Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2009., 10:57   #1
Prijete li nam razorni potresi?

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...ab-potres.html

Već duže godina slušam kako je samo pitanje vremena kada bi Zagreb mogao pogoditi potres one jačine kao i davne 1880. ili Dubrovnik 1667.
Dakle, 9 stupnjeva Mercalli-Cancani-Siebergove ljestvice

Superpotres bi mogao razoriti Zagreb u sljedećih 50 godina
Piše: Sergej Trajković

Seizmolog Ivica Sović
Zagreb i okolica jedno su od seizmički najaktivnijih područja u svijetu, a broj manjih potresa je u porastu

ZAGREB - Prema statistikama koje obuhvaćaju posljednjih 200 godina, seizmolozi predviđaju da će Zagreb kad-tad zadesiti superpotres jačine 9 stupnjeva Mercalli-Cancani-Siebergove ljestvice. Riječ je o potresu čija je razorna moć tolika da bi velik dio grada mogao biti sravnjen sa zemljom u samo nekoliko minuta ili čak sekundi, a pretpostavlja se da bi se to moglo dogoditi u sljedećih 50 godina.

Međutim, nitko ne može točno odrediti kada će se ta katastrofa dogoditi, jer se potresi ni uz pomoć najsavršenije tehnologije još ne mogu predvidjeti.

SEDAM NAJJAČIH POTRESA U HRVATSKOJ - najgori 1667. u Dubrovniku

Sigurno je jedino, tvrde stručnjaci Seizmološke službe Geofizičkog odsjeka PMF-a, da se područje Hrvatske, pogotovo Zagreba i okolice, nalazi na jednom od seizmološki najaktivnijih područja u svijetu.

U posljednjih su nekoliko godina učestalost i jačina potresa u porastu. Njih proučava 11 seizmologa te tehničko osoblje raspoređeno na održavanju računalnih sustava u seizmološkim stanicama po Hrvatskoj.

- Nakon velikog potresa kod Stona 1996. došlo je do smirivanja aktivnosti jer se energija jednostavno potrošila. No, posljednjih nekoliko godina opet bilježimo nekadašnji intenzitet i učestalost potresa, što znači da se energija u dubini Zemlje opet nakupila i počela pomicati tektonske ploče - tvrdi Ivica Sović, dežurni seizmolog na Geofizičkom odsjeku PMF-a.

Od 2000. do 2005. godine na području Zagreba zemlja se jače zatresla čak 22 puta. Riječ je samo o potresima magnitude veće od 3 stupnja po Richteru, što je otprilike neka srednja jačina.

Uspoređujući to s potresima u, primjerice, Tokiju, riječ je o maloj brojci, a s obzirom na gotovo zanemariv broj potresa u Moskvi, to je iznimno mnogo. Seizmolozi tvr
U slučaju potresa jačine 8 do 9 stupnjeva po Mercalliju, svi objekti sagrađeni bez armiranog betona bili bi razrušeni, a još bi gore prošle moderne poslovne zgrade od stakla jer bi ljudi u njima stradali od krhotina. Najbolje bi prošle drvene kuće.
de da se od razornog potresa koji bi mogao zadesiti Zagreb nitko, na žalost, ne bi mogao pravodobno zaštititi. U slučaju takvog razaranja ne pomaže ni sklanjanje uz nosivi zid zgrade, pod stol ili bježanje na otvoren prostor kako bi se odmaklo što dalje od građevina.

- Nema vremena za bijeg od takvog potresa. Najveći dio ljudi stradao bi zbog panike koja bi nastala, a ne zbog posljedica samog potresa - tvrdi seizmolog I. Sović.

RAZORNI POTRES 1880. U ZAGREBU - od posljednica tog potresa umro je i August Šenoa

Najbolja mjera zaštite je savjetovanje građevinara prije gradnje zgrada. Naime, u slučaju potresa 8-9 stupnjeva Mercallijeve ljestvice, kakav je Zagreb već zadesio 1880. godine, svi bi objekti sagrađeni prije 70-ih godina vjerojatno bili potpuno razrušeni jer se tada još nije upotrebljavao armirani beton.

Međutim, seizmolozi upozoravaju kako bi još gore prošle moderne poslovne zgrade od stakla, kakve se u posljednje vrijeme sve učestalije grade, jer bi ljudi u njima stradali od krhotina stakla.

- Najbolje bi prošle drvene kuće jer je drvo fleksibilan materijal - kaže Sović.

POSLJEDICE POTRESA S OBZIROM NA JAČINU

Ne postoje nikakvi sigurni znakovi koji bi upućivali na veliki potres, pa tako siguran znak nije ni niz od nekoliko manjih potresa kao najava većem, što se često misli. Ni promijenjeno ponašanje životinja ili mjerenje elektromagnetskih valova nisu provjerene najave superpotresa.
U 125 godina Zagreb zadesilo 496 potresa

Od 1880. godine, kada je Zagreb zadesio potres katastrofalnih razmjera, do danas je metropolu treslo čak 496 potresa s pragom amplitude od 3 stupnja po Richteru (granica između slabog i srednje jakog potresa). Seizmolozi tvrde da se uvijek radilo o tzv. plitkim potresima (s epicentrom do 10 kilometara u dubini Zemljine kore), što ide u red najopasnijih vrsta potresa.
by jutarnji list

Što mislite o tome svemu i jel vas bar malo strah pomisli da bi uslijed akcije-reakcije u Italiji isti, ali još pogubniji mogao zadesit naše gradove?

Ako je tema bila, ispričavam se, ako je neprikladna za ovaj pdf slobodno je selite na PZ
lollatutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 11:07   #2
Postoji li zakon o gradnji koji propisuje neke norme glede sigurnosti u slučaju potresa?
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 12:00   #3
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Postoji li zakon o gradnji koji propisuje neke norme glede sigurnosti u slučaju potresa?
Ne znam postoji li zakon,no znam da se nove zgrade rade tako da o zaštiti od potresa uopće ne razmišlja,na užas svih seizmologa.
I sve je dobro dok ne zatrese.U tom času se stavrno ne bih htjela naći u nekoj staklenoj zgradi.
marcella is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 12:02   #4
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Postoji li zakon o gradnji koji propisuje neke norme glede sigurnosti u slučaju potresa?
postoji, opisala sam ovdje
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 14:20   #5
Tipično novinarsko preuveličavanje.
Čisto sumnjam da je naslov izrekao baš tim riječima seizmolog, kao što i sumnjam da je rekao da je Zagreb na jednom od najtrusnijih područja na zemlji.
Jebote, kao da smo na vatrenom prstenu.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 11:18   #6
Pričali su onomad da su tzv. Rakete u Zagrebu napravljene tako da štite i od najrazornijeg potresa
lollatutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 11:44   #7
Mene frka. Moja mama je oduvijek imala užasan strah od potresa a meni je to bilo skoro pa smiješno. Ali u zadnjih godinu često razmišljam o tome... Živim na petom katu prastare zgrade u centru Zagreba i nebrojeno puta su mi se tresle čaše itd .... brrrr; a jučerašnji članci po novinama, i općenito znam da je Zagreb u problemima što se tiče toga, trusnosti.... a da ne govorim o ruinama koje zovemo stanbenim zgradama... Kad smo kod toga, noćas sam sanjala potres i uspjela sam izletit iz zgrade van ali niko od mojih nije stigao istrčat bla bla; užas. Dakle, očito me strah
Marina2501 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 14:31   #8
da da prije 15 godina je pisalo da će 2001. bit smak svijeta
Tarquato is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 14:35   #9
Inače, za one koji ne mogu spavati, evo vam seizmograf u stvarnom vremenu iz opservatorija Conrad u Austriji:

http://geoweb.zamg.ac.at/live_seis/p...o/index_en.php
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 15:43   #10
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Inače, za one koji ne mogu spavati, evo vam seizmograf u stvarnom vremenu iz opservatorija Conrad u Austriji:

http://geoweb.zamg.ac.at/live_seis/p...o/index_en.php
Šit. Blejim već pet minuta u seizmograf. Zasad miruje.
tonya is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 12:27   #11
Quote:
Tarquato kaže: Pogledaj post
da da prije 15 godina je pisalo da će 2001. bit smak svijeta
kakve ovo veze ima sa smakom svijeta??
ovo su činjenice, mene nije bilo briga za te potrese,ali sad u ovoj godini u mojoj okolici je bilo 5-6 potresa..
svaki oko trice.
Ikstomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 03:06   #12
Pa sto da radimo? Da napustimo Zagreb i Dubrovnik?
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 20:13   #13
meni je do pred godinu dana strah od potresa isto bio neshvatljiv i smiješan jer sam živjela u obiteljskoj kući i bila uvjerena da je dovoljno da izađem van i odmaknem se i ako se baš ne otvori zemlja pod mojim nogama, sigurna sam.

sad živim na osmom katu u novom zagrebu i koliko god me uvjeravali da su te zgrade koliko-toliko sigurne što se potresa tiče (ne kao Rakete,al bolje od centra) meni to apsolutno ništa ne znači jer sam nakon potresa prošlog proljeća (mislim da je bilo tad ) shvatila da ne mogu izaći iz zgrade, da ne mogu pobjeći s osmog kata i da se stvarno desi razoran potres ja ne znam što bi bilo sa mnom i mojim mačkama.
eto, zato se bojim potresa.
__________________
Moj čovjek misli da sam ohola, sebična, lijena i drska. U pravu je, a imam ja i drugih finih osobina. *Mačka*
snowshoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 21:17   #14
Inače ljudi najrizičniji su Imotski i Dalmacija te Dubrovnik i Rim jer se nalaze na presjeku tektonskih ploča a u moru kod Dubrovnika je pronađena pukotina od 20 km duljine
te tek onda sljede Zagreb i Istra. Najsigurnija je Baranja... Što se desilo u Rimu znamo, što se može desiti to je tek pitanje, iako nijedno područje kolko sigurno izgledalo može bit pogođeno.
__________________
Breskva je kao jabuka sa tepihom.
derište is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 21:27   #15
Quote:
derište kaže: Pogledaj post
Inače ljudi najrizičniji su Imotski i Dalmacija te Dubrovnik i Rim jer se nalaze na presjeku tektonskih ploča a u moru kod Dubrovnika je pronađena pukotina od 20 km duljine
te tek onda sljede Zagreb i Istra. Najsigurnija je Baranja... Što se desilo u Rimu znamo, što se može desiti to je tek pitanje, iako nijedno područje kolko sigurno izgledalo može bit pogođeno.
Kaj ove plašiš, a kvarnerci nek spavaju mirno, da ne bi evo slikice lociranih potresa.v
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 21:47   #16
Da prijeti potres!
I bilo bi najbolje da ljudi imaju neka sredstva za brzi izlazak,ako već namjeravaju ostati.
Nešto kao konope,tobogane,padobrane,šta ja znam...
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 22:19   #17
Da si privezem uze od balkona do telefonskog stupa, tak da mogu skliznuti u slucaju potresa.

Novinari nisu ni svjesni kakvu paniku rade svojim tekstovima.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2009., 00:09   #18
Ne znam što još.
Netko možda želi uplatit osiguranje.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2009., 13:47   #19
Ne prijeti nam potres... prijete nam potresi

Ovdje u okolici Dubrovnika, gore prema Imotskom, vise-manje svaki tjedan-dva se dogodi manji potres.



Kao sto se vidi i na slici, unutar 2 zadnja tjedna na ovom podrucju je bilo nekoliko manjih i jedan potres srednje jacine.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2009., 14:30   #20

Imotski
--iako sam naslutio zbog ucestalih potresa na ovim prostorima(Imotski)
Ti potresi mogu mrdat svaku sekundu ili jos nece..
Ikstomi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:37.