Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2008., 12:32   #121
Jel u Sloveniji hipnoza popularnija nego u hrvatskoj? Tražim na netu hipnoterapeute iz hrvatske ali baš ih i nema puno (barem na guglu ) Vidim da u sloveniji ima puno više doktora za hipnozu i da je tam puno popularnija. ili se varam..?
jurajj is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 15:25   #122
Quote:
jurajj kaže: Pogledaj post
Jel u Sloveniji hipnoza popularnija nego u hrvatskoj? Tražim na netu hipnoterapeute iz hrvatske ali baš ih i nema puno (barem na guglu ) Vidim da u sloveniji ima puno više doktora za hipnozu i da je tam puno popularnija. ili se varam..?
Ljudi, eto mene malo!

Jurajj, varaš se, u Sloveniji je hipnoterapija pušiona. Bila je i jedna ženska koja se skolovala kod nas u Hrvatskoj, ali je na kraju zabrijala u neku alternativu. Kod nas nema puno hipnoterapeuta, ali su kvalitetniji po pitanju strucnosti.

Sacreus, dugujem ti vjezbu za poboljsanje sluha.
Pokusav po varijanti VAKOG-a s time da tokom price ulazis u uho, opisujuci svaki detalj...do same stanice i konstantno ubacujes potvrdu da je sluh sve istancaniji,... Pokusaj uz taj rad primjeniti muziku, pa i to mozes iskoristiti kao podlogu.
ena2502 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 13:33   #123
Quote:
ena2502 kaže: Pogledaj post
Ljudi, eto mene malo!

Jurajj, varaš se, u Sloveniji je hipnoterapija pušiona. Bila je i jedna ženska koja se skolovala kod nas u Hrvatskoj, ali je na kraju zabrijala u neku alternativu. Kod nas nema puno hipnoterapeuta, ali su kvalitetniji po pitanju strucnosti.

Sacreus, dugujem ti vjezbu za poboljsanje sluha.
Pokusav po varijanti VAKOG-a s time da tokom price ulazis u uho, opisujuci svaki detalj...do same stanice i konstantno ubacujes potvrdu da je sluh sve istancaniji,... Pokusaj uz taj rad primjeniti muziku, pa i to mozes iskoristiti kao podlogu.
Mislil sam da je tak jer kad sam na google upisal hipnoza našo sam puno više stranica iz slovenije nego iz hrvatske.

Jelda da kad ideš redovito na terapije da to onda nije samo taj sat vremena. ? Mnogo toga od tog jednog sata si mogu "uzet za po doma" mogu između dva termina razmišljat o prošloj seansi, mogu utvrđivati gradivo.....Tek mi je sad jasno (a možda čak i nije ) kolko znači samopriprema volja i discipliniranost za kvalitetne rezultate.

Zadnje uređivanje jurajj : 26.03.2008. at 15:45.
jurajj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 21:54   #124
Pozdrav!Ovako,mene zanima da li se hipnozom možemo sjetiti detalja neke situacije koju smo proživjeli,a ne sjećamo se točno svega?
evelyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 15:56   #125
Quote:
evelyn kaže: Pogledaj post
Pozdrav!Ovako,mene zanima da li se hipnozom možemo sjetiti detalja neke situacije koju smo proživjeli,a ne sjećamo se točno svega?
Valjda može. Ena i Sacreus bi ti znali odgovoriti.A di si Sacreus?????
jurajj is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 16:31   #126
Da se i ja malo prikljucim ovoj zanimljivoj temi

Dosta razmisljam i citam o svim aspektima psihoanalize (jucer sam cak Freuda posudila ) iako sam laik, no sve me jako zanima.

E, sada u tim mojim razmisljanjima javlja mi se pitanje po cemu se razlikuju hipnoza i autohipnoza?
Kao i postizu li se isti rezultati autogenim treningom i hipnozom (buduci su obje discipline djeca psihoanalize)

Nisam imala iskustava s hipnozom do sada, ali sam dosta dugo prakticirala autohipnozu, a sada proucavam i prakticiram autogeni trening.

I samo mali osvrt na pitanje postavljeno u postu iznad:
citam da se upozorava kako se tijekom hipnoze mozemo prisjetit nekih dogadjaja iz proslosti, a kojih se svjesno ne sjecamo, jer smo ih potisnuli u podsvijest, te nam mogu stvoriti neugodnosti. No, kako se radi o hipnozi, a koliko sam shvatila, pri budjenju iz hipnoticnkog stanja mozda se necemo u svjesnosti sjetiti onoga sto nam je pridoslo tijekom hipnoze. Jesam u pravu?
Murphy Brown is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 18:54   #127
Ena i Sacreus gdje ste?Zaista bi željela znati tu informaciju u vezi hipnoze tj.da li se njome možemo služiti u vezi prisjećanja stvari
evelyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 20:41   #128
Hipnozom se može poslužiti kod prisjećanja stvari. Međutim rezultati su upitni.

"Pod hipnozom, ljudi se često prisjete događaja jasno i potpuno da se čini da ulaze u sjećanja koja nisu dostupna normalnom, svijesnom stanju. Kažemo čini, jer su dokazi koji se tiču istinitosti pamćenja dobivenog pod hipnozom dvosmisleni."

- Loftus, E. (1992)
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 20:58   #129
Upravo to mene i brine,znači moguće je da se nečeg "sjetiš" pod hipnozom,ali da to zapravo nije istina ili?Ta sjećanja dobivena pod hipnozom ne moraju biti skroz istinita...
evelyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 21:24   #130
Moguće je, iskrivljena sjećanja dobivena hipnozom su više puta zabilježenja. Iz tog razloga je i dobar dio vrhovnih sudova u SAD-u, uveo restrikcije na svjedočenja koja se tiču sjećanja dobivenih pod hipnozom. Mislim da se takva sjećanja niti kod nas ne mogu koristiti u procesu dokazivanja.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 14:48   #131
Onda znači da hipnoza i nije najbolje rješenje ako se želiš prisjetiti detalja(istinitih) nekog dogadaja
evelyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 20:09   #132
ljudi,
smatram da znate razliku između hipnoze koju smo znali viđati na filmovima,da ti hipnotizer ugradi neku sliku u podsvijest i ti se nesvjesno po njoj ravnaš i reagiraš ( inače ja sam mislio da se s takvom hipnozom rješava depresija i ostali poremećaji, )

i medicinske hipnoze o kojoj je tu zapravo riječ i koja po meni uopće nije učinkovita jer bi to mogao opisati kao jedan razgovor, di te terapeutkinja nastoji opustiti i iz tebe izvuć što te muči,uz neke sugestijice, ali ljudi moji ti si svjestan i budan tijekom toga tako da ako imaš probleme i traume koje ne želiš, ne možeš dati van i inače nečeš ni tu, pogotovo ako nisi naučen otvoreno pričati o problemima.

Zaključak: to je jedan razgovor (trebao bi biti opušten, pitanje kolko se možeš opustiti kad si pod strahovima,nervozama itd) i kao takav ti može pomoći da si s nekim pričao i iznio probleme...a od hipnoze barem kakvom sam je je smatrao da treba biti nema niš...
jockerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 16:04   #133
Quote:
jurajj kaže: Pogledaj post
Sjećate se kad je netko na prošlom threadu rekao "otišla sam na jedan konstruktivni razgovor kod hipnoterapeuta ali sam nakon seanse bila razočarana" ? Kako bi ti osoba sa kojom si se tek prije sat vremena upoznao mogla rješiti neke probleme a ti ih sam ne možeš rješiti a živiš sa sobom cijeli život. ??? Nije terapeut nadčovijek niti superman, on ima samo možda malo jaču intuiciju i mrvicu bolje čita ljude od prosječne osobe. Zamislite si tu kompleksnost posla: npr, urar dobije sat na popravak, treba ga pažljivo otvorit i jako smireno proučit da otkrije u čemu je kvar, postoje stotine vrsta satova i svaki je različit, ako nešto pogrješi velike su šanse da ga nepopravljivo pokvari....Tek nakon nekoliko dana ga uspije popravit.
A to su ljudi koji ocekuju da im drugi kao carobnim stapicem rijesi problem bez da preuzmu odgovornost ili ista naprave... naviknes se na takve...

Quote:
Terapeutov posao je još sto puta složeniji: ne postoje stotine "vrsta" ljudi već ih im 6 i pola milijardi (svaka je osoba unique,nema dvije iste na svijetu)
To je upravo osnova moje psihoterapeutske skole...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 16:05   #134
Inace,u pravo zbog toga je hipnoza kompleksna i teska... da bi bila uspjesna.. jer s treba prilagodjavati svakoj osobi i ne postoje isti nacini za bilo koju osobu...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 16:07   #135
Quote:
evelyn kaže: Pogledaj post
Pozdrav!Ovako,mene zanima da li se hipnozom možemo sjetiti detalja neke situacije koju smo proživjeli,a ne sjećamo se točno svega?
Da, moze se... i to jednostavno..

Ali pamcenje je podlozno neobjektivnosti jos pri samom upamcivanju... pogresna rijec hipnoticara moze navesti u drugom smjeru... mozemo se sjetiti samo dijela koji nam pase... mozemo umisliti ono sto bi mi htjeli da je bilo....

Dakle, moze se i to uspjesno.. ali ne mora nuzno biit pouzdano..
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 16:18   #136
Quote:
Murphy Brown kaže: Pogledaj post
E, sada u tim mojim razmisljanjima javlja mi se pitanje po cemu se razlikuju hipnoza i autohipnoza?
Po tome sto te u hipnozi netko drugi vodi, a u autohipnozi se sam(a)?

Razlika je sto se, po meni, u hipnozi moze vise napraviti.. jer terapeut (osoba koja te uvodi u hipnozu) na tebi prati znakove i promjene koje na nesto ukazuju, te mu pruzaju povratnu informaciju...

Uzet cu primjer iz mog iskustva... disanje je osobi postajalo plice i ubrzanije, te se puls ubrzavao na rijec "pitanje"... rijec je bila u kontekstu istrazivanja sebe..nista bitno ni znacajno da je igrala ikakvu vaznu ulogu.. ja sam to zamijetio i krenuo dalje proucavati i istrazivati sve varijante te riejci i kontekste u kojima dolazi do reakcije.. kada sam to nasao, onda sam rad usmjerio na to podrucje...

Naravno, da uspjeh nije izostao jer je osoba rijesila jedna veliki problem..

To npr. u autohipnozi ne bi islo...

Ili drugi primjer, ne moj, kada se osobi u hipnozi pomakla noga..jako malo i minorno... uz uputu da pusti nozi da radi sto zeli.. osoba ju je pocela pomciati sve vise i vise.. pa drugu... pa je pocela dizati noge i odgurivati.. rukama takodjer.. i pocela vikati... "Ne, neee... NEEE!!" (dozivljaj sex. zlostavljanja)...

....itd.

To su stvari koje sami ne mozemo npr.

Ali to ne znaci da je autohipnoza losija, ona sluzi za druge stvari koje mozemo sami bolje, ali o tome mi s ene pise. .to sluzi svakome na svoju mastu


Quote:
Kao i postizu li se isti rezultati autogenim treningom i hipnozom (buduci su obje discipline djeca psihoanalize)
Nisu to discipline psihoanalize... Autogeni trening nisam previse proucavao, pa ne znam odgovoriti.. ali mislim da ima preklapanja... a rezultati opet ovise o tome tko ih zeli tko ih radi... kako ih radi...

Quote:
citam da se upozorava kako se tijekom hipnoze mozemo prisjetit nekih dogadjaja iz proslosti, a kojih se svjesno ne sjecamo, jer smo ih potisnuli u podsvijest, te nam mogu stvoriti neugodnosti. No, kako se radi o hipnozi, a koliko sam shvatila, pri budjenju iz hipnoticnkog stanja mozda se necemo u svjesnosti sjetiti onoga sto nam je pridoslo tijekom hipnoze. Jesam u pravu?
Koliko svega

Mozemo se prisjetiti ako se radi na tome da se prisjecamo ili ako istrazujemo nesvjesno... ali mozemo se i prijestiti u nekim metaforama, kao u snu... frendica mi je jednom htjela istrazivati nesvjesno... ali ja sam, znajuci sto ce se desiti, "postavio filter" oko iskopavanja nekih traumaticnih sjecanja... tako da se prisjetila u metaforama, iako joj nije bilo ugodno iskustvo... i nije joj se svidjelo..

A i ako se sjetis, postihipnoticka sugestija je lako izvediva.. odnosno, lako se napravi da osoba zaboravi...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 16:21   #137
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Moguće je, iskrivljena sjećanja dobivena hipnozom su više puta zabilježenja. Iz tog razloga je i dobar dio vrhovnih sudova u SAD-u, uveo restrikcije na svjedočenja koja se tiču sjećanja dobivenih pod hipnozom. Mislim da se takva sjećanja niti kod nas ne mogu koristiti u procesu dokazivanja.
Bio je film jedna gdje je hipnoterapeutkinja klincu tako usadila sjecanje... mislim cak i slucajno.. a mali je imao ulogu svjedoka na sudjenju...

Npr. ako osobi u hipnozi kazemo... "A sad... vracajuci se u proslost... u odredjeni dan.. i situaciju... mozes se prijestiti X-a... sto se desavalo prije nego te je silovao...."

Ovdje je sadrzana jasna implikacija da je silovanja BILO, ali kako je glavni dio rada usmjeren na ono sto je bilo prije, silovanje prolazi kao indirektna sugestija... i pod dojmom razmisljanja o tome, pricanja, ispitivanja (od ranije) osoba to moze lako konstruirati...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 16:29   #138
Quote:
jockerr kaže: Pogledaj post
ljudi,
smatram da znate razliku između hipnoze koju smo znali viđati na filmovima,da ti hipnotizer ugradi neku sliku u podsvijest i ti se nesvjesno po njoj ravnaš i reagiraš ( inače ja sam mislio da se s takvom hipnozom rješava depresija i ostali poremećaji, )
Moze se rjesavat tako neke probleme.. (fobije npr.)

Quote:
i medicinske hipnoze o kojoj je tu zapravo riječ i koja po meni uopće nije učinkovita jer bi to mogao opisati kao jedan razgovor, di te terapeutkinja nastoji opustiti i iz tebe izvuć što te muči,uz neke sugestijice, ali ljudi moji ti si svjestan i budan tijekom toga tako da ako imaš probleme i traume koje ne želiš, ne možeš dati van i inače nečeš ni tu, pogotovo ako nisi naučen otvoreno pričati o problemima.
Ovo nije medicinska hipnoza nego tvoje (ili necije osobno iskustvo)

Quote:
Zaključak: to je jedan razgovor (trebao bi biti opušten, pitanje kolko se možeš opustiti kad si pod strahovima,nervozama itd) i kao takav ti može pomoći da si s nekim pričao i iznio probleme...a od hipnoze barem kakvom sam je je smatrao da treba biti nema niš...
A ovo nije zakljucak, vec opet tvoje (ili necije) osobno iskustvo.

Razlika koja postoji u tvom pisanju je izmedju vrsta hipnoze na pocetku teksta i na kraju... to su direktiva i indirektna... i tome sam vec pisao...

Direktivna - tebi se gadi cigareta, ti ne pusis, ti ne zelis pusiti...

Indirektna - mozes se prijesiti dobrog osjecaja bez cigarete, kako si se nekad sretno osjecao kada nisi pusio, dopustiti si da kada god pozelis, prije ili kasnije, se ponovo tako osjecas...

Direktivna se koristi kao scenska, cirkuska (za zabavum sto vidimo na TV)...

A sto se tice stanja transa... ako nije uspjelo - nije uspjelo, sto sad? Netko je prenervozan, netko preopusten... etko previse ocekuje, pa od uzbujdneja ne ide.. uspjet ce drugi put... treci put... Erickson je provodio s pacijentima i do 300 sati prije nego je poceo s hipnozom radit s njima... htio ih je upoznati i odluciti kako s njima raditi... cime se naravno dolazi do vjestine terapeuta koji mora iznaci nacina pristupacnog svakoj osobi...

Meni je jedna osoba krepivala od smijeha i nije islo.. rekla da ne moze jer se ne moze prestat smijat... i htjela drugi put kad bude sabranija.. ali ja sma jo jrekao neka se nastavi smijati iosim sto sam taj smijeh utilizirao u indukciju transa, ona se nije brinula oko toga da to meni smeta (jer sam rekao da se slobodno smije i da mi ne smeta).. za 2 minute bila je u dubokom transu... nije ni govorit mogla...

Prosli tjedan sam s kolegico mradio hipnozu. .tj. ona je radila ja sam promatrao.. i na pola je i mene ukljucila.. ona osobi nije fiksirala pogled bila (osoba je svo vriejem rada u hipnozi imala otvorene oci) a ja jesam.. i cim sam joj doa mogucnost da gleda u jednu tocku upala je u dublju hipnozu jer joj je paznja bila usmjerenija...

To sve sve varijacije u radu koje ovise o osobi i terapeutu... a o njima ovisi uspjeh...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 18:39   #139
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
A to su ljudi koji ocekuju da im drugi kao carobnim stapicem rijesi problem bez da preuzmu odgovornost ili ista naprave... naviknes se na takve...
navikneš se na takve......?? a kaj nije jednostavnije kad ti takvi dođu da im u sat vremena objasniš da nije to onako kako oni misle?? i onda sljedeći sat možete počet radit na pravilan način.


baš te je zanimljivo čitat, daj opiši još neka iskustva

P.S. imaš li u planu dolazit u Zagreb koji put ovih mjeseci ????
jurajj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 23:18   #140
Naravno da im je jednostavnije objasnit i onda dobijes odgovor...

"Ali ja zelim da mi netko drugi rijesi problem..."
"Kakva onda koristo od terapeuta?"
"Mogu potrazit pomoc i od nekog sposobnog..."
"Ima terapeuta koji znaju svoj posao..."
....itd.

P.S.
Cekam te na MSN-u
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:36.