Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2009., 17:35   #121
thx
__________________
Strah je samo emocija.

Zadnje uređivanje LNP20 : 14.04.2009. at 20:35.
-Phobos- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2009., 15:23   #122
BODIN

jel bo mi mogao netko jezgrovito ali precizno analizirati njegove ideje?
hvala
ha shevrut is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 14:55   #123
Pomoć molim!!!Što prije...

Šta je paternalizam?

Može li mi netko opčenito u par rečenica napisati šta je paternalizam i koji je njegov problem? Tražila sam po netu ali ali nema baš ništa o tome općenito...Molim Vas pomozite mi, treba mi to što prije...

...Hvala svima unaprijed...
Žana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 15:47   #124
Paternalizam je ideja iz koje proizlazi partijahalno društvo, obitelj itd.

Čudno, jer ja sam odmah našao

paternal
c.1433, from O.Fr. paternal "of a father" (12c.), from M.L. paternalis, from L. paternus "of a father," from pater (see father). Paternalism "government as by a father over his children" is first recorded 1881; paternalistic was in use by 1890.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 16:18   #125
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Paternalizam je ideja iz koje proizlazi partijahalno društvo, obitelj itd.

Čudno, jer ja sam odmah našao

paternal
c.1433, from O.Fr. paternal "of a father" (12c.), from M.L. paternalis, from L. paternus "of a father," from pater (see father). Paternalism "government as by a father over his children" is first recorded 1881; paternalistic was in use by 1890.
Nije točno. Paternalizam je zaštitništvo (skrb) nad pojedincem ili institucijom kojoj je osnovna odlika nezrelost, to jest nemogućnost samostalnog funkcioniranja.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 16:32   #126
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Nije točno. Paternalizam je zaštitništvo (skrb) nad pojedincem ili institucijom kojoj je osnovna odlika nezrelost, to jest nemogućnost samostalnog funkcioniranja.
To je racionalizacija paternalističkog motiva, što može i ne mora biti točno.

Skrb o nezrelim jedinkama zove se ODGOJ, i to je evolucijska odlika svih sisavaca, a ne samo ljudi.

Tek apstrakcija "odgoja" i njegova implementacija u društvenom kontekstu postaje paternalizam, a po njegovoj definiciji temelji se na procjeni "glave obitelji", a ne na realnoj potrebi "nezrele" osobe ili društva.

Takva je otprilike i "službena" definicija paternalizma:

Paternalism
Paternalism refers usually to an attitude or a policy stemming from the hierarchic pattern of a family based on patriarchy, that is, there is a figurehead (the father, pater in Latin) that makes decisions on behalf of others (the "wife" and "children") for their own good, even if this is contrary to their wishes.
It is implied that the fatherly figure is wiser than and acts in the best interest of its protected figures. The term may be used derogatorily to characterize attitudes or political systems that are thought to deprive individuals of freedom and responsibility, only nominally serving their interests, while in fact pursuing another agenda; and when the pursued agenda is directly against the interests of the individuals then the result is oppression.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 19:59   #127
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
To je racionalizacija paternalističkog motiva, što može i ne mora biti točno.

Skrb o nezrelim jedinkama zove se ODGOJ, i to je evolucijska odlika svih sisavaca, a ne samo ljudi.

Tek apstrakcija "odgoja" i njegova implementacija u društvenom kontekstu postaje paternalizam, a po njegovoj definiciji temelji se na procjeni "glave obitelji", a ne na realnoj potrebi "nezrele" osobe ili društva.

Takva je otprilike i "službena" definicija paternalizma:

Paternalism
Paternalism refers usually to an attitude or a policy stemming from the hierarchic pattern of a family based on patriarchy, that is, there is a figurehead (the father, pater in Latin) that makes decisions on behalf of others (the "wife" and "children") for their own good, even if this is contrary to their wishes.
It is implied that the fatherly figure is wiser than and acts in the best interest of its protected figures. The term may be used derogatorily to characterize attitudes or political systems that are thought to deprive individuals of freedom and responsibility, only nominally serving their interests, while in fact pursuing another agenda; and when the pursued agenda is directly against the interests of the individuals then the result is oppression.
Šami. Paternalizam ima puno šire značenje. Uvodničarka ove teme nije rekla zašto joj paternalizam treba, tako da joj je teško dati neki konkretniji savjet.
Zaštitnički odnos je zaštitnički odnos u najširem mogućem smislu, od zaštite starijih, do "mecenstva" (školovanje Ivice Kičmanovića), odgoja djece, moralnog kodeksa uličnih bandi gradova američkog sjevera, do odnosa između viteza i njegovog štitonoše.
Uglavnom, zajednička crta je nemogućnost jedne strane da ravnopravno i samostalno participira u životu.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 20:03   #128
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Nije točno. Paternalizam je zaštitništvo (skrb) nad pojedincem ili institucijom kojoj je osnovna odlika nezrelost, to jest nemogućnost samostalnog funkcioniranja.
Nije to patronizam?
huntruder38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 22:38   #129
Quote:
huntruder38 kaže: Pogledaj post
Nije to patronizam?
Pa jeste - patron je pokrovitelj (sponzor, mecena, kako nam drago i kako nam paše upotrijebiti koji izraz), patronizam je pokroviteljstvo, a paternalizam oblik pokroviteljstva u kojem nadređeni pokrovitelj (može biti i pojedinac i neka institucija) zauzima zaštitnički stav oca (pater - otac) u odnosu na podređenog koji se tretira kao nezreli, nesposobni i (ili) nedorasli pojedinac ili grupa.

Pa tako može postojati npr. feudalni paternalizam,kršćanski paternalizam, paternalizam vlasti ili države, liderski paternalizam, odgojno-obrazovni, zdravstveni etc,etc..

A da su ga šami i servantes zakomplicirali dubokoumno - e, bogami jesu..
__________________
Kao i obično, sve je počelo mnogo prije..
vergilia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2009., 13:42   #130
Hvala vam svima...ja o tome trebam napisati samo 5-6 rečenica a ne znam kako bi to napisala kao opčenito...Pitanje glasi: Šta je paternalizam i koji je njegov problem
Našla sam samo ovo:

''Paternalizam je pokroviteljski,zaštitnički,očinski odnos nadređenog pojedinca ili institucije prema podređenim pojedincima ili institucijama koji se tretiraju kao nezrele i neodgovorne osobe. Radikalni socijalni radnici smatraju da je paternalizam prepreka efikasnom socijalnom radu.''

trebala bi naći još par rečenica i napisati njegov problem koji je...
Žana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 04:09   #131
molim ako netko zna da mi odgovori,čiji je ovo citat,"kad bi smio nešto zaželjeti,ne bih zaželio ni bogatstvo,ni moći,nego strast za mogućim,zaželi bih oko što vječno mlado gori od želje da vidi ono što je moguće"
miaa02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 14:48   #132
platon menon i fedon

trebam pomoc... moram napisati esej o platonovom menonu ili fedonu... a iskreno pola toga ne kuzim... ima negdje ak je netko vidio ili ima doma kakva objasnjenja toga ili bilo sta sta bi mi moglo pomoci da je malo opsirnije???
Saga is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 00:21   #133
bolji je gram iskustva, nego tovar teorija. .john dewey. .

trebam za sutra napisat esej na ovu temu za filozofiju. .1 stranica dovoljna. .hoce li netko biti i napisati mi??? pliiiiiiiiiiiiiiz. .
tiny8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 09:04   #134
Quote:
miaa02 kaže: Pogledaj post
molim ako netko zna da mi odgovori,čiji je ovo citat,"kad bi smio nešto zaželjeti,ne bih zaželio ni bogatstvo,ni moći,nego strast za mogućim,zaželi bih oko što vječno mlado gori od želje da vidi ono što je moguće"
kirkegaard, diapsalmata
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 15:39   #135
Baruh de Spinoza- Politički traktat

Pišem seminar na temu, ako bi mi netko mogao pomoć oko zaključka, kritički osvrt na djelo
maricca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 19:01   #136
esej

Objasnite vezu između podsjećanje, metode, pretpostavke i teorije ideja u Menonu i Fedonu.... trebam pomoc oko eseja... molim vas!!!!!!!!
Saga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 12:22   #137
Exclamation POMOĆ!

Please, pomozite!
Može li mi netko odgovoriti: u kojem filozofemu u povijesti filozofije prvi put susrećemo začetke idealizma?
Vanja Švabek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 22:58   #138
SAMO ZA ISKUSNE FILOZOFE!!!

Počet ćemo ovako: ovo je pitanje na koje je nemoguće pronaći odgovor na internetu, ali i pitanje koji svaki iskusan filozof bi trebao znati!
TKO JE NA NASLOVNICI KNJIGE "VLADAR" ( MACHIAVELLI)?
To bi trebala biti osoba kojoj je Machiavelli napisao tu knjigu, tj. taj naputak, a ta osoba nije Lorenzo II. Medici ( njemu je knjiga posvećena).

TKO ZNA, ZNA! TKO NE ZNA, DVA!

Zadnje uređivanje blackroses18 : 28.05.2009. at 22:59. Reason: zbog sira
blackroses18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 01:25   #139
Quote:
blackroses18 kaže: Pogledaj post
Počet ćemo ovako: ovo je pitanje na koje je nemoguće pronaći odgovor na internetu, ali i pitanje koji svaki iskusan filozof bi trebao znati!
TKO JE NA NASLOVNICI KNJIGE "VLADAR" ( MACHIAVELLI)?
To bi trebala biti osoba kojoj je Machiavelli napisao tu knjigu, tj. taj naputak, a ta osoba nije Lorenzo II. Medici ( njemu je knjiga posvećena).

TKO ZNA, ZNA! TKO NE ZNA, DVA!
Po čemu je to filozofsko pitanje? Kakve veze ima poznavanje X činjenice
s bivanjem iskusnim filozofom? Čini li me primjerice znanje tog da je Platon
rođen cca. 428 p.n.e. iskusnim filozofom? To je eventualno pitanje poznavanja
povijesti filozofije, povijesti umjetnosti i inih disciplina, pa i povijesti općenito.
Kao takvo, to poznavanje može biti, no nipošto nije i nužno da bude, indikator
nečijeg iskustva bavljenja filozofijom u smislu imanja iskustva s praksom
filozofiranja.
__________________
Dole prepotentne snobističke tuđmanistice!
Dole tendenciozne samovoljne moderatorice!
Dole nesposobna administratorska bagra!
LNP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2009., 14:56   #140
Quote:
LNP20 kaže: Pogledaj post
Po čemu je to filozofsko pitanje? Kakve veze ima poznavanje X činjenice
s bivanjem iskusnim filozofom? Čini li me primjerice znanje tog da je Platon
rođen cca. 428 p.n.e. iskusnim filozofom? To je eventualno pitanje poznavanja
povijesti filozofije, povijesti umjetnosti i inih disciplina, pa i povijesti općenito.
Kao takvo, to poznavanje može biti, no nipošto nije i nužno da bude, indikator
nečijeg iskustva bavljenja filozofijom u smislu imanja iskustva s praksom
filozofiranja.

Ljubavi, mogao si jednostavno reći da ne znaš odgovor na moje pitanje!
Al sve okej.
blackroses18 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:12.