Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2010., 14:34   #61
Quote:
luka lik kaže: Pogledaj post
A da kamo spada?Hoćemo onda izbaciti Dubrovnik iz "dalamtien coast" mota?
Dubrovnik geografski jest u Dalmaciji,ali kulturološki je odvojen od nje ,mada je
upitna jačina tog argumenta jer se diljem HR razlikuje mjesto od mjesta i na temelju tih i takvih kulturloških razlika može tražiti neke privilegije,po meni to nije glupo nego suludo kao i to hr učestalo korištenje povijesti u dnevnopolitčjke svrhe,msilim oću biti selo-grad-županija (regija)-država zato jer imam drugačiju nošnju od Pinezića i zato jer je prije 500 godina u meni Petar Zrinski potpisao ne znam što (karikiram).
Meni je to oprostite glupo i samo hrana za lokalne egomanijake.
Dubrovnik je Dubrovnik, zasebna regija, mala, ali zasebna.
Dalmacija je ono što je bilo pod Mlečanima od 15.st. do propasti Venecije, dio su kupili, dio oteli Turcima. Zato Široki i Mostar nisu Dalmacija, ali bi bili da je Venecija i to uzela Turcima, a zato su Imotski, Sinj i Knin Dalmacija.
Antička Dalmacija je nešto drugo, ova današnja Dalmacija je nekadašnja mletačka Dalmacija.
Je li Neum Dalmacija po tebi?
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 15:07   #62
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Dubrovnik je Dubrovnik, zasebna regija, mala, ali zasebna.

Je li Neum Dalmacija po tebi?



Koliko se ja sjećam nas su i u školi učili da Dubrovnik nije Dalmacija, a gdje god bi otišla bilo u Hrvatskoj ili van prozvali bi me Dubrovčanka, Gosparka, Dubrovkinja, Mala iz Grada, nisam doživila da me zovu Dalmatinka...a one koji pobrkaju lijepo upozorim da Dubrovnik nije Dalmacija
always_positive is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 15:09   #63
Quote:
always_positive kaže: Pogledaj post


Koliko se ja sjećam nas su i u školi učili da Dubrovnik nije Dalmacija, a gdje god bi otišla bilo u Hrvatskoj ili van prozvali bi me Dubrovčanka, Gosparka, Dubrovkinja, Mala iz Grada, nisam doživila da me zovu Dalmatinka...a one koji pobrkaju lijepo upozorim da Dubrovnik nije Dalmacija
D apogodim,u školsu si išla u Dubrovniku a vani bi te tako prozivali tek nakon što bi se saznalo odakle si
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 15:13   #64
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Dubrovnik je Dubrovnik, zasebna regija, mala, ali zasebna.
Dalmacija je ono što je bilo pod Mlečanima od 15.st. do propasti Venecije, dio su kupili, dio oteli Turcima. Zato Široki i Mostar nisu Dalmacija, ali bi bili da je Venecija i to uzela Turcima, a zato su Imotski, Sinj i Knin Dalmacija.
Antička Dalmacija je nešto drugo, ova današnja Dalmacija je nekadašnja mletačka Dalmacija.
Je li Neum Dalmacija po tebi?
Ja govorim o gegorafskom (po meni drugog kriterija za određivanje granica regija ne bi smjelo biti)području Dalmacije i da da je Nerum HR vjerovatno bi doživljavan kao Dalamcija
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 15:26   #65
mislim da bas ne stoji argument da svaki grad ima svoje narjecje ili nosnju , cak i svako selo , pa da zbog toga dubrovnik nema nikakvu posebnost u odnosu na druge ...

ipak je dubrovnik bio grad republika , dakle u to vrijeme jedina slobodna i napredna zemlja/oblast u juzno-slovenskim krajevima ...
doduse bila je i crna gora slobodna , tj dio oko cetinja , ali oni su bili u stalnom ratu , sto sa turcima , sto sa samim sobom (krvna osveta) , a i danas se zivi bijedno u krsevitim krajevima ...
ta paralela slobodna crna gora - dubrovacka republika je vjerovatno isto kao razlika izmedju sparte i atine ...

dok je dubrovnik imao kulturu , arhitekturu , skole , i sve ostalo napredno , dakle jednostavnim rjecnikom dok su svi ostali krajevi bile teske vukojebine (treba imati u vidu da su jedno vrijeme i vojvodina , madjarska , skoro cijela hrvatska bile pod turcima) , u to vrijeme dubrovnik je bio razvijen i licio je na tadasnje evropske kulturne centre veneciju , djenovu itd ...

isto kao sto je recimo carigrad/konstantinopolj za vrijeme vizantije bio bogat , razvijen i napredan grad u kome je cvjetala kultura , dok u isto vrijeme u evropi (zapadnoj) su zivjeli u blatu i kao varvari i divljaci (tako su vizantijski istoricari opisivali goste ili krstase iz evrope) ...

naravno bilo je jos par gradova na obali kao kotor , hvar , zadar i jos ti gradovi koji su bili koliko toliko razvijeni , i bili kakav takav grad , dok su u to vrijeme gradovi po unutrasnjosti bili ili sela ili nisu ni postojali ...

naravno dubrovnik ima nekih dodirnih tacaka po naglasku i nekim stvarima sa zaledjem (hercegovinom , crnom gorom , bokom) , ima i dodirnih tacaka sa dalmacijom , ali ipak je to posebna oblast , to se vidi kad se ode tamo , ko je bio tamo i ako realno ocijeni ...

a zasto se ne moze reci , svaki grad i selo ima neke svoje specificnosti , i govor i nosnju , ne samo dubrovnik ...
jednostavno treba se staviti u poziciju kako je zivio neki stanovnik balkana u srednjem vijeku pod turcima , dakle kakav mu je bio svakodnevni zivot , a kako se zivjelo u dubrovniku i tadasnjoj dubrovackoj republici ...
miau is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 15:30   #66
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Dubrovnik je Dubrovnik, zasebna regija, mala, ali zasebna.
Dalmacija je ono što je bilo pod Mlečanima od 15.st. do propasti Venecije, dio su kupili, dio oteli Turcima. Zato Široki i Mostar nisu Dalmacija, ali bi bili da je Venecija i to uzela Turcima, a zato su Imotski, Sinj i Knin Dalmacija.
Antička Dalmacija je nešto drugo, ova današnja Dalmacija je nekadašnja mletačka Dalmacija.
Je li Neum Dalmacija po tebi?

U krivu si u jednoj stvari

A to je da smatras kako dalmacija sad ima neke definirane granice ..iako je to sta govoris nekakva jezgra dalmacije a dubrovnik je zasebna stvar ..kako onda objasnit sta su livno i tomislavgrad ..jer nisu bosna a tomislavgrad se zva i delminium a karakterno slice vise sinjanima mozda nego bosancima ... mozda neslice otocanima ali slice dalmatinskoj zagori

I onda zasto na peljescu govore dalmatinsku cakavicu ..i kako to neum moze bit hercegovina ..uostalom zar nije hercegovina zapravo dio dalmacije koji je zbog titule onog ko je to podrucje vodia nazvana hercegovina ?

Slobodno me mozes totalka demantirat jer me zanima odgovor ?
__________________
Ezri Dax je najbolja .....trilica sa tockicama :)
TNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 15:34   #67
Quote:
luka lik kaže: Pogledaj post
D apogodim,u školsu si išla u Dubrovniku a vani bi te tako prozivali tek nakon što bi se saznalo odakle si

Zar nije rečeno da se neki Dubrovčani smatraju Dalmatincima? Ti su išli u istu školu ko i ja, i onda kakve to ima veze?
Samo kažem svoje mišljenje i kako me drugi doživljavaju.

A ovo drugo, NE, nego nakon što bi progovorila nikome nije palo na pamet da sam dalmatinka
always_positive is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 16:13   #68
Quote:
TNG kaže: Pogledaj post
U krivu si u jednoj stvari

A to je da smatras kako dalmacija sad ima neke definirane granice ..iako je to sta govoris nekakva jezgra dalmacije a dubrovnik je zasebna stvar ..kako onda objasnit sta su livno i tomislavgrad ..jer nisu bosna a tomislavgrad se zva i delminium a karakterno slice vise sinjanima mozda nego bosancima ... mozda neslice otocanima ali slice dalmatinskoj zagori

I onda zasto na peljescu govore dalmatinsku cakavicu ..i kako to neum moze bit hercegovina ..uostalom zar nije hercegovina zapravo dio dalmacije koji je zbog titule onog ko je to podrucje vodia nazvana hercegovina ?

Slobodno me mozes totalka demantirat jer me zanima odgovor ?

Provjeri granice antičke Dalmacije, zauzima veći dio današnje BH.
A to nitko ni ne pokušava nazvati Dalmacijom.
Zato argument za dalmatisntvo Dubrovnika ne može biti to što je antička Dalmacija bila i na teritoriji nekadašnje DU republike.
Jer ako je to argument onda je i Mostar u Dalmaciji.
Čakavština je nebitna za određivanje Dalmacije, ne govori se samo u Dalmaciji.

Znam puno ljudi s Pelješca, ali nikad nisam čuo da govore čakavicu, ali i da govore, nebitno je.

Ako Dalmacija počinje/završava na Zrmanji onda je jasno da se pod Dalmaciju smatra nekadašnji mletački posjed između Jadrana, Austrije i Turaka.
I to onaj koji je dijelom kupljen, dijelom otet Turcima, a dio toga DU nije bio. Bio je pod Mlečanima u 13.st. pa do pola 14.st. Ali ne nakon što je Venecija kupila Dalmaciju.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 16:18   #69
Quote:
luka lik kaže: Pogledaj post
Ja govorim o gegorafskom (po meni drugog kriterija za određivanje granica regija ne bi smjelo biti)području Dalmacije i da da je Nerum HR vjerovatno bi doživljavan kao Dalamcija
Pa i ja govorim o geografskom, DU nije geografski u Dalmaciji.

Antički kriterij nije validan jer nitko Travnik ne smatra Dalmacijom.
Kriterij bizantske teme Dalmacije nije validan jer nitko Rab ne smatra Dalmacijom.
Ostaje nam samo austrijska Dalmacija i Mletačka, a austrijska je zapravo ona mletačka plus Dubrovnik. Sami Dubrovčani su to smatrali neprirodnim i nepravednim, nisu se našli u tome. Osim toga, DU ima svoj zasebni grb od Dalmacije, što vrlo jednostavno pokazuje da je zasebna zemlja.

Dalmacija je mletačka Dalmacija od Opuzena do Zrmanje, i ne sviđa mi se uopće što neki trpaju Dubrovnik pod taj relikt kolonijalizma.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 17:44   #70
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Pa i ja govorim o geografskom, DU nije geografski u Dalmaciji.
Dobro,mudrijašu,onda di je Dubrovnik ako nije u DalmacijiU kojoj se on drugoj regiji smjestio
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 17:47   #71
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Dalmacija je mletačka Dalmacija od Opuzena do Zrmanje, i ne sviđa mi se uopće što neki trpaju Dubrovnik pod taj relikt kolonijalizma.
Koga briga za tvoje komplekse,Ellis Island forumašu.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 17:54   #72
Ako se Dubrovčani smatraju Dalmatincima onda i jesu.
Meni je ostalo u sjećanju na vijestima izvještaj nakon pobjede Juga da se u pozadini čulo "Dalmacijo", sad kakav je to argument sami prosudite.
__________________
ne idem u školu al često nosim ruksak
The Godfather is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 18:00   #73
I tamošnji pjevač često u svojim pjesmama pjevaju o Dalmaciji, dakle kod njih nema dvojbe, oni jesu Dalmatinci.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 19:07   #74
Dubrovačke klape Maestral, Linđo ili Subrenum osvajači su brojnih priznanja i festivala dalmatinskih klapa u Omišu. Ako ćemo već u krajnosti
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 19:13   #75
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Dobro,mudrijašu,onda di je Dubrovnik ako nije u DalmacijiU kojoj se on drugoj regiji smjestio
To je regija i povijesna cjelina za sebe,nema veze što je maleno područje.Onda bismo trebali 'ukinuti' i Kordun,Baniju,Gorski kotar...
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 19:33   #76
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Pa i ja govorim o geografskom, DU nije geografski u Dalmaciji.

Antički kriterij nije validan jer nitko Travnik ne smatra Dalmacijom.
Kriterij bizantske teme Dalmacije nije validan jer nitko Rab ne smatra Dalmacijom.
Ostaje nam samo austrijska Dalmacija i Mletačka, a austrijska je zapravo ona mletačka plus Dubrovnik. Sami Dubrovčani su to smatrali neprirodnim i nepravednim, nisu se našli u tome. Osim toga, DU ima svoj zasebni grb od Dalmacije, što vrlo jednostavno pokazuje da je zasebna zemlja.

Dalmacija je mletačka Dalmacija od Opuzena do Zrmanje, i ne sviđa mi se uopće što neki trpaju Dubrovnik pod taj relikt kolonijalizma.
A da Dubrovnik proglasi otcjepljenje?Ono pa zašto ne
Mislim svašta
Dubrovnik je u Dalmaciji ,zovi to ako hoćeš hrvatska dalmacija
Nemam ništas oprotiv dubravočkog idnetiteta ali nekad stvarno trbea stati malo na loptu

Ajder mi neka ovi specijalci objasni gdje je granica dalmamcije i dubrovnika,zaista mi nije jasno.
Ja prizanm naziv dubrovačko primorje za područje koje je bilo pod dubrovačkom republikom ali ništa više.
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 19:35   #77
Quote:
luka lik kaže: Pogledaj post
A da Dubrovnik proglasi otcjepljenje?Ono pa zašto ne
Mislim svašta
Dubrovnik je u Dalmaciji ,zovi to ako hoćeš hrvatska dalmacija
Nemam ništas oprotiv dubravočkog idnetiteta ali nekad stvarno trbea stati malo na loptu
e,a da Međimurje, Baranja i Srijem proglase odcijepljenje?
to što Dubrovnik nije Dalmacija ne znači da se mora odcijepiti, majko mila.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 19:40   #78
Quote:
miau;26546373[B kaže:
]mislim da bas ne stoji argument da svaki grad ima svoje narjecje ili nosnju , cak i svako selo ,[/B] pa da zbog toga dubrovnik nema nikakvu posebnost u odnosu na druge ...

ipak je dubrovnik bio grad republika , dakle u to vrijeme jedina slobodna i napredna zemlja/oblast u juzno-slovenskim krajevima ...
doduse bila je i crna gora slobodna , tj dio oko cetinja , ali oni su bili u stalnom ratu , sto sa turcima , sto sa samim sobom (krvna osveta) , a i danas se zivi bijedno u krsevitim krajevima ...
ta paralela slobodna crna gora - dubrovacka republika je vjerovatno isto kao razlika izmedju sparte i atine ...

dok je dubrovnik imao kulturu , arhitekturu , skole , i sve ostalo napredno , dakle jednostavnim rjecnikom dok su svi ostali krajevi bile teske vukojebine (treba imati u vidu da su jedno vrijeme i vojvodina , madjarska , skoro cijela hrvatska bile pod turcima) , u to vrijeme dubrovnik je bio razvijen i licio je na tadasnje evropske kulturne centre veneciju , djenovu itd ...

isto kao sto je recimo carigrad/konstantinopolj za vrijeme vizantije bio bogat , razvijen i napredan grad u kome je cvjetala kultura , dok u isto vrijeme u evropi (zapadnoj) su zivjeli u blatu i kao varvari i divljaci (tako su vizantijski istoricari opisivali goste ili krstase iz evrope) ...

naravno bilo je jos par gradova na obali kao kotor , hvar , zadar i jos ti gradovi koji su bili koliko toliko razvijeni , i bili kakav takav grad , dok su u to vrijeme gradovi po unutrasnjosti bili ili sela ili nisu ni postojali ...

naravno dubrovnik ima nekih dodirnih tacaka po naglasku i nekim stvarima sa zaledjem (hercegovinom , crnom gorom , bokom) , ima i dodirnih tacaka sa dalmacijom , ali ipak je to posebna oblast , to se vidi kad se ode tamo , ko je bio tamo i ako realno ocijeni ...

a zasto se ne moze reci , svaki grad i selo ima neke svoje specificnosti , i govor i nosnju , ne samo dubrovnik ...
jednostavno treba se staviti u poziciju kako je zivio neki stanovnik balkana u srednjem vijeku pod turcima , dakle kakav mu je bio svakodnevni zivot , a kako se zivjelo u dubrovniku i tadasnjoj dubrovackoj republici ...
Ali to je takoBarem u mome kraju,ja eto ne razumijem ljude s grobnika kada pričaju po domaći a niti ih razumije moja nona koja je teški čakavac,neke riječi daju se prepoznati ali većina ne. Drugačije naglašavanje drugačije sve recimo nevjerovatno koliko se razlikuju govori krajeva s istočne i zapadne strane Rijeke a o nošnjama da ne pričamo...
Nije to lokal partiotizam već živa istina.
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 19:45   #79
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
e,a da Međimurje, Baranja i Srijem proglase odcijepljenje?
to što Dubrovnik nije Dalmacija ne znači da se mora odcijepiti, majko mila.
Ne znači ali idem mi na klinac umjetno stvaranje granica tamo gdje ih nema,sada svaki grad sa zidinama može tražiti neke privliegije
Nemam niošta protiv nikoga ali entko je malo zabrijao

Recimo i Vinodol je bio središte vinodoslke knežije,dobro nije trajala ne znam koliko ai je isto materijal za traženje nekih privilegija. kao i vinodoslki zakonik,mislim svaka čast svima al ljudi skulirajte se.
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 20:10   #80
U povijesnom smislu, Dubrovnik nije Dalmacija.

U danasnjem kontekstu, Dubrovnike je dalmacija. Simple as that. Republike nema vec ohoho godina, arhitektura(citaj bespravna gradnja) je ista, kultura je ista, navijaju za Hajduka i ovdje, ljenguzi smo ko i svi dalmatinci(fjaka)...
nema tu osnova da ne budemo dalmatinci

Kad zasluzimo da se zovemo Dubrovcani a'la ljudi koji su ovo sve napravili(minus uzas novogradnje), onda moze... dotada smo dalmatinci(bez uvrede dalmatincima ).
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:00.