Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2008., 17:47   #61
Quote:
dubac kaže: Pogledaj post
Kakva je to fora sa stavljanjem noge u usta? Ne razumijem. To je nešto bitno što se treba primjetiti u razvoju djeteta?
Ako uspoređuješ tablice motorike onda JE, ako slušaš prijateljice, susjede i slično večina ih nema pojma dal su im i kada djeca to radila
Lea1805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 17:56   #62
Ja slušam sebe, pa jedino - mislim da je stavljala nogu u usta, ali kada, to stvarno nemam pojma. Nisam nikad čula da je to nešto što je bitno. A čitala sam i bebe i moje dijete, a bo'me i završila medicinu pa imam doma knjigu iz pedijatrije, doduše (pra)staru i ne sjećam se da je to bilo nešto bitno kod razvoja. Možda više kako bi se to reklo - anegdotalno, u toj i toj dobi dijete stavlja nogu u usta... Stvarno mi je to nešto šašavo. To su valjda neke nove stvari.
Evo u mojoj knjizi iz pedijatrije to ne piše. Izdanje '91 godine (Mardešić i suradnici).
Bila sam zakinuta za jednu spoznaju u razvoju djeteta.

Zadnje uređivanje dubac : 28.12.2008. at 18:00. Reason: Pogledala u knjigu iz pedijatrije
dubac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 20:26   #63
Ja pratim razvoj motorike po ovom linku i moja malena radi skoro sve po 2 mj. unaprijed.
__________________
kiss .. kiss
Tina406 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 21:45   #64
Quote:
dubac kaže: Pogledaj post
Kakva je to fora sa stavljanjem noge u usta? Ne razumijem. To je nešto bitno što se treba primjetiti u razvoju djeteta?
smatra se da je beba spremna sjediti kad stavi nožicu do usta!
sami is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 22:00   #65
Quote:
svesami kaže: Pogledaj post
smatra se da je beba spremna sjediti kad stavi nožicu do usta!
???
ovo prvi put cujem. kolko ja zna, beba je spremna sjediti kad se sama posjedne. sve drugo je lose po njenu kicmu.
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 22:00   #66
Quote:
Tina406 kaže: Pogledaj post
Ja pratim razvoj motorike po ovom linku i moja malena radi skoro sve po 2 mj. unaprijed.
a u cem ti kasni 2 mjeseca?
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 22:33   #67
Ajoj, to nisu dječji uspjesi to su vaši uspjesi.

Ja sam imala nesreću pa se moje dijete rodilo prerano, imao je 1350 g, ostao je u inkubatoru 68 dana i otpustili su ga pri težini od 2200 g to vam dođe ko cigla - 10 dkg parizera. Naravno da smo bili pod prismotrom pedijatara svakih 4 tjedna na Goljaku i 2 puta tjedno kod lokalne pedijatrice, i da dobio je vježbice jer je jako kasnio (glavu držao postojano sa 3,5 mjeseca, pomicao sa 4 mjeseca) i onda se pokrenuo - to je i dalje bila mala beba - sa 7 mjeseci moje dijete je nosilo robicu broj 70 (najmanja koja se prodavala je bila 54 - pričam o 1996 godini) i na moju velku radost počeo se uspravljat na noge - ali to je bila totalna katastrofa što se tiče njegovog pedijatriskog praćenja. Usljedila je kompletna zabrana, polegni - sjedni - nosaj, nikako ne smije stajat. Idućih mjesec dana smo proveli na terapijskim vježbama gdje su dijete učili puzat i onda smo to doma vježbali. I tako smo dobili puzavca koji je puzao do 15 mjeseci. Da nije završio u bolnici, tamo je fuj puzati, vjerojatno ne bi prohodao sa 17-18. A imali smo ludu sreću, jer početne dijagnoze nisu bile ni približno tako dobre.

U stvari vam želim reć da su bebice u toj dobi motorički toliko indolentne da ih s vježbama i ponavljanjima pokreta možete istrenirat koliko želite, tj. da budu najbolje u kvartu - samo se pitam zašto? Jer ja još nisam vidjela zdravo, normalno dijete koje nije na vrijeme prohodalo, naučilo čitati, našlo prijatelje, simpatiju - ali puno ih je omanulo kod školovanja, životnih navika, obiteljskih i prijateljskih veza, a što je u životu važno Vama i njemu/njoj.

(
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 22:43   #68
Quote:
svesami kaže: Pogledaj post
smatra se da je beba spremna sjediti kad stavi nožicu do usta!
moja nikada nije stavlajla nogu u usta a sjela je sama ...postavila i podbocila ju nisam nikada ....
nije mi bas jasno to stavlaj nogu u usta...
to bi bilo da kada stavi nogu u usta onda je se moze posjesti ako sam koliko toliko dobro upucena ...
gogiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 22:44   #69
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post

U stvari vam želim reć da su bebice u toj dobi motorički toliko indolentne da ih s vježbama i ponavljanjima pokreta možete istrenirat koliko želite, tj. da budu najbolje u kvartu - samo se pitam zašto? Jer ja još nisam vidjela zdravo, normalno dijete koje nije na vrijeme prohodalo, naučilo čitati, našlo prijatelje, simpatiju - ali puno ih je omanulo kod školovanja, životnih navika, obiteljskih i prijateljskih veza, a što je u životu važno Vama i njemu/njoj.

(

potpisujem.
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 22:49   #70
Quote:
Tina406 kaže: Pogledaj post
Ja pratim razvoj motorike po ovom linku i moja malena radi skoro sve po 2 mj. unaprijed.
po ovome linku moje dijete ima 10 ili 11 mjeseci s obzirom da hoda uz namjestaj..
stmatram da su to sve samo okvirne tabele ..
neko je dijete naprednije a neko ide onako kako tabele pisu..
opet kazem sve je to individualno kao i svako nase dijete ...
gogiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 22:51   #71
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
U stvari vam želim reć da su bebice u toj dobi motorički toliko indolentne da ih s vježbama i ponavljanjima pokreta možete istrenirat koliko želite, tj. da budu najbolje u kvartu - samo se pitam zašto? Jer ja još nisam vidjela zdravo, normalno dijete koje nije na vrijeme prohodalo, naučilo čitati, našlo prijatelje, simpatiju - ali puno ih je omanulo kod školovanja, životnih navika, obiteljskih i prijateljskih veza, a što je u životu važno Vama i njemu/njoj.

(
gogiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 23:17   #72
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
a u cem ti kasni 2 mjeseca?
Ne kasni, nego rani 2 mj. Pa skoro u svemu, u stavljanju nogice u usta, u okretanju, držanju predmeta, privlačenju, puzanju, skoro u svemu.
__________________
kiss .. kiss
Tina406 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 23:17   #73
Quote:
gogiva kaže: Pogledaj post
po ovome linku moje dijete ima 10 ili 11 mjeseci s obzirom da hoda uz namjestaj..
stmatram da su to sve samo okvirne tabele ..
neko je dijete naprednije a neko ide onako kako tabele pisu..
opet kazem sve je to individualno kao i svako nase dijete ...
Da, naravno. Ovo je nekakva norma, a svako dijete je individualno.
__________________
kiss .. kiss
Tina406 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 14:28   #74
Quote:
Tina406 kaže: Pogledaj post
Ne kasni, nego rani 2 mj. Pa skoro u svemu, u stavljanju nogice u usta, u okretanju, držanju predmeta, privlačenju, puzanju, skoro u svemu.

moje pitanje je bilo ironicno. procitaj uvodni post i o cem je ustvari ova tema.
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 15:12   #75
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
moje pitanje je bilo ironicno. procitaj uvodni post i o cem je ustvari ova tema.
Aha, sorry i pomislila sam to, ali ajde za svaki slučaj da me ne shvati krivo.. hehe
__________________
kiss .. kiss
Tina406 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 15:30   #76
Quote:
putovnica kaže: Pogledaj post
???
ovo prvi put cujem. kolko ja zna, beba je spremna sjediti kad se sama posjedne. sve drugo je lose po njenu kicmu.
ovo nije tocno. puno beba se tek iz klececeg, puzeceg polozaja mogu same posjest. a sjedit uspravno i da ne gube ravnotezu mogu i puno ranije.

moj se poceja dizat sam na noge sa 7 miseci, i svi su govorili brzo ce ti prohodat. mene to bas nije briga i rekla bi da mi je to svejedno. jos malo pa ce godinu dana i jos ne hoda sam, treba mu neciji prst da se drzi.
mene vise veseli njegov intelektualni razvoj nego motoricki!
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 20:39   #77
Quote:
svesami kaže: Pogledaj post
smatra se da je beba spremna sjediti kad stavi nožicu do usta!
po tome, moja bi trebala moći sjediti sa 3-4 mj, a prije 3 nego 4 mj.Baš ću pogledati kada sam ju snimala jer mi je to jedna od smiješnijih situacija kod nje - kada je cicala palce od nogu
kate17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 20:45   #78
Quote:
njasa kaže: Pogledaj post
ovo nije tocno. puno beba se tek iz klececeg, puzeceg polozaja mogu same posjest. a sjedit uspravno i da ne gube ravnotezu mogu i puno ranije.

moj se poceja dizat sam na noge sa 7 miseci, i svi su govorili brzo ce ti prohodat. mene to bas nije briga i rekla bi da mi je to svejedno. jos malo pa ce godinu dana i jos ne hoda sam, treba mu neciji prst da se drzi.
mene vise veseli njegov intelektualni razvoj nego motoricki!
Da, i ja sam takvog mišljenja. Djeca puno prije mogu sjediti kada ga postaviš , nego što se uspije sama posist , tj. dok neuspije samo sjedit. To je malo prije nego šta prohoda , jesam li u pravu'? A , početi samo sidit bez "ljuljana" može i sa sedam mj , - ovisi . A, neka i prije
kate17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 22:29   #79
joj što se me uzele zdravo za gotovo! napisala sam smatra se,nisam to ja izmislila zaboga!
U uzrastu od petog do devetog mjeseca, zdravo dijete u položaju na leđima stalno drži noge podignute od podloge, flektirane u kukovima, hvata ih rukama, s tendencijom da stopalo dosegne ustima.
Podižući noge prema glavi dojenče zapravo priprema lumbalni segment kralježnog stupa za buduće sjedenje. Pri ovome dolazi do istezanja lumbalnog segmenta, tj. međusobnog udaljavanja lumbalnih pršljenova, što je veoma važno i poželjno za razvoj kralježnog stupa. -preuzeto od:Acta Medianol 2005.
MMu je to simpa,zato je pitao,ispričala sam to kao anegdotu kad dođe do toga da mame izvuku smisao iz konteksta. ko vi mene.jooooj cureee!
sami is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 19:35   #80
meni je najveci dozivljaj bija kad je svojom voljom, ciljano ubacija lopticu u ugracku ili kad mase rukicom papa kad idemo ca
ne poznajem nijedno dite (zdravo) koje kad tad nije prohodalo ili progovorilo tako da se sa tim ne zamaram previse. ali kad vidis da pocme kuzit stvari- ajme srice
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:35.