Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2011., 12:29   #1
Michael Newton i vjerodostojnost njegovih ''otkrića''

Postoji mnogo onih koji misle da su jako puno naučili čitajući knjige Michaela Newtona. Mislim da bi za sve takve osobe bilo veoma povoljno da pročitaju ovaj tekst:

http://www.oslobadjanje.com/autorski...oterapiju.html


Naravno, dovoljno je malo proučiti što kažu drugi izvori o tome što se događa nakon smrti (kao npr. Tibetanska kjniga mrtvih, Vede, i brojni drugi sveti i stari spisi). Zanimljivo je da Newtonova otkrića prilično odudaraju.
aatmaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 16:01   #2
Jedan komentar u vezi s ovim s neta. (nije moj)

"Mislim da je ova kritika malo promašena.
Što se tiče negiranja opsjednutosti i demonizacije i meni je to u početku zasmetalo, ali vrlo brzo sam uvidio da Newton izvodi zaključke samo na osnovu onih slučajeva sa kojima je radio. On nije imao slučajeve opsjednutosti i to jasno kaže. Nije ni logično očekivati da mu dođe netko tko je opsjednut, jer taj entitet ne bi htio da bude razotkriven.
Mana mu je što svoje iskustvo proširuje kao zaključak za sve ljude, ali ako se gleda iz perspektive duše nijedna opsjednutost ne može biti takva da poništi dušu. Sa te točke gledišta može se opsjednutost smatrati kao neku vrstu sna. To i nije tako pogrešno.
Druge kritike da on sugerira i programira klijente nisu na mjestu. Jednostavno nije moguće izbjeći bar neke sugestije tokom takvih seansi pogotovu ako sam klijent naginje ka tome. I pored nekih sugestija kojih ima, generalno nije narušen cilj, a to je dobivanje objektivnih i nepristrasnih informacija. Ni Newton svakako nije savršen i suvišno je očekivati da neće napraviti nijednu grešku i zato nije opravdano te greške prikazivati kao zloupotrebe regresoterapije. Uostalom, on je prvi to radio u svjetu i nije imao na koga da se ugleda i bio je neizbježan uticaj nepoznatog u radu.
Mislim da je dobro uradio što je izbjegao da se upliće u prikazivanje i objašnjavanje negativnosti i opsjednutosti jer bi ga to odvelo u mutne vode morala i religijskih programa i izgubio bi se cilj: da se ishod života prikaže kao pozitivna stvar jer to i jeste. Ta pozitivnost izbija iz pozadine svih razgovora i to je najveća vrijednost ovog djela.
...
Može mu se zamjeriti što izvodi univerzalne zaključke samo iz onoga što je njemu poznato: da nema opsjednutosti. Ali ako znaš, a ti izgleda ne znaš, duša nikada ne može biti opsjednuta. To može biti samo tjelo i um koji je od tjela. Duša je tu samo korisnik i svjedok. Ako je tjelo opsjednuto nekim entitetom to nema uticaja na dušu osim kao periferna smetnja slična drugim smetnjama. Čovjek je tokom života opsjednut raznim stvarima i ubeđenjima, entiteti su najmanji i najrjeđi problem.
Pošto je Newton dobivao informacije od samih duša to je prirodno da se na takve probleme kao što je opsjednutost, koja inače nije tako čest problem, uopšte ne obraća velika pažnja i ne stavlja naglasak.
Uostalom, preveliko obraćanje pažnje na problem opsjednutosti skreće energiju za mnogo važnije stvari: transcendentalne prirode same duše, njene izvorne slobode i neuslovljenosti.
...
Koliko znam Newton je prvi izneo ovu stvar na ovako direktan naćin, vrlo objektivno i nepristrasno je iznosio informacije do kojih je došao. Zaista je smješno njega optuživati za fundamentalizam i programiranje. Sitne greške su uvjek moguće u takvom radu i sigurno ih ima, on sam kaže da se trudio da izbjegne sugestije i navođenja, i drugi autori su imali takve probleme, ali te greške sigurno nisu tolike da zasjene cijeli njegov rad. A to je kao što rekoh, život same duše."

Tko god bio taj čovjek koji je ovo napisao, mislim da je rekao dovoljno.

I ovo piše u pdf file-u od knjige Sudbina duša koja se može skinut s interneta;

"Pored ovog prikladnog završetka možda je još prikladnije preporučiti obavezno čitanje
Tibetanske knjige mrtvih (Bardo Thodol) nakon čitanja ove knjige. Čak i onima koji su je
čitali biće od koristi da se podsete da je tamo vrlo jasno objašnjeno da sve što preminuli doživljava predstavlja projekciju njegovoog uma u višem astralnom i mentalnom svetu. Svi slučajevi opisani u knjigama Dr. Michael Newton-a su upravo takvi opisi. To ne znači da nisu istiniti, svakako da jesu. Oni samo pokazuju svu dubinu i snagu podsvesnog uma oblikovanog utiscima (samskara) iz života. Zato duše opisuju sebi svojstvena okruženja i zbivanja po uzoru na zemaljska (biblioteke, prostorije za učenje, razonodu, izgled i odeća drugih bića…). Sve što smo ovde pročitali o posmrtnim iskustvima su takve projekcije stvorene sakupljenim podsvesnim utiscima i reakcijama na utiske (vasana i samskara). Hipnozom se sva ta nakupljena sećanja otvaraju. Hipnozom se ništa više od toga ne može ni postići, samo preispitivanje podsvsnog uma u kome je sve sačuvano od kada postojimo kao duše. Zato su ovde date informacije tačne, ali su još uvek obojene i uslovljene umom i njegovim delovanjem u astralu i višem mentalnom svetu kada napustimo telo.

Zadnje uređivanje Ironrage : 13.09.2011. at 17:13.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 01:16   #3
Nije mi se dalo citati vise od par stranica tog clanka, ali ocito je u pitanju sukob vjerskih ideologija oko postojanja zla, opsjednuca... nema tu puno dokaza niti sa jedne strane. Inace neke primjecene stvari oko samog procesa (navodjenje, indirektna sugestija, lazna sjecanja... ) stoje i sigurno da Newtonov rad nije neki dokaz, a ako pretpostavimo da nesto zna o hipnozi i psihologiji mogli bi sumnjati i da to radi namjerno iz nekih ekonomskih interesa kroz stvaranje odredjenog pokreta...
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 18:19   #4
Kakva opsjednutost? O čemu vi pričate, to su vračke i đačke za dicu. S druge strane u te hipnoze ni ja ne virujen, volila bi vidit kako bi mene hipnotizira, sve je to biznis za mužnju naivnih.

Od te knjige je bezvezniji još samo portal s koga je skinuta ona kritika, mislim toj Tamari se dalo pisat 15 stranica, a Autor portala piše o nekakvim "entitetima" potpuno nejasno i "izvornim ljudima" Blago nama čime se sve ođe judi bave.

Zadnje uređivanje Petra2005 : 15.09.2011. at 18:30.
Petra2005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 22:27   #5
Nema se potrebe vjerovat ili ne vjerovat u Hipnozu koja je medicinski dokazana, problem je kad se mistificira i stavlja u poziciju koja je tesko odrziva
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 21:25   #6
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Jedan komentar u vezi s ovim s neta. (nije moj)

"Mislim da je ova kritika malo promašena.
Što se tiče negiranja opsjednutosti i demonizacije i meni je to u početku zasmetalo, ali vrlo brzo sam uvidio da Newton izvodi zaključke samo na osnovu onih slučajeva sa kojima je radio. On nije imao slučajeve opsjednutosti i to jasno kaže. Nije ni logično očekivati da mu dođe netko tko je opsjednut, jer taj entitet ne bi htio da bude razotkriven.
Mana mu je što svoje iskustvo proširuje kao zaključak za sve ljude, ali ako se gleda iz perspektive duše nijedna opsjednutost ne može biti takva da poništi dušu. Sa te točke gledišta može se opsjednutost smatrati kao neku vrstu sna. To i nije tako pogrešno.
Druge kritike da on sugerira i programira klijente nisu na mjestu. Jednostavno nije moguće izbjeći bar neke sugestije tokom takvih seansi pogotovu ako sam klijent naginje ka tome. I pored nekih sugestija kojih ima, generalno nije narušen cilj, a to je dobivanje objektivnih i nepristrasnih informacija. Ni Newton svakako nije savršen i suvišno je očekivati da neće napraviti nijednu grešku i zato nije opravdano te greške prikazivati kao zloupotrebe regresoterapije. Uostalom, on je prvi to radio u svjetu i nije imao na koga da se ugleda i bio je neizbježan uticaj nepoznatog u radu.
Mislim da je dobro uradio što je izbjegao da se upliće u prikazivanje i objašnjavanje negativnosti i opsjednutosti jer bi ga to odvelo u mutne vode morala i religijskih programa i izgubio bi se cilj: da se ishod života prikaže kao pozitivna stvar jer to i jeste. Ta pozitivnost izbija iz pozadine svih razgovora i to je najveća vrijednost ovog djela.
...
Može mu se zamjeriti što izvodi univerzalne zaključke samo iz onoga što je njemu poznato: da nema opsjednutosti. Ali ako znaš, a ti izgleda ne znaš, duša nikada ne može biti opsjednuta. To može biti samo tjelo i um koji je od tjela. Duša je tu samo korisnik i svjedok. Ako je tjelo opsjednuto nekim entitetom to nema uticaja na dušu osim kao periferna smetnja slična drugim smetnjama. Čovjek je tokom života opsjednut raznim stvarima i ubeđenjima, entiteti su najmanji i najrjeđi problem.
Pošto je Newton dobivao informacije od samih duša to je prirodno da se na takve probleme kao što je opsjednutost, koja inače nije tako čest problem, uopšte ne obraća velika pažnja i ne stavlja naglasak.
Uostalom, preveliko obraćanje pažnje na problem opsjednutosti skreće energiju za mnogo važnije stvari: transcendentalne prirode same duše, njene izvorne slobode i neuslovljenosti.
...
Koliko znam Newton je prvi izneo ovu stvar na ovako direktan naćin, vrlo objektivno i nepristrasno je iznosio informacije do kojih je došao. Zaista je smješno njega optuživati za fundamentalizam i programiranje. Sitne greške su uvjek moguće u takvom radu i sigurno ih ima, on sam kaže da se trudio da izbjegne sugestije i navođenja, i drugi autori su imali takve probleme, ali te greške sigurno nisu tolike da zasjene cijeli njegov rad. A to je kao što rekoh, život same duše."

Tko god bio taj čovjek koji je ovo napisao, mislim da je rekao dovoljno.

I ovo piše u pdf file-u od knjige Sudbina duša koja se može skinut s interneta;

"Pored ovog prikladnog završetka možda je još prikladnije preporučiti obavezno čitanje
Tibetanske knjige mrtvih (Bardo Thodol) nakon čitanja ove knjige. Čak i onima koji su je
čitali biće od koristi da se podsete da je tamo vrlo jasno objašnjeno da sve što preminuli doživljava predstavlja projekciju njegovoog uma u višem astralnom i mentalnom svetu. Svi slučajevi opisani u knjigama Dr. Michael Newton-a su upravo takvi opisi. To ne znači da nisu istiniti, svakako da jesu. Oni samo pokazuju svu dubinu i snagu podsvesnog uma oblikovanog utiscima (samskara) iz života. Zato duše opisuju sebi svojstvena okruženja i zbivanja po uzoru na zemaljska (biblioteke, prostorije za učenje, razonodu, izgled i odeća drugih bića…). Sve što smo ovde pročitali o posmrtnim iskustvima su takve projekcije stvorene sakupljenim podsvesnim utiscima i reakcijama na utiske (vasana i samskara). Hipnozom se sva ta nakupljena sećanja otvaraju. Hipnozom se ništa više od toga ne može ni postići, samo preispitivanje podsvsnog uma u kome je sve sačuvano od kada postojimo kao duše. Zato su ovde date informacije tačne, ali su još uvek obojene i uslovljene umom i njegovim delovanjem u astralu i višem mentalnom svetu kada napustimo telo.
gore si napisao da komentar nije tvoj.kako to mislis nije tvoj.
uglavnom se slazem sa komentarom i to u POTPUNOSTI jos bih samo dodao kako sam newton i sam misli,znaci ne tvrdi,nego misli ,i pretpostavlja neke stvari,te dodaje kako je on samo zagrebao vrh jedne velike stvari.a nakraju dodaje kako onom ko sumnja u sve to neka uzme u obzir samo ono sto smatra da je u redu a ostalo neka odbaci.znaci on nam je dao samo rezultate njegovog rada i njegove subjektivne zakljucke i analize,znaci netrazi da od nas da tu sad preispitujemo njega nego iskusstva njegovih klijenata kojih je bilo jako puno.
__________________
wt marry is~shall we dance
ullmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 11:21   #7
Quote:
ullmann kaže: Pogledaj post
gore si napisao da komentar nije tvoj.kako to mislis nije tvoj.
- Nije moj, u tom smislu jer ga ja nisam napisao. Nego jedan drugi korisnik na forumu Galaksija.com, ja sam samo skopirao njegov komentar ovdje u ovu temu.

Quote:
uglavnom se slazem sa komentarom i to u POTPUNOSTI jos bih samo dodao kako sam newton i sam misli,znaci ne tvrdi,nego misli ,i pretpostavlja neke stvari,te dodaje kako je on samo zagrebao vrh jedne velike stvari.a nakraju dodaje kako onom ko sumnja u sve to neka uzme u obzir samo ono sto smatra da je u redu a ostalo neka odbaci.znaci on nam je dao samo rezultate njegovog rada i njegove subjektivne zakljucke i analize,znaci netrazi da od nas da tu sad preispitujemo njega nego iskusstva njegovih klijenata kojih je bilo jako puno.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 12:31   #8
od newtona sam procitao prve dvije knjige,i jako su me se dojmile,pozitivne su i otkrivaju nesto u sto mnogi povjeruju na prvu,kao i ja sto priznajem da sam povjerovao.u svemu sam naisao na 100% logicnosti,jer promisljajuci o svemu napisanom jako je velika vjerovatnoca na istinitost iskustava klijenata sa kojima je on radio.sam newton kaze da je velik dio jos uvjek skriven,jer oni koji bi nam mogli vise reci o zivotu izmedju zivota i tocnijem ustrojstvu duhovnog svijeta,toliko su uznapredovale duse da se vise niti ne reinkarniraju na ovaj svijet ili planet.dali je to samo zamka new age pokreta ili sta ti ja znam kakvog pokvarenog pokreta,na nam svima je da se to u buducnosti razotkrije.iako sam i sam mozda naivno povjerovao u to sve spreman sam da se razuvjerim i razocaram u cijelu stvar,jer treba ostati otvoren za sve opcije,kao i biti sumnjicav prema svemu,a to sve kao suprotnost slijepom vjerovanju u bilo sta.
no na stranu sve ovo moje i misljenja nas ostalih na ovoj temi.radovi nekih osoba kao sto je uradak doticne o zlouporabi regresoterapije od strane newtona su naravno dobrodosli.pozivam sve koji imaju neki zanimljiv link koji opovrgava newtonov rad da ga postave ovdje jer je on naime i potreban.ne znam za druge ali dok god me netko sa cvrstim cinjenicam ne uvjeri u suprotno ja necu imat drugog izbora nego vjerovati iskustvima newtonovih klijenata.naime svaki mozebitni dokaz koji opovrgava newtonov rad je mac sa dvije ostrice,ili ce ubacit zrno sunje u ono sto vjerujem ili ce ucvrstit vjerovane u to isto.ja sam dosad iskreno malo trazio po netu kontra dokaze ali ih nisam nasao.pa gospodo ako neko ima neki dokaz nek stavi neki link,pa onda mozemo komentirati isti,jer uvjeravati jedni druge ovdje samo nekim argumentima koji su proizvod osobnih promisljana,vjerujem,nece nas nikud dovesti.hvala
__________________
wt marry is~shall we dance
ullmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 14:31   #9
Pa najbolji dokaz je sto se u hipnozi desavaju greske i kod regresije unutar ovog zivota, jednostavno nase pamcenje nije objektivno i slobodno raznih interpretacija koje ga vremenom iskrive, stoga se hipnoticka regresija ne smatra dovoljnim dokazom cak niti u ovom zivotu oko postojanja kojeg nema nikakve sumnje, kako onda moze biti za prosle?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 16:14   #10
mi smo prikaze
bum-bum
ne traži dokaze
bum-bum
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 17:06   #11
Quote:
friendship kaže: Pogledaj post
mi smo prikaze
bum-bum
ne traži dokaze
bum-bum

al od tebe sam stvarno ocekivao vise od ovog
__________________
wt marry is~shall we dance
ullmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 13:49   #12
mislim da je newton više-manje nabo u dobrom smjeru, ali na način koji nije i ne može biti znanstveno u potpunosti verificiran. uglavnom klasična situacija, ne možeš dokazat, ali ne možeš niti opovrgnut

no transcendentan čovjek se neće za odgovore (koje znanost trenutno ne može dati) obratiti znanosti, već transcendenciji
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 13:28   #13
za nepovjerovati koliko malo ljudi uopce zanima rad Michaela Newtona,kao da je covjek pisao nebuloze ili nesto negativno.
__________________
wt marry is~shall we dance
ullmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 17:37   #14
Najčešće kad je nešto predobro da bude istinito tako i biva. Odnosno bude neistinito na kraju.

Npr. u M.N. knjigama često je naglasak na slobodnoj volji, duše odlučuju same da se inkarniraju, gdje i kako, itd. No kad bolje pogledaš u opisano vidiš da od slobodne volje koja se inputira ostaje jako malo. Na kraju bude "dobrovoljno moraš". Ima još toga ali mi se ne da trošiti vrijeme na to...
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 23:41   #15
Nakon duljeg vrimena naletih da vidin šta judi pišu...ma volila bi vidit kako bi to mene "znanstveno dokazano" hipnotizira. Nu, recimo da i more to judima radit to sve šta tamo piše gledam ka neku beletristiku, ne morem virovat da netko stvarno misli da su ti njegovi pacijenti (dobro, dobro, klijenti) to sve drobili. Možda tu i tamo je netko nešta bulaznio, ostalo je njegova mašta dodala i da vidiš dolori$$$ Čisti horror romani, nisu čak niti SF, jer tu, ruku na srce niti može niti ima ikakove znanosti. Glavno je da čovik lipo zaradi a šta bi reka Korado Korlević judi ka ovi gorika su business opportunity!!
__________________
U tu uru počele su brodske sirene pozdravjat najlipšin zvukon od kada je svita. Nema lipšega zvuka od pisme brodske sirene.
Petra2005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 13:10   #16
Pročitala sam knjigu Putovanje Duša (prva knjiga) u brzom roku. Napisana je tako lagano i veoma zanimljivo. Došla sam do nekih spoznaja, ali opet sam imala više pitanja nego što sam dobila odgovora i imala sam osjećaj da nešto prešućuje. Na primjer, nije spomenuo može li se putovati i u prošlost pošto je vrijeme zakrivljeno. Zatim, u životu sam se susrela sa iznimno negativnim entitetima koji nisu baš izgledali kao pozitivne duše pune ljubavi. Tko su oni? No, nisam tu da o tome razgovaram.
Na samoj knjizi piše da Newton zastupa teorije New Agea. Stavit ću citat još jedog članka radi kojeg su se pobornici New Agea našli uvrijeđeni, jer, kako bi vašem egu bilo da je sve ono što ste gradili, čemu ste se približavali odjednom postane pobijeno?
Tamna strana je dizajnirana da bude nevjerojatno odvratna, tako da će većina “dobrih duša” potrčati na drugi kraju polariteta , ravno u “ljubavni” zagrljaj jedne od patrijarhalnih religija lažnog svjetla, ili u njihovu new age religiju s njihovim legijama kanala i “majstora”.
Nadalje,
"Ovdje je svaka moderna kanalizirana poruka, sažeta u nekoliko redaka : “Dragi moji, vi ste miljenici svih nas u duhovnoj lažnoarhiji. Mi čeznemo da se ponovo sastanemo s vama , jer mi smo tvoja davno izgubljena obitelj. Ostanite jaki i zadržite svoje svjetlo , jer mi ćemo uskoro obznaniti naše prisustvo. Sačekajte još malo (i patite) nadajući se da ćemo vas mi spasiti iz ove situacije"
Ima li uopće razlike između ovog zadnjeg citata koji govori o tim kanaliziranim porukama i gotovo svakog zaključka proizašlog iz Newtonivih seansi?

Ne govorim da ne biste trebali imati nadu u nešto bolje i veće od samog života, naprotiv, zato i pišem ovo. Ali propitujte sve. Newton ima znanje, ali ga koristi u druge svrhe. I dalje držim da je knjiga zanimljiva, ali njegova "otkrića" po meni nisu vjerodostojna. Ovo je samo moje mišljenje i ne pokušavam vrijeđati niti utjecati na ikoga.
MissLeda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.