Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2017., 18:41   #5021
ima li itko ovdje ko plaća onaj PDV na usluge stranih agencija sam preko E-Porezne? Pa ja sam evo brat bratu izgubio već 8 sati ukupno života pokušavajući naći način kako to gono funkcionira ali nikako.

Sad zadnje, nakon stotog prčkanja po javi me dočeka ova poruka: "Nije pronađen niti jedan odgovarajući certifikat za potpisivanje"
Što to znači? Jel postoji još neki certifikat za potpisivanje za koji mi nisu rekli u FINI ili je nešto zbuggano?
Adriat1c is offline  
Old 23.08.2017., 19:56   #5022
Čini se da nisi instalirao podršku za stik na kojem je certifikat (ako je na stiku).
Imaju više vrsta tih stikova sa raznim podrškama, i da... po njihovim uputstvima je vrlo lako ne primijetiti ih i preskočiti.
Dobro pogledaj koji tip stika imaš, od koje firme i koja je podrška potrebna za njega (pisati će u onim mamut uputstvima).

Razumijem frustraciju, i ja sam se dobro namaltretirao s time a nije da sam informatički nepismen. Tipičan državni proizvod
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Old 24.08.2017., 12:48   #5023
Quote:
aaston kaže: Pogledaj post
Čini se da nisi instalirao podršku za stik na kojem je certifikat (ako je na stiku).
Imaju više vrsta tih stikova sa raznim podrškama, i da... po njihovim uputstvima je vrlo lako ne primijetiti ih i preskočiti.
Dobro pogledaj koji tip stika imaš, od koje firme i koja je podrška potrebna za njega (pisati će u onim mamut uputstvima).

Razumijem frustraciju, i ja sam se dobro namaltretirao s time a nije da sam informatički nepismen. Tipičan državni proizvod
ma debilno. na kraju ako netko to zeli koristiti, i ako ste paušalac, najisplativije je napraviti elektroničku osobnu iskaznicu za 80 kuna, s kojom dobijete taj e-OI certifikat, pa možete potpisivati sve te glupe obrasce na e-Građaninu i inim portalima. Ovi FINA-ini certifikati su bacanje para ako ste pausalac, kad je izrada nove osobne duplo jeftinija od njih, plus se ne morate zajebavat s tim USB-ovima, a možda vam jos posluzi i za nesto drugo u sklopu tih vladinih stranica.

eto.

al uglavnom je ovo placanje PDVa na usluge teska pljacka i poprilicno sam siguran da bi sudska tuzba lako skinula ove odredb, jer troskovi FINA-e i porezne se penju i na 100% troskova tih prokletih 25% na usluge.
Adriat1c is offline  
Old 24.08.2017., 12:51   #5024
Quote:
aaston kaže: Pogledaj post
Čini se da nisi instalirao podršku za stik na kojem je certifikat (ako je na stiku).
Imaju više vrsta tih stikova sa raznim podrškama, i da... po njihovim uputstvima je vrlo lako ne primijetiti ih i preskočiti.
Dobro pogledaj koji tip stika imaš, od koje firme i koja je podrška potrebna za njega (pisati će u onim mamut uputstvima).

Razumijem frustraciju, i ja sam se dobro namaltretirao s time a nije da sam informatički nepismen. Tipičan državni proizvod
ja inače nisam imao nista nego e-PASS, jer mi je zena na salteru FINA-e rekla da je to dovoljno... toliko o tome. a prije nego li sam uopce uspio doci do tog ekrana, morao sam 101 put ćaćkati po JAVI. najbolje mi je sto ti glupi portal uopce ni ne da informaciju da je problem u razini sigurnosti koji ti certifikat ima, sto je apsurdno ako bi se time trebalo koristiti jos 100000 drugih iznajmljivaca.
Adriat1c is offline  
Old 24.08.2017., 14:35   #5025
Pa kad otvoriš te e građane odmah vidiš da svaka šuša u državnoj upravi svoje kolo vodi..
Deset razina sigurnosti, petnaest certifikata za prijavu, i tako dalje..

Na kraju opet sve završi da moraš doći na šalter, ne jedanput..
Mislite da je to slučajno tako..
Hm..
Monro is offline  
Old 24.08.2017., 22:22   #5026
Quote:
Adriat1c kaže: Pogledaj post
najisplativije je napraviti elektroničku osobnu iskaznicu za 80 kuna, s kojom dobijete taj e-OI certifikat, pa možete potpisivati sve te glupe obrasce na e-Građaninu i inim portalima.
Ovo nisam znao, da li si siguran da se sa tom e osobnom mogu potpisivati obrasci (PDV i PDV-S) i da ti u tom slučaju ne treba finin certifikat?

Obrasce mogu ispuniti i bez tog fininog stika, samo sa karticom tekućeg preko NIAS ali potpis bez certifikata ne.

Ako je tako, zašto si upće i krenuo sa fina certifikatom?
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Old 26.08.2017., 13:19   #5027
Quote:
aaston kaže: Pogledaj post
Ovo nisam znao, da li si siguran da se sa tom e osobnom mogu potpisivati obrasci (PDV i PDV-S) i da ti u tom slučaju ne treba finin certifikat?

Obrasce mogu ispuniti i bez tog fininog stika, samo sa karticom tekućeg preko NIAS ali potpis bez certifikata ne.

Ako je tako, zašto si upće i krenuo sa fina certifikatom?
nisam krenuo s fininim certifikatom nego samo s obicnim ePassom jer su mi rekli na šalteru da je to dovoljno xD

evo objasnjenje koje sam sad dobio nakon sluzbenog upita putem e-Porezne:

"Vjerodajnice sigurnosne razine 2 (u Vašem slučaju ePass) omogućuju pristup ograničenom skupu usluga ePorezna. Za potpisivanje obrazaca potrebno je imati vjerodajnicu sigurnosne razine 4 (npr. elektronička osobna iskaznica, FinaCert RDC certifikat na pametnoj kartici) koje omogućuju pristup svim uslugama dostupnima građanima."

jedini zajeb je sto eOI traje 5 godina, a ne 10 kao normalna, ali mislim da se to jos uvijek vise isplati dugorocno gledajuci (pa i uz ulaganje od dodatnih 100 kn za čitač kartica) jer vjerujem da ce prije ili kasnije biti korisno imati tu e-osobnu i za stvari koje nisu plaćanje ovog glupog poreza.
Adriat1c is offline  
Old 27.08.2017., 11:22   #5028
Da vas pitam, vas koji znate. Jeli moguce kupit recimo dva skutera i davati ih gostima apartmana na koristenje bez potpisivanja nekakvih papira i tako nesto?
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Old 27.08.2017., 11:26   #5029
Quote:
Gilmour kaže: Pogledaj post
Da vas pitam, vas koji znate. Jeli moguce kupit recimo dva skutera i davati ih gostima apartmana na koristenje bez potpisivanja nekakvih papira i tako nesto?
Ne ako ćeš to naplaćivati.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Old 27.08.2017., 12:12   #5030
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ne ako ćeš to naplaćivati.
Nisam mislio naplacivat nego samo pruzit u sklopu apartmana.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Old 27.08.2017., 12:17   #5031
Ne znam kakva je situacija sa skuterima, ali znam da bi za npr.korištenje čamca, gost trebao imati položen ispit (kako se u nas to zove?) i potpisanu dozvolu od vlasnika čamca.
Za početak, da li u nas treba i što treba da budeš vozač skutera? Neka vrsta "vozačke dozvole".
dalmatin is offline  
Old 27.08.2017., 12:17   #5032
Quote:
Gilmour kaže: Pogledaj post
Nisam mislio naplacivat nego samo pruzit u sklopu apartmana.
Nisam siguran što bi bilo u slučaju da ih policija zaustavi (možda bi trebala nekakva punomoć) ili prometne nesreće. btw. možda bi bolje bile el. bicikle
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Old 27.08.2017., 12:19   #5033
Quote:
dalmatin kaže: Pogledaj post
Za početak, da li u nas treba i što treba da budeš vozač skutera? Neka vrsta "vozačke dozvole".
Naravno da treba AM vozačka dozvola. Zato rekoh možda bi bolji bili el. bicikli.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Old 27.08.2017., 12:39   #5034
Ne znam za proceduru oko tih skutera/bicikli jer to nemamo u usluzi gostima, ali svakako preporučam da se zaštitite u polici osiguranja od eventualnih ozljeda gostiju (pretpostavljam da svi plaćate neko osiguranje objekta/smještaja i gostiju za vrijeme boravka kod vas, zar ne?!).
Ima raznih ljudi, pa i onih koji će vas tužiti i tražiti da platite sve bolničke i/ili neke druge troškove u slučaju njihovih ozljeda, a na skuteru/biciklu su one vrlo vjerojatne, pogotovo što nemate pojma kakav je gost vozač.
AndrejaB. is offline  
Old 27.08.2017., 13:15   #5035
Quote:
AndrejaB. kaže: Pogledaj post
Ne znam za proceduru oko tih skutera/bicikli jer to nemamo u usluzi gostima, ali svakako preporučam da se zaštitite u polici osiguranja od eventualnih ozljeda gostiju (pretpostavljam da svi plaćate neko osiguranje objekta/smještaja i gostiju za vrijeme boravka kod vas, zar ne?!).
Ima raznih ljudi, pa i onih koji će vas tužiti i tražiti da platite sve bolničke i/ili neke druge troškove u slučaju njihovih ozljeda, a na skuteru/biciklu su one vrlo vjerojatne, pogotovo što nemate pojma kakav je gost vozač.
Ja nemam nikakvo osiguranje.. ne znam mozda mi to i nije bas pametno ali imam jako lose mišljenje o osiguranjima.
lenda is offline  
Old 27.08.2017., 13:33   #5036
ne, ne plaćam ništa
jagoda1711 is offline  
Old 27.08.2017., 15:11   #5037
Mi već godinama plaćamo Grawe. Godišnje nam je velika rata jer nam je po kvadraturi objekta koji je prizemlje + 2 kata, ali zlu ne trebalo....
Bila nam je pred 3 godine provala i sve su podmirili od razbijenih prozora i par vratiju, nije bilo ništa ukradeno ali i to je bio trošak od par tisuća kuna, pa zašto ne kad je uključeno u policu...
Gostima su jedne godine ukrali bicikle iz našeg dvorišta, i to bili neki nabrijani, sportski bajkovi, pa je bilo govora da je to naša krivica jer je ukradeno sa našeg posjeda i da trebamo platiti im odštetu... srećom, nađeni su - ali, što nam to treba ?! Kako ja mogu biti odgovorna za njihove stvari, pa makar i bile u našem dvorištu??
Uključeno imamo i ograničenje odgovornosti za ozljede gostiju ako je njihovim krivicom, da ne bi nekome palo na pamet da nas tuži zbog svoje nespretnosti, traži plaćanje bolničkih troškova, neki nadoknadu za duševnu bol, i-šta-ti-ja-znam-šta-još.... Sad su se u zadnje vrijeme bili zaredali potresi tu kod nas na Kvarneru pa razmišljamo dodati i to u policu, kao podmirenje nekih troškova popravaka uslijed eventualnog napuknuća zidova, i to....
To gledam kao na osiguranje za auto - u principu svi uredno plaćamo godinama a ne iskorištavamo jer se ništa ne dogodi, no kad se dogodi nesreća onda zahvaljuješ bogu što ipak imaš i plaćaš tu policu osiguranja....
AndrejaB. is offline  
Old 30.08.2017., 07:20   #5038
Pozdrav,

Imam pitanje pa ako moze odgovor.
Planiram staviti 2 apartmana na Booking. Placam 15% provizije Bookingu, da li cu placati i 25% od provizije? Da li mi je potreban PDV identifikacijski broj?

Zadnje uređivanje 77miha7 : 30.08.2017. at 07:32. Reason: Promjena
77miha7 is offline  
Old 30.08.2017., 08:13   #5039
Odgovor na sva pitanja je "da".
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 30.08.2017., 08:23   #5040
Za sve je odgovor DA!

Nisam na Bookingu, ali netko je lijepo to objasnio:
PDV se plaća na sve provizije svih stranih portala, osnovica za kalkulaciju je iznos provizije. Ako na iznos od 100 €, Booking uzme 15 € (15% provizije), PDV od toga je 3,75 € (15 x 25% = 3,75) pa preračunato u kune.
Taj PDV se mjesečno zbraja od svih tih pojedinačnih provizija, prijavljuje se do 20. u mjesecu za prethodni mjesec i plaća se do kraja mjeseca - dakle, ako se provizija odnosni na ostvarena noćenja iz 6 mjeseca, ona se prijavljuje do 20 /7 i PDV se plaća do 31/7, i tako dalje..
Mora se tražiti osobni PDV broj da se iznajmljivač uvede u registar u Poreznoj. I na tim računima od provizija bi trebao pisati taj broj, tj morao bi se prijaviti Bookingu da ga mogu napisati i na izdanom računu na osnovu kojeg se plaća PDV.

Zadnje uređivanje AndrejaB. : 30.08.2017. at 08:52.
AndrejaB. is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:56.