Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2007., 14:03   #1
Zaštita drvenih stupova

pozdrav svima,

ovako, na vikendici bi trebao napraviti ogradu na fronti, imam nekih otpadaka jelove gradje, tocnije gredica 10x10 pa sam to odlucio koristiti za stupove na to bi jos pricvrstio 3 daske s razmakom, zanima me kako najbolje zastiti stupove da to sto dulje traje, moja ideja je dio koji ide u zemlju "umociti" u katran (onaj za camce), prije toga mozda i premazati sredstvom protiv crvi, gornji dio sam mislio samo premazati lazurom (2-3 ruke) i to naravno svake godine, razmisljao sam i o laku za camce preko toga ali onda svake to moram smirglati prije novog lakiranja

i jos jedno pitanje, jeli bolje betonirati stupce ili samo dobro nabiti zemlju?

znaci moja ideja je sredstvo protiv crvi + lazura + katran (podzemni dio)

jel bi to bilo dobro ili imate neku bolju ideju?

unaprijed hvala na savjetima

P.S. dvojio sam da ovo stavim u pdf vrt ili ovdje pa ako sam promasio molio bi moderatore da premjeste
Downtown is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 14:21   #2
Quote:
Downtown kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,

ovako, na vikendici bi trebao napraviti ogradu na fronti, imam nekih otpadaka jelove gradje, tocnije gredica 10x10 pa sam to odlucio koristiti za stupove na to bi jos pricvrstio 3 daske s razmakom, zanima me kako najbolje zastiti stupove da to sto dulje traje, moja ideja je dio koji ide u zemlju "umociti" u katran (onaj za camce), prije toga mozda i premazati sredstvom protiv crvi, gornji dio sam mislio samo premazati lazurom (2-3 ruke) i to naravno svake godine, razmisljao sam i o laku za camce preko toga ali onda svake to moram smirglati prije novog lakiranja

i jos jedno pitanje, jeli bolje betonirati stupce ili samo dobro nabiti zemlju?

znaci moja ideja je sredstvo protiv crvi + lazura + katran (podzemni dio)

jel bi to bilo dobro ili imate neku bolju ideju?

unaprijed hvala na savjetima

P.S. dvojio sam da ovo stavim u pdf vrt ili ovdje pa ako sam promasio molio bi moderatore da premjeste
godinama (cca 25) sam imala takovu ogradu i ono što je najveći problem jest prijelaz zemlja - zrak. probali smo i sa katranom.
drvo u zemlji neće protruliti brzo - nadzemni dio isto neće, ali najslabije mjesto mu je upravo tu.
da to riješimo izbetonirali smo 40x40 oko 50 cm duboko i u beton ubetonirali metalne držače stupova.
poslije toga samo je briga redovito održavanje ograde. ja sam veliki protivnik laka u vanjskim premazima drveta, jer traži puno više posla kod održavanja, sunce čini svoje (ni ovi uv premazi ili sl. nije baš ono što sam si ja zamislila da jest ). lazurni premaz kad vidiš da treba i mislim da ne trebaš sredstvo protiv crvi ako je drvo u redu. a i za to imaš kasnije vremena.
crvi više vole "unutarnje" radove.
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 14:24   #3
Drvo u zemlji nije se pokazalo kao neka trajnija varijanta, iz mojeg iskustva istruli negdje u razini zemlje, plus-minus par centimetara gore-dolje. Kapilarna vlaga uvijek pronađe mjesto gdje će se zavući u drvo.. Poštari su nekad koristili stupove od jelovine, impregnirane u vrućem katranu, i opet su ih morali dosta često mijenjati zbog truljenja...

Radije bih za stupiće iskoristio željezne profile, na pr. kvadratne ili okrugle cijevi zabetonirane ispod zone smrzavanja...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 14:30   #4
Ni s daskama na ogradi nisam imao puno sreće, makar sam ih impregnirao koliko god je drvo moglo upiti.. Na suncu se ljušte vanjski slojevi impregnacije, a drvo radi svoje, i savija se po vlastitoj želji. Na balkonu kod kuće toga nema, pa sad nek netko bude pametan..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 20:02   #5
drvo u yemlji uvijek trune
a ya ogradu si iskoristi sirovu naftu pomjresanu s starim uljem.
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 23:16   #6
sad ste me totalno ohladili od ovoga, ipak cu onda ici na zeljezne stupove (cijevi) i pletivo a kasnije cu onda jos vjerovatno dodati zivicu s unutarnje strane

ajd sad jel netko zna gdje to najpovoljnije kupiti u istocnoj slavoniji slavoniji (osijek i okolica)

i kakve cijevi bi trebao uzeti da budu dovoljno jake

btw hvala svima na odgovorima
Downtown is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 17:11   #7
Quote:
Downtown kaže: Pogledaj post
sad ste me totalno ohladili od ovoga, ipak cu onda ici na zeljezne stupove (cijevi) i pletivo a kasnije cu onda jos vjerovatno dodati zivicu s unutarnje strane

ajd sad jel netko zna gdje to najpovoljnije kupiti u istocnoj slavoniji slavoniji (osijek i okolica)

i kakve cijevi bi trebao uzeti da budu dovoljno jake

btw hvala svima na odgovorima
gle pun forum slavonaca. kaže jedna iz okolice vinkovaca

nemoj se ohladiti od ovoga. drvo je drvo, ono živi i kad više nije živo, i ništa nije tako lijepo kao drvo. samo, ne daj mu da te zafrkava tamo gdje već unaprijed znaš da bi te boglo zafrkavati.
predlažem ti da kupiš željezo koje ćeš ubetonirati i koje će viriti iz betona, tako da kad na njega ušarafiš gredu, greda nema doticaja sa zemljom. imaš gotova željeza za kupiti, ali mislim da ti je jeftinije ako ti bravar "nareže" (onako ko kulenovu seku )od višemetarskog željeza određenog profila i izbuši rupe dok još nije ubetonirano. ti ubetoniraš, ušarafiš gredu i na to pribiješ ili ušarafiš daske. ako se bojiš savijanja dasaka, nemoj da ti budu široke, već onda radije stavi četiri reda umjesto tri. bojaš sa lazurnim premazom i imaš prekrasnu ranč ogradu.
još uvijek možeš kasnije iza ili ispred zasaditi neku živicu.

ograda od metalnih stupova i žice izgleda bitno ružnije, metalni stupovi isto tako traže da ih se pazi i mazi a što se žice tiče, ja sam, tražeći jeftinu, kupila od nekog iz našica. i pokajala se stotinu puta. tako je mekana da je prvi problem razmotati ju. je, je tako je. o postavljanju da ne pričam. špananje je bilo prava noćna mora, jer nismo vjerovali da se neda našpanati ko ona koju smo kupili "skupo". rastezala se ko žvakaća guma i na kraju izgledala ružno.
to sam radila u drugom dvorištu ogradu za koze i znaš koja je to kvaliteta, kada su koze (pametne su i prepametne) rogom zapele žicu i onda polagano, da ubiju dosadu, izvlačile po vertikali iz pletiva
da ih ipak ogradim onda sam još na stupove (bili su to betonski za vinograd) ušarafila daske (svaki šaraf smo morali tiplati ) cca 12 cm širine i još i sada stoje.

predizborni kraj: ja glasam za DRVO
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 22:56   #8
hehe sad sam opet u dilemi

pletivo mi je ruzno a i "mrsavi" zeljezni stupovi tak da ja bi radije drvo i sad opet razmisljam da uzmem te stope (mislim da se tak zovu ta zeljeza) i da imam lijepu ogradu malo se jos bojim savijanja dasaka ali mislim da sam sad opet na 90% da ce ici drvo

kako i sama kazes drvo je puno lijepse i prirodnije, a i puno vise volim raditi s drvetom
u biti da imam love uopce ne bih razmisljao nego bi uzeo one gotove panele i od toga napravio ogradu ali to mi je preskupo

btw. vezano za koze i pletivo, to sam i ja vidio u biti radilo se o mladom jarcu bez rogova koji je isto uspio rasparat pletivo, jos mi nije jasno kako, ali ocito ne kazu bez veze da je koza majstor
Downtown is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 22:57   #9
znaci te daske sto ste kasnije dodavali su sirine 12cm, jel se savijaju? koliki je razmak medju stupovima
Downtown is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 12:27   #10
Quote:
Downtown kaže: Pogledaj post
znaci te daske sto ste kasnije dodavali su sirine 12cm, jel se savijaju? koliki je razmak medju stupovima
razmak među stupovima nam je 2,5 m ali to je bilo kad smo stavljali žicu, pa smo onda morali i daske tako rezati. ipak mislim da je 2 m bolji razmak. 12 cm su širine, jer to sam "uočila" kao idealnu širinu s obzirom na koze pa sam takove kupovala jer su mi bile univerzalne. pokazale su se i dobre kod ograde. savijale su se jedino toliko koliko su se koze o njih češale (to valjda znaš kako izgleda ) ali one koje nisu imale tu funkciju ostale su ok.
ne znam kako si ih mislio pričvrstiti na stup. da li sve u jednoj ravnini, znači imaš 5 cm kraja daske za zabiti čavle (šarafe?) ili, a mislim da je to bolje, svih 10 cm koliko ima stup prekriješ sa daskom, zabiješ 5 čavala u rasporedu ko' na kocki za bacanje kad si se nekada igrao čovjeće ne ljuti se i onda sljedeću dasku od tog stupa prišivaš isto tako samo ili iznad ili ispod već prišite.
na taj način imaš veću površinu u koju lupaš čavle i manja ti je opasnost da se daska raskoli.
iako se uvijek želi suho drvo, moje koze su me naučile da se od suhih dasaka rade dobre "treske" za potpalu, kad se onako žestoko kresne, ili čak od 2 metra prave fatljike zato sam ja preferirala "fine mokre daske" i kada ih dobro zakucaš čavlima, vjerujem da je savijanje tek toliko koliko drvo smije savijeno biti.
još nešto, malo se bojim da su gotove stope (ako se tako zovu) možda preniske, jer ipak ideš sa jelovim stupovima! znam da ima za kupiti željeza na metre, profila L pa ako to narežeš na cca 60 cm onda imaš 30 cm za beton i 30 cm za stup. taka dva stavit dijagonalno na kuteve i unutra uvališ 10x10 stupa (moraš dobro paziti na mjeru ) ušarafiš i mislim da si sigurniji nego sa kupljenim, jer ja sam viđala samo one koji imaju cca 12 cm za ušarafiti drvo.
ako moraš kupovati daske, onda razmisli o udaljenosti stupova, jer ovdje daske od 2 m prodaju bitno jeftinije od ostalih dužina.
koju visinu ograde planiraš raditi?
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 14:48   #11
Quote:
morino kaže: Pogledaj post
drvo u zemlji uvijek trune
a za ogradu si iskoristi sirovu naftu pomjresanu s starim uljem.
prjelaz zemlja zrak treba rjesit tak da se stavi pjeska u zemlju oko stupa
i naravno dobro namazat gore navedenom mjesavinom
sa napomenom
da ak ikako mozete to radit dok je suncano
a mjesavinu zagrijat na kojih 80°C
da bolje drvo upije
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 07:03   #12
Kažete da ograda od željeznih stupova izgleda ružno?
Ja sam ogradio 250m sa željeznim stupovima fi 45 i izgleda savršeno! 2x temeljna boja, 2x završni Luxal, najdeblje plastificirano pletivo i mogu zaboraviti na ogradu slijedećih 30 godina, osim par akcija farbanja stupova.

Slično je moj stari napravio prije 30ak godina i tek smo nedavno mijenjali to njegovo pletivo i farbali ponovno stupove!
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 22:37   #13
Ako baš hoćeš imati drvo onda ti je najbolje drvo pofarbati s mješavinom nafte i izgorenog motornog ulja. Jednom kad se ta mješavina impregnira u kapilarni sustav drveta, ograda će ti ful dugo trajati. Ja sam tako pofarbao šupu na gruntu i sad ima već preko 4 godine i ništa mi se na ljušti. Negativna strana toga je kaj to u početku smrdi ko vrag i drvo je masno od ulja dok se ne upije, al zato posle je milina. Nekad su se tako zaštićivali drveni željeznički pragovi (prag se kuhao u ulju) i oni traju desetljećima i ne smetaju im nikakvi atmosferski utjecaji...
__________________
Reality is almost always wrong...
laci is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 22:48   #14
i da napomenemo koje je drvo za to najbolje
agacija
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 12:23   #15
ovako, jos sam u dilemi sta i kako, ostavljam to za proljece, sto se tice akacije (bagrema) znam da su najbolji za to ali htio bi lijepo ravne cetvrtaste stupove tak da to vjerovatno ne dolazi u obzir, mislim da cu ici sa ovim gredama na koje cu staviti zeljezne profile i to ubetonirati

imam jos dosta vremena do proljeca a i nekih drugih radova pa ce sve ovisiti i o financijskoj situaciji
Downtown is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 16:38   #16
Meni je ideja imanje okružiti drvenim stupovima akacije.

Stupove bi sam pripremio pa me zanimaju detalji:

- Kada rušiti stabla za stupove? Mora li biti zimi ili je svejedno?

- Treba li koru guliti i stupove sušiti nakon rušenja i pripreme i koliko?

- Treba li umočiti u katran prije nego idu u zemlju i koji katran?

- Koliko godina takvi stupovi traju u glinastom tlu?
mountain_spring is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 10:37   #17
Quote:
mountain_spring kaže: Pogledaj post
Meni je ideja imanje okružiti drvenim stupovima akacije.

Stupove bi sam pripremio pa me zanimaju detalji:

- Kada rušiti stabla za stupove? Mora li biti zimi ili je svejedno?

- Treba li koru guliti i stupove sušiti nakon rušenja i pripreme i koliko?

- Treba li umočiti u katran prije nego idu u zemlju i koji katran?

- Koliko godina takvi stupovi traju u glinastom tlu?
Postavio bih ista pitanja. Pošto na neka već imamo odgovore, više me zanimaju pitanja 1 i 2.

Inače, ograda bi bila za zaštitu od divljih svinja, srni... od zekana teško da ću
se zaštititi.

Dodao bih da su mi pristupačni: Jasen, Bijeli grab, Divlja trešnja. Bit će nešto i akacije. Njih ću rasporediti na bitnijim mjestima. A ovi ostali, vrijede šta? Najviše imam jasena.
brunoooo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:32.