Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2004., 09:30   #21
Quote:
Simona kaže:
Možda održati vjeronauk na TV?
Ne bi se s tim ništa promjenilo, osim što bi HT bio još negledljiviji baš za one kojima bi takva emisija bila namjenjena.

Naime, ljudi su se oduvjek vodili onim kud svi Turci, tud i ćoravi Mujo i uopće ih nije i ne zanima kamo put vodi i što je u konačnici svemu tome cilj.

Vođe su i tako krive za sve. Zar ne?

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 20:57   #22
ma religija je za konzumatore a vjera je za ovce!(homo-ovis)


percipirati svog boga nije bitno???
__________________
A dream to some, a Nightmare to others.
SUŠTINA SE NE MOŽE UNIŠTITI VATROM! PYRA AMIDA!
apop is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 21:36   #23
Quote:
adriatic kaže:
Ne znam nasmijavaš li nas ili misliš ozbiljno.
Ja bih rekao obratno. Nema prave vjere dok se čovjek ne oslobodi svih doktrina koje su ga sputavale/programirale kroz odrastanje.
Svaka je doktrina laž - i pogubni neprijatelj ljudske slobode.

"Prosječni vjernik" (što li je to ? ) vjeruje svoje i jako je bezobrazno reći mu da "ne pozna svoju vjeru".
Pa mnogi se deklariraju kao vjernici ove ili one vjere a nepoznaju osnove te vjere.I sto bi im bilo bezobrazno to reci?Ak su izjavili da nevjeruju u zagrobni zivot ili nisu uopce upuceni da vjera to propovijeda,onda im se moze reci da nepoznaju materiju,tj.predstavljaju se za ono sto nisu.
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 23:31   #24
ma da percipraju svog boga, koji god() on bio, ne bi u njega niti vjerovali!

ja osobno, kada nađem insekte na zidu kako mole ispred/pored žarulje, uzmem žarulju i skurim ih s njom, da im malo dočaram njihovog boga i njihove zvijezde!
__________________
A dream to some, a Nightmare to others.
SUŠTINA SE NE MOŽE UNIŠTITI VATROM! PYRA AMIDA!
apop is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2004., 20:24   #25
Quote:
adriatic kaže:

Kako uopće može netko "uvrijediti moju vjeru" ?
To je totalna besmislica.
Ne bi smio. Ali, vidiš da može.

Božja djeca ubijaju jedna drugu i do dana današnjega ljudi se ne pitaju...
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2005., 15:46   #26
Da se podsjetimo:

. . . Ivan Grubišić u Novom Listu od 20.4.2001. str 6

"U odgoju mladih treba isticati duhovnost, a ne religioznost. U Hrvatskoj bi moral i etika, koji vode do duhovnoti, morali zamijeniti religiju.Katolička crkva to će teško prihvatiti. Do sličnih je promišljanja došao i budistički vođa Dalj Lama koji duhovnost definira kao pozitivan odnos među osobama. Moralna je kriza u Hrvatskoj tolika da možemo reći kako živimo u amoralnom društvu, a društvo bez minimuma morala i etike nema budućnosti. Želi li Hrvatska izaći iz krize, ona to može ili uz pomoć institucija ili se odozdo, iz naroda, moraju pojaviti inicijative nove duhovnosti.
Jer bez religije se može, ali se ne može bez duhovnosti. "
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 10:47   #27
Da se podsjetimo:

PITANJE: Što je ono što mi ne dozvoljava da nađem mir ?
Odgovor: Želja.
P: Ali ja želim samo mir.
O: Odbaci čak i tu želju.
P: Pa što onda donosi mir duhu?
O: Ljubav.
P: Ljubav prema kome ?
O: Možeš li tražiti od svijeće da baca svjetlost tamo a ne onamo?
Za koga gori svjetlost ako ne za sve?
P: Zar mir leži u gorenju ?
O: A zar leži u gašenju svijeće. Ne, mir čeka u središtu svjetlosti koja gori.

Ljubav je važna sama po sebi - ta sposobnost da voliš, bez obzira na to koga voliš. Jer ako ne možeš više nikoga voljeti nisi živo biće. Srce umire ako izgubi sposobnost da voli.

. . . . Pearl S. Buck
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 16:37   #28
ljubav je super, ali kaj mi ne-pričamo o vjeri za ofce? o vjeri da je sve u redu, a zapravo-nije?
zbog cega itko ne-spominje SVIJEST O BOGU?
Jer Svijest o bogu negira vjeru u njega!
a osim svega, bitnija od svijesti u boga je svijest..
je nagradno pitanje!
__________________
A dream to some, a Nightmare to others.
SUŠTINA SE NE MOŽE UNIŠTITI VATROM! PYRA AMIDA!
apop is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2006., 00:08   #29
Quote:
Dunj@ kaže:
Predpostavljam da je mislio reći: Ne poznaju dobro katolički nauk - doktrinu.
Možda mi uspije nešto doprinijeti. Čitajući tvoj post, meni je prvo palo na pamet da je čovjek možda mislio na to da ne poznaju dobro izvorno učenje, učenje na temelju kojeg je vjera (kao religija) nastala.

Bolje razmislivsi, vjerojatno nije mislio na to, ali tko zna?
Jasno je valjda da su sve vjere nastale na temelju ucenja nekih velikih ucitelja. (Dobro, osim ako vjera nije samo neki obrazac elektrickih valova u ljudskom mozgu, a Isus, Buddha, Muhamed i drugi nepostojece ili bajoslovne ili ... licnosti)
I onda, karikirat cu, ali u biti je tako, ljudi su ljudi, kakvi jesu, ta su ucenja (vrlo lijepe, dobre i korisne stvari), zasolili i zapaprili prma njihovim trenutacnim interesima, i stvorili dogme, ili doktrinu. Pa se mi sada s tim borimo, jer smo svi manje vise uvjetovani, jedni manje misle svojom glavom, drugi vise, treci ne mogu itd.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2006., 00:14   #30
Vidim da se govorilo i o duhovnosti i religiji. Religije su nastale na temelju duhovnih ucenja (!), a ne na temelju doktrina. (A onda je nastalo, "sto sumi ucinili od pjesme...")
A sto se tice Grubisicevog spominjanja amoralne situacije u Hrvatskoj -- zar je bilo gdje durgdje u svijetu bitno drugacije?

Neki koji znaju dobro sagledati stvari i dobro se izraziti kazu da je citav svijet u duhovnoj krizi, krizi ciji fokus je na poljima ekonomije i politike.

Mozda ne trebam opisivati kakos e ocituje ta kriza, covjeku je dovoljno osvrnuti se oko sebe, u ovom svijetu koji je globalno selo.

Sve ovisi o tome što želimo, a onda i o tome što smo spremni učiniti da svouju želju i ostvarimo. Ajmo reći da može ići i težnja umjesto želja. Čemu težimo? Pa idemo onda ostvariti te težnje.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 14:11   #31
Wink Da se podsjetimo

Quote:
Jučer (1.11.2004.) sam na radiju slušao "dijalog" između Vjerana Zupe i nekog profesora (psihologije) sa Isusovačkog fakulteta. G. profesor je na pitanje. Zašto neki deklarirani katolici ne vjeruju u zagrobni život ? - odgovorio ovo iz naslova.
Koliko se sjećam bilo je rečeno: "Jer ne poznaju dobro svoju vjeru."

"Ne poznavati svoju vjeru " izgleda mi kao potpuni apsurd - besmislica. Nešto kao "ne disati svojim plućima" ili "ne (moći) govoriti svojim jezikom".

Predpostavljam da je mislio reći: Ne poznaju dobro katolički nauk - doktrinu.
No čak i ako je taj nauk podloga nečije vjere ova je izjava opet apsurdna, jer svaka osoba zna vjeru svoju , i nitko je drugi ne može znati (tako dobro) kao ona sama.

Ne mislim da je ovo slučajna zabuna. To se radi namjerno i sustavno. Doktrinu se proglašava vjerom i u ljudima stvara osjećaj krivnje da ne znaju ono pravo, tj da vjeruju krivo pa se moraju popraviti i prikloniti "svojoj" (tj. tuđoj) vjeri.
Može li čovjek "ne znati svoju vjeru"? Može li netko uvrijediti moju vjeru ?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 14:50   #32
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post
Može li čovjek "ne znati svoju vjeru"? Može li netko uvrijediti moju vjeru ?
dok je mene moga i moje vjere, dakako da moze.
vjera bi na prvom mjestu trebala covjeku, ne dati odgovore na pitanja nego navesti ga, potaknuti ga pitati. npr; tko sam ja i sl.
vjere koje su same sebi sredstvo i cilj nisu nista drugo doli mracne, protiv covjeka usmjerene ideologije koje dobro svi poznajemo i cijih predstavnika ovdje na forumu ima vise nego dovoljno.
kako naci ispravnu vjeru ?
ako ti vec treba onda,
ne vjerovati u vjere neg u bit i narav na koju usmjeravaju
i sebe ponistavaju.
__________________
ovo nije stvarnost...druge stvarnosti nema !
klimakos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:03.