Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2011., 19:14   #261
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-16153804
Chansomps is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 21:21   #262
Quote:
Sprečo kaže: Pogledaj post
A tko je namjerno namjestio da masa tijela ( u ovom slučaju masa neutrina) raste sa povećanjem njegove brzine kretanja?!

Ima li još uvijek "vjernika" koji slijede navedenu "istinu"?!
Brian Green
Laplace is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 21:26   #263
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Ne razumijem.
Neutrino skoro da ne reagira s materijom dok svjetlosti svaka dlaka smeta.

Ilustracija:
Da bi broj neutrina nakon prolaza kroz olovni zid pao na 1/e trebao bi imati debljinu oko 1 svjetlosne godine.
Na to sam i mislio, samo se malo neprecizno izrazio.
Laplace is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 21:50   #264
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Ne razumijem.
Neutrino skoro da ne reagira s materijom dok svjetlosti svaka dlaka smeta.

Ilustracija:
Da bi broj neutrina nakon prolaza kroz olovni zid pao na 1/e trebao bi imati debljinu oko 1 svjetlosne godine.
... ili primjer vremena potrebnog da neutrina napuste Sunce, i koliko se svjetlost duže probija. Zaboravio sam brojeve, ali je to dobra ilustracija činjenice da neutrino skoro i da ne međudjeluje sa materijom.
Laplace is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 20:42   #265
Na ovoj stranici ima dosta materijala pa si čitajte.
mozzila is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 23:48   #266
U konačnici izgleda da je kriv najobičniji kabel

http://news.sciencemag.org/sciencein...es-faster.html

According to sources familiar with the experiment, the 60 nanoseconds discrepancy appears to come from a bad connection between a fiber optic cable that connects to the GPS receiver used to correct the timing of the neutrinos' flight and an electronic card in a computer. After tightening the connection and then measuring the time it takes data to travel the length of the fiber, researchers found that the data arrive 60 nanoseconds earlier than assumed. Since this time is subtracted from the overall time of flight, it appears to explain the early arrival of the neutrinos. New data, however, will be needed to confirm this hypothesis.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 15:55   #267
Pih, da optički kabel nisu dobro prištekali. Mogu tako i ja, ne zavidam kabel od monitora dobro, upalim komp, probam tako par puta i onda objavim svijetu da sam umjesto desktopa dobio fotografiju na kojoj se vidi dark matter.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 18:25   #268
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Pih, da optički kabel nisu dobro prištekali. Mogu tako i ja, ne zavidam kabel od monitora dobro, upalim komp, probam tako par puta i onda objavim svijetu da sam umjesto desktopa dobio fotografiju na kojoj se vidi dark matter.
U akceleratorima su uvijek problem banalni kvarovi. Oni obično potpuno upropaste pokus, a rijetko daju lažne rezultate kao sad..

Kad malo pogledaš koliko je tu elektroničkih sklopova, magneta, senzora, kabela...čudo bi bilo da sve radi...
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 18:31   #269
Ma znam, ali trebali su imat više takta kad su zatražili pomoć, sad je okej da ih malo sprdamo. Mislim diglo se halabuke nepotrebno, trebali su jasnije naglasit da neutrini ne idu brže od svjetlosti i zatražit od novinara da stave grešku u mjerenju u naslov a ne da piše kako je oboren Einstein i slične gluparije.
Vidi članak od The Telegrapha i primijeti da se Ereditato nije ni u jednom trenutku ogradio od mogućnosti da su zbilja neutrini letili brže od c, čime je dao legitimitet bombastičnim naslovima.
Pogledaj ove citate:
Quote:
We have high confidence in our results. We have checked and rechecked for anything that could have distorted our measurements but we found nothing," he said. "We now want colleagues to check them independently."
Quote:
"It is a tiny difference," said Ereditato, who also works at Berne University in Switzerland, "but conceptually it is incredibly important. The finding is so startling that, for the moment, everybody should be very prudent."
Ne može to tako, očito su im pocurile sline kad su dobili rezultat, a to nije good science.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.

Zadnje uređivanje Frogger : 23.02.2012. at 18:48.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 18:47   #270
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Ma znam, ali trebali su imat više takta kad su zatražili pomoć, sad je okej da ih malo sprdamo. Mislim diglo se halabuke nepotrebno, trebali su jasnije naglasit da neutrini ne idu brže od svjetlosti i zatražit od novinara da stave grešku u mjerenju u naslov a ne da piše kako je oboren Einstein i slične gluparije.
Vidi članak od The Telegrapha i primijeti da se Ereditato nije ni u jednom trenutku ogradio od mogućnosti da su zbilja neutrini letili brže od c, čime je dao legitimitet bombastičnim naslovima. Ustvari nisu ni zatražili pomoć, čak ni da ih netko opovrgne, nego su tražili potvrdu drugih.

Nije to slučajno. Otkad je otvoren LHC odnosi s javnošću CERN-a kao da su poludjeli. Skoro da ohrabruju senzacionalne priče za koje nema nikakvog temelja.

Međutim, kako sad stvari stoje, vjerojatno će se smiriti. Za sad je postojanje Higgsa potvrđeno do 4.4 sigma, do 5 sigma ima još sasvim malo i to će ove godine biti gotovo....

Ništa od novih super senzacionalnih otkrića...Standardni model, kakav god čudan i nedorečen, još je tu do daljnjeg...
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 18:56   #271
A dobro, ima tu valjda onih PR tečajaca i ekipe u sivim odijelima koja se brine za lobiranje i financiranje. Znanstvenici su se nekad financirali mađioničarskim trikovima, prodajom eliksira mladosti i priča o kamenu mudrosti koji željezo pretvara u zlato.
Šta je zapravo bilo zabavnije nego ovo danas.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 19:31   #272
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Ma znam, ali trebali su imat više takta kad su zatražili pomoć, sad je okej da ih malo sprdamo. Mislim diglo se halabuke nepotrebno, trebali su jasnije naglasit da neutrini ne idu brže od svjetlosti i zatražit od novinara da stave grešku u mjerenju u naslov a ne da piše kako je oboren Einstein i slične gluparije.
Vidi članak od The Telegrapha i primijeti da se Ereditato nije ni u jednom trenutku ogradio od mogućnosti da su zbilja neutrini letili brže od c, čime je dao legitimitet bombastičnim naslovima.
Pogledaj ove citate:
doduše, nije bilo ni jednog načelnog razloga da se ogradi od te mogućnosti.


Quote:
Ne može to tako, očito su im pocurile sline kad su dobili rezultat, a to nije good science.

većina ljudi poludi i zbog manjih stvari. no, ni tamo još nije sve gotovo...
Bunga Bungalow is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 19:53   #273
Bunga Bungalow, ako u pošti nađeš šarenu kuvertu od Svijeta Knjige na kojoj piše "ŽURNO OTVORITI", "DOBILI STE 10.000.000 kn!!!!" "NAGRADA VAS ČEKA!!!", nije valjda da ne vidiš nijedan načelan razlog da odbaciš mogućnost kako su baš za tvoju radost odlučili potrošit 10 milijuna kuna, eto tek tako baš tebi tu lovu dat i o tome te obavijestit poštom, no reason at all. Mislim, masu ljudi ne vidi, ali ono, tu smo na Prirodnim Znanostima, trudimo se koristit razum. Niko ne šalje novce random likovima. Random telefonski pozivi da, dahtanje u slušalicu, vodene bombe bacat s balkona, petarde i slično to da, ali novce slat nekome random liku - ne, niko, nikad i nikome.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.

Zadnje uređivanje Frogger : 23.02.2012. at 19:59.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 21:40   #274
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Bunga Bungalow, ako u pošti nađeš šarenu kuvertu od Svijeta Knjige na kojoj piše "ŽURNO OTVORITI", "DOBILI STE 10.000.000 kn!!!!" "NAGRADA VAS ČEKA!!!", nije valjda da ne vidiš nijedan načelan razlog da odbaciš mogućnost kako su baš za tvoju radost odlučili potrošit 10 milijuna kuna, eto tek tako baš tebi tu lovu dat i o tome te obavijestit poštom, no reason at all. Mislim, masu ljudi ne vidi, ali ono, tu smo na Prirodnim Znanostima, trudimo se koristit razum. Niko ne šalje novce random likovima. Random telefonski pozivi da, dahtanje u slušalicu, vodene bombe bacat s balkona, petarde i slično to da, ali novce slat nekome random liku - ne, niko, nikad i nikome.
http://en.wikipedia.org/wiki/Johann_Balmer
http://en.wikipedia.org/wiki/Arno_Allan_Penzias
Bunga Bungalow is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 17:58   #275
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
U konačnici izgleda da je kriv najobičniji kabel

http://news.sciencemag.org/sciencein...es-faster.html

According to sources familiar with the experiment, the 60 nanoseconds discrepancy appears to come from a bad connection between a fiber optic cable that connects to the GPS receiver used to correct the timing of the neutrinos' flight and an electronic card in a computer. After tightening the connection and then measuring the time it takes data to travel the length of the fiber, researchers found that the data arrive 60 nanoseconds earlier than assumed. Since this time is subtracted from the overall time of flight, it appears to explain the early arrival of the neutrinos. New data, however, will be needed to confirm this hypothesis.

Baš šteta. Bilo bi uzbudljivije kad nebi bilo tako
Nije još sve gotovo. Mislim da bi otkriće neutrina koji je brži od c dalo novi zamah/poticaj fizičarima.
Matach is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2013., 18:26   #276
Unutar naseg univerzuma ne postoji nista sto bi se kretalo brze od svetlosti . U trenutku nastanka atoma, odnosno izbacivanja elektrona i svega ostalog iz jezgra, citav taj spektar razlicitih cestica ili talasa se ,,razvuce '' citavim univerzumom .Doduse neki ,,delovi se ,,razvuku '' na ograniceno odstojanje od jezgra dok se drugi ,u koje spada i svetlost, prostiru citavim univerzumom. To prostiranje ne moze biti brze od 300 000 km/s . Sto je najbitnije svetlost i ostale cestice i talasi koji do nas dopiru iz najudaljenijih delova svemira i dalje su delovi atoma cija se jezgra nalaze u tom delu svemira. Zapravo oni su u neku ruku cetvrta dimenzija tih atoma sto prakticno znaci da je brzina ta famozna cetvrta dimenzija . Zakljucak je da ne postoji nista sto bi moglo da se krece brzinom vecom od brzine svetlosti jer nista ne moze da se krece brzinom vecom od brzine kojom se krece najbrzi njegov deo.
To naravno ne znaci da se kroz svemir ne mozemo kretati brzinom vecom od brzine svetlosti ali pod uslovom da se krecemo kroz svemir (prostor) a ne unutar svemira(prostora) . Ali to je vec druga prica.
adonaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2013., 18:32   #277
to sve i dalje ne znači da neke čestice, koje NISU dio atoma, ne mogu ići brže od svjetlosti. S obzirom da i dalje nemamo teoirju sveg,a jako jako puno iznenađenja ostaje. To rekavši, alcubie pogon bi omogući kretanje brže od svjetla (ako ga je moguće izraditi)
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:46.