Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2004., 00:18   #1
Služnost puta / prolaza

Da li moze bilo tko koristiti privatni put ili samo vlasnici puta?

Naime, kada se prodaje gradjevinsko zemljiste, onda vlasnik obicno formira katastarske parcele za gradnju i jednu za put. Obicno su svi kupci gradjevinskih parcela ujedno i vlasnici puta (u odgovarajucem omjeru).

Pitam se da li netko od vlasnika toga puta moze braniti prolaz tim putem osobama koje nisu vlasnici puta ili je put javno dobro pa se svim putevima mogu koristiti svi ljudi bez obzira tko je vlasnik? Ukratko, da li mi netko moze zabraniti da se koristim tim putem da dodjem npr. do svojega kukuruzista, vikendice, kuce, livade...?
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 07:53   #2
pa, pretpostavljam da postoji razlog zakaj se nesto zove privatno
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 12:29   #3
Quote:
zg_sash kaže:
pa, pretpostavljam da postoji razlog zakaj se nesto zove privatno
Naravno da postoji razlog zasto se zove privatni put, ali tim putem se moraju koristiti seljaci da dodju do svoga zemljista.
Osim toga, taj privatni put se ne smije ograditi, a mora biti i minimalne sirine (po zakonu). Ako se ne smije ograditi, onda valjda postoji i razlog zasto je to tako.
Sto bi se desilo da npr. jedan od suvlasnika puta odluci braniti prolazak putem gostima i rodjacima drugog suvlasnika puta?
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 15:58   #4
Flo, nejasno je što smatraš pod privatnim putem - da li je to put na privatnom zemljištu na kojem postoji služnost puta?

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima:

O služnostima puta

Članak 190.

(1) Vlasnik povlasne nekretnine koji ima pravo staze ovlašten je time hodati tom stazom te tako tuda k sebi puštati druge ljude; ima li pravo progoniti stoku, ovlašten je time i služiti se kolicima; a ima li pravo kolnika, ovlašten je voziti se po poslužnoj nekretnini jednom ili više zaprega, motornim vozilom i biciklom.

(2) Pravo hodati stazom ne obuhvaća ovlast jahati niti voziti se biciklom, a ni gurati bicikl po poslužnoj nekretnini; pravo progoniti stoku ne obuhvaća ovlast vući teške terete preko poslužnoga zemljišta; pravo voziti se po poslužnoj nekretnini ne obuhvaća pravo tuda goniti nevezanu stoku.

(3) Prostor za izvršavanje na poslužnoj nekretnini prava ići stazom, progoniti stoku i prava kolnika treba biti toliki koliko je nužno da bi ih se izvršavalo, s obzirom na mjesne prilike. Ako bi putovi i staze postali neuporabljivi zbog poplave ili kojega drugoga slučaja, mora se do uspostave prijašnjega stanja odrediti novi prostor, ako nadležna vlast odmah ne poduzme potrebne mjere.

O služnostima puta kao nužnom prolazu

Članak 191.

(1) Nužni prolaz je služnost puta koju je osnovao sud na zahtjev vlasnika nekretnine do koje nema nikakve ili nema prikladne putne veze s javnim putom.

(2) Na nužni se prolaz primjenjuju pravila koja vrijede za služnosti puta, ako glede nužnoga prolaza nije što posebno propisano.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 02:16   #5
Hvala Vojky na ovim clancima iz zakona.
Konkretno, u katastru stoji da su 5 ljudi posjeduju po 1/5 cestice. Da li je to provedeno i u gruntovnici, to ne znam, ali ono sto znam jeste da u katastru stoji da je na toj cestici katastarska kultura: put.
Nije mi jasno da li se mora traziti posebna dozvola za koristenje toga puta i tko je daje (pogotovo sto taj put vec koriste neke obiteljske kuce).
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 10:30   #6
Quote:
Flo_Master kaže:
Hvala Vojky na ovim clancima iz zakona.
Konkretno, u katastru stoji da su 5 ljudi posjeduju po 1/5 cestice. Da li je to provedeno i u gruntovnici, to ne znam, ali ono sto znam jeste da u katastru stoji da je na toj cestici katastarska kultura: put.
Nije mi jasno da li se mora traziti posebna dozvola za koristenje toga puta i tko je daje (pogotovo sto taj put vec koriste neke obiteljske kuce).
Ne treba se tražiti nikakva posebna dozvola jer je put već upisan, tj. pravno postoji i može se koristiti sukladno Zakonu.

Inače, pazi, ako svatko posjeduje 1/5, to ne znači da sada tu postoji 5 čestica - ako nistre tražili da se postojeća čestica podijeli. Znači, svatko ima idealnih 1/5 postojeće čestice.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 14:37   #7
Ja nemam nikakvog vlasnistva na tome putu.
Do svoje parcele imam drugi put tako da mi ovaj nije potreban.
Svejedno,ucinilo mi se cudnim to sto taj covjek kaze da ga drugi moraju traziti za dovolu za koristenje toga puta (traktori, vozila od Elektre, vozila od gradilista i sl.).
Meni ne pada na pamet da od nekome govorim da me mora pitati za prolaz putem kojem sam ja suvlasnik. To mi je totalno stupidno. Putevi sluze da povezuju ljude, a ne da ih rastavljaju.
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2004., 10:36   #8
To je fair sa tvoje strane, ali ako imaš drugi adekvatni put za pristup svojoj nekretnini, on ti ne mora osigurati nužni prolaz
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2004., 13:50   #9
Ne trazim da mi to osigura niti mi to treba.
Ovo me interesira jer covjek stalno tupi o privatnome putu i govori kako on moze nekome zabraniti da se koristi tim putem (seljacima koji prolaze do svoga grunta), pa me interesira da li to moze napraviti ili ne.
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 09:55   #10
Quote:
Flo_Master kaže:
Ne trazim da mi to osigura niti mi to treba.
Ovo me interesira jer covjek stalno tupi o privatnome putu i govori kako on moze nekome zabraniti da se koristi tim putem (seljacima koji prolaze do svoga grunta), pa me interesira da li to moze napraviti ili ne.
Kratko: ako je upisan u zemljišne knjige - ne može.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 10:35   #11
Question Sluznost puta

Na forumu stanovanje jedan je forumas napisao da je služnost puta navodno prije par mjeseci ukinuta kao nekakav pravni institut pa se ne moze vise koristiti kod ishodovanja lokacijske dozvole. Moze li mi netko strucan u ovom podrucju potvrditi ili opovrgnuti ovo? Ako ugovor o osnivanju prava stvarne sluznosti puta vise ne vazi kao prilog kod zahtjeva za lokacijsku, kako onda rijesiti koriscenje tudjeg zemljista za pristupni put?

Hvala
Aldebaran is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 10:49   #12
ne znam baš da li je služnost puta ukinuta kao pravni institut. ako je, prvi glas...i dalje on postoji u Zakonu o vlasništvu.
osim te služnosti, postoji i mogućnost osnivanja nužnog prolaza putem sudske odluke - ako nema nikakve ili nema prikladne veze sa javnim putom.
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 11:30   #13
Nije nigdje pisalo o novim novelama ZVIDSP.Tako da prvi put cujem za to.
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 11:34   #14
Quote:
Eli_jana kaže:
ne znam baš da li je služnost puta ukinuta kao pravni institut. ako je, prvi glas...i dalje on postoji u Zakonu o vlasništvu.
osim te služnosti, postoji i mogućnost osnivanja nužnog prolaza putem sudske odluke - ako nema nikakve ili nema prikladne veze sa javnim putom.

Hvala na odgovoru. Citao sam negdje i o nuznom prolazu, no ako sam dobro shvatio on se moze zatraziti samo za vec postojecu gradjevinu, ali ne i za gradjevinu koja tek treba nastati i za koju se treba traziti lokacijska. Jesam li u pravu?
Aldebaran is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 11:45   #15
uvjet za osnivanje nužnog puta je da imate sređeno i katastarsko i zemljišnoknjižno stanje.

u svakom slučaju mora postojati i interes vlasnika zemljišta te potrebe same nekretnine za osnivanje nužnog puta. a mislim da takvog nema u vrijeme dok još zgrada/kuća nije izgrađena.
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 12:17   #16
Quote:
Eli_jana kaže:
uvjet za osnivanje nužnog puta je da imate sređeno i katastarsko i zemljišnoknjižno stanje.

u svakom slučaju mora postojati i interes vlasnika zemljišta te potrebe same nekretnine za osnivanje nužnog puta. a mislim da takvog nema u vrijeme dok još zgrada/kuća nije izgrađena.
A sto ako treba osnovati nužni put da bi se mogao prebaciti gradevinski materijal i strojevi do buduce gradevine :confused
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 12:38   #17
e onda prevoze letve helićem

uvijek postoji mogućnost osnivanja služnosti puta.
za nju ne treba odluka suda.

za nužni prolaz se plaća naknada onome kojem prelaziš preko nekretnine.
a da bi sud dopustio osnivanje nužnog prolaza, vlasnik zemljišta se mora na neki način legitimirati - vlasništvom i urednim stanjem u knjigama.
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 12:51   #18
Quote:
Eli_jana kaže:
e onda prevoze letve helićem

uvijek postoji mogućnost osnivanja služnosti puta.
za nju ne treba odluka suda.

za nužni prolaz se plaća naknada onome kojem prelaziš preko nekretnine.
a da bi sud dopustio osnivanje nužnog prolaza, vlasnik zemljišta se mora na neki način legitimirati - vlasništvom i urednim stanjem u knjigama.
Ono sam pitao cisto teorijski.
Vidim po odgovorima da je netko nedavno ponavljao GP
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 12:12   #19
SLUZNOST puta

Sto je sluznost puta-to je koriscenje prolaza preko tude parcele do naseg poljoprivrednog zemljista,znaci nema problema ako se dolazi sa poljo mehanizacijom ali nije dozvoljeni prolaz gradeviskoj mehanizacij i na sluznost se ne moze dobiti GRADEVINSKA DOZVOLA, ako zelimo ukinuti sluznost moramo ici tada na DOSJELOST sluznog puta.Dosta znadem o zome posto imam i ja slican problem .
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 13:59   #20
Dosjelost je da stječeš pravo vlasništva ako si u neometanom posjedu min 30 godina.
Služnost puta se upisuje samo u gruntovnici, i na temelju služnosti puta ne može se dobiti lokacijska.
Za lokacijsku čestica u katastru mora imati pristup javnoj površini.
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:38.