Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2013., 19:13   #161
Moze i briljantnost novinara (osoba) i novinarska (struke).

Iako po svemu sto vidim po novinama te cujem od struke (kroatista i starije generacije novinara) novinarska struka zaista jest na vrlo niskim granama ovih dana ne vidim kakve veze eventualne gramaticke greske imaju sa prirodnim znanostima.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 19:17   #162
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
ne vidim kakve veze eventualne gramaticke greske imaju sa prirodnim znanostima.
Ja vidim, al nema veze. Neda mi se sad o tome.
Fidelio- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 20:31   #163
Quote:
Fidelio- kaže: Pogledaj post
Piše se -(...)
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Moze i (...)
A da i jest tako, sumljam da bi bilo fer jedno uspoređivati s drugim.

Quote:
Fidelio- kaže: Pogledaj post
ne vidim kakve veze eventualne gramaticke greske imaju sa prirodnim znanostima.
Niti ja ne vidim. Ali ja nisam na vrijeme vidio niti da sam temu započeo u prirodnim. Isprike.

Zadnje uređivanje tome : 29.10.2013. at 20:37.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 21:33   #164
Quote:
Atronach kaže: Pogledaj post
Ja sam vidio u jednom katalogu da prodaju plinsko grijanje s,kako tamo piše, "famoznom" učinkovitosti od 113%
Jedan moj prijatelj se bavi centralnim grijanjem i tim stvarima pa mi objašnjavao zašto je to. Ne sjećam se točno, ali uglavnom su imali neku početnu vrijednost učinkovitosti i kroz godine iz nekih razloga pomalo dodavali pa na kraju došli na preko 100%.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 09:37   #165
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Jedan moj prijatelj se bavi centralnim grijanjem i tim stvarima pa mi objašnjavao zašto je to. Ne sjećam se točno, ali uglavnom su imali neku početnu vrijednost učinkovitosti i kroz godine iz nekih razloga pomalo dodavali pa na kraju došli na preko 100%.
Kondenzacijski kotlovi imaju učinak preko 100%. Još bolje, toplinske pumpe imaju učinak i preko 300-400%. Naravno, ako se gleda omjer uložene i dobivene energije. Uložene u smislu "plaćene". Toplina nije nastala niotkuda, jasno, samo smo tehnički postigli to da iskoristimo toplinu koju inače ne bismo mogli, a koja nije bila "zapakirana" u energiju koju plaćamo (plin, struja) nego je bila u okolini (zrak, voda, zemlja).

Najbolje je to prispodobiti toplinskom pumpom, npr. grijanjem klima uređajem zimi. Uložimo 1kW električne snage, a dobijemo 3 kW toplinske snage. Ona druga 2 kW smo izvukli iz vanjskog zraka na način da smo ga dodatno hladili - u stvari smo hladili vanjski zrak, a grijanje unutrašnjosti stana je "nuspojava" procesa hlađenja atmosfere . I eto nam učinka od 300%...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 10:35   #166
Quote:
Fidelio- kaže: Pogledaj post
Ja sam novinar.

Piše se - Briljantnost novinara naših svagdašnjih, ili - Briljantnost novinarska naša svagdašnja, ili, ako ćeš ritmički, ergo, estetski uspjelije - Novinarska briljantnost naša svagdašnja, iako je konstrukcija, općenito, pomalo nespretna; nezgrapna.

Prva opcija je, nekako, najprikladnija.
Što jest jest, novinari dobro vladaju stilom i formom, tj. znaju kako nešto napisati da zvuči interesantno.

No ono što se ovdje kritizira nije forma (onog što novinari pišu) nego sadržaj. Kad bi sadržaj bio upola toliko dobar kao forma, vjerujem da nitko ovdje ne bi imao primjedbi.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2018., 15:57   #167
Dižem temu iz pepela, slucajno citaju ovaj podforum sam naletio na temu i dobro da jesam.

pa da podijelim s vama par bisera novinara iz tehnicke struke, onih kojih se sjećam a moram napomenut da svaki clanak koji procitam i vezan je za moju struku ima kardinalnu gresku koja je posljedica ja bi rekao lijenosti novinara jer se takve stvari koje oni fulaju mogu vrlo lako izguglat i izbjec sramotu.

Nedavno povodom katastrofe u italiji na mostu u genovi novinari su napisali da se nakon udara groma u stup mosta moglo jasno vidjeti odlamanje cementa sa stupa sto nikakve veze nema stvarnosti jer u gotov betonskom elementu cement vise "ne postoji" nego je on dio sada vec gotovog betona. Zatim u istom clanku je visina mosta potpuno fulana, nesto sto prosjecna osoba koja nema veze sa gradevinskom strukom vidi da ne moze biti istina kad vidi sliku mosta.

Takoder kako se jako cesto pise o peljeskom mostu koji ima pilone kao dio statickog sustava ali i pilote koji se koriste za temeljenje tako se i redovito te dvije stvari zamijene pa se na pilonima temelji a piloni nose kolnicku konstrukciju. Ispravno je da jedno vidis drugo ne vidis. Piloni sluze da bi se za njih zakacila uzad koja ce nositi kolnicku konstrukciju dok se piloti koriste u svrhu temeljenja, u morskom tlu se buse rupe do nosivog tla najcesce stijene koja moze preuzeti sile koje se prenose u tlo. Medutim novinari to redovito zamjene. ali redovito i tako meni pocupaju dobar dio zivaca.

Isto tako nedavno je bio prepisan clanak sa bbca na jednom portalu o tunelu iznad omisa koji bi dio omiske zaobilaznice i tu je napisana takva gomila gluposti i gomila krivo prevednih cinjenica. Totalno nerazumjevanje slijeda izvodenja gradevinskih radova. Kao premisa clanka postavljena je teza da zasto je kopan tunel koji ne vodi nigdje? A izmedju dva tunela se nalazi ogromna provalija koju treba premostiti. Sta nije onda logicno da ces prvo iskopati tunele s obje strane a zatim ici graditi most izmedu tih temelja, ili da kazem sta nije logicnije prvo ukljuciti mozak pa onda prevesti clanak i nadrobiti jako puno gluposti.
happy_meal is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2018., 10:26   #168
Baš sam htio linkovati Vucinu "Podigla me iz pepela", ali otkrio sam da na Jubitu nema nijedne snimke iz devedesetih.

To znači da ću ostaviti tek jednu samoreklamu koja, doduše, nije pretjerano oftopična:

http://blogerarhiva.index.hr/blog/poliin

Nekoliko godina vodio sam blog na kojemu sam skupljao "pikanterije" mahom iz tiskanih medija. Blog sam u međuvremenu zapustio, zabavljen drugim stvarima, a ove su godine u Indexu odlučili pogasiti bloger.hr. Do daljnjega su ostavili arhivu blogova, tako da eventualno zainteresirani mogu pogledati čega je sve bilo po domaćim novinama prije desetak godina. Sumnjam da se u međuvremenu išta bitno promijenilo.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2018., 13:03   #169
https://www.index.hr/mobile/clanak.a...sti&id=2026934

 Roveri prilikom kretanja, zbog niske gravitacije, odskaču i do 15 metara u zrak u kojem mogu ostati i do 15 minuta.

Lol. Roveri na asteroidu odskaču u zrak.
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2018., 13:59   #170
Pa tamo ti i zrak odskače u zrak...
MrBlc is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2018., 15:44   #171
Meni je fascinantno to sta se 90% gresaka koje oni prave mogu otklonit samo sto pojam ciju tocno definiciju ne znas upises u google i procitas sta pise na wikipediji ali izgleda ni googlanje im nije jaca strana.
happy_meal is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2018., 13:17   #172
Quote:
happy_meal kaže: Pogledaj post
Meni je fascinantno to sta se 90% gresaka koje oni prave mogu otklonit samo sto pojam ciju tocno definiciju ne znas upises u google i procitas sta pise na wikipediji ali izgleda ni googlanje im nije jaca strana.
A kad skoro svi ekologiju povezuju sa zaštitom okoliša.... čak je i službeno koriste... čak i zakoni smatraju da je to isto..."fakultetski" obrazovani iz područja stema (ne svi)....i njima je isto

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2018., 19:20   #173
Na drugom najcitanijem njemackom news-portalu je kod vatre u londonskom neboderu pisalo, kako "je majka bacila bebu sa 12. kata ali je palo sigurno u ruke vatrogasca".
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2018., 11:37   #174
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Na drugom najcitanijem njemackom news-portalu je kod vatre u londonskom neboderu pisalo, kako "je majka bacila bebu sa 12. kata ali je palo sigurno u ruke vatrogasca".
Internet je srozao novinarstvo kao takvo....i za vrijeme vladavine papira... bilo je smeća...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2018., 13:05   #175
- Kad umre mladi sportas tokom utakmice na igralistu, skoro uvijek pisu o srcanom udaru ili o srcanom infarktu (i to svugdje na svijetu).

- Kad je Kimova raketa letjela iznad Japana (daleko iznad visine orbite ISSa), na njemackim vijestima su rekli kako je krsila zracni prostor Japana.

- Na CNNu je jednom dole isao news-ticker "...wins the nobel peace prize in physics +++".
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2018., 13:10   #176
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2018., 13:32   #177
- Inace na njemackim vijestima sam jos dugo gledao karte sa krivim granicama unutar bivse Jugoslavije, a da fali granica izmedju Srbije i Crne Gore je i nakon 2006e jos godinama bio standard.

- Jednom su 4-5 odredjenih europskih drzava na karti markirali zastavama (neznam vise zbog cega), a madjarska zastava je bila crtana unutar Slovacke.

- No najbolje je ipak bilo kada su nesto prikazivali o gay-pride u Beogradu i komentirali kako se LGBT-scena u BG-u polako oslobadja a "to je nesto, sto bi jos prije par godina pod ultra-katolickim rezimom Slobodana Milosevica bilo nezamislivo".
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2018., 22:16   #178
Mark Twain:
Ako ne čitaš novine nisi informiran
Ako čitaš novine,onda si krivo informiran

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2018., 23:53   #179
Ko briše guzicu, koristi novine.
No čita novine, čita guzicu.
Ko ne čita guzicu, ne čita novine.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 12:01   #180
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Ko briše guzicu, koristi novine.
No čita novine, čita guzicu.
Ko ne čita guzicu, ne čita novine.
Bez ogledala to ne ide..mada sadašnja tehnologija je omogućila... staviš kameru ispred stražnjice...i video šalješ na svoj smartphone

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:52.