Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2014., 13:37   #1
Promjene u ponašanju djeteta nakon razvoda roditelja

dobar dan,dobri ljudi..ovako,treba mi savjet,smjernica,nesto..ja sam na izmaku snaga..imam curicu koja ce za dva dana 5 godina..prije tri mjeseca smo se ja i njen otac razdvojili jer eto nije islo,nije islo jer je bilo i fizickog a i psihickog maltretiranja..i mnogo puta je dijete prisustvovalo tome..u principu u kuci je rijetko kada bilo mira..

i sada kad smo osle mislila sam da bude bio mir....ali ne..podnijela je ona to dobro,recimo,rastavu,barem se tako cinilo..s njime ima odnos ok..al meni sta radi to nije normalno...nece u vrtic,nece se obuci,znaci ja mnogo izostajem sa posla jer nemogu je natjerati nikako...pokusala sam pricom,vikanjem,cak i po guzici..jer neznam vise sta..
pocela mi je vristat uzasno,uzasno tijekom dana,i noci cak..u subotu me cak susjeda zvala sta se to dogadja i sta ja njoj radim kad nocu tako vristi..ostala sam paf..al kad ju uhvati to vristanje nebi ju bog usutio..kad ju uhvate ti napadaji vristanja,tuce me,grebe,ide ugrist..ma svasta..i naravno vec sam se par puta slomila pred njom,rasplakala se i gotovoo,al ne pomaze ni to..
razmazena je dosta,mislim da je u tom problem..i nadalje..ja i njen otac smo sto se nje tice sve dogovorili,ali sto se mene tice ubija me u pojam,e sad dal je ona takva zato jer sam ja nervozna,zivcana po citave dane,neznam vise lijepo s njom ni pricat nit nista,nego se derem..znaci znam da to moje takvo stanje utjece i na nju,ali kak vise isplivat iz toga??
ja neznam dal je vrijeme vodit ju doktoru psihologu il nezz postavit neznam ni ja koje granice..al poanta je znaci kad naumi da nece u vrtic,nema tog boga ko bi ju natero..sta radit????
evo iskreno,popljujte me il stagod..al neznam vise sta..luda sam jer eto s njom imam problema kud to jos i on ubika mene psihicki..i sta radit???
__________________
Od tad mi, niko drugi ne postoji dodiri na koži tvoji zauvjek vežu me,kao žig, na papiru, u futroli,i kad mazi i kad boli kao lanci ljubavi te...

Zadnje uređivanje Tupelo : 06.12.2014. at 12:38. Reason: Udaranje entera
Monika001.h is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 21:46   #2
Quote:
Monika001.h kaže: Pogledaj post
dobar dan,dobri ljudi..ovako,treba mi savjet,smjernica,nesto..ja sam na izmaku snaga..imam curicu koja ce za dva dana 5 godina..prije tri mjeseca smo se ja i njen otac razdvojili jer eto nije islo,nije islo jer je bilo i fizickog a i psihickog maltretiranja..i mnogo puta je dijete prisustvovalo tome..u principu u kuci je rijetko kada bilo mira..i sada kad smo osle mislila sam da bude bio mir....ali ne..podnijela je ona to dobro,recimo,rastavu,barem se tako cinilo..s njime ima odnos ok..al meni sta radi to nije normalno...nece u vrtic,nece se obuci,znaci ja mnogo izostajem sa posla jer nemogu je natjerati nikako...pokusala sam pricom,vikanjem,cak i po guzici..jer neznam vise sta..pocela mi je vristat uzasno,uzasno tijekom dana,i noci cak..u subotu me cak susjeda zvala sta se to dogadja i sta ja njoj radim kad nocu tako vristi..ostala sam paf..al kad ju uhvati to vristanje nebi ju bog usutio..kad ju uhvate ti napadaji vristanja,tuce me,grebe,ide ugrist..ma svasta..i naravno vec sam se par puta slomila pred njom,rasplakala se i gotovoo,al ne pomaze ni to..razmazena je dosta,mislim da je u tom problem..i nadalje..ja i njen otac smo sto se nje tice sve dogovorili,ali sto se mene tice ubija me u pojam,e sad dal je ona takva zato jer sam ja nervozna,zivcana po citave dane,neznam vise lijepo s njom ni pricat nit nista,nego se derem..znaci znam da to moje takvo stanje utjece i na nju,ali kak vise isplivat iz toga??ja neznam dal je vrijeme vodit ju doktoru psihologu il nezz postavit neznam ni ja koje granice..al poanta je znaci kad naumi da nece u vrtic,nema tog boga ko bi ju natero..sta radit????evo iskreno,popljujte me il stagod..al neznam vise sta..luda sam jer eto s njom imam problema kud to jos i on ubika mene psihicki..i sta radit???
Gospođo draga, dijete vam je svjedočilo obiteljskom nasilju, vi ste se rastali, odselio je otac kojeg dijete očito voli, raspao se dom i ona sigurnost koja je potrebna svakom djetetu za normalan i zdrav razvoj i vi se čudite njenom ponašanju?! Zaboga, pa nije potrebno biti toliki genij da vam se upali taj kliker i da vam padne na pamet da prije svega ovog kontaktirate dječjeg psihologa nego tek sad kad je problem eskalirao.
Dijete vas očito okrivljuje zato što je tata otišao (da ste otišli vi a ostao on cvjerojatno bi bilo suprotno) i vjerojatno vas sad kažnjava, a vi svojim ponašanjem samo još više potičete njen gnjev. Pa nemožete očekivati da dijete od 5 godina shvati ono što joj govorite i što se njoj i oko nje događa i da sve to prihvaća zrelo i ponaša se zrelo. Vi stavljate sebe u centar problema jer "vas sve skupa psihički ubija", a psihičke posljedice koje ona trpi su daleko teže i puno ozbiljnije od vaših i ostaviti će doživotne posljedice! Vi ste donjeli odluku i učinili nešto što se itekako odražava na nju, a ona nije imala nikakvu moć da kaže što ona treba i želi...to su užasno ozbiljne i teške stvari za odraslu osobu,a kamoli ne za dijete.
Vi ne da trebate svi skupa pomoć psihologa, već ste to trebali odavno učiniti! Podhitno tražite pomoć dječjeg psihologa i probajte popraviti štetu koliko je god to moguće!!!
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 12:15   #3
Prebačeno sa Dječjeg zdravlja.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 13:20   #4
Je li moguce da je muz bio 'gazda', a ti popustljiva?
Mozda kcerka sad pokusava preuzeti kormilo.

Razvod je sigurno krivac za vecinu problema...
Svakako se slazem sa prethodnim postom, potreban vam je strucnjak (psiholog).
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 15:00   #5
Monika, procitaj svoj post i dodji do recenice gdje konstatiras da je u tome problem sto je razmazena, procitaj par puta naglas
Jasnije?

Moguce da je i razmazena, ali to je zadnje sto bih trazila kao uzrok, mala je i okrutno sa nesto takvo u ovoj situaciji konstatiras za svoju curicu koja prolazi tako tesko razdoblje

Malo mi previse kukas ja ja ja... Slabo ja vidim zabrinutosti za dijete vec zelju da je usutkas.

Jel moguce da imas novu vezu i nemas se kad bakcat agresivnin djetetom suvise dubiozno?
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 21:52   #6
Kao volonter sam imala prilike u utočištu za žrtve obiteljskog nasilja vidjeti djecu koja su s majkama tamo bila smještena. Ponašanje tvoje djevojčice ne odstupa puno od toga.

Kao prvo, svaka čast što si se maknula od zlostavljača. Znam da ti je sada užasno teško i da ti treba i vremena i nježnosti da se iscijeliš poslije tog lošeg odnosa, ali isto to treba tvojoj djevojčici.

Nemoj zaboraviti da malo što može dijete ispuniti toliko snažnim strahom i užasom kao situacija u kojoj je netko grub prema majci - a tvoja curica se toga nagledala. I budi sigurna da je upila sav strah i nasilno ozračje u kojem je rasla... i sada to ispoljava. Ona je dijete i ne zna drugačije.

Slobodno potraži pomoć dječjeg psihologa. Prestani vikati na nju i nemoj je fizički kažnjavati - sjeti se, tek je izašla iz tog ozračja, a ti joj ga sada ponovo stvaraš - kako možeš očekivati da neće biti agresivna, ako si ti agresivna prema njoj?

Za početak pojasni sebi da te tvoja djevojčica voli više od ikoga na ovom svijetu i da njeno trenutno ponašanje nije takvo tebi za inat, već iz razloga što je svoje najranije djetinjstvo provela u obiteljskom nasilju.

Sretno!
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 09:31   #7
promijenila sam naslov teme


@Monika, sama opisujes neka svoja ponasanja za koja znas da nisu ok, svjesna si ih i vjerojatno i znas da ona itekako utjecu na njeno ponasanje. Opisala si da si prosla stresan (zapravo bih se usudila reci) traumatican brak i razvod, i ja bih na tvom mjestu zatrazila pomoc prvo za sebe.
da probavis sve skupa i stavis pod kontrolu svoje emocije.
imate li vrtickog psihologa, da ju malo poprati, da joj pomogne nositi se sa teskim emocijama?
Bilo bi dobro da netko neutralan sa njom poprica (jel razvod i formalno gotov, kak je dozivjela razgovor u CZSS-u?/jesu vas upucivali u obiteljski centar/polikliniku/neku udrugu?)

sto ti tete u vrticu kazu, reagira li ona tako i u vrticu na zahtjeve i stres, ili je samo prema tebi takva?
s jedne strane, ona je vrlo vjerojatno upila kucnu atomosferu od prije, vrlo vjerojatno niti ne zna drukcije ispoljavati ljutnju (jer vidi kako ti reagiras), a i moguce da je ljuta na tebe jer joj fali tata, jer joj fali cjelovita obitelja, kakva god da je bila (ne moze tu ljutnju usmjeriti na njega dok ga nema, pa "krivi" tebe)

ona reagira na promijenu i njoj treba podrska u tom razdoblju.
razvod je stresan za sve, cak i one koji su donjeli odluku da se razvode, a pogotovo za one koje se nis niti ne pita (djeca), pa ne mogu imati osjecaj kontrole nad time.
treba podrska i njoj, ali i tebi da bi joj mogla biti podrska.
imas li koga iz okoline (baka, frendica, mama njene frendice....) sa kime bi vi mogle provoditi neko ugodno vrijeme, da niste skroz same?
tko ti je podrska u svemu tome?

__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 09:39   #8
btw, kada nece ici u vrtic, ona vjerojatno zeli provesti vrijeme sa tobom. zagrli ju tada, i reci da bi ti bila sa njom, ali da moras ici raditi. i dogovori sto cete raditi nakon vrtica.
probudi ju ranije, sat,dva, pa neka provede neko vrijeme u tvom zagrljaju, citaj joj knjigu ili pricaj neku pricu, pojedite zajedno dorucak ili sto vec jako voli...
da nema ujutro osjecaj napustanja, da stekne osjecaj da si tu.
neka sama bira odjecu (to joj daje osjecaj kontrole nad svojim zivotom), moze i uzeti neku igracku sa sobom (samo provjeri sa vrticem dal smije, nasi smiju) i onda dogovorite sto cete raditi kada dodjes po nju.
djeci je, pogotovo u tom periodu vazna struktura i osjecaj sigurnosti. kada najavis sto ce raditi i sto moze ocekivati, dajes joj osjecaj sigurnosti da moze racunati na tebe.
ako si naravno, dosljedna u tome.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 02:07   #9
Teško je biti pametan u stvarima sa djecom, "tamo gdje nema ljubavi daj je, pa ćeš je i dobiti" vrlo jednostavno i efikasno, ali ništa ne ide preko noći, strpljenje, ljubav, razgovor, kontakti sa bivšim suprugom bez svađe( pred djetetom) suzdrži se, dijete ne mora znati za vaše probleme , pozdrav
__________________
LJudsko srce
Ljudskom srcu uvijek nešto treba,Zadovoljno nikad posve nije:
Čim željenog cilja se dovreba,Opet iz njeg sto mu želja klije.
grga1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 19:02   #10
Evo, ja ću se potruditi obuhvatiti par segmenata našeg novog života i njenog ponašanja u novim uvjetima. Znatnih promjena nije bilo, iako sve je to još friško....

Odlično nam sve funkcionira, vrlo je poslušna i s njom se lako i ugodno razgovara (iako ima 4 god).
Jedino, kod mene za razliku od ex m postoje pravila koja njoj kao ni svakom djetetu nisu draga, npr. slatko poslije jela, spavanje u 21h (iako se zna razvuči dok pričamo priče i pjevamo a i s jelom napravimo iznimke).

Kod ex m je njoj sve dozvoljeno pa je u početku stvaralo problem jer ju stavlja spavati u ponoć, pa se kod mene ne može probuditi ujutro za vrtić i sl., u jelu nema pravila... Ali i to se nekako uspjelo popraviti.
Problem se stvara tu gdje ona mora pamtiti kod koga što može i ne može, a ne što je u redu za nju i nije.



Tužno bi mi bilo kad je znala reći da me ne voli uopće, a tatu puno voli. Da neće mene, hoće njega. To bi rekla mirno, ne bi se derala. Ne zato što ne smije, nego jednostavno tako komunicira. Nekada je znala plakati prije spavanja da želi tatu ili bi rekla u krevetu da će sada sanjati samo tatu i okrenula bi se na drugu stranu. Pretpostavljala sam da je povezano s tim dozvolama kod exa. Kasnije sam ju nježno znala pitati kako to misli, što s time želi reći, što joj je kod tate u stanu ljepše a kod mame nije, što želi da mama napravi....

Rekla je da me ne voli samo navečer kada idemo spavati jer joj je to dosadno, da tata ima veliki stan za igru(160 m2) a mama nema (30m2), da tata ima lijepe boje zidova (nijedan zid nije bijeli) a mama ima bijele.... I to je to, nadodala je
Bila sam presretna Idući dan sam uzela boje u ruke i nacrtala joj vile po zidu u spavaćoj (voli vile i princeze, naravno), a dnevnu sam ukrasila njenim crtežima. Bila je oduševljena :klap:

Stalno ju vodim negdje (radim 6 dana u tjednu i na minimalcu sam), u prirodu, šetnju gradom, parkovi, kazališta, zimi igraonice, knjižnjice i sl. I kad smo živjele s tatom, stalno smo išle negdje i super se provodile.

Tata joj je ostao taj pojam kojeg može izmanipulirati, koji joj je praktički prijatelj njene dobi. Uživaju i oni zajedno, ali sve što joj je oduvijek znao dati je ta njihova igra u 4 zida, gledanje crtića na kompu na razdvojenim ekranima dok on surfa nešto drugo, a kako ona raste nadam se da će i on možda shvatiti kako joj treba više od takve igre.

Imamo predivnih trenutaka, a pogotovo kad vidim da neke moje rečenice zna upotrijebiti da me pohvali "uff mama, jako mi je fini ovaj ručak....kako sam ponosna na tebe" dok jede poriluk
I onda joj se skromno zahvalim, drugi put pohvalim nju i tako se mi hvalimo i razmjenjujemo lijepe riječi

Jedino eto, ne voli se grliti i ljubiti i to mi fali jer me odgurne, kaže neću, makni se. Možda jer nikada nije vidjela od mene i exa pa zbog toga ili kopira njegovo odgurivanje mene kojeg se itekako nagledala. Kako god bilo, nadam se da će i to proći
Ailour is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:19.