Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2016., 20:10   #1
Put na Mars

Elon Musk najavio put na Mars.

Isti taj Musk kaže da je Mars destinacija za svakog Zemljanina..
Koliko je to moguće i vjerojatno možda i nije važno za od 78 tisuća ljudi iz 120 zemalja koji su aplicirali za putovanje na Mars.

Pitam Vas,da li je to doista moguće?
Otići na Mars?
Živjeti ondje?
__________________
Zoroastrijanci i slobodni Elam.
Eneja iz Elama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 21:12   #2
Ja bih isla. Ne, cekaj, ja sam od tamo dosla.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 22:11   #3
Quote:
Eneja iz Elama kaže: Pogledaj post
Pitam Vas,da li je to doista moguće?
Otići na Mars?
Živjeti ondje?
Ne.
Možda.
Ne.

Musk tuca mermer. Sjebala ga Opel Ampera pa sad valja gluposti.
Breen is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 20:31   #4
Ljudi imaju romantičarsku ideju kako je to "živjeti na Marsu".
Jedno je romantika, a nešto sasvim drugo, brutalna stvarnost.
Mars će za one koji jednoga dođu do tamo, biti gori od robije.
Život u skučenoj podmornici/bunkeru, duboko pod zemljom (umjesto pod vodom), ustajali reciklirani zrak, bljutava, jednolična hrana, permanentni strah od zakazivanja životnih sustava u okruženju ljudi koji će jedni druge do ludila iritirati i od kojih se neće moći nigdje pobjeći/skloniti/uhvatiti daha "negdje na osami"...i neminovna depresija koja prati takove okolnosti, sa svim posljedicama koje ona sa sobom nosi...

Tko mi ne vjeruje, nek se zatvori u bunker i neka godinu-dvije...tri ne izlazi iz njega.



Btw, tko na Marsu provede nekoliko godina, više se nikada neće moći vratiti na Zemlju...jednom kada mu mišići atrofiraju i kosti oslabe.
Osuđen je na depresivan/jednoličan/dosadan/iritirajući život u skučenoj podmornici, ostatak života.

Jedino o čemu će takova osoba sanjati, bit će zelena polja, plavo more, plavo nebo, miris kiše i dodir vjetra na licu...planete Zemlje, izgubljene zauvijek!
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 04.10.2016. at 22:00.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 23:10   #5
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Jedino o čemu će takova osoba sanjati, bit će zelena polja, plavo more, plavo nebo, miris kiše i dodir vjetra na licu...planete Zemlje, izgubljene zauvijek!
to vridi samo za one koji su sa zemlje došli na mars... već druga generacija neće. pogledaj nas, čouk ode u njemačku, ode je pljuca po podu i piša u parku, i već nakon misec dana njemačke "eeee kolega moj nema ti toga u nas u njemačkoj, tamo se zna red"

dakle, čovjek je prilagodljiva životinja
Breen is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 08:25   #6
Quote:
Breen kaže: Pogledaj post
to vridi samo za one koji su sa zemlje došli na mars... već druga generacija neće. pogledaj nas, čouk ode u njemačku, ode je pljuca po podu i piša u parku, i već nakon misec dana njemačke "eeee kolega moj nema ti toga u nas u njemačkoj, tamo se zna red"

dakle, čovjek je prilagodljiva životinja
To nije isto.
Umjesto usporedbe; "čovjek iz RH ode u Njemačku...,
točnije je razmišljanje; "Čovjek iz RH ostane zarobljen u nuklearnoj podmornici, koja je potonula na 1000m dubine bez mogućnosti spašavanja, ograničen na prostor 5x5m2, izložen radijaciji oštećenog nuklearnog reaktora...svjestan činjenice da mu svakog trenutaka može nestati zraka ili ga iznenada zdrobiti pritisak vode, ako oplata popusti, prinuđen tako živjeti dok ne umre...bez mogućnosti da ikada više izađe na površinu i vidji/osjeti, niti sunce, niti vanjski zrak...prinuđen jesti samo konzerve i recikliranu pišalinu"
Pa čak je i ta usporedba blaga...s obzirom da su konzerve "švedski stol" za ono što će eventualni kolonisti na Marsu imati na meniju.

Mislim da se je puno teže naviknuti na takove uvjete, nego na život u Njemačkoj...pa čak i ako se rodiš u takovim okolnostima.

Mars nije romantičarski pistinjski planet predivnih vizura, po kojem se slobodno vrluda (ono; vožnja u kratkim rukavima i sa šeširom na glavi po pustinji, udišući punim plućima pustinjski zrak)
Mars je život u bunkerima, pod umjetnim svjetlom i svim gore navedenim sranjima...i monotona pustolina koje će se čovjek zasititi nakon 15min.
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 05.10.2016. at 08:50.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 08:45   #7
Quote:
Eneja iz Elama kaže: Pogledaj post

/cut

Pitam Vas,da li je to doista moguće?
Otići na Mars?
Živjeti ondje?
Da, moguće je otići i živjeti tamo.

Glavno pitanje je kad? Ovakve lijepe prezentacije viđam još od malih nogu, pa se više i ne osvrćem na njih.

Ova od Elona još uvijek se zasniva na tehnologiji iz prošlog stoljeća i gotovo sa sigurnošću mogu reć, kako od toga nema ništa. Barem ne na prikazani način.
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 09:43   #8
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
To nije isto.
Umjesto usporedbe; "čovjek iz RH ode u Njemačku...,
točnije je razmišljanje; "Čovjek iz RH ostane zarobljen u nuklearnoj podmornici, koja je potonula na 1000m dubine bez mogućnosti spašavanja, ograničen na prostor 5x5m2, izložen radijaciji oštećenog nuklearnog reaktora...svjestan činjenice da mu svakog trenutaka može nestati zraka ili ga iznenada zdrobiti pritisak vode, ako oplata popusti, prinuđen tako živjeti dok ne umre...bez mogućnosti da ikada više izađe na površinu i vidji/osjeti, niti sunce, niti vanjski zrak...prinuđen jesti samo konzerve i recikliranu pišalinu"
Pa čak je i ta usporedba blaga...s obzirom da su konzerve "švedski stol" za ono što će eventualni kolonisti na Marsu imati na meniju.

Mislim da se je puno teže naviknuti na takove uvjete, nego na život u Njemačkoj...pa čak i ako se rodiš u takovim okolnostima.

Mars nije romantičarski pistinjski planet predivnih vizura, po kojem se slobodno vrluda (ono; vožnja u kratkim rukavima i sa šeširom na glavi po pustinji, udišući punim plućima pustinjski zrak)
Mars je život u bunkerima, pod umjetnim svjetlom i svim gore navedenim sranjima...i monotona pustolina koje će se čovjek zasititi nakon 15min.
U pravu si samo za one prve tj one koji će se žrtvovati za one ostale poslije.
Problem skučenosti se rješava izgradnjom kupola u kojima bi se onda napravio mali eko parkić sa biljem koji bi služio kao izvor hrane i kao običan park tj. da čovjek može sjesti okružen zelenilom.
Što više kupola to je više prostora i tako polako do cijelih gradova pod krovom.
Ali u pravu si što se tiče uvjeta za prvih par desetaka kolonista. Zaista jebeno loši uvjeti za život.
Kerefek76 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 02:52   #9
Quote:
Eneja iz Elama kaže: Pogledaj post
Elon Musk najavio put na Mars.

Isti taj Musk kaže da je Mars destinacija za svakog Zemljanina..
Koliko je to moguće i vjerojatno možda i nije važno za od 78 tisuća ljudi iz 120 zemalja koji su aplicirali za putovanje na Mars.

Pitam Vas,da li je to doista moguće?
Otići na Mars?
Živjeti ondje?
Sve da, poznato prilično dugo. Jedini problem je voda, no već u prvim misijama na Mars se otkrilo da je ima poprilično. A što se tiče Musk-a ... previše priča i preedaleko je od moguće tehnologije.
Start sa Mjeseca je prava opcija, ostalo je opsjena. No nešto će se i razviti kroz prodavanje magle, uglavnom naučiti na neuspjesima.
Nisam siguran kako bi kemijski pogon bio dovoljan da se do Marsa stigne u trideset dana obzirom da je teško dostići i 60 000 km/h a Musk-u bi trebalo bar 80 000 km/h u krajnje optimalnim uvjetima. Mora se uzeti u obzir i usporavanje prije Marsa ...
Interesantna je trilogija crveni, zeleni i plavi Mars ...
No kao drugo robotizirana mehanizacija sa prvim pionirima.
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 16:08   #10
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
U pravu si samo za one prve tj one koji će se žrtvovati za one ostale poslije.
Problem skučenosti se rješava izgradnjom kupola u kojima bi se onda napravio mali eko parkić sa biljem koji bi služio kao izvor hrane i kao običan park tj. da čovjek može sjesti okružen zelenilom.
Što više kupola to je više prostora i tako polako do cijelih gradova pod krovom.
Ali u pravu si što se tiče uvjeta za prvih par desetaka kolonista. Zaista jebeno loši uvjeti za život.
Pitanje je da li će za to bilje biti dovoljno Sunčeve svjetlosti, a s obzirom da je Mars dosta dalji od Sunca nego Zemlja. I koliko će biti moguće oplemeniti tlo, ili se donijeti sa Zemlja.

Izazovi po pitanju logistike na relaciji Zemlja-Mars mi se sa današnjom tehnolgijom čine preveliki.
Laplace is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 17:14   #11
Energija Sunca koja stize na Mars je oko 50% one koja stize na Zemlju (po jedinici povrsine, jel...)... Vjerojatno bi oko ekvatora bila dovoljna za izabrane biljke...

Hladnoca tamo vise je posljedica nedostatka atmosfere i green house efekta....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 20:50   #12
Retrogradno kretanje Marsa (na putu)

Quote:
Wikipedia kaže:
And what if the parallax was even smaller than anyone thought, so the stars were yet more distant? Then they would all have to be even larger still.[12] Tycho said

Deduce these things geometrically if you like, and you will see how many absurdities (not to mention others) accompany this assumption [of the motion of the earth] by inference.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tychon...ychonic_system
Ako dozvolite, iako nisam znanstvenik rekao bih par riječi o retrogradnom kretanju Marsa.

Quote:
Apparent retrograde motion of Mars in 2003 as seen from Earth.
https://en.wikipedia.org/wiki/Appare...ion#From_Earth
Wikipedia:
Quote:

As Earth (blue) passes a superior planet, such as Mars (red), the superior planet will temporarily appear to reverse its motion across the sky.
https://en.wikipedia.org/wiki/Appare...rograde_motion
Ispravite me ako griješim, ali rekao bih da udaljenost do zvijezda nije ispravna.

Quote:
The celestial angle of retrograde motion is between 10° and 19.5° (mean 16.5°)
http://jgiesen.de/mars/loop/index.html#angle
Kut na zvjezdanoj sferi manji je od 19.5°.


Retrigrade motion of Mars (2009-2010):
Tu postoji problem.
Udaljenost do zvijezda nije ispravna.

Wikipedia:
Moramo ispraviti tu udaljenost.
Nakon ispravka pojavljuje se novi problem.
(Ako sam razumio ispravno. Nisam siguran.)

Kut na zvjezdanoj sferi postao je veći od 19.5°.
Promatranjem te pojave retrogradnog gibanja Marsa ustanovljeno je da kut mora biti manji od 19.5°.

Posljednje dvije rečenice u očevidnoj su kontradikciji.

Jesam li razumio ispravno?

Ispravite me ako griješim, ali rekao bih da je to problem.


Quote:
Mathematical Equivalence of Ptolemaic and Copernican Models



Ptolemy's Model for the planet Mars.


Copernicus' Model for the planet Mars.

As can be seen here, both models predict the same sort of motion. Just as Ptolemy was able to calibrate his model by adjusting the size and speed of the epicycles and deferents, Copernicus was able to calibrate his model by adjusting the size and speed of a planet's orbit. Despite his displeasure with the equant model, which he found to be a deviation from the goal of uniform circular motion, Copernicus retained the epicylce on deferent model, which allowed him to make predictions of the future positions of the planets with accuracy comparable to Ptolemy.

From a strictly mathematical point of view, the two models are equivalent--both can be used to predict the motions of the planets with great accuracy. The decision to endorse the Copernican model and reject the Ptolemaic model could not be made strictly on the criterion of accuracy.
http://faculty.fullerton.edu/cmcconnell/Planets.html#9

Iz navedenog je moguće zaključiti da heliocentrični model ima problem s udaljenosti do zvijezda.
(Ako sam ispravno razumio.)
Kako objasniti udaljenost do zvijezda u heliocentričnom sustavu?
Nije li jednostavnije prihvatiti geocentrični model?

Na kraju, ali ne i najmanje važno, postoji jedna izjava.

Quote:
Feynman Lectures on Gravitation

Richard Phillips Feynman, Fernando B. Morinigo, William Wagner, Brian Hatfield
Westview Press, May 30, 2002
link
Quote:
“I suspect that the assumption of uniformity of the universe reflects a prejudice born of a sequence of overthrows of geocentric ideas...It would be embarrassing to find, after stating that we live in an ordinary planet about an ordinary star in an ordinary galaxy, that our place in the universe is extraordinary...to avoid embarrassment we cling to the hypothesis of uniformity”
http://www.conservapedia.com/Horror_...note-Feynman-2
Broj e is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 11:11   #13
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ja bih isla. Ne, cekaj, ja sam od tamo dosla.
Ispričavam se što koristim ovu priliku, ali nikada (koliko se mogu sjetiti) nisam sreo nekoga tko je bio na Marsu pa bih postavio pitanje.

Lunar terminator illusion pojava je koja je objašnjena kao optička iluzija.

Postoji li takva pojava i na Marsu?


Ispričava se što pitam, ali jeste li možda navratili i na Mjesec?

Postoji li takva pojava i na Mjesecu?


https://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_...Flags_deployed
https://upload.wikimedia.org/wikiped...7_EVA-1%29.jpg

Zahvaljujući fotografijama koje su napravili Vaši kolege koji su putovali svemirom, postoji.
Ali čini se da je izraženija nego na Zemlji.
Kako to objasniti?
Broj e is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 23:45   #14
Thumbs up

Quote:
e je baza kaže: Pogledaj post
Ako dozvolite, iako nisam znanstvenik rekao bih par riječi o retrogradnom kretanju Marsa.



Wikipedia:


Ispravite me ako griješim, ali rekao bih da udaljenost do zvijezda nije ispravna.






Kut na zvjezdanoj sferi manji je od 19.5°.


Retrigrade motion of Mars (2009-2010):


Tu postoji problem.
Udaljenost do zvijezda nije ispravna.

Wikipedia:


Moramo ispraviti tu udaljenost.
Nakon ispravka pojavljuje se novi problem.
(Ako sam razumio ispravno. Nisam siguran.)

Kut na zvjezdanoj sferi postao je veći od 19.5°.
Promatranjem te pojave retrogradnog gibanja Marsa ustanovljeno je da kut mora biti manji od 19.5°.

Posljednje dvije rečenice u očevidnoj su kontradikciji.

Jesam li razumio ispravno?

Ispravite me ako griješim, ali rekao bih da je to problem.





Iz navedenog je moguće zaključiti da heliocentrični model ima problem s udaljenosti do zvijezda.
(Ako sam ispravno razumio.)
Kako objasniti udaljenost do zvijezda u heliocentričnom sustavu?
Nije li jednostavnije prihvatiti geocentrični model?

Na kraju, ali ne i najmanje važno, postoji jedna izjava.
ovo je veoma zanimljivo i iziskuje napredne matematičke metode i drugačiji pristup rješavanja problema.
__________________
NRZ THX Lucas "Fanatici probijaju iz pink noise "
r.o.c.k.y.007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 09:15   #15
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Energija Sunca koja stize na Mars je oko 50% one koja stize na Zemlju (po jedinici povrsine, jel...)... Vjerojatno bi oko ekvatora bila dovoljna za izabrane biljke...

Hladnoca tamo vise je posljedica nedostatka atmosfere i green house efekta....
Onda je vjerovatno moguće sprovesti plan sa krompirom. Možda još ponešto.

Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk
Laplace is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 10:46   #16
Quote:
Breen kaže: Pogledaj post
to vridi samo za one koji su sa zemlje došli na mars... već druga generacija neće. pogledaj nas, čouk ode u njemačku, ode je pljuca po podu i piša u parku, i već nakon misec dana njemačke "eeee kolega moj nema ti toga u nas u njemačkoj, tamo se zna red"

dakle, čovjek je prilagodljiva životinja
Jedno su navike koje se stjeknu odgojem, a druga je fiziolofija. Ja svaki put kad se zaronim, osjećam da sam se vratila doma, iako generacije mojih predaka živjeli su na kopnu. Ali ocean je u krvi.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 21:03   #17
Pitanje je samo čemu ići tamo, osim možda kao na mjesec pa da onda kažemo, bili smo i vidjeli u živo.

Stvar je u tome da bi prvo trebali razviti robote i AI i njih poslati da srede infrastrukturu, a tek onda idu ljudi, iako je i onda rizik od zračenja prevelik (neznam što je rješenje, u SF brodovi imaju štitove), kao i ostali štetni faktori po zdravlje i život...uglavnom sve skupa je preuranjeno.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 17:19   #18
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Pitanje je samo čemu ići tamo, osim možda kao na mjesec pa da onda kažemo, bili smo i vidjeli u živo.

Stvar je u tome da bi prvo trebali razviti robote i AI i njih poslati da srede infrastrukturu, a tek onda idu ljudi, iako je i onda rizik od zračenja prevelik (neznam što je rješenje, u SF brodovi imaju štitove), kao i ostali štetni faktori po zdravlje i život...uglavnom sve skupa je preuranjeno.
Predugo bi trajalo što predlažeš a da se bilo što dogodi sa radovima na Marsu treba bar 15 minuta tamo i natrag za reakciju ako si na liniji. Naravno, može se vrhunski automatizirati, no uvijek postoji "Marfi" ... samo me gledaj Znaš kako će i umjetna inteligencija imati svoje ideje ...

Iskustvo se treba steći na Mjesecu i tamo izrađivati module i naprave za Mars .. Bar one grube. Daleko jeftinije i jednostavnije je lansiranje, čak postoje gotova rješenja elektromagnetskim rampama /šine sa elektromagnetima/, a nuklearne reaktore nije problem dostaviti na Mjesec.
Zračenje na Marsu se eliminira životom u podzemljem dok traje terra formiranje.
Glavni zagovornici su da se ljudska vrsta treba proširiti i radi sigurnosti od kataklizmi.
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 20:42   #19
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Predugo bi trajalo što predlažeš a da se bilo što dogodi sa radovima na Marsu treba bar 15 minuta tamo i natrag za reakciju ako si na liniji. Naravno, može se vrhunski automatizirati, no uvijek postoji "Marfi" ... samo me gledaj Znaš kako će i umjetna inteligencija imati svoje ideje ...

Iskustvo se treba steći na Mjesecu i tamo izrađivati module i naprave za Mars .. Bar one grube. Daleko jeftinije i jednostavnije je lansiranje, čak postoje gotova rješenja elektromagnetskim rampama /šine sa elektromagnetima/, a nuklearne reaktore nije problem dostaviti na Mjesec.
Zračenje na Marsu se eliminira životom u podzemljem dok traje terra formiranje.
Glavni zagovornici su da se ljudska vrsta treba proširiti i radi sigurnosti od kataklizmi.
Snimi se teren, prostor dakle, i da strojevima zadatak da rade, u slučaju nekih nevolja i sl. (napad ili ometanje marsovaca ) naravno da postoji povratna veza. (na sličnom načelu zapravo radi moderna industrija)..samo pitanje jel imamo robote koji to mogu, pogon istih je problem, baterije, a o tome znamo s neke druge teme. (dakle treba prvo graditi elektranu)
zatim proizvodnja višenamjeniskih gradivnih modula (nazovimo 'ciglana' ili printeri)

Što se tiče AI to je već filozofsko pitanje, inače obrađena tema u SF.

Što se tiče mjeseca složio bi se, takvi lanseri imaju niz prednosti, štede raketu, barem prve druge stupnjeve.

Zračenje je velik problem za posadu na putu, koliko ono traje put..mislim da više od deset mjeseci.
Općenito je to zapravo najveći problem i to bez ideje o tome kako to neutralizirati.

Kopanje rudnika, skrovišta, kolonije, na marsu, mislim da je to samo po sebi izazov.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 23:36   #20
Dobro si zamislio, ali reakcija povratne veze je 15 minuta. Razumljivo da postoji automatika koja će detektirati probleme, no ne možeš je nahraniti sa dovoljno parametara ali za početne radove beuz kontrole, da poput crva buši rupu to bi već išlo. Ipak daleko je zgodnije da imaš ekipu na Marsu. Napajanje nije toliki problem jer postoje mini nuklearni generatori sa termo člancima za električnu energiju. dio problema jest zračenje samog generatora, no to se da riješiti. Koliko mi je poznato, putovanjem se ne bi trebalo previše bojati "radijacije" osim Sunčevih erupcija, a za to bi bila dovoljna jedna oklopljena ili jakim elektromagnetskim poljem zaštićena prostorija. Supravodiči bi to omogućili na izuzetno elegantan način. Znači i za to već postoji rješenje. Kao i uvijek najveći problem je dovoljna količina goriva, potrebnog da podesan brod uđe u orbitu oko Zemlje ...
Jedini uvjet je dovoljna količina vode (čak ako je i u prahu ) no kako su već nakon Vikinga znali da je ima, još za našeg vijeka će biti kolonija na Marsu. Recimo 2029. I to kinezi ....
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:46.