Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2005., 10:22   #1
Question Dracena / Drvo života (Dracaena)

Imam drvo zivota, s dva debla. I nemam pojma sto mu je

U zadnje vrijeme je na listovima jednog debla poceo dobivati tocke, svjetlije nijanse od listova. I na nekim djelovima se susi. Drugo deblo je sasvim ok.

Zalijevam ga jednom tjedno, sto je prema uputama cak mozda i previse. Ne zelim pretjerati da ne zagnjili, al mi nije jasno od kud mu ove nus pojave?

Do sad je stajao tik do staklenog zida, dakle imao je dovoljno svijetla i sunca, ali ne direktnog. Da li moze problem biti u klimi? Naime kad je navecer upaljena, tocno puse ravno u njega (doduse udaljena je jedno 6m i pod stropom)

Sad sam ga preselila na drugo mjesto... tamo ce imati nesto manje svjetla, al mozda pomogne?

Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2005., 13:13   #2
Ok, utvrdjeno je da drvo ima pepelnicu Izgleda da je tako doslo, jer su mu listovi od pocetka imali takve simptome (ko da je prasnjavo stalno), jedino sto ja nisam kuzila da to ne smije tako bit

Sto sad? Ima netko pametnih savjeta prije nego nakon posla trknem u ljekarnu za biljke?

Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 12:40   #3
Dracaene - sve što vas o njima zanima

Imam ovu biljku vec godinama i sad je dosla do plafona...

Moje pitanje je: Mogu li j to drvce odrezati ( na pola duzine) i ponovno zasaditi?
malapticica2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2007., 22:38   #4
naravno da može sada je samo pitanje dali će se primiti...
__________________
moj blog
vragolast is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 01:13   #5
Ja mislim da bi mogla, ali raspitaj se prije dobro (u rasadniku, cvjećarni...). Ja sam prije nekoliko godina odrezala i zakorijenila u vodi yuccu - i onda ju presadila u zemlju. Jako dobro je sve uspjelo. A mislim da dracene slično reagiraju na takav postupak...
I ne samo to. Kod tih se biljaka mogu zakorijeniti i komadi koje dobiješ tako da odrežeš 1. kom s vrhom, a onda se spuštaš prema dnu i režeš komade u veličini koja ti odgovara i staneš kad dobiješ biljku (deblo) koje ti veličinom odgovara. To deblo, naravno, ostaje s korjenom u istoj posudi kao i dosada (i nastavlja rasti - puštati nove izboje - vidjela si sigurno takve biljke kojima iz debelog debla po strani rastu 2-3 nova izboja, možda je i tvoja dracena takva...), a ostale komade zakorijeniš i dobiješ nekoliko biljaka. Možda bi ti ovo isto pasalo, s obzirom da imaš tako veliku biljku...
Ako ne saznaš ništa pouzdano, mogu još pogledat po knjigicama...
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 21:40   #6
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Ja mislim da bi mogla, ali raspitaj se prije dobro (u rasadniku, cvjećarni...). Ja sam prije nekoliko godina odrezala i zakorijenila u vodi yuccu - i onda ju presadila u zemlju. Jako dobro je sve uspjelo. A mislim da dracene slično reagiraju na takav postupak...
I ne samo to. Kod tih se biljaka mogu zakorijeniti i komadi koje dobiješ tako da odrežeš 1. kom s vrhom, a onda se spuštaš prema dnu i režeš komade u veličini koja ti odgovara i staneš kad dobiješ biljku (deblo) koje ti veličinom odgovara. To deblo, naravno, ostaje s korjenom u istoj posudi kao i dosada (i nastavlja rasti - puštati nove izboje - vidjela si sigurno takve biljke kojima iz debelog debla po strani rastu 2-3 nova izboja, možda je i tvoja dracena takva...), a ostale komade zakorijeniš i dobiješ nekoliko biljaka. Možda bi ti ovo isto pasalo, s obzirom da imaš tako veliku biljku...
Ako ne saznaš ništa pouzdano, mogu još pogledat po knjigicama...
Jao, hvala ti špranja, to je dobro znati.
Morat cu nesto napraviti s tom biljkom sto prije, jer sad samo pati. Mislis da bi moglo i od komada nesto izrasti?
Sad, imam jos jedno pitanjce...
Dali se, kad se debla tako odrezu, sade po dva u jednu zardinjeru, ili ide po jedna?
Ne znam, mozda bi bilo previse staviti dvije u jednu.
malapticica2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 00:40   #7
Mislim da bi.
Raspitaj se je li bolje zakorijeniti u vodi, ili zemlji. Budem i ja u knjizi pogledala, pa ti napišem...I ne znam postoji li neki period u godini kad se to preporučuje raditi, ili može bilo kad... Moja je procjena da može bilo kad, ali...ne znam sigurno.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 12:05   #8
E, puno ti hvala!
malapticica2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 21:42   #9
Malo kasnim,no ako još nisi slobodno ju odreži i samo u zemlju posadi.Ja svoju već par godina režem,isto mi do plafona,i svaki dio koji sam odrezala se primio.Bez obzira na godišnje doba
liana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 18:11   #10
Super, hvala !
malapticica2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 15:34   #11
Quote:
malapticica2 kaže: Pogledaj post
Imam ovu biljku vec godinama i sad je dosla do plafona...
blago tebi moja je mala i sporo raste
__________________
cola je lijek!
snjoxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 16:29   #12
Dobra strana je to sto ti nije dosegla plafon, pa je ne moas rezati, kao npr. ja

Narast ce i tvoja
malapticica2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 22:55   #13
Dracena ili nešto drugo

Dobila majka za rođendan pa me zanima o kojoj se točno biljci radi
I kakvi joj uvjeti najbolje odgovaraju, koliko sunca vode itd. treba. Evo slika
Hvala
sid4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 07:45   #14
To je drvo života.

Ja ga imam u dnevnom boravku, ima dosta svjetlosti, ali nikad nije na direktnom suncu...Polijevam ga svako 10 dana.
__________________
Getting there is writing because you can´t stop writing.
Being here is not being able to start writing.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2007., 17:11   #15
možda ja fikus; treba dosta svjetla, polijevati lišće i treba uvijek biti na istom mjestu. Nikako ga preještati
duda007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2007., 17:27   #16
Da,to je dracena,jedna od više vrsta koja se uzgaja,i za koju se je udomaćio naziv drvo života,ali se nije baš udomaćilo ime zmajevac za dracenu(draco-zmaj).Kao što je već navedeno,traži svijetao položaj u stanu,ne direktno sunce i ne pretjerano zalijevanje,pogotovo ne zimi.
jagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 17:09   #17
Ok hvala svima na odgovorima
sid4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 10:38   #18
Update: Treba li dracenu presaditi? Kupljena je u relativno malom pitaru. Ima li ko iskustva s takvim stvarima, ili je bolje ne dirati ništa?
sid4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 12:09   #19
Ja uvijek presadim, jer u onim kupljenim, korijenje je obično jako zbijeno.
U nešto malo veće.

I uvijek bude uspješno.
Iako ovakvu nisam nikad imala, već onu s tanjim listovima.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 21:53   #20
možeš ju presaditi lai to je najbolje ciniti u proljeće.
__________________
moj blog
vragolast is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:29.