Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2012., 23:10   #501
Mislim da bi vam moglo biti zanimljivo pogledati podforum Poljoprovreda.
Omate i teme kao što su orah, lješnjak i sl.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 20:30   #502
Nasad oraha-problem lišće

Quote:
Topla piva kaže: Pogledaj post
Prebaci i zapali
Za sada to i radimo, samo ne palimo nego zaoravamo na ujakovoj njivi koja je tik do našeg nasada. Samo problem je koliko čemo se dugo moći koristiti njegovom njivom.

Za paliti nemamo mjesta, a u ovo jesensko vrijeme listovi su mokri pa je to dosta veliki problem...

Zadnje uređivanje DrWho : 24.10.2012. at 20:43.
DrWho is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 20:40   #503
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Ja orem plitko voćnjake u jesen , pa tako i orahe ! U ljetu nekoliko puta pređem tanjuračom , ostavim pred kraj ljeta travu koju pokosim da ne bude blato kada se kupe , a onda nakon što list otpadne plitko zaorem ! Sutra ću ići poorati dio šljivika , dio sam poorao , orah ću poorati kasnije !
U pravilu gdje se može voćnjake treba orati ! U travnatim nema vlage i akumulacije preko zime !
Što se zaoravanja ti će to ne dolazi u obzir jer je nasad predviđen za košnju sa kosilicama za travu, tako da odmah obavljamo malčiranje što nam odgovara. Ne sakupljamo travu jer nam ne treba.

Kada bi zaoravali tada bi ponovno morali ravnati njivu da bi mogli kositi a to je nepotreban posao.

Za sada još uvijek možemo prebaciti lišće na drugu njivu i zaorati, što nam odgovara. Razmišljali smo da nam kasnije jedino kompost preostaje...
DrWho is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 20:42   #504
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Mislim da bi vam moglo biti zanimljivo pogledati podforum Poljoprovreda.
Omate i teme kao što su orah, lješnjak i sl.
Hvala na savjetu! :-)

Vidim da je tamo otvorena tema o orahu, pa se nadam da ću možda tamo naći neke korisne savjete.

Zadnje uređivanje DrWho : 24.10.2012. at 20:47.
DrWho is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 20:58   #505
Quote:
DrWho kaže: Pogledaj post
Što se zaoravanja ti će to ne dolazi u obzir jer je nasad predviđen za košnju sa kosilicama za travu, tako da odmah obavljamo malčiranje što nam odgovara. Ne sakupljamo travu jer nam ne treba.

Kada bi zaoravali tada bi ponovno morali ravnati njivu da bi mogli kositi a to je nepotreban posao.

Za sada još uvijek možemo prebaciti lišće na drugu njivu i zaorati, što nam odgovara. Razmišljali smo da nam kasnije jedino kompost preostaje...
Vi možete predvidjeti košnju kosilicama , ali orah raste u kvalitetnoj zemlji !
Meni je puno brže preći tanjuračom i uništiti korov , time osiguravam vlagu u zemlji i zaoravam stajnjak ili umjetno gnojivo ! Travu ostavim pred sakupljanje oraha da nije blato i to brzo trimerom pokosim ! Jučer sam poorao oko 1 ha voćnjaka ! Dio gdje je brdo ne orem već kosim i travu ostavljamo od davnina kraj stabala koja miševi ne glođu !

Kompost od trave i lišća možete praviti na nekoliko hrpa u voćnjaku !

Poljoprivredni proizvod je roba u smislu troškova proizvodnje !
U tom smislu morate razmišljati i prilagoditi proizvodnju !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 22:50   #506
Ovo je podforum Gospodarstvo i tema Investiranje u poljoprivredu se treba fokusirati na gospodarstveni aspekt. Imate Poljoprivredu gdje slobodno nastavite pričati o uzgoju, zaštiti i čemu već ne...
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 13:22   #507
Nasad oraha

Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Vi možete predvidjeti košnju kosilicama , ali orah raste u kvalitetnoj zemlji !
Meni je puno brže preći tanjuračom i uništiti korov , time osiguravam vlagu u zemlji i zaoravam stajnjak ili umjetno gnojivo ! Travu ostavim pred sakupljanje oraha da nije blato i to brzo trimerom pokosim ! Jučer sam poorao oko 1 ha voćnjaka ! Dio gdje je brdo ne orem već kosim i travu ostavljamo od davnina kraj stabala koja miševi ne glođu !

Kompost od trave i lišća možete praviti na nekoliko hrpa u voćnjaku !

Poljoprivredni proizvod je roba u smislu troškova proizvodnje !
U tom smislu morate razmišljati i prilagoditi proizvodnju !

Hvala na savjetu, ali prije nekoliko godina pokušali smo samo pretanjurati pa smo kasnije imali velikih problema da bi ponovno dobili ravnu površinu za košnju.

Zemlja je kvalitetna tako da nemamo problema...

Problem je što nemamo mehanizaciju, pa nam je to dodatni trošak koji nije isplativ niti učinkovit, barem za nas. Pokušali smo i sa strižnom kosilicom, ali nam je tada problem trava. Tako da je za sada najbolja kombinacija obična kosilica koja travu samelje, pa je ne treba kasnije sakupljati a ujedno je i hrana.

Orahe svake godine okopavamo, krečimo i prihranjujemo u 12 mjesecu tako da u proljeće kada snijeg počinje kopniti, minerali što dublje dolaze do korjenja.

Što se lišća ti će, jedino rješenje je kompost, paljenje nam ne odgovara jer nemamo mjesta, preoravanje nam ne odgovara iz gore navedenih razloga.

Htio sam poslati jednu fotku ali mi ne dozvoljava, a dozvoljena ukupna količina je 27MB, pojedinačno 9.8kb. Mada do sada nisam niti jednu fotku poslao na ovaj forum? Čudno...

Ali ipak hvala na savjetu i komentarima!

Zadnje uređivanje DrWho : 26.10.2012. at 14:10.
DrWho is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 23:11   #508
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ovo je podforum Gospodarstvo i tema Investiranje u poljoprivredu se treba fokusirati na gospodarstveni aspekt. Imate Poljoprivredu gdje slobodno nastavite pričati o uzgoju, zaštiti i čemu već ne...
Poljoprivreda je roba u smislu troškova proizvodnje ! To svi moraju znati !

- Očekivani bruto proizvod po 1 ha ; u voćarstvu ovisi o vrsti voća , klimi itd .
_ očekivani bruto proizvod po 1 ha u stočarstvu ; ovisi o klimi i tehnologiji - stajski uzgoj krava je najskuplja verzija , pašnjačko - stajski uzgoj je druga priča !
- ako netko hoće investirati u kupnju zemlje , slijedeći korak je razmišljanje što će i kako na toj zemlji proizvesti !
- ako se radi iz hobija to je druga priča , ako se radi da se uloži 1 kn , onda je pitanje koliko se može zaraditi na uloženih 1 kn ?

Nadam se da razumiju svi koji zemlju rade i rizike ?

Ove godine rizik mraz , a potom suša !

neki su uložili u sjetvu kukuruza 4 - 6000 kn po 1 ha i zaorali spaljene stabljike ! meni je mraz i smrzavanje uništio oko 2 ha voća = o kn prihod = obrada zemlje od poticaja i iduće godine ako bude tako = motorna pila i sječa voća !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 23:19   #509
Đuro, moderatorska upozorenja pisana u boji se ne komentiraju. Ukoliko postoji neslaganje ili nedoumica slobodno napiši osobnu poruku moderatorima ili se javi na PŽK.
Teme su namjerno odvojene, te vas upućujem na Poljoprivredu iz razloga jer se tamo skkupljaju i pričaju ljudi koji su stručni, te svakodnevno rade i žive od zemlje.

Molim te probaj uvidjeti razliku između pristupa pojedinoj problematici na različitim podforumima.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 09:21   #510
Quote:
NERAST kaže: Pogledaj post
..... malo sam razmišljao i čitao ....

Cijena poljoprivrednog zemljišta je relatvno niska , pa sam si kontao s obzirom da imam keša a i nisam ljenjivac zasto ne investirati u poljoprivredu
..... NPR u podizanje trajnog nasada oraha.... sam nasad ne zahtjeva pretjerano puno rada sto znaci da nemora biti primarni izvor zarade a opet donosi profit kroz koju godinicu.... tako sam si ja smislio uzeti zemljište od cirka 5-10 hektara i posaditi ORAHE ....
1. poljoprivredni proizvod je roba u smislu troškova proizvodnje , neovisno da li imamo zemlju ili ju želimo kupiti !
2. rizici ; klimatski uvjeti ( mraz , suša , tuča , poplave ) štetočinje - divljač , miševi , bolesti
3. ulazni troškovi pri obradi zemlje , troškovi veterinara - tko ima životinje , troškovi ambalaže - u voćarstvu - povrtlarstvu

ORAH je najneisplativija voćna vrsta ( rizik od mraza , urodi dohodovno jedan put u 5 - 7 godina ) ključan je položaj , sorta ! Dobit od ploda i prodaja stabala , ako su visokostablašice ! Osnovna obrada zemlje , gnojenje , ne traži orezivanje !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 09:29   #511
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Đuro, moderatorska upozorenja pisana u boji se ne komentiraju. Ukoliko postoji neslaganje ili nedoumica slobodno napiši osobnu poruku moderatorima ili se javi na PŽK.
Teme su namjerno odvojene, te vas upućujem na Poljoprivredu iz razloga jer se tamo skkupljaju i pričaju ljudi koji su stručni, te svakodnevno rade i žive od zemlje.

Molim te probaj uvidjeti razliku između pristupa pojedinoj problematici na različitim podforumima.
ZNAM , zato sam nakon toga napisao da je poljoprivredni proizvod roba u smislu troškova proizvodnje u namjeri da vlasnici zemlje to razumiju !

U drugim temama , mogu se iznijeti detaljniji troškovi za pojedinu proizvodnju , pojasniti tehnologija ! Imam ratarstvo , povrtlarstvo , oko 2 ha voća , božićna drvca , perad i u temama koje poznajem rado ću pomoći !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 12:13   #512
velicina stabala

Quote:
Albatrios kaže: Pogledaj post
Jel ima tko kakve nasade? Ja (otac) imam jedno 100 stabala starih 18-20 godina. Kakva su vam iskustva? Ponajprije me zanima kada ih i s cime spricate...


Pozdrav,

Vidim da posjedujete Orahe stare 18-20 godina. Molio bih vas za jednu informaciju.
Dali su Vasi orasi kalemljeni/cijepljeni?
Ukoliko jesu interesuje me dali ima velike razlike u velicinama stabala a po sortama oraha? Naime ja sam 2012 napravio zasad 50tak oraha 5 razlicitih sorti te me interesuje dali ce biti velike ralike u velicinama stabala izmedju npr soti, rasna, sampion, sejnovo itd..

Hvala i


Lijep pozdrav
JustChillin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 15:40   #513
Imam 20-ak tisuća kuna. Baka i djed su mi živjeli u jednom selu blizu Karlovca, imali su veliko dvorište, povrtnjak, kokošinjac i svinjac. E sad, djed je nedavno umro, a on i baka su se već pred koju godinu zbog bolesti i starosti preselili na obalu gdje im živi kćer (moja teta).

Sad, znam da su ovo dosta šture informacije, ali evo, s obzirom na početni kapital i lokaciju imanja, ima li što u što bi se isplatilo ulagati? Točnu veličinu posjeda (koji nije pretjerano velik, tj. velik je za dvorište i povrtnjak, ali ne i za poljoprivredno zemljište) i sastav tla ću se potruditi saznati - još nisam pitao jer bi se neki u obitelji navodno "mogli uvrijediti" zbog toga.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 00:38   #514
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Imam 20-ak tisuća kuna. Baka i djed su mi živjeli u jednom selu blizu Karlovca, imali su veliko dvorište, povrtnjak, kokošinjac i svinjac. E sad, djed je nedavno umro, a on i baka su se već pred koju godinu zbog bolesti i starosti preselili na obalu gdje im živi kćer (moja teta).

Sad, znam da su ovo dosta šture informacije, ali evo, s obzirom na početni kapital i lokaciju imanja, ima li što u što bi se isplatilo ulagati? Točnu veličinu posjeda (koji nije pretjerano velik, tj. velik je za dvorište i povrtnjak, ali ne i za poljoprivredno zemljište) i sastav tla ću se potruditi saznati - još nisam pitao jer bi se neki u obitelji navodno "mogli uvrijediti" zbog toga.
Pa odi na arkod.hr i sam pogledaj. Teško je reći. Pretpostavljam da tamo ne bi živio? Koliko si daleko udaljen od navedene lokacije?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 18:30   #515
Investirali u plantazu borovnica

Investirati u poljoprivredu -kako poceti

Prikazati cu nase iskustvo. Projekt plantaze borovnica je u povojima.Godinu dana smo razmisljali kako i sto, ideje su se vrtile od prodati sve i otici na more i baviti se rentanjem apartmana, do kupovine stana u ZG pa rentati u dnevni najam u sezoni ili jedrilice na leasing pa rentati. Sve je to zahtijevalo velika ulaganja i dugorocni povrat ulozenog.
Posljednja ideja je bila plantaza borovnica. Ocekivani urod 6-10t po ha nakon 3-5 godina moze se ocekivati povrat investicije.
Kupili smo staro seosko imanje u okolici Petrinje i jesenas zasadili 2500 sadnica borovnica. Kako je to do sada izvedeno pokusati cemo prikazati u blogu:http://borovnicee.blogspot.hr/
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 18:39   #516
Registrcija poslovnog subjekta !? Vazna tema i jos uvijek otvorena , prvi korak ce biti agencija za placanja u poljoprivredi i prijava u ARKORD. Da li obrt ili OPG jos uvijek je dilema , kasnije ako posao krene svakako ce biti d.o.o. tu je jos uvijek puno nepoznanica za nasu specificnu situaciju. Tek po registraciji poslovnog subjekta moze se aplicirati za poticaje i poceti sa povratom ulozenog.Za ovu godinu nije za ocekivati neki ozbiljniji urod pa ima ponesto vremena za donosenje odluka
http://borovnicee.blogspot.hr/
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 23:58   #517
Quote:
geoterm kaže: Pogledaj post
Registrcija poslovnog subjekta !? Vazna tema i jos uvijek otvorena , prvi korak ce biti agencija za placanja u poljoprivredi i prijava u ARKORD. Da li obrt ili OPG jos uvijek je dilema , kasnije ako posao krene svakako ce biti d.o.o. tu je jos uvijek puno nepoznanica za nasu specificnu situaciju. Tek po registraciji poslovnog subjekta moze se aplicirati za poticaje i poceti sa povratom ulozenog.Za ovu godinu nije za ocekivati neki ozbiljniji urod pa ima ponesto vremena za donosenje odluka
http://borovnicee.blogspot.hr/
Hvala na savjetu. Tako nešto se ja spreman napraviti. Doduše biti će neka mediteranska kultura.
https://www.forum.hr/showthread.php?t=1001729
Kako staviti poljoprivrednu zemlju u funkciju :

Na svome otoku sam naslijedio oko 10 hektara zemlje. Najviše krških pašnjaka. A ima i koji hektra obradive zemlje gdje bi se moglo posaditi 100 - 200 maslina.
Od te zemlje ima i svije velike parcele od preko 3 hektara uz more. Po postojećim zakonima tu se mogu napraviti OPG ville.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2021., 03:57   #518
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Pa odi na arkod.hr i sam pogledaj. Teško je reći. Pretpostavljam da tamo ne bi živio? Koliko si daleko udaljen od navedene lokacije?
Evo da odgovorim, tri godine nakon što sam ostavio post i zaboravio na njega.

Točno, ne bih baš htio živjeti tamo. Zasad mi je plan biti u Zagrebu - e sad, također mi je plan otići u inozemstvo kroz koju godinu, možda i trajno putovati...Sad ne znam koliko bi uz to išta bilo moguće raditi...I npr. koliko bi imalo smisla i isplativosti zaposliti nekoga da to obrađuje (s trenutnim financijskim mogućnostima vrlo vjerojatno nimalo).
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:46.