Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2007., 01:31   #1
Što je Kabala?

Što je Kabala?

Kabala je bila zamagljena zabunama, legendama, mitovima i nerazumijevanjem jer je autentična Kabala bila skrivena tisućama godina … sve do danas.




Iako njezini korijeni sežu u daleku antiku, u vrijeme starog Babilona, znanost o Kabali ostala je ljudskom rodu praktično skrivena od svog nastanka prije više od četiri tisuće godina ... sve do danas. Upravo je ta skrovitost održavala vjekovno zanimanje za Kabalu. Poznati znanstvenici i filozofi iz mnogih zemalja, poput Newtona, Leibniza, i Pica della Mirandola, istraživali su i pokušavali razumjeti znanost Kabale. Međutim, I dan danas tek nekolicina uistinu zna štoKabala uistinu jest.
Znanost o Kabali ne govori o našem svijetu, te stoga njezina suština izmiče ljudskom razumijevanju. Nemoguće je shvatiti nevidljivo, neosjetno, i ono što nije iskušano. Četiri tisuće godina ljudskom su rodu nuđene mnoge različite stvari pod nazivom “Kabale”: čarolije, uroci, čak i čuda – sve osim same znanosti o Kabali. Preko četiri tisuće godina razumijevanje Kabale bilo je zagađeno nerazumijevanjem i pogrešnim tumačenjima. Stoga, najvažnije je da se znanost o Kabali jasno izloži. Kabalist Yehuda Ashlag ju definira u svojem članku The Essence of the Wisdom of Kabbalahna sljedeći način:

Ova je mudrost ni više ni manje no slijed izvora (korijena), koje se spušta uslijed uzroka i posljedica prema fiksnim, određenim pravilima, spajajući se u jedinstveni, uzvišeni cilj koji se opisuje kao „otkrovenje Njegove Božanstvenosti Njegovim stvorenjima na ovom svijetu.“

Znanstvene definicije mogu biti složene i nespretne. Pokušajmo ispitati o čemu se ovdje govori.
Postoji viša sila ili Stvoritelj, i upravljačke se sile spuštaju od te više sile u naš svijet. Ne znamo koliko je takvih upravljačkih sila, no to je i nevažno. Postojimo u ovom svijetu, stvoreni od neke više sile koju nazivamo „Stvoriteljem“. Poznate su nam različite sile u našem svijetu poput gravitacije, elektromagnetizma i snage misli. Međutim, postoje sile višeg reda koje djeluju ostajući nam skrivene.
Najvišu, sveobuhvatnu silu nazivamo „Stvoriteljem“. Stvoritelj je zbir svih svjetskih sila i najviši stupanj u nizu upravljačkih sila.
Znanost o Kabali ne proučava naš svijet i ljude u njemu kao što to rade tradicionalne znanosti. Kabala izučava sve što postoji iznad Machsom-a (barijera koja dijeli ovaj svijet i više svjetove).
Kabalist Yehuda Ashlag kaže da „ova mudrost nije ni više ni manje no slijed izvora (korijena), koje se spušta uslijed uzroka i posljedica prema fiksnim, određenim pravilima…“ Nema ničega osim sila koje se spuštaju odozgo u skladu sa preciznim zakonima. Štoviše, ovi su zakoni, kao što Ashlag piše, čvrsti, apsolutni i sveprisutni. Konačno, svi su oni usmjereni na način da pojedinac može razotkriti najvišu upravljačku silu prirode dok postoji u našem svijetu.
Sve dok osoba u potpunosti ne razotkrije ovu silu, sve dok ne upozna sve svjetove kojima se mora uspeti pokoravajući se istim zakonima kao i silazeće sile, i sve dok pojedinac ne dostigne svijet Beskonačnosti, takva osoba neće napustiti ovaj svijet. Što znači „neće napustiti“? Takva će se osoba neprestano ponovo rađati u našem svijetu, razvijajući se iz života u život dok ne postigne stanje u kojem se javlja želja za dostizanjem više sile.

Zadnje uređivanje Harmonije : 20.08.2007. at 03:47.
Harmonije is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 01:45   #2
Vidim da širiš biznis i propovijedaš po raznim podforumima, ali zaboravio si na jedan značajan gdje ta tema po svojoj prirodi možda najboje pripada:

"Fantastika - SF, fantasy, horror, ... Star Trek, Star Wars, RPG"

Check it out!
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 02:05   #3
Nije li crossposting zabranjen? Ili se želi razgovarati o istoj temi sa dva različita aspekta?
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 02:45   #4
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Nije li crossposting zabranjen? Ili se želi razgovarati o istoj temi sa dva različita aspekta?
Iz svih mogućih ako treba. Drugačije će se pričati na filozofiji, religiji i duhovnosti. Zanima me najširi spektar reakcija. Skoro tri tjedna sam se ograničio samo na duhovnost, i tamo se stvar već iscrpla i zamrla, ne mogu reći nepravedno. Naime, zahtjeva ozbiljnost i najdublje promišljanje, na što tamo nisam naišao ... u dovoljnoj mjeri.

Zadnje uređivanje Harmonije : 20.08.2007. at 05:03.
Harmonije is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 02:47   #5
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Vidim da širiš biznis i propovijedaš po raznim podforumima, ali zaboravio si na jedan značajan gdje ta tema po svojoj prirodi možda najboje pripada:
"Fantastika - SF, fantasy, horror, ... Star Trek, Star Wars, RPG"
Nije Kabala "biznis", niti SF .. a ako ti smeta, jednostavno je - ne čitaj.
Harmonije is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 03:41   #6
Prominent Scholars Write about Kabbalah, part 1

Prominent Scholars Write about Kabbalah

Johannes Reuchlin (1455-1522)
Reuchlin, a German humanist, political counselor to the Chancellor, a classics scholar and an expert in the ancient languages and traditions (Latin, Greek, and Hebrew) was affiliated with the heads of the Platonic Academia (della Mirandola and others).
My teacher Pythagoras, who is the father of philosophy, did nevertheless not receive those teachings from the Greeks, but rather he received them from the Jews. Therefore he must be called Kabbalist, [... ] and he himself was the first to convert the name Kabbala, unknown to the Greeks, in the Greek name philosophy.
Pythagoras’ philosophy emanated from the infinite sea of the Kabbalah
This is the Kabbala, which does not let us spend our lives on the ground, but rather raises our intellect to the highest goal of understanding.
--Reuchlin, De Arte Cabbalistica

Giovanni Pico della Mirandola (1463-1494)
An Italian scholar and Platonist philosopher whose De Hominis Dignitate Oratio (Oration on the Dignity of Man), composed in 1486, was a characteristic Renaissance work. It reflected his syncretistic method of taking the best elements from other philosophies and combining them in his own work. Additionally, della Mirandola researched Kabbalah, the Bible, and the Koran after reading them in their original languages.
This true interpretation of the law (vera illius legis interpretatio), which was revealed to Moses in godly tradition, is called Kabbalah (dicta Cabala est), which to Hebrews is the same as for us receiving (receptio).
In whole [ there are ] two sciences - also with a name they honoured them: the one is called ars combinandi and it is a measure of the progress in sciences [... ]. The other one treats the forces of the higher things, which are over the moon, which is the highest part of magia naturalis. The Hebrews also call both of them Cabala [...]
--Pico della Mirandola, Conclusions

Paulus Ricius (~1470-1541)
Ricius, a physician and a professor of philosophy at Pavia University, Austria, served as personal physician and consultant to Maximilian I, Archduke of Austria, German King and Holy Roman emperor, and to Ferdinand I—King of Bohemia and Hungary.
The ability to interpret the divine and human secrets by a type of the Mosaic law with allegorical sense is called Kabbalah.
A literal meaning (of a Scripture) submits to the conditions of time and space. Allegorical and kabbalistic - remains for centuries, unbounded by time and space.
--Paulus Ricius, Introductoria Theoramata Cabalae

Philippus Aureolus Paracelsus (1493-1541)
A German-Swiss physician and alchemist, Paracelsus established the role of chemistry in medicine. He is considered one of the founders of modern science.
Learn artem cabbalisticam, it explains everything!
-- Paracelsus, Das Buch Paragranum

Christian Konrad Sprengel (1750–1816)
A German botanist and teacher whose studies of reproduction in plants led him to a general theory of fertilization which is still accepted today.
Adam, the first man, was very familiar with the Kabbalah. He knew the signatures of all things, and hence gave all animals the most suitable names. Therefore the Hebrew language too contains the best names for all animals, which themselves indicate their nature.
--Kurt Sprengel, Versuch einer Pragmatischen Geschichte der Arzeikunde

Raymundus Lullus (1235-1315)
Lullus, a Spanish writer and philosopher born into a wealthy family in Palma, Mallorca, was well educated, and became the tutor of King James II of Aragon. He wrote in Arabic, Latin and Catalan. He wrote treatises on alchemy and botany, Ars Magna, and Llibre de meravelles.
The Creation, or language, is an adequate subject of the science of Kabbalah… That is why it is becoming clear that its wisdom governs the rest of the sciences.
Sciences such as theology, philosophy and mathematics receive their principles and roots from her. And therefore these sciences (scientiae) are subordinate to that wisdom (sapientia); and their [ = the sciences ] principles and rules are subordinate to her [ = the Kabbalah ] principles and rules; and therefore their [ = the sciences ]mode of argumentation is insufficient without her [ = the Kabbala ].
--Raymundus Lullus, Raymundi Lulli Opera

Giordano Bruno (1548-1600)
This Italian philosopher, astronomer, mathematician, and occultist was ahead of his time. His theories anticipated modern science. The most notable of these were his theories of the infinite universe and the multiplicity of worlds, in which he rejected the traditional geocentric (Earth-centered) astronomy and intuitively went beyond the Copernican heliocentric (Sun-centered) theory, which still maintained a finite universe with a sphere of fixed stars. Bruno is, perhaps, chiefly remembered for the tragic death he suffered at the stake. A victim of his own beliefs, he maintained his unorthodox ideas when both the Roman Catholic and the Reformed churches were reaffirming rigid Aristotelian and Scholastic principles.
This Kabbalah first gives an inexpressible name to the highest principle; from it she lets four principles emanate in an emanation of second degree, from which everyone branches out again to twelve [...] as there are innumerable kinds and subspecies. And in such a way they designate with a special name, depending upon their language, a God, an angel, a reason, a power, which governs over each individual species. In this way it is finally revealed that the whole divinity can be affiliated to one original Source, as well as the whole light, which shines originally and independently, and the images, which break in numerous different mirrors as in just as many individual objects can be led back to a formal and ideal principle, the source of those images.
--Giordano Bruno, Le Opere Italiane
Harmonije is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 03:58   #7
Kabala words of wisdom

"One must not believe that one has arrived to such spiritual level at which society can no longer provide assistance. Society, in spite of its occasional seemingly disadvantages, can provide us with elements which we might need without realizing it."

...i što sad ovo tebi govori u datom momentu?
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 04:12   #8
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
"One must not believe that one has arrived to such spiritual level at which society can no longer provide assistance. Society, in spite of its occasional seemingly disadvantages, can provide us with elements which we might need without realizing it."

...i što sad ovo tebi govori u datom momentu?
Upravo načinje vrlo bitnu stvar. Od svih duhovnih tradicija, Kabala je najintegriranija u društvo u cjelini. Za Kabalista, potpuna se integracija u društvo zahtjeva! Nije Kabala "solo" duhovna disciplina. Naprotiv, ima predivnu sposobost uz Kabalistu uzdizati cijelu njegovu užu i širu okolinu te čovječanstvo u cjelini.

Čije si riječi citirao?
Harmonije is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 04:26   #9
http://www.kabala.org/ - riječi su od tamo;
however, nisi mi odgovorio na pitanje. Reakcija na tvoju temu, od xy nije bila pozitivna te me je zanimalo što ti to govori.
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 04:53   #10
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
http://www.kabala.org/ - riječi su od tamo;
however, nisi mi odgovorio na pitanje. Reakcija na tvoju temu, od xy nije bila pozitivna te me je zanimalo što ti to govori.
Evo pogledao sam www.kabala.org i ne, to nije autentična Kabala. To je eksploatacija Kabale, trenutno izuzetno popularna u svijetu, pogotovo u Americi. Shvatljivo je da neupućeni lako upadaju u zablude koje šire "biznis kabalisti" prodavajući ljudima željnih čuda i quick fixeva "kabalističke amajlije", "svetu vodu", "crvene vrpce" i slične stvari uzimajući im novac. Marketing i biznis "duhovnosti" danas cvate, ljudi su gladni nečeg "duhovnog" i tu uskaču oni koji to žele iskoristiti.

Kabala o kojoj ja govorim nema nikakve veze s tim, kao što će se kako diskusija bude odmicala i jasno i nedvosmisleno pokazati.

Reakcija od Cocaine Nights? Ne znam što mu točno smeta, a ne želim nagađati. Evo njegovog zadnjeg posta na temu Kabale na duhovnosti, a iza njega slijedi moj odgovor. Možda ti pronađeš što mu "nije pravo".
Ukoliko želiš pogledati tijek rasprave, na duhovnosti, tema je "Osnovni koncepti Kabale", stranica 8.
Harmonije is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 05:26   #11
Harmonije,
Friedrich Nietzsche, kojeg osobno jako volim čitati kaže:
"Every philosophy is the philosophy of some stage of life"
Da li je to tako, neznam, ali u svakom slučaju si me zainteresirao da proučavanju Kabale pristupim s više ozbiljnosti .
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 10:27   #12
Harmonije, pozdrav.
Zanima me u kakvom su odnosu Kabala i Stari Zavjet općenito? A konkretno, postoji li posebno, mistično tumačenje starozavjetne priče o Adamu i Evi i kako ovu priču tumače kabalisti, postoji li jedno priznato tumačenje ili više njih?
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 10:51   #13
Quote:
Harmonije kaže: Pogledaj post
Nije Kabala "biznis", niti SF .. a ako ti smeta, jednostavno je - ne čitaj.
Ne smeta mi pa ja pročitam i SF.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 12:00   #14
to Harmonije:
Misionarenje i duhovnost mi ne idu nikako zajedno. Sta ti mislis o tome?
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 12:26   #15
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
to Harmonije:
Misionarenje i duhovnost mi ne idu nikako zajedno. Sta ti mislis o tome?
Mislim da bi mogao za početak konkretno obrazložiti svoj stav.
Harmonije is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 12:32   #16
Misionarenje je posao i ide uz religiju koja je takodjer posao. Duhovnost tu ne spada pa me zanima dal ti gledas kabalu kao duhovno ucenje ili prodaju; odnosno da se nisi malo pogubio kad si krenuo u misiju pokazivajuci nam sto je autenticno a sto nije?
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 13:10   #17
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Harmonije, pozdrav.
Zanima me u kakvom su odnosu Kabala i Stari Zavjet općenito? A konkretno, postoji li posebno, mistično tumačenje starozavjetne priče o Adamu i Evi i kako ovu priču tumače kabalisti, postoji li jedno priznato tumačenje ili više njih?
Pozdrav planinar,

Stari zavjet su listom upravo kabalistički tekstovi. Nepremostivi problem kod tumačenja tih tekstova jest način na koji su ti tekstovi pisani. Naime, radi se o "Jeziku grana" (Language of branches) gdje se za sile u duhovnom svijetu koriste nazivi njihovih grana u materijalnom svijetu. Kad se kaže recimo Faraon, pri tome se ne misli na vladara materijalne zemlje Egipat već na točno određeni duhovni uticaj, silu, koja postoji u svakom čovjeku. Isto tako, kada se kaže npr. "zemlja"(land), ne misli se na neki fizički komad prostora već na određeno stanje svijesti. Apsolutno je nemoguće shvatiti izvor poimajući samo njegovu granu u materijalnom svijetu i to je siguran način da se zapravo ama baš ništa ne shvati. Otuda sve materijalističke interpretacije Biblije ne vrijede ništa. Mora se imat uvid u izvor, dakle ostvaren ulaz u duhovni svijet i potreban stupanj postignuća (za neki izvor) da bi se razumio kabalistički tekst. Nema drugog načina za ispravno shvaćanje opisa procesa u duhovnom svijetu o kojima izvještavaju kabalistički tekstovi. Odatle sva konfuzija i sve krive (materijalističke) interpretacije. U kabalističkim tekstovima niti jedna jedina riječ ne govori ni o čemu iz materijalnog svijeta.

Što se tiče priče o Adamu i Evi, postoji ne mistična priča, nego precizno i egzaktno, moglo bi se reći "čisto tehničko", izlaganje uzročno-poslijedičnog niza stvaranja cijele kreacije, čiji su dio i Adam i Eva. Sve je osobno provjerljivo ukoliko se ostvari ulaz u duhovne svijetove. Oni kabalisti koji su to učinili, listom se slažu oko korektnosti tih izlaganja. Neke manje razlike u tumačenjima postoje, ali su one marginalne prirode i produkt su različitih osobnosti i karaktera kabalista koji su o njima pisali.
Harmonije is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 13:35   #18
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Misionarenje je posao i ide uz religiju koja je takodjer posao. Duhovnost tu ne spada pa me zanima dal ti gledas kabalu kao duhovno ucenje ili prodaju; odnosno da se nisi malo pogubio kad si krenuo u misiju pokazivajuci nam sto je autenticno a sto nije?
Sva "nova", tj. nepoznata saznanja se moraju širiti ukoliko je vrijeme za to sazrelo. Kabala je bila skrivena zadnjih 2000 godina jer nije bilo potrebe za njom. Otkrivena je za najširu javnost od 1995. i otada se širi po svijetu. Razlog je samo jedan: postoji jasna potreba za njom. Ljudi ne znaju kamo bi se okrenuli u potrazi za smislom vlastitih života, i sve veći je broj onih koji ga aktivno traže. Nadalje, svijet je zapao u takve probleme za koje nitko ne nudi učinkovita rješenja i nitko ne zna gdje da se okrene u potrazi za njima. Materijalno obilje i nemogućnost čovjeka da nađe smisao i zadovoljstvo života u njemu, ima za posljedicu generiranje duhovne gladi. To su sve nedvosmisleni znakovi da je vrijeme da se mudost Kabale iznese iz skrovitosti i ponudi čovječanstvu.

Kabala nije religija, niti je magija. Kabala je duhovna znanost koja omogućava onima koji žele, dakle samo onima koji žele, spoznaju duhovnih svijetova. Zbog njih se i šire informacije. Nikome se ništa ne nameće, niti se propovijeda u klasičnom smislu riječi. Jednostavno se daju informacije, a onima koji su željni dublje zaći u tu drevnu mudrost, otvaraju se sva vrata i omogućuju im se svi potrebni uvjeti za to. Besplatno. Nikoga se na silu ne "kabalizira", nikoga se ne vuče za rukav, nikome se Kabala ne nameće. U duhovnosti nema prisile. Ipak, informacije se daju i šire. A izbor što će ili neće s tim informacijama, taj izbor donosi svaka osoba sama za sebe.
Harmonije is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 15:43   #19
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
Harmonije,
Friedrich Nietzsche, kojeg osobno jako volim čitati kaže:
"Every philosophy is the philosophy of some stage of life"
Da li je to tako, neznam, ali u svakom slučaju si me zainteresirao da proučavanju Kabale pristupim s više ozbiljnosti .
Čitao sam Friedricha intenzivno par godina i također sam ga jako volio čitati. U tom razdoblju bio mi je "najbolji prijatelj". Tada sam se družio isključivo s "mrtvacima" (kojih nema više među živima). I, u retrospektivi, mogu se složiti sa navedenim citatom.

Drago mi je što si primio pozitivan impuls i nadam se da ćeš u Kabali naći neke odgovore na svoja pitanja.

Nego, kažeš "pristupati s više ozbiljnosti". Znači li to da si ju dosada već proučavao?
Harmonije is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 16:13   #20
Zašto tražim nešto duhovno?

ZAŠTO TRAŽIM NEŠTO DUHOVNO?

Zašto želim nešto drukčije od onoga što mi svakodnevni život pruža? Kabala postavlja ovo pitanje na slijedeći način: Kako se javlja želja za višom silom?

Čovječanstvo se razvijalo kroz brojne vijekove života; isprva sličeći zvjerima, sa željama samo za hranom, obitelji, seksom i skrovištem; zatim razvijajući se kroz stadije bogatstva, moći, časti i znanja.

Na prvom stadiju razvoja, želje za hranom, obitelji, seksom i skrovištem jedine su želje koje osoba osjeća. Čak i potpuno izolirani pojedinac ima ove želje i nastoji ih zadovoljiti. Želje koje su uvjetovane društvenim utjecajem (želje za bogatstvom, moći i časti) pojavljuju se na slijedećem stadiju.

Zatim se pojavljuje želja za znanjem. Znanosti cvjetaju dok krećemo otkrivati odakle sve dolazi, pronaći naše korijene. Želja za znanjem, međutim, ipak pripada samo okviru našeg svijeta.

Ljudska bića po prirodi su sebična. Sve naše želje su motivirane nama i žude za ispunjenjem. Pritišću nas, kontrolirajući doslovno svaki naš pokret. Vrhunac egoizma u našem svijetu je želja za ispunjenošću znanjem o nečemu iznad nas.

Koji je izvor želja i kako se one pojavljuju? Izvor želja je patnja. Prijelaz iz jednog tipa želja na drugi događa se jedino pod utjecajem patnje. Ako sam u uravnoteženom stanju, tada se osjećam ugodno i sve je posve u redu. Tada se pojavljuje nova želja, i ja osjećam da nešto nedostaje. Sada želim doživjeti nešto novo, stoga počinjem nastojati ispuniti tu želju...i taj proces se nastavlja ponavljati. Drugim riječima, ja uvijek jurim za novim zadovoljstvima.

Rađamo se na ovoj planeti, živimo i umiremo pokušavajući zadovoljiti naše nebrojene želje. Tek nakon puno života dostižemo u stanje kada ostaje samo jedna želja: želja za dosezanjem našeg izvora, smisla naših života. Jednom kada se pojavi ta posljednja, konačna želja, sve drugo čini se nepotrebnim i besmislenim. Osoba postaje depresivna, osjeća se emocionalno i duhovno prazna, kao da joj ništa u ovom svijetu ne može donijeti sreću. Život postaje besciljan i nedostaje mu nešto pravo...“Koji je smisao mog života?“ „Zašto postojim?“ Ovo su pitanja koja dovode ljude do Kabale.


Napomena za moderatore: Stanoviti korisnik mi je dao naslutiti da je crosspost možda zabranjen. Stoga, tražio sam u FAQ foruma pravila o crosspostu, ali ništa nisam našao. Pošto smatram da je tekst relevantan za sve podforume (filozofija, religija, duhovnost) u kojima ga postam, ne vidim razloga zašto da se ograničim samo na jedan od njih i time uskratim mogućnost drugim korisnicima navedenih foruma koji ne posjećuju ostale podforume, priliku za diskusiju i komentar. Ukoliko sam prekršio neko od pravila foruma kojeg nisam svjestan, molim moderatore da me upute u detalje eventualnog prekršaja, kako bih mogao dalje djelovati u skladu s propisima. Hvala.

Zadnje uređivanje Harmonije : 20.08.2007. at 16:44.
Harmonije is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:47.