Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2017., 13:28   #801
Mene čudi da ti svoje dijete tako podcjenjuješ.
S jedne strane tvrdiš da je sve u redu, s druge strane imat će teškoće s gradivom, neće usvajati, ništa mu neće ići, trebaju ti instrukcije...
A sve to temeljiš na sebi, svom iskustvu dok si ti bila dijete kojem nije glatko išlo. Tebi je bilo teško.
Gle, ti nisi svoje dijete, nit je tvoje dijete ti.
I time što ga štitiš (tko zna od čega točno, ali svojih trauma definitivno) činiš mu medvjeđu uslugu.
Stvarno.
Jedino što zdravo dijete može potkopati u ovom slučaju je nedovoljna vjera u njegove sposobnosti.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 13:34   #802
Quote:
Lady of leisure kaže: Pogledaj post
Eto vidiš koja razlika.

Nama je sama naša liječnica rekla neka tražimo odgodu.

Jeli vama to sjeda u glavu? Nego dapače podržavaju to.

To ti je prosvjetarska omerta i solidarnost, brane svoje kolege, pa zato tako pišu, zbog malog nataliteta će uskoro djeca izravno iz rodilišta u školu.

Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
nista mene ne muci, ne brini.
ja samo zadrzavam pravo zgrazavati se sa strane nad postupcima pojedinih roditelja koji "znaju najbolje".
Slobodna država.

Quote:
Lady of leisure kaže: Pogledaj post
Puno loših ljudi sjedi na nekim mjestima u ovoj državi i rade stvari koje kvare sustav. Nije to sada došlo van toga imate od kad je ljudi. Ali ako meni direktor škole kaže da je rasulo, defektolog mi kaže da je rasulo, logoped mi kaže da je rasulo, czss isto tako pa pobogu onda ili oni su svi za otkaz ili netko laže ili je stvarno tako.
Ma nije rasulo, predivno je, ovi Frupyini jednorozi i duge su se iz CZSS-a preselili u školstvo, zato ih vjerojatno nisi vidjela?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 14.07.2017., 13:38   #803
Svatko ima pravo na svoje viđenje situacije. Vi vidite to tako ja i moj muž i cijeli kordon ljudi koje je bilo uključeno u ovo ne vidimo to tako.

Ja sam vam javila kako je prošao susret sa czss. Opisala sam vam naš postupak. I to je to.

Ja moram ić raditi moje dame. Inače nema novaca.

Ja vas pozdravljam.
Lady of leisure is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 13:42   #804
Ako ti kordon ljudi odobri odgodu bez beda, sori, to ne može biti samo radi toga što ti tako hoćeš.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 14:11   #805
ne budem komentirala ovaj slučaj, ali vidim da neki ovdje pišu da je teško dobiti odgodu u zg.
moje iskustvo sa školom u koju moji spadaju je baš suprotno.

prošle godine mi je stariji kretao u 1.r., u rujnu 7g punih.
sve ove predškolske vještine je usvojio, i puno više od toga, prošao razgovor kod školske bez problema, ali pedagog je iz 15min razgovora s njim uvidio da mu se lako otkloni pažnja i rekao mi da razmišlja o odgodi za njega.
da bi ga poslao na psihološko testiranje pa da vide.
ja sam bila šokirana činjenicom da bi mi dijete išlo u 1.r. s 8g, nije mi palo napamet da bi uopće došla odgoda u pitanje i rekla sam mu da nikako nisam za to.
on je razmišljao još neko vrijeme i zaključio da ga neće slati na testiranje "jer bi ionako prošao" i da će sazrijeti do rujna.

ove godine mi je mlađi obveznik, ožujkaš, u rujnu će imati 6.5g.
isto tako sve usvojio, još i više nego stariji zna (npr čitati i pisati, te računati do 100), uz njega je totalno ufuran u školu i sve.
za njega sam bila sigurna da će se potegnuti pitanje odgode, obzirom na datum rođenja, i obzirom na prošlogodišnje iskustvo.
prošao razgovor kod školske, iako se malo pogubio u prostornim odnosima, a i inače se tu slabo snalazi.
na razgovoru u školi je bio tata, psihologinja i pedagoginja.
psihologinja rekla da može ići, pedagoginja rekla da bi ga odgodila zbog loše grafomotorike (koju mu je teta u vrtiću pohvalila, btw); zajedno su rekle da neka mi roditelji odlučimo hoćemo li ga upisati ili odgoditi.
naravno, tata je odmah rekao da je za upis.

tako da ja iz osobnog iskustva ne vidim da je teško doći do odgode, dapače, čini mi se da se i nameće roditeljima
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 14:20   #806
Quote:
tisi kaže: Pogledaj post
tako da ja iz osobnog iskustva ne vidim da je teško doći do odgode, dapače, čini mi se da se i nameće roditeljima
dobro, ja ne bi isla tako daleko i rekla da se odgode namecu roditeljima, ali ih je definitivno (pre)lako dobiti.

istina, sve ovisi o puno faktora: stvarne poteskoce (iako se danas zbilja svasta trpa u te koseve poremecaja paznje, grafomotorike, govora itd) , rubni datum rodjenja, navala na pojedinu skolu, ovisno i na koga naletis od svih tih lijecnika, pedagoga, psihologa, defektologa..., ALI u zadnjih par godina jako veliku ulogu igraju i roditeljska inzistiranja kojima se strucnjaci sve manje suprotstavljaju.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 14:24   #807
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
dobro, ja ne bi isla tako daleko i rekla da se odgode namecu roditeljima, ali ih je definitivno (pre)lako dobiti.

istina, sve ovisi o puno faktora: stvarne poteskoce (iako se danas zbilja svasta trpa u te koseve poremecaja paznje, grafomotorike, govora itd) , rubni datum rodjenja, navala na pojedinu skolu, ovisno i na koga naletis od svih tih lijecnika, pedagoga, psihologa, defektologa..., ALI u zadnjih par godina jako veliku ulogu igraju i roditeljska inzistiranja kojima se strucnjaci sve manje suprotstavljaju.
pa ajd reci da nama nisu nametali, ja sam se definitivno tako osjećala
mi smo morali inzistirati da ne želimo odgodu.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 14:33   #808
JohnDoe ne lupetaj molim te. Jednom smo se vec sreli u slicnoj raspravi pa se pokazalo da su ti "argumenti" sve samo ne utemeljeni kao i sad. Nitko ne brani struku, ako ista, kritiziramo suludi nacin rada.

Tisi, cinjenica je da dosta ovisi o osobi koja procjenjuje i koliki se problem njoj cini to sto vidi. Ali isto tako, u oba slucaja su kod vas vidjeli nesto. Koliko je to stvarno kljucno i problematicno za skolu, necu procjenjivat jer ne znam sve.
Problem u lady slucaju je sto ispada da su odgodu za dijete potpuno urednog razvoja dobili na temelju zelje i jedne recenice i svi su ih jos podrzali u tome.
verdena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 14:33   #809
izgleda da to ovisi o samoj osobi koja testira dijete. ja sam bila pripremljena na to da bi mogli predložiti odgodu, no nitko ju nije spomenuo. dokica je samo rekla da treba još proraditi na finoj motorici. možda je i do toga da smo prije upisa samoinicijativno odradili psihološko testiranje. htjela sam imati crno na bijelo da je mali u potpunosti spreman za školu u slučaju da ovi na upisima predlože odgodu, pa da im imam s čime mahati ispred nosa.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 14:50   #810
Quote:
tisi kaže: Pogledaj post
pa ajd reci da nama nisu nametali, ja sam se definitivno tako osjećala
mi smo morali inzistirati da ne želimo odgodu.
a gle, mozda vam se potrefilo nesto od ovoga sto sam gore spomenula (napuceni kvart, rubni datum kod mladjega, "losija" grafomotorika ili jednostavno takav kadar nabrijan na odgode cim se ukaze prilika)

sto se naseg kvarta tice, pricala sam prosli tjedan s vrtickom tetom od starijeg i rekla je da ove godine od 2 predskolske grupe (+ predskolci iz mjesovite) NIJEDNO dijete nema odgodu.
sad, jel nitko nije trazio ili nikome nije odobrena, to ne znam, ali uklapa mi se u kvartovske obrasce glede napucenosti skola, istih strucnjaka koji djecu pregledavaju i s njima razgovaraju itd.
par kvartova dalje odgode su poprilicno "u modi".
Quote:
verdena kaže: Pogledaj post
JohnDoe ne lupetaj molim te. Jednom smo se vec sreli u slicnoj raspravi pa se pokazalo da su ti "argumenti" sve samo ne utemeljeni kao i sad. Nitko ne brani struku, ako ista, kritiziramo suludi nacin rada.
ignoriraj.
inace cemo opet po ne znam koji put u nedostatku argumenata citati o BNP i gustoci naseljenosti butana.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 14.07.2017., 14:55   #811
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
a gle, mozda vam se potrefilo nesto od ovoga sto sam gore spomenula (napuceni kvart, rubni datum kod mladjega, "losija" grafomotorika ili jednostavno takav kadar nabrijan na odgode cim se ukaze prilika)

sto se naseg kvarta tice, pricala sam prosli tjedan s vrtickom tetom od starijeg i rekla je da ove godine od 2 predskolske grupe (+ predskolci iz mjesovite) NIJEDNO dijete nema odgodu.
sad, jel nitko nije trazio ili nikome nije odobrena, to ne znam, ali uklapa mi se u kvartovske obrasce glede napucenosti skola, istih strucnjaka koji djecu pregledavaju i s njima razgovaraju itd.
par kvartova dalje odgode su poprilicno "u modi".
U razredu mog sina ima (sudeći po pozivnicama za rođendan) barem petoro odgođenih. Ukupno ih je 21. Valjda smo mi u kvartu gdje su odgode "u modi".
kofilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 17:09   #812
Ja sam vec u nekoliko navrata na ovom topiku napisala: odgoda il ne, ko da je bitno, dodje na isto.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 17:24   #813
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Ja sam vec u nekoliko navrata na ovom topiku napisala: odgoda il ne, ko da je bitno, dodje na isto.
glupo je tako generalizirati i banalizirati institut odgode.
ona djeca kojoj odgoda NE treba, a ishode ju iz krivih pobuda, mozda ce na kraju i "doci na isto".
djeca zbog kojih je odgoda i smisljena, profitirat ce tu godinu ako se nesto aktivno poduzme da nadoknade i poprave ono u cemu imaju poteskoca.

odgoda postoji za djecu kojoj je stvarno potrebna, sve ostalo je zloupotreba. isto kao da sad najednom roditelji zdrave djece pocnu izvoljevati asistente u nastavia, jer bi im tako "bilo lakse".
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 18:12   #814
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Ja sam vec u nekoliko navrata na ovom topiku napisala: odgoda il ne, ko da je bitno, dodje na isto.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
Pa nije baš tako. Jedna odgoda na zahtjev sama za sebe zapravo je beznačajna. Problem je što ih je izgleda sve više.
I problem je što takva odgoda često ide u paketu s helikopterskim roditeljstvom i / ili prevelikim roditeljskim ambicijama. Stalno se vuku priče o zaigranoj djeci. Kakvi bi trebali biti sedmogodišnjaci ako ne zaigrani, zvrkasti, totalno nezainteresirani za bilo kakve obaveze? Ako ćemo čekati da prestanu biti zaigrani, da mogu mirno sjediti par sati u klupi od prvog dana, da znaju sve što neki roditelji očekuju od njih - možemo se onda još malo strpiti i u prvi razred upisivati tridesetogodišnjake. Iako bi se i tada vjerojatno našao pokoji zabrinuti roditelj...

Ako je takvih odgoda stvarno toliko koliko se priča, stvaramo generacije nesposobnjakovića koje vlastiti roditelji nehotice čine nesposobnima jer ne vjeruju u njih i njihove sposobnosti. A truli sustav zajedno s onom nesretnom socijalnom radnicom iz gornjih postova im svesrdno pomaže u tome.

I na kraju, što je više takvih neopravdanih odgoda, više su zakinuta djeca kojima odgoda zaista treba.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 18:16   #815
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Pa nije baš tako. Jedna odgoda na zahtjev sama za sebe zapravo je beznačajna. Problem je što ih je izgleda sve više.
I problem je što takva odgoda često ide u paketu s helikopterskim roditeljstvom i / ili prevelikim roditeljskim ambicijama. Stalno se vuku priče o zaigranoj djeci. Kakvi bi trebali biti sedmogodišnjaci ako ne zaigrani, zvrkasti, totalno nezainteresirani za bilo kakve obaveze? Ako ćemo čekati da prestanu biti zaigrani, da mogu mirno sjediti par sati u klupi od prvog dana, da znaju sve što neki roditelji očekuju od njih - možemo se onda još malo strpiti i u prvi razred upisivati tridesetogodišnjake. Iako bi se i tada vjerojatno našao pokoji zabrinuti roditelj...

Ako je takvih odgoda stvarno toliko koliko se priča, stvaramo generacije nesposobnjakovića koje vlastiti roditelji nehotice čine nesposobnima jer ne vjeruju u njih i njihove sposobnosti. A truli sustav zajedno s onom nesretnom socijalnom radnicom iz gornjih postova im svesrdno pomaže u tome.

I na kraju, što je više takvih neopravdanih odgoda, više su zakinuta djeca kojima odgoda zaista treba.
igzekli.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 22:46   #816
Quote:
verdena kaže: Pogledaj post
Tisi, cinjenica je da dosta ovisi o osobi koja procjenjuje i koliki se problem njoj cini to sto vidi. Ali isto tako, u oba slucaja su kod vas vidjeli nesto. Koliko je to stvarno kljucno i problematicno za skolu, necu procjenjivat jer ne znam sve.
Problem u lady slucaju je sto ispada da su odgodu za dijete potpuno urednog razvoja dobili na temelju zelje i jedne recenice i svi su ih jos podrzali u tome.
Nisam komentirala slucaj lady vec komentare od vise forumasa kako je tesko dobiti odgodu ako nema razloga za to.
Komentirala sam da se meni iz mog iskustva ne cini tako, nudi im se i kad ne treba.
A i po pricama drugih roditelja i nekim upisima ovdje isto.

Nisu vidjeli nista.
Eventualno trazili dlaku u jajetu.
Senior je bez ikakvih problema zavrsio 1.r, svega par ocjena koje nisu petice, bio je jedan od najboljih po vladanju (miran, tih, slusa na satu, poslusan).
Sigurna sam da ni s juniorom nece biti puno drugacije.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 23:35   #817
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
dobro, ja ne bi isla tako daleko i rekla da se odgode namecu roditeljima, ali ih je definitivno (pre)lako dobiti.

istina, sve ovisi o puno faktora: stvarne poteskoce (iako se danas zbilja svasta trpa u te koseve poremecaja paznje, grafomotorike, govora itd) , rubni datum rodjenja, navala na pojedinu skolu, ovisno i na koga naletis od svih tih lijecnika, pedagoga, psihologa, defektologa..., ALI u zadnjih par godina jako veliku ulogu igraju i roditeljska inzistiranja kojima se strucnjaci sve manje suprotstavljaju.
sto znaci navala na skolu?
imaju puno djece za upisat pa ce sugerirat odgodu granicnima po datumu?
pa doci ce im iduce godine, sa mozda jos vise kandidata? ili su vec prosle godine odgodili 14 ucenika, pa sada opet trebaju odgodit 14 jer im je tih 14 visak

roditelj koji "inzistira", zapravo ce prenapuhat pricu, koja se u 15 minutnom razgovoru (polutestiranju) ne moze bas sam tako otkriti (zasto testiranje ne traje duze, detaljnije, bla,......)
uputit ih negdje na drugu procijenu, je zapravo uzaludno, jer dijete u skolu na procijenu dodje u travnju ili svibnju, pa dok dobije u nekoj zdravstvenoj ustanovi termin, doci ce na red na kraju 1. polugodista, ak ne i na kraju 1. razreda.
tak da, jbg
misljenja vrtica jos uvijek ne uzimaju relevantnim, a obzirom da oni imaju naredbu GU-a da se dejce rjesavaju/oslobadjaju mjesta, cesto neke probleme ne opisu pa se dejca upisuju bez odgode, sto je po meni, jos uvijek veci problem nego ovi kojima je skola odgodjena.


Quote:
tisi kaže: Pogledaj post
Senior je bez ikakvih problema zavrsio 1.r, svega par ocjena koje nisu petice, bio je jedan od najboljih po vladanju (miran, tih, slusa na satu, poslusan).
Sigurna sam da ni s juniorom nece biti puno drugacije.
kako je bez ikakvih problema zavrsio razred, kada se prvi razred zavrsava s 5.00
samo jedna cetvorka vec salje poruku da mu je skola trebala biti odgodjena, a vise od toga da ste djetetu sjebali skolovanje
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 00:23   #818
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Ja sam vec u nekoliko navrata na ovom topiku napisala: odgoda il ne, ko da je bitno, dodje na isto.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
Nisu baš sve odgode iste. Lady of leisure spominje dijete koje će u školu krenuti s 8,5. To dijete/čovjek će napuniti 20 godine tijekom četvrtog razreda srednje škole. Meni se čini da zdravom čovjeku od 20 godina ipak nije mjesto u srednjoj školi Imat će pravo glasa u drugom srednje. Moguće da sam ja previše pod utjecajem "uobičajnog", ali, u ovom slučaju, ne mogu si pomoći.
kofilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 07:38   #819
Kakve to veze ima, što će pravo glasa imati u drugom srednje?
Kao što sam već rekao, sa mnom na faks je išao dečko od 17 godina (krenuo sa 6 i završio trogodišnju školu). U referadi su se pitali može li on uopće upisati fakultet, trebaju li organizirati termin za informacije?

Svojevremeno sam čitao članak o srednjoj školi gdje pojedini učenici dolaze autom, pa nastavnici nemaju gdje parkirati svoja vozila, pa su se javno bunili po novinama i apelirali na roditelje da zabrane djeci dolazak autom.
Također su rekli kako to nije u redu, jer postoje učenici koji dolaze pješke.
Naravno, oni to nisu radili iz obijesti, već zato što im je to jeftinije, nego autobus, jer lokalni prijevoznik dere.

I onda se u tom članku javio netko od nastavnika i rekao kako bi se vozački ispiti trebali pomaknuti na minimalno 21 godinu kako se takve stvari ne bi događale, jer učenici ne bi trebali dolaziti u školu autima, budući da je to neprimjereno. Iz njega naprosto pršti ljubav prema djeci i učenju.

Pitam se, vrijede li prometni propisi između učenika i nastavnika, ili nastavnik uvijek ima prednost prolaska?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 15.07.2017., 09:04   #820
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
sto znaci navala na skolu?
imaju puno djece za upisat pa ce sugerirat odgodu granicnima po datumu?
pa vjerovala ili ne - kad je neke godine prevelik broj ucenika koji ne mogu zbrinuti kako treba (ogromni razredi, nemogucnost normalnog organiziranja boravka...) - dijele odgode sakom i kapom.
u takvim kvartovima skole jesu "u dosluhu" s vrticima da vide otprilike koliki broj predskolaca ih ocekuje i po tome se ravnaju ako postoji potreba.
uz to, tendencija u drzavi ipak je opadanja broja klinaca pa se nadaju da im odgode nece drasticno zajebati iducu skolsku godinu.

jbg, to je realnost s malim brojem skola koje su uz to stare, lose opremljene itd.
mene to uopce ne cudi.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:51.