Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2024., 18:57   #4461
Ako je prikladno za krov, onda je prikladno i za tvojih pardeset kila.
Također, ako oni jadni kreveti od iverice iz kojekakvih trgovina mogu preživjeti biti spojeni sa par kutnika i šarafića, onda može i pošten komad grede. Ali svakako bi ti preporučio malo ozbiljniju spojnu tehniku ako te zanima stabilnost i dugovječnost...dakle uposli tu glodalicu.
Opcija su ti i recimo drvene tiple uz šarafe i pod tim ne mislim na one male posrane od 2 cm nego tiple koje ćeš nakucati kroz punu debljinu grede u drugu gredu.
Što se finiša tiče, sigurno imaš u ponudi grede različitih vrsta završne obrade, one obrušene naglatko će te sigurno više koštat ali nećeš morat gazit kroz par granulacija brusnog papira da sam dođeš do te razine.
donktard is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 21:43   #4462
Hvala na odgovoru!
Okej, znaci ideja nije ociti flop, sjajno.
Nije mi nosivost kreveta upitna bila, najvise sam zabrinut za spojeve i zavrsnu obradu.
Ove sam nasao na netu
https://www.drvona.hr/grede/1326-lam...liteta-gl24-hc
i plan mi je poc ih uzivo vidit ovaj tjedan, oblanjane su, kazu, rezu ih tamo, iako sa tolerancijom od 5mm pa ne znam da li da odma im dam mjere plus tih 5mm pa ja stelim kad budem radio, iako pretpostavljam da ce njihov rez uredniji biti. Kantuni su obradjeni i na slici izgledaju spremne za pituru, sta bi bilo super da je tako. Moram jos ispitati da li postoji u okolici Splita jos neka butiga koja ih drzi, nalazim ih samo jos u gradje. I neznam kako bi dobavio neke sa finijom zavrsnom obradom ako bude potrebno.
Za spajanje imam ideju da radim sa vijcima s maticama plus tiple koje nisam bas mislio kroz cijelu gredu provuc. Vide na ovu shemu:
https://hu.pinterest.com/pin/160229699231506911/
Samo puno konkretnije. Dvije vide po kantunu i jedna deblja tipla je plan za sada. Vide bi ulegnio i zatvorio drvenim tiplom s vanjske strane.
Jos se mislim koje dimenzije grede uzet, deblje izgledaju impresivnije ali su i teze i skuplje.
__________________
Pride is all very well, but sausage is a sausage.
Welcome to terrordome...I'm your host the friendly neighborhood baritone
aspirin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2024., 09:52   #4463
Pošto su lamelirane morale su proć kroz debljaču ili nešto da se ispeglaju, tako da bi trebale bit prilično glatke.
Možeš i ti izrezat dost uredno, al ovisi koji alat imaš.
Sigurno imaš puno trgovina sa sirovom drvnom građom.
Tiple kroz gredu, otprilike kao taj tvoj vijak sa linka preporučam zato jer onda ne moraš ciljat rupe za tiple.
Te matice nisam probao, ali ima sto načina da se to spoji. Inspiriraj se malo na youtubeu, vidio sam tamo odličnih stvari.
donktard is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2024., 21:58   #4464
Sutra cu ih poc vidit i odlucit (citaj zena ce odlucit) jesu dovoljno glatke da se koriste takve kakve ih se kupi, u protivnom se bojim da bi blanjanjem ili drugom kakvom obradom obim posla porastao bar za 30-40%, da ne govorim da bi to bilo prvi put da tako nesto radim.
Gledam nacine spajanja na youtube i pinterestu ali izgleda da se svi loze na fancy, lijepe nacine koje zahtjevaju minimalno glodalicu ili jebenu ruku za radit sa dlijetom, a u to se ipak ne bi upustao. Tvoj prijedlog za velike tiple koje bi se iz vani udarile mi se svidja, pogotovo manjak preciznosti koje je potreban za to. Trenutno sam u dilemi da li koristit samo to, ili u kombinaciji sa vidom i maticom. Oboje ce na kraju iz vani izgledati isto, samo sta ce vide imati u unutrasnjosti kreveta dodatnu rupu. Meni amateru se cini da je vida ipak vida. Za te tiple, znaci za svaki kantun, po dvije sa svake strane? Na koju dimenziju da ciljam i koje drvo da za to uzmem? Jeli bi one drske za alat tipa grablje bile za to? To ce biti dovoljno cvrsto, obzirom da ce ipak biti sve skupa prilicno tesko?
Smanjio sam dimenzije grede na 14x20, vjerujem da ce to dovoljno masivno izgledat.
I na kraju, cime da to premazem? Neki prozirni lak, da se vide sare drva, koji bi bio najbolji?
__________________
Pride is all very well, but sausage is a sausage.
Welcome to terrordome...I'm your host the friendly neighborhood baritone
aspirin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2024., 09:47   #4465
Evo:

https://www.youtube.com/watch?v=8NPAjqQ4GvE

Ajde, malo je kompliciraniji projekt ali čovjek koristi bušilicu i pilu.
Što se drveta tiče, goli šarafi su najslabiji spoj, oni s maticom su jači. To ti je u stvari dosta.
Velike tiple su ekstra ojačanje, jer su one u biti kao primitivan "mortise and tenon" spoj. Ne znam hrv nazive za ništ od toga.
Drška od alata mi se čine previše, imaju baš velike drvene tiple za kupit tipa u bauhausu, ono, dužine su metar svaka pa ih režeš na komade kak ti paše...al vidim sad da si odlučio koristit i popriličnu gredu. Štoviše, možda i preveliku.
Nisam 100% siguran što da ti preporučim ak ideš s takvom veličinom, ovisi o tome kako si zamislio sve to, pa daj priloži neku skicu, ali moja "jednostavna" kombinacija bi vjerojatno bila šarafi, kutnici i "lap" i "half-lap" spojevi.
A i s obzirom na veličinu, trebao bi tiplati u sobi di će bit krevet, bolje da ti bude rastavljiv.

Što se finiša tiče, najjednostavnije i najmanje trovanja bi bio lak na vodenoj bazi, ali tu ćeš imati bar dvije ruke sa laganim brušenjem između jer će prva ruka dić dlačice na drvetu.
Još jednostavnije je namazat sa uljem tipa Osmo ili Rubio, ali ne znam kak će to izgledat na drvetu koje si odabrao, treba probat.
Za ozbiljniju zaštitu bi išli kojekakvi PU lakovi, ali mislim da to nije potrebno.
donktard is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2024., 10:09   #4466
Kod lijepljenog drveta nije problem nosivost. Ali znaju se vitoperiti.
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2024., 14:26   #4467
"mortise and tenon" su po naški "utor i pero".
__________________
Siniša
sdespoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2024., 15:59   #4468
Ma gladne oci u mene, to ti je, sad kad sam vidio uzivo vidim da je 14x20 ogromno, jedno su brojke na metru a drugo greda uzivo. Krevet je inace za opremit kucu za odmor pa je estetika kljucni faktor, a ja racunao, vise je bolje. Znaci 12x16 je i vise nego dovoljno a i izgleda dovoljno masivno da bude impresivno.
Ovo sta sam upravo vidio je i vise nego dovoljno fino obradjeno da ne zahtjeva dodatnu obradu osim zastite. Covjek tamo je preporucio i neku fungicidnu zastitu, bezbojnu pa cu morat i to pogledat.
Ovako sam ja to zamislio:

A ovako otprilike zena:

Ocito, njen zahtjeva vise preciznog truda a i materijala.

Sta bi onda preporucio za spajanje ovu dimenziju grede? Nije potrebno da krevet bude rastavljiv, radit cu ga na licu mjesta i nije plan da izlazi iz te sobe dok ne bude za rashod. Jeli znaci da tiple nebi isle kao jedini spoj nego bi se trebale kombinirat s vidama?

@Cranesbill jeli se moze sta napraviti za sprjeciti vitoperenje ili umanjiti?
__________________
Pride is all very well, but sausage is a sausage.
Welcome to terrordome...I'm your host the friendly neighborhood baritone
aspirin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2024., 18:09   #4469
https://www.youtube.com/watch?v=psAFfgKjWr0
Damir66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2024., 18:56   #4470
Da, takav bi bio plan ako se bude islo na zeninu ideju. Kako onda ucvrstit noge? Velike tiple kroz sredinu spoja sve do noge ispod?
__________________
Pride is all very well, but sausage is a sausage.
Welcome to terrordome...I'm your host the friendly neighborhood baritone
aspirin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2024., 19:13   #4471
Ja imam od lameliranog drveta radne ploče u kuhinji i, unatoč spojnim vijcima i učvršćivanju od dolje, malo se jedna ploča izbočila. To su ploče 5cm debljine od bukve. Možda kod greda ne bude tako, ali to je i dalje ljepljeno.

Prije tri godine sam hrastov krevet, obajcan, 160x200, klasičan oblik, podnica platila 2300kn (305€). To je čvrsto i ne ide nikuda. Jesi siguran da ti se da zajebavati s DIY? Možda da se raspitaš koliko bi koštalo
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2024., 21:11   #4472
Quote:
Cranesbill kaže: Pogledaj post
Ja imam od lameliranog drveta radne ploče u kuhinji i, unatoč spojnim vijcima i učvršćivanju od dolje, malo se jedna ploča izbočila. To su ploče 5cm debljine od bukve. Možda kod greda ne bude tako, ali to je i dalje ljepljeno.

Prije tri godine sam hrastov krevet, obajcan, 160x200, klasičan oblik, podnica platila 2300kn (305€). To je čvrsto i ne ide nikuda. Jesi siguran da ti se da zajebavati s DIY? Možda da se raspitaš koliko bi koštalo
Eh, nesreća. Uglavnom je obrnuto, lamelirano drvo je dimenzionalno stabilnije od običnih dasaka. Ne znači da se ne može spigat.
Ti imaš lameliranu ploču u kuhinji, dakle vlaga, vrućina, voda, kombinacija...i ak ti ploča nije savršeno zatvorena lakom, otplesat će. A možda je u startu imala previše vlage u sebi.
Zamisli tek da imaš neku radnu površinu od loše osušenog hrasta, kad se to raskreči ima da izgleda ko prometna.
donktard is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2024., 21:30   #4473
Quote:
aspirin kaže: Pogledaj post
Da, takav bi bio plan ako se bude islo na zeninu ideju. Kako onda ucvrstit noge? Velike tiple kroz sredinu spoja sve do noge ispod?
Ne volim predlagat stvari za materijal dimenzija s kojima nisam radio al probat ću. Inače čini mi se da takve daske baš pate za nekim boljim spojevima "pero utor" kako veli sdespoto, a meni se vidi bar neki "lap" ili "half-lap joint" za jednostavnost.

Navoj za vijke vjerojatno uzimam između 10-20 mm. Po prvoj slici, ako ih bušim kroz nogu horizontalno, želim da u horizontalnim gredama bude bar 10 cm vijka. A kad si u nedoumici, pretjeraj. Tu pričam o vijku za drvo, bez matice. S maticom ćeš vjerujem bolje pritegnut.

Po drugoj slici, ako šarafim dolje prema nozi, dakle vjerojatno i u smjeru godova, tu ću pretjerat, sigurno velike tiple recimo 70% dužine noge ili navojne šipke punu dužinu noge, odozdo spucat udarnu maticu i onda odozgo pritegnut.

A ove horizontalne stršalice sa druge slike i youtube videa zajebi ako ti nisu neopisivo lijepe. A i tad bi ih zaoblio do neprepoznatljivosti. To je super recept za skidanje svetaca s neba kad si nalupaš cjepanicu i koljeno par puta.

EDIT:
Evo kako je čovjek izbušio i zatiplao dvije daske, nemre jednostavnije i s manje alata...naravno trebale bi veće tiple, šarafi i boreri za te velike grede:
https://youtu.be/M_xJD_aylYw?si=-Ie191nhLXJbNRgP&t=151
donktard is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2024., 09:10   #4474
Mislim da sam uspio zenu odgovorit od tih strsalica, najvise jer soba nije toliko siroka pa ce stvarno smetat za prolazak oko kreveta. U zamjenu za to, oce da smislim nesto zanimljivje za uzglavlje pa moram sad o tome razmislit.
Sta se tice lap/half-lap spoja, nisam apriori protiv, ali nisam siguran kako ih uklopit sa nogama u podnozju i stupovima na uzglavlju kreveta, jer u trenutnoj skici se uzduzne i poprecne grede ne vezu zajedno nego obje idu na stupove, sta komplicira stvar. Eventualno se prebacit na kvadratne grede, tipa 16x16 pa skombinirat neki spoj tri grede, ali tu debelo plesem na granici svoje comfort zone, i tolerancija na greske se drasticno smanjuje. Do sada sam bio za spoj tocno kakav lik na videu tom radi, kombinacija velike tiple i vide, a jos i za to moram detalje rjesit kako ce ic jer se moraju u kriz spajat uzduzne i poprecne grede kroz stup, imam 16 cm na raspolaganju. Mislim se ili dvije vide s maticom po strani, ili vida i tipla, to bi bile 4 rupe u 16 cm, vise od toga ne bi islo ja mislim.
__________________
Pride is all very well, but sausage is a sausage.
Welcome to terrordome...I'm your host the friendly neighborhood baritone
aspirin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2024., 14:20   #4475
Da imaš 16 cm na raspolaganju.
Izradio sam stol za garažu 100x60, sa gredama od 6x6 cm, spoj je kao na tvojoj prvoj slici. Prema kraćoj gredi horizontalno idu dva šarafa, a prema dužoj horizontalno idu tri šarafa. Recimo da je gužva. A tebe brine 16 cm.

E da, ono što ti preporučam, pošto nisi nacrtao pa ne znam kakav ti je plan za iznutrice, ojačat sve kuteve iznutra, ovak nečim samo masivnijim, može i od drveta, bitno da bude pravokutni trokut, da drži krevet u vinkl, to će ga dost ojačat i spriječit micanje u više smjerova.

https://i.ebayimg.com/images/g/B08AA...gL/s-l1600.jpg

Mogao bi i cijelo dno napravit za ojačanje, ali to je bezvezan trošak materijala.
donktard is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2024., 20:36   #4476
ja racunam tiple od 2cm promjera bar, kad je bal, a i da figura lijepo... 4 takva su 8 cm, a ne mogu ih bas u dno i vrh grede stavit, a i ne mogu jedan u milimetar do drugog, nije bas kao da samo vide stavljam. Neka je 1cm izmedju njih, dodjemo do 11cm, ostaje po 2.5cm do gornjeg i donjeg ruba grede. Da ne kazem da sam se mislio i 2 tiple plus vida na maticu izmedju njih A i inace sam fan predimenzioniranja...

Iznutra za sada samo imam plan za stavit jednu uzduznu letvu po sredini sa sredisnjom nogom da nosi podnice, i naravno uzduzno na grede letvu da ih drzi. A jesam mislio malo nekakvih metalnih kutnika ubacit, da, nikad dosta cvrstoce. Njih mogu uvidat u drvo, ne treba nesto posebno rjesavat? Nisam planirao cijeli okvir, ali ako bi bilo dobro kakve dodatne letve negdje stavit, otvoren sam za prijedloge.

E da, pitao sam i za pilanje, kaze da mogu motornom ili cirkularom, cirkularom malo skuplje, al sigurno cu to, kaze da je u milimetar dva, al mislim da cu svejedno ja to bar morat obradit. Cime je najbolje? Blanjalica, tracna brusilca ili na zgance pa pomalo?
__________________
Pride is all very well, but sausage is a sausage.
Welcome to terrordome...I'm your host the friendly neighborhood baritone
aspirin is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 14:02   #4477
U lidla ima i tracna brusilica i elektricna blanja, sta mi je bolje za rezove na gredama obradit?
__________________
Pride is all very well, but sausage is a sausage.
Welcome to terrordome...I'm your host the friendly neighborhood baritone
aspirin is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 17:36   #4478
Quote:
aspirin kaže: Pogledaj post
ja racunam tiple od 2cm promjera bar, kad je bal, a i da figura lijepo... 4 takva su 8 cm, a ne mogu ih bas u dno i vrh grede stavit, a i ne mogu jedan u milimetar do drugog, nije bas kao da samo vide stavljam. Neka je 1cm izmedju njih, dodjemo do 11cm, ostaje po 2.5cm do gornjeg i donjeg ruba grede. Da ne kazem da sam se mislio i 2 tiple plus vida na maticu izmedju njih A i inace sam fan predimenzioniranja...

Iznutra za sada samo imam plan za stavit jednu uzduznu letvu po sredini sa sredisnjom nogom da nosi podnice, i naravno uzduzno na grede letvu da ih drzi. A jesam mislio malo nekakvih metalnih kutnika ubacit, da, nikad dosta cvrstoce. Njih mogu uvidat u drvo, ne treba nesto posebno rjesavat? Nisam planirao cijeli okvir, ali ako bi bilo dobro kakve dodatne letve negdje stavit, otvoren sam za prijedloge.

E da, pitao sam i za pilanje, kaze da mogu motornom ili cirkularom, cirkularom malo skuplje, al sigurno cu to, kaze da je u milimetar dva, al mislim da cu svejedno ja to bar morat obradit. Cime je najbolje? Blanjalica, tracna brusilca ili na zgance pa pomalo?
Ja bi definitivno ojačao trokutima. Ali čuj, nije nikakav problem stres test napravit, pa ojačat sve šta treba.

Ako se cirkularom reže to bi trebao biti fin rez. Tako da vjerojatno neće trebat puno. Tračna brusilica je za mesarenje, dakle ako treba skinut puno materijala.
Blanja će odradit glatko, al ne vidim razlog išta kupovat, ako već nemaš, dok ne dobiješ materijal i vidiš koliko je obrade potrebno.
Ja uglavnom koristim ekscentričnu brusilicu, ali moja obrada rijetko počinje ispod 120 grit.

EDIT: u biti stvarno nemam pojma kak će blanja odradit okomito na smjer goda, nisam ju dovoljno puta primio u ruke da bi mogao komentirati.
donktard is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 18:17   #4479
Ojacat cu trokutima sigurno, gdje god budem mogao. Imam ekscentricnu i ja, valjda
ce s njom bit dosta, a sta kazes, uvijek lako nabavit pa rjesit.
Inace, trenutno sam na ovome dizajnu:

Uzglavlje ce ic od tanjih greda, 8x16 kao i kantunali. Ovako sam dobio i visak od cca
3.5m 12x16 pa sad mozgam kako to ili ukomponirati u ovo ili nesto drugo s tim napravit.
__________________
Pride is all very well, but sausage is a sausage.
Welcome to terrordome...I'm your host the friendly neighborhood baritone
aspirin is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 21:59   #4480
Taman za malu repliku stonehengea.
donktard is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:23.