim da je nemoguće izbjeći svaki zvuk, a da je s tom motorizacijom auto vrlo tih pa se zvukovi čuju, osobito ja koji imam osjetljiv sluh.
Nisam to zamjetio dok nisam čitao u ovoj temi i pitanje kad bi išao za time. Skužio bi ali ne bi pridavao važnosti.
Pogledao sam puno videa na internetu i same špule i mijenjanja špule i njenog rastavljanja i pravo da ti kažem koliko dijelova ima u njoj ništa čudno da se nešto čuje a sva je plastična s nekim gumenim dijelovima unutra i namotajima trake.

To samo tak komplicirano izgleda . Nije neka nauka . A najgluplja stvar je podmazivanje špule . E to je baš žešća glupost koju možeš napravit . Idiotizam je kaj su tvornički opće kombinirali te klizne gume i mašćobu . Nakon nekog vremena mašćoba se počme skrućivat i lijepit između folije igumenih klizača . Tada ti taj isti gumeni klizač jednostavno presavine foliju i tu je početak kraja . Pitanje je kad će folija puknut. A puknut će ko jedan puta jedan . To je neminovno . I opet je kriva usteda . Stare zavojnice su imale foliju koja je bila dugačka nekoliko metara . Nije trebalo nikakvih klizača ni vodilica ni kurca ni palca I nikada folija te duzine nije pukla . Auti su odlazili na otpade sa ispravnim zavojnicama . Kad su skratili te folije radi ustede ( ipak je vodič od bakara nutra ) počela su epska sranja . Najpoznatiji je bio megan po tome a za njim clio. Folija je bila 50 cm dugačka i trajala je ko proljetna kisa

Vidi G7 ( doduse folija je sa G7 a ruicu sam kombinirao sa ručicom od arteona koji je bio najjeftiniji donor još jedne elektronike volana sa jebaja )


Probajte za vauve i bratiju pronać zavojnicu ( u kompletu je sa ručicom ) po broju šasije. Aha . Malo mudo labudovo . Nemože po broju šasije . Moraš u servis da ti diagnostikom izvuku kataloški iz elektronike stupa volana . Mislim i to je pičkin dim al zašto? Treba čuvat posel . I sve vodi ka tome a će se radit diagnostika na novim vauveima i bratiji samo online .
A vidi stare zavojnice . Kolko metara tu ima





Sent from my iPad using Tapatalk Pro
__________________
Magia Posthuma
vampir001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2022., 16:33   #16
Hvala na pojašnjenju i slikama...ovo je fenomenalno
dakle, sa zavojnicama spasa u biti nema....ušteda pa su prekratke
pretpostavljam da je i cijene cijele nove zavojnice/špule isto paprena

i meni se čini da podmazivanje iste ne vodi ničemu tj. da dugotrajno to može samo štetiti
e baš su ga zakomplicirali

ali kako onda postići da ista ljudima kojima to smeta ne proizvodi zvukove?

mah....svugdje ušteda, jedno svjetlo za vožnju unatrag, bez poklopca pretinca za piće (cupholder), bez ovog ili onog....davno su sa proizvodne trake izašli zadnji vw autoi na kojima se nije štedilo
medley is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2022., 18:19   #17
VW Tiguan 2017. - pucketanje prilikom motanja volana

Ma ima pomoći zavojnicama . Ko je rekao da ne . Kad su u garanciji boli te kita neka ih mjenjaju . kad izađe iz garancije onda se druga slika kaže . Vataj se onda duboko u džep . Poprilično znaju bit skupe. Kako za kaj . Čak i do 5 kila . Inače se daju fino složit . Nekima u zamjenu stavim valjda 10 puta bolju foliju nego kaj je u orginalu . To i nije teško jer u orginalnim novije generacije zavojnicama uvijek bude najveće smeće . Nerjetko ih mjenjam sa folijom iz stare fiatove zavojnice ( ak je do 6 pnova ) na alibabi / dedi imas kaj hoćeš od tih folija . Nerjetko nađeš i kompletnu zavojnicu za čavle pa se netrebaš jebat ni sa slaganjem . Vauve audi ..... su specifični sa zavojnicama . 3 različite elektronike su objedinjene u samu ručicu . 3 različita kataloška broja i tu se da fino ušićarit za nekoga ko se neće zajebavat sa slaganjem . Diagnostikom isčitat kataloski i na jebaj u potragu . Nađu se kompletne jeftine koje niko ne treba a tebi odgovara baš kataloški od samog jastuka . Npr meni je pasao od arteona a usput sam dobio jednu elektroniku koja mi je opet drugdje falila .
Vauve-u / Audi-u & bratiji najčešće puca na samom početku .

Ovdje


Mada su tamo punktirani daju se lijepo zalemit . Ja skratim foliju i puktiram ih pa zgledaju ko orginal

Ako ih krpaš moraš raskopat konektor i odlemit ga sa štampe .

Kaj se tiče utišavanja zavojnice mozeš naspricat silikon tamo di se voze plastike jedna po drugoj i natrpat mašćobe ovdje di je ovaj žuti element koji vraća žmigavce u nulti položaj . On inače zna fest škljocat kad motaš volan ako je suh
NO NIKAKO TRPAT MAST NA FOLIJU .
FOLIJU BAŠ SUPROTNO , ODMASTIM I SAMO NASPRICAM SILIKONOM





Sent from my iPad using Tapatalk Pro
__________________
Magia Posthuma
vampir001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2022., 19:29   #18
Puno ti hvala na iscrpnim informacijama!.
Znači ako se podmazuje onda se podmazuje sa silikonom a ne masti tj.mast nikako na samu traku....Hvala!


Samo kako to da se čovjeku čuje to na novom godinu dana starom autu?
Kakva su tvoja iskustva, koliko izdrže nove zavojnice?
Koji je prvi znak da je otišla....zvuk prilikom okretanja volana ili baš gubitak neke funkcije na volanu i upaljena lampica na instrument tabli?
Jel mijenjaju zavojnicu u garanciji ako nije izgubila funkciju već samo proizvodi zvuk kod okretanja volana?

Očito se plastike zavojnice ne mogu podmazati bez da se sve rastavi i skine zavojnica....nek to radi netko tko nije vičan u servisu može još samo dodatan neugodan zvuk generirati čovjeku ako sve ne složi natrag kako spada....znaš kako se u servisima radi nažalost...a mora u ovlašteni jer je auto u garanciji...a njima se kako je napisao ne da to sređivati...još će dodatno zeznuti stvar

Zadnje uređivanje medley : 26.12.2022. at 19:35. Reason: Dopuna
medley is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2022., 19:52   #19
VW Tiguan 2017. - pucketanje prilikom motanja volana

Da bi podmazao problematična mjestamoraš skinut volan a zatim zavojnicu . Tek kad ju raskopas možeš ju propisno sanirat . Kladim se u kaj hoćeš da to ne rade u servisu . Točnije pola ih je tolko blentavo da je nezna ni skinut a druga polovica ju zna samo zamjenit novom .nesto ozbiljnije odradit obično pada na jednog ili EVENTUALNO dvojicu propisno školovanih .
Zavojnica je mrtva kad izgubi jednu od funkcija . Tada ih mjenjaju . Zbog raznih zvukova ne


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
__________________
Magia Posthuma
vampir001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2022., 20:06   #20
Arrow

Quote:
vampir001 kaže: Pogledaj post
Da bi podmazao problematična mjestamoraš skinut volan a zatim zavojnicu . Tek kad ju raskopas možeš ju propisno sanirat . Kladim se u kaj hoćeš da to ne rade u servisu . Točnije pola ih je tolko blentavo da je nezna ni skinut a druga polovica ju zna samo zamjenit novom .nesto ozbiljnije odradit obično pada na jednog ili EVENTUALNO dvojicu propisno školovanih .
Zavojnica je mrtva kad izgubi jednu od funkcija . Tada ih mjenjaju . Zbog raznih zvukova ne


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Zahvaljujem ti se na stručnom odgovoru. Svaka čast na trudu!

iz svega što si napisao zaključujem da je jedina šansa da čovjek koji ima problem sa zvukovima zavojnice na novom autu u garanciji dobije novu zavojnicu i da se nada da nova zavojnica neće proizvoditi isti zvuk...jer ju podmazati očito u servisu ili neće znati ili neće htjeti ili će to napraviti krivo špricajući i po foliji a ne samo između plastika ili će to raditi krivim sredstvom koje će zeznuti foliju i dovesti do pucanja iste.


@Karlek javi što su rekli ili napravili u servisu
medley is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:16.