Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2010., 19:36   #141
Quote:
Lesli Eldridž kaže: Pogledaj post
Elektroničaru-prvo si trolčina, pa onda ostalo. Napabirčio se bespotrebnih stvari. Dokazao sam šta je bilo u Kanadi i od mene dosta.
ispravak:energetičaru..!!

trollanje nije pisanje o načinu prijenosa električne energije koji ovisi o elektronici.

ne znaš što je HVDC i zato vrijeđaš.. ne vidim smisao toga, niti što je tvoj problem.

također, nisi ti dokazao što je bilo u kanadi, jer nisi ni bio na mjestu havarije, niti si bio nakon toga kao stručni vještak.

tako da..
volimvucu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 19:38   #142
Quote:
Lesli Eldridž kaže: Pogledaj post
Nemoj biti siguran u to. Američki način sprega jezgra i namotaja (njihova karakteristična konstrukcija koja je i u literaturi nazvana "američki način"-ko je studirao električne mašine znat će o čemu pišem) je u dosta stvari povoljnija i bolja od drugih konstrukcija. To već nije tema i ne vjerujem da se o tome treba pisati ovdje jer je to zaista usko stručno pitanje.
Siguran sam u to,ali sad ću biti malo zločest pa neću reći zašto.
I jebeš "američki način" konstrukcije ,a i bilo koji drugi način ako se transformatori i generatori u eksploataciji (i ne samo oni) drajfaju godinama iznad svojih objektivnih mogućnosti.SAD je desetljećima u svijetu bila vodeća zemlja po rastu potreba za el. energijom (mislim da ih je u zadnje vrijeme pretekla Kina,al nisam siguran).Razvoj EES-a i energetskog sustava joj je kasko za tim i gotovo stalno je na "rubu".Energetski stručnjaci tamo s razlogom se boje.Ovo ja zovem "američkim načinom".
Ali pobjedio si,ja se predajem.Nek bude Ferranti odgovoran.Netko mora odgovarati.
mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 19:40   #143
Sjetio sam se još jedne prijateljice, inače zbilja inteligentna cura. Diplomirana inžinjerka elektrotehnike, a završila je smjer automatika.
Imao sam ideju konstruirat nekakvog robota pa sam joj se obratio, jer bi mi trebalo napravit kontroler za servo motore, a baš se tako nečim bavi. Odnosno, nakon faksa je dobila posao da radi kontrolere za obične motore. I ona meni šta je servo motor
Ja onako, koji qrac Ona da nema pojma. Ja njoj objasnim šta je, čemu služi i kako ga se može napravit od običnog motora. Aha, oke, skužila sam.
I onako, ne znam jel sanjam ili se to stvarno dogodilo. Pa servo motor je u automatici isto što je i skalpel u kirurgiji

Ispričavam se moderatorima na ovoj digresiji.
Ujedno se ispričavam i čitateljima u ime struke i molim da ne uzmu za zlo ono što pročitaju na ovom topicu. Šta ja znam, težak je to fakultet, nije svakome ugodan. Valjda ga neki ljudi izbace iz pamćenja jednom kad diplomiraju.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 18:43   #144
Zašto dispečer nije iskompenzirao dugački vod?
zzzzzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 11:56   #145
prijeti li nam globalni nestanak struje usljed trnutne sunčeve aktivnosti?

Postoji li mogućnost da kao posljedica maksimuma sunčeve aktivnosti u slučaju da sunce izbaci velike količine nabijenih čestica u smijeru zemlje, na zemlji nestane struje, posljedica čega bi bio prekid rada svih električnih i elektroničnih uređaja na zemlji. Znam da je jedan takav izboj u 19 st. pregorio sve telegrafske kablove u americi, nedavno je jedan takav izboj pregorio električnu mrežu u kanadi. Da se dogodi još veći takav izboj na suncu to bi moglo uništiti električnu mrežu čije bi saniranje kako sam čitao trajalo i do 6 mjeseci, a čija bi posljedica navodno bila i smrt do trećine čoviječanstva, jer nebi bilo struje, interneta, mobitela vode, prestala bi opskrba, zavladao bi kaos itd. Koje je vaše mišljenje o tome? Dali je to najrealniji scenarij "smaka svijeta" kakvog poznajemo krajem ove 2012. godine (ili početkom iduće) ? Što bi ste vi učinili da se to dogodi?

P.S. Oprostite ako vam smeta potkralo mi se par grešaka u pisanju naslova. Možda bi ga administrator trebao ispraviti.

Zadnje uređivanje Celestar1975 : 09.03.2012. at 12:02.
Celestar1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 13:21   #146
Malo vjerojatno, znači da, prijeti nam, a da li će se dogoditi-ne.

Naime, opasnost prijeti određenoj kritičnoj opremi koja ima velik rok nabave, ali postoje mjere zaštite koje se provode.
ljupčeodmilošte is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 22:06   #147
Spojio sam ove dvije slične teme.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 22:52   #148
Nešto se čudno događa sa Suncem!

Solarne aktivnosti nisu bile tako čudne u posljednja dva stoljeća, na površini je dvostruko manje pjega nego što se to očekuje, a sve su slabije i slabije, dok Sunčevi magnetski polovi uopće nisu sinkronizirani, tvrde znanstvenici.

http://danas.net.hr/znanost/video-ne...adja-sa-suncem
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 23:48   #149
Nešto se čudno događa sa Suncem!

cijeli članak

http://online.wsj.com/news/articles/...83940409194498
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:09.