Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2013., 22:12   #41
ja nisam niti rekao da je apstinencija glavni faktor askeze, nego samo jedan od. Osim toga, budizam se ovdje nametnuo samo kao jedna sporedna tema, a naslov ove teme jeste "LIBIDO...".
Hvala na razumijevanju.
2put is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 00:16   #42
Quote:
2put kaže: Pogledaj post
ja nisam niti rekao da je apstinencija glavni faktor askeze, nego samo jedan od. Osim toga, budizam se ovdje nametnuo samo kao jedna sporedna tema, a naslov ove teme jeste "LIBIDO...".
Hvala na razumijevanju.
Pa pitao si da li osoba postaje uzvišenija ako suzdržava ili ne suzdržava... meni osobno je takva rasprava već u startu apsurdna

Kako netko može biti uzvišeniji jer se seksa ili se ne seksa?


Ako krećeš od polazišta da je seks nešto životinjsko i čist biološki mehanizam uzvišenom čovjeku stran, onda naravno da je uzvišenija ona koja se ne seksa, a čini mi se da ti želiš navući raspravu na taj smjer, a ja se s tim ne slažem, ni pod razno.

A dalje, budizma i prosvjetljenja sam se uhvatila jer sam vidjela da se na prethodnoj stranici o tome pričalo, pa sam samo skrenula pažnju na to da odricanje od seksa nije jedino što k tome vodi. Ok, proširila sam raspravu, šta te to smeta?

Neki mislioci koje ja vrlo cijenim kao Osho i Hamvas su bili seksualni, i to vrlo, dok neki drugi kao Nietzsche i Tesla nisu bili ili su imali problem sa seksualnošću, ali tim više se u toku njihove misli vidi određena devijacija.

Tako da je to relativno i ako tražiš recept nećeš ga dobiti jer je svaka osoba drugačija. Ako mene pitaš - budi normalan i poštuj svoje potrebe, ali nemoj dozvoliti da im postaneš rob. Po meni je od same apstinencije i askeze puno bitnija kontrola limbičkog vihora nastala uslijed hormonalnog kaosa, a ti vidi, probaj pa ćeš saznat
__________________
i fink u freeky
bad choice is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 15:38   #43
Ali, jesu li potrebe isto što i želje ? Ako uzmemo da se ta 2 pojma mogu izjednačiti, onda čovjek tek gubitkom svih potreba, odnosno želja postiže potpuno prosvjetljenje.
Samo, je li tako nešto uopće moguće postići za života.. koji bi sam po sebi mogao biti definiran kao jedna vrsta potrebe..?

(btw, ova tema je bila prvotno namijenjena za podforum "Filozofija" ali je premještena ovdje)
2put is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:19.