Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2017., 09:16   #541
ja bih se samo osvrnula na logopedsku terapiju i odgodu. moj hoda kod logopeda već 3. god. još nije dosegnuo dob, a neki problemi u blažem obliku bi mogli ostati. znam da će prepričavanje, sastavci i lektira biti koma, no uopće mi nije palo na pamet da tražim odgodu (kreće sa nepunih 7). pažnja mu isto ovisi o x faktora, ali teško ju može zadržati duže od 20-30 min osim ak legići nisu u pitanju.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 09:34   #542
Ni moja nije znala čitati pri upisu, znala je slovkati i razumijela je što je proslovkala, ali tek je u prosincu mogla slogovno pročitati riječ nekim bržim tempom. S lektirom se kreće već u prvom polugodištu,ali to su slikovnice koje je najčešće čitaju na nastavi i obrađuju se na nastavi, tako da to ne treba biti bauk.
Računati ne moraju znati, pita se raspoznavanje brojeva, brojenje unaprijed i unatrag do deset,ako se vidi da ide onda se dijete može pitati i zna li na konkretnom materijalu (najčešće su to bomboni ) i koliko je 2+3. Ako ide super, ako ne ide, nije ništa manje pametno niti mu se stvara frustracije radi toga.
I moja je išla logopedu prije škole (privatno, radi "r" i "l",ali pomogla joj je i oko drugih stvari). Iako više ne ide logopedu i dalje radimo na nekim stvarima sami (bogaćenje rječnika čitanjem, vježbe prepričavanja jer teže slaže rečenice i sl.). Svakodnevno je vježbala čitanje u prvom razredu, iako je išla na boravak. I matematiku. Toliko koliko joj je pažnja dopuštala (nekad je to bilo 5 minuta, nekad pola sata).

Sasvim je normalno da prvaši ne mogu na istoj aktivnosti zadržati pažnju dulje od 20 minuta. Zato se aktivnosti i izmjenjuju unutar 45-minutnog sata.

Zaista mislim da, osim opravdanih odgoda, ima djece za koju roditelji traže odgodu da bi oni sami imali još jednu ležernu vrtićku godinu. U vrtić ne moraš poslati dijete ako imaš slobodan dan, u školu moraš. Ne možeš baki na selo u srijedu jer je nastava, niti spojiti petak s ponedjeljkom ako roditelji imaju godišnji i u svibnju bi malo na more...
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 09:50   #543
moj nema nekih problema sa čitanjem i pisanjem. sam se za to interesirao, a mi smo pomagali koliko je tražio. vidim da sad lagano usvaja i osnovne matematičke principe. no govor, prepričavanje, pa čak i razumijevanje mu je slaba točka. jbg, nema druge nego malo žešće po tome peglati jednom kad krene u školu. usvaja on to sve, ali polako i nekim svojim tempom i s obzirom kak je to do sad išlo pitanje je da li bi se u godini dana odgode uopće postigao neki značajniji skok na tom području.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 11:18   #544
Glasovna analiza i sinteza su važne. To je prvo što se treba savladat.


Nego, kako oni grupiraju učenike u razred? To me zanima.
__________________
Zlatko Vujović

We leave our legacy like dust in the sands of time
Fantasma is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 13:30   #545
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a sto ako je situacija drugacija? da je moja mala rodjena dva tri tjedna ranije jedina iz grupe bi isla u skolu.
zato kazem da treba po mom treba biti fleksibilno za tih par mjeseci, neces odgadjati djetetu koje je rodjeno u 10 mjeseci ako nema problema objektivnih, ali fakat ne kuzim sto je problem ako se djetetu koje je rodjeno 25.3. odgodi skola, zbog bilo kojeg razloga.
dobro, valjda je jasno da nisam mislila da dijete koje je rodjeno 31.3. obavezno i pod svaku cijenu guras u skolu iako nitko ziv iz njegove grupe ne krece te godine.
+/- dva tri tjedna nije problem biti fleksibilan i sagledati situaciju u cjelini.

ali ovdje govorim(o) o djeci rodjenoj u prosincu i sijecnju (moj mali, klinci od OOOOOO i Figice), a iz okoline znam i dijete rodjeno polovicom prosinca kojem ce roditelji iz cistog mira, pardon hira, odgoditi skolu.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 13:58   #546
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
moj nema nekih problema sa čitanjem i pisanjem. sam se za to interesirao, a mi smo pomagali koliko je tražio. vidim da sad lagano usvaja i osnovne matematičke principe. no govor, prepričavanje, pa čak i razumijevanje mu je slaba točka. jbg, nema druge nego malo žešće po tome peglati jednom kad krene u školu. usvaja on to sve, ali polako i nekim svojim tempom i s obzirom kak je to do sad išlo pitanje je da li bi se u godini dana odgode uopće postigao neki značajniji skok na tom području.
znam nije tema, al me zanima što radite po tom pitanju?

Što se tiče odgode... volila bi čuti mišljenja ljudi koji imaju klince koji su sad u školi a odgodili su školu. Zanima me koliko im je ta godina značila.

Tete u našem vrtiću su okrutne, smatraju da ću uvik imati problema. OK, prihvaćam, raditi ću s njim i pomagati mu s gradivom al se nadam da će mu još jedna godina vrtića doniti bar bolji govor i malo bolju koncentraciju.
ivana0906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 14:07   #547
Quote:
Fantasma kaže: Pogledaj post

Nego, kako oni grupiraju učenike u razred? To me zanima.
ujednacavaju
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 14:13   #548
Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post
Tete u našem vrtiću su okrutne, smatraju da ću uvik imati problema.
ne kuzim. u kom smislu?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 14:18   #549
Quote:
ivana0906 kaže: Pogledaj post
znam nije tema, al me zanima što radite po tom pitanju?
većinom ga u svakodnevnom razgovoru potičemo s potpitanjima da što detaljnije nešto ispriča/prepriča jer često nešto važno izostavi (npr. subjekt), pa ima dosta rupa i teško je pohvatati kaj želi reći. kod logopedice rutinski obrađuju slikovnice. ima odlično pamćenje, pa kada mi prepričava priču ili crtić to su uglavnom doslovni dijalozi i tekstovi koje izvlači iz sjećanja. ak se ne sjeti kak je točno išlo onda taj dio preskoči. izgleda da još ne kuži razliku između prepričavanja i napamet. inače nije šutljiv, voli puno pričati, ali eto...
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 14:31   #550
Garga, imate story cubes? One su odlicne za tako nesto
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 14:51   #551
znam za to. radimo mi uz one priče u slikama, ali najbolje mi je kad vježbe ukomponiramo kroz svakodnevni govor i komunikaciju, ležerno.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 15:23   #552
Moje dijete je rođeno krajem 3.mjeseca.
Ja se sad više ni ne sjećam kak je to sve skup išlo.
Znam da nije znala ni čitat,ni pisat.A ni crtanje ju bome nije zanimalo...Ja nisam niš forsala.
Inače nije išla u vrtić.

Išli smo na te preglede i rekli su da je spremna za školu.
Nisam tražila odgodu.Ne znam.Nisam o tom ni razmišljala.
Sve je naučila u školi i odlikašica je.
Znači da čitanje i pisanje nije relevantno.A ni crtanje očito...

Mislim ako nekom osobe koje su stručne,doktori,psiholog itd.preporuče odgodu,onda ih treba poslušati.
Sad iz nekih svojih razloga baš i ne kužim...
Igraju se oni i kad krenu u školu.I upoznaju prijatelja još i više.
starakrpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 16:13   #553
Tako sam i ja sebi rekla- neću se petljati ja ću samo dati svoje mišljenje,idemo na testiranje,ako struka kaže da je spreman,ići će,zato su oni tu. Ali iskreno drago mi je da će ipak biti još jednu godinu bez škole
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 17:11   #554
Mene zanima zasto je icija briga tko I zasto ide na odgodu I kako se to na nekoga kao pojedinca odnosi?

Ljudi traze savjete, a ne osudu I popovanje.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 17:22   #555
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Mene zanima zasto je icija briga tko I zasto ide na odgodu I kako se to na nekoga kao pojedinca odnosi?

Ljudi traze savjete, a ne osudu I popovanje.
Bravo
upravo to
nek barem netko razumije
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 19:30   #556
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Mene zanima zasto je icija briga tko I zasto ide na odgodu I kako se to na nekoga kao pojedinca odnosi?

Ljudi traze savjete, a ne osudu I popovanje.
Mislim da svatko ima pravo izraziti svoje mišljenje.
Ako se ne slažemo,to nije popovanje.

Ja sam rekla svoj slučaj,di sam prema parametrima koji se ovdje spominju,mogla tražiti odgodu.
Znači dijete rođeno na samoj granici(kraj 3.mj.) koje nije znalo ni pisati,čitati,a bome ni crtati.

Struka je rekla,ona je spremna i ja sam ju upisala.
Makar me bilo strah jer nije imala pojma o pojmu.
I stvarno je sve savladala bez problema.
Znači,bili su u pravu.Što ne znači opet da su nepogrešivi,naravno.

Rekla sam svoje mišljenje da možda ipak treba poslušati kaj govore ljudi koji su kompetentni za takve stvari.
I da ne podržavam odgode radi neke vlastite komocije i još godinu dana "igre".
Koja naravno ne prestaje sa školom,jer se školarci itekako igraju.
A to kaj ja imam svoje takvo mišljenje,ne znači da imam nekaj protiv ljudi koji na svoju ruku odgađaju školu.

Možda ovdje ima mama koje su nesigurne i boje se kak će njihovo dijete biti u školi,pa da vide da ima djece koja su krenula bez ikakvog predznanja i zaigrana,pa je sve ispalo super.
Možda onda odluče ipak ne odgađat školu.
Pozdrav
starakrpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 17:45   #557
Zasto objasnjavanja i osude zasto je netko trazio odgodu? Tako im vise pase. Hir djir. Votevr. Zar je vase dijete time za nesto zakinuto?

Ja bi najradije da nije obveznik da mozemo godinu vise ici na godisnji kad nam pase... U vrticu bi bila zbrinuta jedno ljeto vise, ovako se krpaj. Iz dezurstva bi izisla u "samostalnost" 1godinu zrelija...
Izgubiti ne moze nista, moze samo dobiti.
Sta bi ti moji razlozi nekog trebali smetati, stvarno?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 31.03.2017. at 18:33.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 23:41   #558
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Zasto objasnjavanja i osude zasto je netko trazio odgodu? Tako im vise pase. Hir djir. Votevr. Zar je vase dijete time za nesto zakinuto?

Ja bi najradije da nije obveznik da mozemo godinu vise ici na godisnji kad nam pase... U vrticu bi bila zbrinuta jedno ljeto vise, ovako se krpaj. Iz dezurstva bi izisla u "samostalnost" 1godinu zrelija...
Izgubiti ne moze nista, moze samo dobiti.
Sta bi ti moji razlozi nekog trebali smetati, stvarno?
i tebe se sićam iz trudnoće. Tvoja cura ove godine kreće?

lajkam tvoj potpis. vratio me 25godina u nazad.
ivana0906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 08:34   #559
lijepo je vidjeti poznate nickove, sve rodile blizu

Moj sin ide,razmišljala sam o odgodi,nije nešto zreli,ali kad ga nešto zanima (crtić,igrica,...) vrlo je koncentriran

Tete ga hvale, kažu da je ok,vidjet ćemo na sistematskom i u školi na razgovoru,
Je,bilo bi nam lakše da ostane,ali tako bude i slijedeće godine
__________________
"Nitko te ne može natjerati da se osjećaš manje vrijednom bez tvog dopuštenja" - Eleanor Roosevelt
optimistična+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 10:11   #560
Odgoda sama za sebe zaista nje nekakav problem. Ali odgoda je postala dio trenda u kojemu se isprepleću prezaštićivanje djece i prevelika roditeljska očekivanja. A to nije dobro, ni za dijete kao pojedinca ni za društvo u cjelini.

S jedne strane, roditelji sumanuto miču sve prepreke ispred djeteta i ono korača kroz život nesvjesno stvarnog svijeta koji će ga kad-tad dočekati kad iziđe ispod roditeljskog zvona. S druge strane, ne pružaju djetetu priliku da bude nesavršeno, da u nečemu bude ne baš dobro, da pogriješi i nauči popraviti pogrešku. Dijete koje se ne suočava s izazovima i nema priliku suočiti se s problemom teško će izrasti u uspješnog pojedinca. S vremenom mu postaje jasno da roditelji nemaju povjerenja u njega, da ne vjeruju u njegove sposobnosti, a to je vrlo bolna spoznaja.

Meni je većina postova na ovoj temi blagi užas. Dijete je izjavilo da ne želi u školu pa ga roditelji nisu upisali? Predškolac ne zna baš dobro prepričavati pa nije spreman za školu? Netko je napisao da želi jedan bezbrižni godišnji više - pa to je u zadnjih par stranica najnormalniji razlog. (Naravno, ne mislim na djecu kojima je odgoda zaista potrebna.)

Ne pada mi na pamet nikoga osuđivati, to su vaša djeca, radite s njima što hoćete. Ali nemojte se zavaravati idejom da to ne utječe na mene ni na moje dijete. Svi mi živimo u društvu u kojemu je sve više nesposobnjakovića koje stvaraju njihovi roditelji.

Prije nego me počnete pojedinačno napadati, zaista nisam mislila ni na koga pojedinačno na ovoj temi (ok, onaj tata koji tražio odgodu jer se djetetu ne da ići u školu se slobodno može prepoznati). Istina je da u konačnici svatko od vas ima svoje razloge i bira opciju koju smatra najboljom za sebe i svoje dijete. Ponetko je možda zaista u pravu. Većina nije. Govorim generalno o onome što vidim oko sebe.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:21.