Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2009., 15:11   #1
Ratarstvo

Neki dan sam pisala popis tema koje leže na ovom pfu i primijetila sam pravilnost, najviše volite pričati o voću i parama

Vrijeme je da makar djelomično popravimo omjer u korist ratara - ima li kojeg ovdje? Repica kreće dolje za manje od mjesec dana ako sve bude išlo kako spada, za njom ječam pa pšenica... imate li velike površine, kooperirate li i očekujete li da ćete ove godine dobro proći?

I pitanje za Smiljana, prateći tvoje postove, vidjela sam kako komentiraš da 1 ha pšenice traži 20 sati rada mehanizacijom godišnje, kukuruz 30 itd. Budući da mi mehanizacija nije baš jača točka, jel bi htio nabrojati još koju kulturu i prokomentirati meni naizgled mali broj sati potreban za rad?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 13:42   #2
To mene naucili ovi koji puuuno bolje znaju, ja samo prepisujem I to nisu podaci kada se radi jedan ili pet hektara nego kada se radi optimalnih 100 ili 150 Ha sa adekvatnom mehanizacijom
A malo matematike uvijek pomaze Npr. za psenica treba:
- poorati 3 sata/Ha
- potanjurati 2 sata/ha
- sjetvospremac 2 sata/Ha
- posijati 3 sata/ha
- dva put spricati 2x3sata/Ha=6 sati/ha
- poznjeti 3 sata/Ha

Sveukupno cca 19 sati. Naravno, nekad vise nekad manje no to ce prakticari moci reci puno preciznije
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 15:15   #3
Odlično, hvala sad ću i ja od tebe prepisivati
Koliko sati traži ostatak kultura? Ječam i zob su vjerojatno kao pšenica, no zanimaju me industrijske biljke - suncokret, repica, soja, krumpir, repa, duhan... itd.

Imaš li ti u posjedu kakvu ratarsku kulturu?

Između ostalog me zanima koliki su poticaji sada za šećernu repu. Uzgaja li tko repu ili ima kakvu informaciju?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 12:29   #4
Od ratarskih kultura imam samo travu koja raste samoniklo izmedju redova jesenas zasadjene lijeske

Sto se tice poticaja treba "prosnjofati" dokumente (model poticane proizvodnje) na http://www.hzpss.hr/?page=legislation,tree,13 (odnosno objavljeni u Narodnim novinama)

Negdje sigurno postoji, ali evo ubih se zadnjih pola sata da nadjem konkretne iznose ali, nazalost, nisam nasao (a 100% sam siguran da negdje postoji)
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:30.