Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2011., 13:37   #201
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
On ostaje vlasnik, samo onog suvlasničkog tj.idealnog dijela koji je naveden u tome ugovoru iz 2003.godine.

Za taj "novopronađeni" suvlasnički dio bi trebali sklapat novi kupoprodajni ugovor.
Oprostite, ali sam vidjela da u ugovoru ne pise koliki suvlasnicki dio, samo su navedeni brojevi čestica i ZK ulozaka. Dali to nije dobro za mene?? Da vam posaljem ugovor??
mosorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 14:09   #202
File30, Odgovori mi molim te!!!!!!!
mosorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 09:38   #203
Dioba isplatom

Evo ovako,osoba A ima suvlasnički dio 2/3 kuće,osoba B ima 1/3 kuće.Osoba B hoće isplatu ove 1/3 jer nikada nije živjela nit ne namjerava živit u toj kući,osoba A je želi isplatit.
Koji je najbezbolniji način isplate?
Čitam i vidim da postoji sporazumna suvlasnička dioba isplatom?Jel se u tom slučaju ne plaća porez državi?Dali onda može osoba B tražit daljna potraživanja nakon nekog vremena?
immigrant is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 13:10   #204
jel može netko odgovorit bio bi jako zahvalan
immigrant is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 11:25   #205
Suvlasništo na parceli zgrade

Poštovani svi,
ako mi netko može objasniti na koji način regulirati korištenje dijela zemljišta zajedničke parcele oko zgrade sa ostalim suvlasnicima stanova u zgradi. Naime, s obzirom da je stan u prizemlju zgrade, htjeli bi izvući manju terasu, ali ne znamo kako na pravni način rješiti to sa ostalim susjedima. Da li postoji mogućnost otkupa njihova udjela u tom dijelu čestice na kojoj bi napravili sjenicu?
Hlapić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 20:21   #206
Quote:
mosorka kaže: Pogledaj post
Oprostite, ali sam vidjela da u ugovoru ne pise koliki suvlasnicki dio, samo su navedeni brojevi čestica i ZK ulozaka. Dali to nije dobro za mene?? Da vam posaljem ugovor??
Ako je taj "novi" suvlasnički udio darovatelja iz toga ugovora, stećen nakon sklapanja toga darovnog ugovora, onda se on nikako automatski nemože prenijeti tim starim ugovorom. Ukratko, nije moguće darovati buduću i neizvjesnu imovinu. Zato za taj novostećeni suvlasnički udio treba novi ugovor.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 13:38   #207
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Ako je taj "novi" suvlasnički udio darovatelja iz toga ugovora, stećen nakon sklapanja toga darovnog ugovora, onda se on nikako automatski nemože prenijeti tim starim ugovorom. Ukratko, nije moguće darovati buduću i neizvjesnu imovinu. Zato za taj novostećeni suvlasnički udio treba novi ugovor.
Beskrajno hvala!!!!!!
mosorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 10:43   #208
Radi se o razdvajanju stanova u idealnom vlasništvu.
Roditelji su bratu, sestri i meni darovali dvoetažni stan, kojeg smo mi pretvorili u 2 stana, te odmah u darovnom ugovoru definirali vlasnike stanova (sestri donji, manji (1/3 ukupnog) a bratu i meni gornji, veći (2/3 ukupnog).
Zgrada je u postupku etažiranja, ali se sad radi nekakvih zavrzlama vezanih uz ulazak u EU, predmet zgrade skupa sa još cca 2000 sličnih predmeta stavio na čekanje.
Budući da se na vlasničkom listu (odnosno zk podulošku) to još uvijek vodi kao jedan stan (jer se čeka etažiranje), neki računi se još uvijek vode na jedan stan - a račune ne žele podijeliti bez 2 vlasnička lista (odnosno zk poduloška).
Jel postoji neki način da se to razriješi bez čekanja na završetak etažiranja ili nam nema pomoći?
(ne znam dal sam izostavio nešto bitno za cijelu priču)
Hvala

EDIT:
Samo dodatno pitanje - dal je moguće da se razvrgne idealno suvlasništvo i definira 1/1 vlasništvo jednog stana i 1/2 vlasništvo drugog stana bez etažiranja?
__________________
Kad preživiš Jarun, onda si spreman na sve!
+++ Divide By Cucumber Error. Please Reinstall Universe And Reboot +++

Zadnje uređivanje Mali Maleni : 06.10.2011. at 11:14. Reason: dodatak
Mali Maleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 10:03   #209
Molila bih za pomoc,
ako nije moguce da mi netko odgovori onda barem savjet gdje da pitam!!!

Bivsi bracni drugovi, zive zajedno kao suvlasnici u kuci,
medutim, jedan od njih odbija placati racune, dok drugi naravno placa da ne ostane bez struje/vode etc..
kako je moguce to dokazati jer ovaj odbija dati i lipe za racun!
princess_leia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 13:20   #210
udaljenost parkinga od lodje

pozdrav svima, zamolila bih sve koji su se susreli sa ovim pitanjem da pomognu.
nama ispred zgrade je zajednicki parking. stanova je 10, a 8 parking mjesta. jedna familija se ponasa bezobrazno te parkiraju 3 auta, a nas ostale ko sljivi. kako sam ja u prizemlju taj parking mi je odmah do balkona. postoji li kakav zakon kojim se to moze zabraniti, tj ta neka minimalna udaljenost od lodje.
parking je zajednicki, nitko ga nema u vlasnickom listu.

hvala svima
DOLKIC is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2011., 15:32   #211
Quote:
DOLKIC kaže: Pogledaj post
pozdrav svima, zamolila bih sve koji su se susreli sa ovim pitanjem da pomognu.
nama ispred zgrade je zajednicki parking. stanova je 10, a 8 parking mjesta. jedna familija se ponasa bezobrazno te parkiraju 3 auta, a nas ostale ko sljivi. kako sam ja u prizemlju taj parking mi je odmah do balkona. postoji li kakav zakon kojim se to moze zabraniti, tj ta neka minimalna udaljenost od lodje.
parking je zajednicki, nitko ga nema u vlasnickom listu.

hvala svima
Ne. Probaj razgovarati s njima, to je jedio sto mozes
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 12:20   #212
Pravo na upis vlasništva kao suvlasnik

Na kuću od sina u vlasništvu 1/1 upisano u ZK, htjeo bih dodati nas(roditelje) kao suvlasnike kuće,s time da se nakon naše smrti sinu vrati puno vlasništvo. Inače, sin se slaže.

Pitanje:
kako to učiniti bez etažiranja, odvjetnika, itd. jel moguće?

Lp
Smoke1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 12:24   #213
Moguće je, kao darovanje suvlasničkog dijela na nekretnini.
Darovnim ugovorom (ako ga znate sami napisati).

Npr.sin daruje ocu 1/3 kuće, majci 1/3 kuće, a njemu ostaje 1/3.....
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 09:19   #214
Ne-etažirani stan.

Zanima me jedan problem koji se javlja pri prodaji velikog stana od 120 kvadrata.

Stan od 120 kvadrata je u vlasništvu supružnika. Oni imaju dvoje djece. Djeca su već odrasla. Kći se udala i odselila. Ona živi sa mužem. Sin je ostao stanovati kod roditelja.

Ali Sin živi u prostoru koji se sastoji o0d kuhinje, sobe i hodnika. Ima 24 kvadrata. Napominjem da je taj sinov prostor u stanu od 120 kvadrata. A nije izvršena etažizacija. Iako sin ima poseban sat i za sruju i za vodu itd.

Vlasnici su roditelji. Otac i majka koji žive u istom stanu. Majka je umrla i poslije ostavinske rasprave je otac naslijedio0 1/2 stana. Drugu polovicu koja je ostala od majke nasljeđuju ravnopravno otac, kći i sin. Svaki dobija po 1/6 od majčinog dijela. Daqkle ne računa se da sinu pripalo 24 kvadrata u kome živi.

Stan se tako i prodaje po cijeni od oko 1000 eura po kvadratu. Dakle za 120 tisuća eura. Stan je u samom centru grada.

Međutim, iako je otac vlasnik i prodaje stan opreko agencije, sin prodaje po cijeni od 1700 eura po kvadratu 24 kvadrata u dijelu stana u kome živi. Njegov je status takav da on živi sa roditeljima i nema vlasništvo. Međutim u izvodu iz zemljišnih knjiga stoje imena oca , sina i kćerke.

Otac: 3/6
Otac 1/6

Sin 1/6

Kći 1/6

Stan od 120 kvadrata je teško prodati i sinu će pripasti samo 20 000 eura od prodaje. On sad prodaje svoj dio od 24 kvadrata i traži 40 000 eura.

Ukoliko bi netko kupio takav stan od sina i isplatio 40 tisuća eura, mene zanima što bi se dogodilo.

Pretpostavljam da bi bilo moguće sklopiti ugovor? Ali nebi bilo moguće dobiti vlasništvo 1/1 stana od 24 kvadrata.

Može li sin uopće prodati pod takvim okolnostima stan, kad je pravi vlasnik otac. A sin samo nasljednik 1/6 od majčinog dijela. A ta 1/6 je je samo imovina a ne stan od 24 kvadrata.

Pretpostavimo da netko plati 40 000 i useli se sa ugovorom razmišljajući da će etažizacija i drugi problemi biti kasnije riješeni.

Da li ga otac i kći mogu izbaciti iz stana. Odnosno da li on može prodavati bez volje oca i sestre.

Hoće li biti problema oko njihove prodaje. Jer oni prodaju 120 kvadrata. Mogu li oni prodati 120 kvadrata i izbaciti kupca prostora od 24 kvadrata.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 09:23   #215
klasični primjer kad ima više suvlasnika pa izmišljaju oko prodaje, pa na kraju nitko ne dobije ništa jer se ne mogu dogovoirt oko prodaje... Svatko može prodat svoj dio samo nitko neće biti lud da kupuje stan na takve djelove...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 20:39   #216
sestra i ja smo vlasnici stana sa udjelima 1/2. U stanu godinama živi njen sin koji mi ne želi plaćati najamninu. Sestra ne želi prodati svoju polovicu. Kako mogu zaštititi svoju imovinu i interese?
franerijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 02:52   #217
Mozes zastititi svoju imovinu i interese tako sto najprije procitas ovu temu, jer je odgovoreno 100 puta,a nakon toga odes kod nekog odvjetnika, jer sama neces moci voditi taj postupk pred sudom.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 20:03   #218
Suvlasništvo koja su prava ? Imam udio u poljoprivrednim zemljištima ta zemljišta iznajmljuje centar za socijalni rad cijelom površinom oni gospodare ,u kuću na jednoj o parcela svojevremeno uselili stanarku bez našeg znanja i odobrenja .Jednu parcelu raskomadali i gore ima dva suvlasnika koji koriste dio zemljišta a ostatak obrađuje osoba koja nema veze ni sa zemljom ni sa najmom (znači besplatno).Isplati li se njih tužit za povredu mojeg vlasništva ?
Drugo pitanje ako sam ja vlasnik parcele koju je rijeka preplavila i ima tok preko te parcele (znači vlasnik sam tog dijela te rijeke) imam li kakva prava na korištenje ili odštetu .Glupo bi bilo plačat ribolovnu dozvolu da lovim ribe na svojoj parceli.
mrkva666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 12:27   #219
Pitanje, moji bi napravili razvrgnuće suvlasničke zajendnice sa susjedom koja to ne želi. da li nju sud može prisiliti na to da potpiše razvrgnuće?
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 17:34   #220
Ne može je prisiliti da potpiše razvrgnuće (ugovor o razvrgnuču), ali zato sud može sam rješenjem razvrgnuti suvlasničku zajednicu
File is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:14.